«Πωλείται» το αεροδρόμιο Μακεδονία

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Ενώ τώρα που είναι δημόσιο είμαστε κατευχαριστημένοι. Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο με χιλιάδες αναμνήσεις......
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.954
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Απ' ότι κατάλαβα από τα μέχρι τώρα γραφόμενα, με το που ξεπουληθεί το αεροδρόμιο, δια μαγείας θα εξαφανιστεί η ομίχλη, δεν θα πετάνε πλέον πουλιά, θα καταφέρει επιτέλους να γίνει....άκουσον άκουσον ...ανταγωνιστικό, θα εκσυχρονιστεί, θα μας παρέχουν πλέον σύνχρονες και πρωτοπόρες υπηρεσίες και με λίγα λόγια θα γίνει το καλύτερο και πιο σύνχρονο αεροδρόμιο του κόσμου.
............Εδώ γελάμε.
Nαι ρε θα γίνει σαν το Changi :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin: θέλεις τίποτα???
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Nαι ρε θα γίνει σαν το Changi :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin: θέλεις τίποτα???
Να γίνει .....εγώ δεν λέω να μην γίνει !!!!!!
Το πρόβλημα μου είναι οι Έλληνες να μην γίνουν Κινέζοι, στο ύψος, στο χρώμα, στα μάτια ......και στους μισθούς !!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Να γίνει .....εγώ δεν λέω να μην γίνει !!!!!!
Το πρόβλημα μου είναι οι Έλληνες να μην γίνουν Κινέζοι, στο ύψος, στο χρώμα, στα μάτια ......και στους μισθούς !!!!!

γιατι το λές αυτό ??? ετσι ειναι οι κινέζοι ????
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Ναι τα είδαμε και πέρσι. Από εκεί που οι άγονες γραμμές ήταν και οικονομικά άγονες για την κρατική Ολυμπιακή, εν μια νυκτί σφάζονταν όλοι οι ιδιώτες στα πόδια της ΥΠΑ για το ποιος θα τις πάρει.
Το κόλπο είναι γνωστό: απαξιώνεται τεχνηέντως η κρατική περιουσία, πωλείται τζάμπα στους ιδιώτες και μετά ο ιδιώτης καρπώνεται τα κέρδη και ο πολιτικός τη μίζα.
Δεν είναι απαραίτητα το κράτος κακό και ο ιδιώτης καλός. Πώς δουλεύουν τα άλλα κράτη δηλαδή; Στην Ελλάδα φταίει η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία.
Αντίστοιχο πρόσφατο παράδειγμα είναι οι εθνικές οδοί. Δόθηκε η εκμετάλλευση στους ιδιώτες και στους έτοιμους δρόμους κάνουν επισκευές και εκεί που δεν υπάρχουν δρόμοι προπληρώνουμε την κοινοπραξία να τον φτιάξει με χρονικό ορίζοντα το 2030. Έτσι όχι μόνο το κράτος, αλλά και εγώ τον έφτιαχνα.
Συνεπώς δεν νομίζω ότι η πώληση των αεροδρομίων θα φέρει περισσότερες εταιρείες ή θα προτρέψει τον κόσμο να πετάξει. Μάλλον το αντίθετο, θα αυξηθούν οι φόροι και όσοι πρέπει να πετάξουν, θα χρυσοπληρώνουν.
Τώρα θυμήθηκα και το "αστείο" του Βγενόπουλου για Μακεδονικές Αερογραμμές που πουλούσε στον κόσμο πέρσι. Τελικά όχι μόνο δεν τις ίδρυσε, αλλά θα πουλήσει και την Olympic Air.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.931
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τώρα θυμήθηκα και το "αστείο" του Βγενόπουλου για Μακεδονικές Αερογραμμές που πουλούσε στον κόσμο πέρσι. Τελικά όχι μόνο δεν τις ίδρυσε, αλλά θα πουλήσει και την Olympic Air.
όταν μας πουλούσε αυτά τα "φύκια", ζούσαμε στην προ ΔΝΤ εποχή!!!:xmas_mrgreen:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Μα τώρα τι ακριβώς λέμε? ότι η ιδιωτική πρωτοβουλία, ως αρχή, δεν θα παρέχει καλύτερες υπηρεσίες στον πελάτη- ταξιδιώτη από αυτές που παρέχει η δημόσια? Ακόμη και με τις εκτροπές ή τις υπερβολές που όντως υπάρχουν, προτιμώ όχι τα μονοπώλια, προς θεού, αλλά τον ιδιώτη επενδυτή. Αυτό το έχουν καταλάβει πρώτα από όλους οι κινέζοι που προαναφέρατε. Στην Κίνα για παράδειγμα, όσοι την επισκέφτηκαν το γνωρίζουν, δεν υπάρχει μία μόνο αεροπορική εταιρεία αλλά περισσότερες οι οποίες ανταγωνίζονται μεταξύ τους. Και είναι όλες τους κρατικές. Δεν θα ανακαλύψουμε τώρα τον τροχό. Έχει ανακαλυφθεί προ πολλού. Δεν θυμάμαι όμως αν τον ανακάλυψαν και αυτόν οι Κινέζοι.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Δεν θα ανακαλύψουμε τώρα τον τροχό. Έχει ανακαλυφθεί προ πολλού. Δεν θυμάμαι όμως αν τον ανακάλυψαν και αυτόν οι Κινέζοι
O τροχός, ως γνωστόν, θεωρείται μια από τις σημαντικότερες και αρχαιότερες εφευρέσεις. Η αρχαιότερη χρήση τροχών είναι πιθανά αυτή των ομώνυμων συσκευών της αγγειοπλαστικής την 5η χιλιετία π.Χ. στη Μεσοποταμία. Κάρα με τροχούς έχουν βρεθεί σε προϊστορικούς τάφους στην περιοχή του Καυκάσου οι οποίοι χρονολογούνται γύρω στο 3700 π.Χ..

Το υπόλοιπο εδώ
Τροχός - Βικιπαίδεια
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.068
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom