Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
απο skyscanner εκλεισα και γω το εισητηριο 530ευρω το ατομο και με τις τελικες χρεωσεις πηγε στα 600ευρω. Αρα εσύ να υπολογίζεις γυρω στα 720ευρώ. καλα ειναι, παιζει βεβαια και ποια εποχη θα πας.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης η ταξιδιωτική ασφάλεια είναι υποχρεωτική? Μπορεί να σου καλύψει και εισαγωγή σε νοσοκομείο της Κούβας (χτύπα ξύλο), ιατρικές εξετάσεις κλπ?
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
IMG_20170322_200433.jpg

χωρις τουριστικη ασφαλεια δεν θα σου εκδοσουν βίζα,αφού αυτο το χαρτί το ζητάνε
Επίσης κατω κατω γράφει για Ρωσία γιατί εμείς πετάμε με aeroflot μεσω Μόσχας.
Ευχομαι να σου χρειαστεί μόνο για την βίζα και για τπτ άλλο..και για σένα και για τον καθένα μας
έχει και μια πιο ακριβή φαντάζομαι εκείνη έχει περισσότερες καλύψεις αφού όπως σου εξήγησα πριν εμείς βγάλαμε τουριστική ασφάλεια για έκδοση βίζας
 
Last edited:

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
View attachment 170572
χωρις τουριστικη ασφαλεια δεν θα σου εκδοσουν βίζα,αφού αυτο το χαρτί το ζητάνε
Σ' ευχαριστω (Κώστα?) .. Τα τσέκαρα κ εγώ στο σαιτ της interamerican. Φαντάζομαι οτι οι ιατρικές συμβουλές θα περιλαμβάνουν κ εξετάσεις..
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αύριο λογικά θα κλειστούν τα τικέτα για μέσα Ιουνίου. Επειδή έχω διαβάσει αρκετά σχετικά με τον καιρό κ έχω αποθαρρυνθεί η αλήθεια είναι, Γιώργο μιας και μένεις εκεί πάιζει να φάμε καμια φόλα και να βρέχει 10 μέρες??? Κάποιος άλλος π έχει παει Ιούνιο μήνα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι πολύ πιθανό. Και ειδικά το καλοκαίρι οι βροχές σπάνια διαρκούν πάνω από μία ώρα , σχεδόν πάντα το απόγευμα, κάποια στιγμή ανάμεσα στις τρεις και τις οκτώ το απόγευμα. Εγώ θα έκλεινα με κλειστά μάτια.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ουφφφφφ.. Παιδιά κλείστηκαν και τα τικέτα. 11/6- 23/6 (12 διανυκτερεύσεις) με KLM μέσω AMS. Πάμε τώρα στα βασικά. 3 άτομα θα είμαστε. Τι σκέφτομαι να κάνουμε απ'αυτά που έχω ψάξει γενικά και έχω διαβάσει εδώ μέσα. Παραθέτω ένα πρόχειρο αρχικό κ γενικό πρόγραμμα ώστε να μου πείτε γνώμη και τι θ αφαιρούσατε ή θα προσθέτατε.
- 4 διανυκτερεύσεις Havana ( https://www.airbnb.gr/rooms/1611310...lts=3&children=0&infants=0&s=KGoM_pP_#reviews) νομίζω καλή τοποθεσία το σπιτάκι
- 2 διανυκτερεύσεις trinidad (https://www.airbnb.gr/rooms/6063047...-16&guests=3&adults=3&s=gZzPqSzV#neighborhood) λίγο απομακρυσμένο αυτό
- 2 διανυκτερεύσεις cienfuegos
- 1 Vinales
- 1 ??? Varadero? η μπα?
- 1 ???
- τελευταία Havana.

Για λεπτομέρειες θα επανέλθω. Απλά αρχικα θα ήθελα να τσεκάρω τις περιοχές που θα κινηθούμε. Επίσης, αν έχετε να προτείνετε κ casas μια χαρά (low badget ).

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βγάλε μια διανυκτέρευση από το Cienfuegos. Εγώ το Βαραδέρο θα το κρατούσα, μια χαρά είναι για ένα μπανάκι αρκεί να μείνετε στο χωριό κι όχι στην ξενοδοχειακή ζώνη, μέρα με τη νύχτα είναι. Η νύχτα που σου περισσεύει μπάινει ή στο Ρεμέδιος (από κει πάτε εύκολα Σάντα Κλάρα και κανένα Κάγιο Σάντα Μαρία) ή έξτρα βράδυ στο Βινιάλες όπου έχει πολλά να κάνεις και να δεις (κι αν έχετε αμάξι κάνετε στο δρόμο και την επιστροφή στάση σε Τεράσας και Σορόα, κουκλίστικα και τα δύο, απλά φροντίστε να μην πέσετε στο ίδιο ωράριο με τα γκρουπ).
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ παιδιά. Γιώργο όταν λες Varadero στο χωριο που εννοείς ακριβώς?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο χωριό του βαραδερο, εκεί όπου είναι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. Όχι εκεί που είναι τα ξενοδοχεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom