«Σώστε την πατρίδα του Αριστοτέλη και την πύλη του Αγίου Όρους»

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Tripakia, για πες μου σε παρακαλώ. Το πανώ στον περιφεριακό στην γεφυρα της Τουμπας, που γράφει "οχι στα μεταλλεία στη Χαλκιδική" , εσύ το κρέμασες?

Αν ναι, μήπως κρέμασες και το άλλο δίπλα που γράφει "οχι, στην κάρτα του πολίτη"?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tripakia, για πες μου σε παρακαλώ. Το πανώ στον περιφεριακό στην γεφυρα της Τουμπας, που γράφει "οχι στα μεταλλεία στη Χαλκιδική" , εσύ το κρέμασες?

Αν ναι, μήπως κρέμασες και το άλλο δίπλα που γράφει "οχι, στην κάρτα του πολίτη"?
Τι σχεση εχουν τωρα αυτα τα δυο; Ειμαι υπερ της καρτας του πολιτη.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά ρε, μην στραβώνεις! Το κατάλαβα, εσύ κρέμασες μόνο το πρώτο πανώ!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
1. H εκμετάλλευση των ορυχείων χρυσού από την καναδικών συμφερόντων TVX διακόπηκε με απόφαση του συμβουλίου της επικρατείας διότι χρησιμοποιούσε ως μέθοδο την κυάνωση του εδάφους. Τι είναι κυάνωση του εδάφους; http://http://library.tee.gr/digital/m1915/m1915_triantafilidis.pdf
2. Μπροστά σε αυτό που θα γίνει όσον αφορά όχι μόνο τις περιβαντολλογικές επιπτώσεις η προστασία των αρχαιοτήτων είναι το κερασάκι στην τούρτα. ("ειρηνευτικές διαδικασίες" σε χώρες με πλούσιες πρώτες ύλες στην κατεύθυνση της προάσπισης των ζωτικών συμφερόντων των χωρών δήθεν και όχι των πολυεθνικών)
3. Ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας -μιας και είμαστε η μεγαλύτερη βωξιτοπαραγωγός χώρα στην ΕΕ, η χώρα με το μεγαλύτερο συγκρότημα παραγωγής νικελίου στην ΕΕ (ΛΑΡΚΟ), χώρα με κοιτάσματα ουρανίου, πετρελαίου, χρυσού - είναι τεράστιος.
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει ο πλούτος που παράγεται στην χώρα μου να να αξιοποιηθεί προς όφελος του λαού και όχι των πολυεθνικών συμφερόντων από όπου κι αν προέρχονται.
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Φιλε τριπακια, ζουμε σε ενα δημοκρατικο κρατος που δεν εχει καμια σχεση κατα εσενα με το κρατος του Κανταφι που βομβαρδιζει το λαο του.
Αν λοιπον η Δημοκρατια μας εχει αποφασισει οτι αυτη η επενδυση ειναι προς οφελος του ελληνικου λαου οφειλεις να το δεχθεις και να μην βαζεις το δικο σου συμφερον πανω απο το συλλογικο.
Ελπιζω να πραγματοποιηθει η επενδυση που θα βοηθησει στην αναπτυξη της ελληνικης οικονομιας και παραλληλα θα αποτελεσει ακομη ενα γερο θεμελιο της Δημοκρατιας μας.
θα ψαξω ενα τελειο αρθρο απο τον ριζοσπαστη σχετικα για το θεμα που δικαιωνει τον tripakia
οσο για την δημοκρατια αν πιστευεις οτι υπαρχει σε αυτη την χωρα
....δεν ειμαι σιγουρος. η αστικη δημοκρατια εχει διαφορετικους νομους
φτανει να δεις την επικαιροτητα..!!!!
ειναι οφελος για τους λιγους οσο για την περιοχη ???
θα υπαρξει ολοκληρωτικη καταστροφη
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
θα ψαξω ενα τελειο αρθρο απο τον ριζοσπαστη σχετικα για το θεμα που δικαιωνει τον tripakia
οσο για την δημοκρατια αν πιστευεις οτι υπαρχει σε αυτη την χωρα
....δεν ειμαι σιγουρος. η αστικη δημοκρατια εχει διαφορετικους νομους
φτανει να δεις την επικαιροτητα..!!!!
ειναι οφελος για τους λιγους οσο για την περιοχη ???
θα υπαρξει ολοκληρωτικη καταστροφη
Για ολα αυτα που λες εκανα πλακα τον τριπακια και φυσικα ειρωνευομαι!
Αυτο εγινε επειδη κατηγορησε τη Δημοκρατια της Λιβυης. Νομιζω οτι αν διαβασεις λιγο προσεκτικα φαινεται οτι δεν πιστευω λεξη απο οτι λεω...
Σχετικα με το θεμα συμφωνω απολυτα με το παραπανω ποστ της Natasa
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
3. Ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας -μιας και είμαστε η μεγαλύτερη βωξιτοπαραγωγός χώρα στην ΕΕ, η χώρα με το μεγαλύτερο συγκρότημα παραγωγής νικελίου στην ΕΕ (ΛΑΡΚΟ), χώρα με κοιτάσματα ουρανίου, πετρελαίου, χρυσού - είναι τεράστιος.
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει ο πλούτος που παράγεται στην χώρα μου να να αξιοποιηθεί προς όφελος του λαού και όχι των πολυεθνικών συμφερόντων από όπου κι αν προέρχονται.
Καλά, με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι. Πιστεύεις ειλικρινά ότι εάν η Ελλάδα είχε "τεράστιο" ορυκτό πλούτο ότι θα τον αφήναμε/αφήνανε να κάθετε? Ότι κερδοφόρα ορυκτά έχει η Ελλάδα έχουν ήδη γίνει tapped in. Αυτό ήταν. Δεν έχει άλλο.

Επίσης αυτή καραμέλα με το βωξίτη είναι πλέον γνωστή [FYI ξέρεις πόση είναι η παραγωγή/κοιτάσματα βωξίτη στην Ελλάδα και πόση παγκόσμια?] αλλά στην Ελλάδα οι θεωρίες συνωμοσίας μια χαρά κρατούν.

Εάν το premise σου είναι ότι πολυεθνικές=κακές και πολυεθνικές εναντίων του λαού τότε απλά πρέπει να μεγαλώσεις (πως αντιδράς στο σενάριο δηλαδή κρατικής πολυεθνικής?).

Τόσα χρόνια η μεγαλομανία των Ελλήνων τους έφτασε εδώ που είναι τώρα. Και θα νόμιζε κανείς ότι τώρα θα μάθαιναν αλλά και πάλι στα ίδια λούκια έχουν πέσει.

Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα που θα έπρεπε να κάνει ο,τι είναι δυνατόν για να προσελκύσει τις κακές πολυεθνικές ή οποιαδήποτε γενικότερη business activity κλείνει τα αυτιά της και τα μάτια της. Αλλά οκ, άσε να φτιαχτούν καλές κρατικές εταιρίες για το καλό του λαού...
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Καλά, με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι. Πιστεύεις ειλικρινά ότι εάν η Ελλάδα είχε "τεράστιο" ορυκτό πλούτο ότι θα τον αφήναμε/αφήνανε να κάθετε? Ότι κερδοφόρα ορυκτά έχει η Ελλάδα έχουν ήδη γίνει tapped in. Αυτό ήταν. Δεν έχει άλλο.

Επίσης αυτή καραμέλα με το βωξίτη είναι πλέον γνωστή [FYI ξέρεις πόση είναι η παραγωγή/κοιτάσματα βωξίτη στην Ελλάδα και πόση παγκόσμια?] αλλά στην Ελλάδα οι θεωρίες συνωμοσίας μια χαρά κρατούν.

Εάν το premise σου είναι ότι πολυεθνικές=κακές και πολυεθνικές εναντίων του λαού τότε απλά πρέπει να μεγαλώσεις (πως αντιδράς στο σενάριο δηλαδή κρατικής πολυεθνικής?).

Τόσα χρόνια η μεγαλομανία των Ελλήνων τους έφτασε εδώ που είναι τώρα. Και θα νόμιζε κανείς ότι τώρα θα μάθαιναν αλλά και πάλι στα ίδια λούκια έχουν πέσει.

Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα που θα έπρεπε να κάνει ο,τι είναι δυνατόν για να προσελκύσει τις κακές πολυεθνικές ή οποιαδήποτε γενικότερη business activity κλείνει τα αυτιά της και τα μάτια της. Αλλά οκ, άσε να φτιαχτούν καλές κρατικές εταιρίες για το καλό του λαού...
Κατά αρχήν δεν κοιμάμαι από κανένα πλευρό γιατί ακριβώς δεν "κοιμάμαι" . Αν η Ελλάδα δεν είχε ορυκτό πλούτο δεν θα ξεσάλωναν στο Αιγαίο οι Τούρκοι για συνεκμετάλλευση και συνδιαχείριση του. Όσο για τον υπόλοιπο ορυκτό πλούτο της Ελλάδας το αν έχει αξιοποιηθεί πλήρως ή όχι άφησε το να το κρίνουν αυτοί που γνωρίζουν , οι οποίοι σίγουρα δεν συμφωνούν μαζί σου ειδάλλως δεν θα πίεζαν για ξεπούλημα τεράστιων κρατικών εκτάσεων για εκμεταλλεύσεις οι οποίες δεν θα είναι ξενοδοχεία. Συνωμοσιολόγος δεν είμαι σε καμία περίπτωση αλλά τα βέβαια αποθέματα βωξίτη της Ελλάδας ανέρχονται περίπου σε 130.000.000 τόννους και η ετήσια παραγωγή ξεπερνά τους 2.400.000 τόννους. Οι εξαγωγές ελληνικού βωξίτη ξεπερνούν τα 30 εκατ. ? ετησίως και ναι είμαστε μία από τις πιο σημαντικές βωξιτοπαραγωγικές χώρες όχι μόνο στην ΕΕ αλλά παγκόσμια. Σίγουρα δεν θα υπάρχουν για πάντα αλλά μέχρι τώρα μην ανησυχείς λεφτά μπορει να μην έχουμε κατά την γνωστή ρήση του ΓΑΠ αλλά ορυκτό πλούτο έχουμε.
Μια χαρά ηλικία έχω και ευτυχώς παρότι αν και δεν είμαι πιτσιρίκα έχω αντιληφθεί τι παιχνίδια παίζονται εις βάρος μου εδώ και χρόνια και θα σου πρότεινα όσο χρονών κι αν είσαι ποτέ δεν είναι αργά για να τα αντιληφθείς και εσύ. Βεβαίως η αντίληψη είναι μία πολύ σύνθετη διαδικασία και επιδρούν σ΄αυτήν διάφοροι παράγοντες αλλά εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Τα υπόλοιπα περί μεγαλομανίας των Ελλήνων θα τα αφήσω απλώς ασχολίαστα διότι είμαι κατά των γενικεύσεων . Αν νιώθεις μεγαλομανία ή κάποιοι έστω από τον περίγυρό σου τότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό.
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
ΝΑΤΑΣΑ09 περιμενα πως και πως την απαντηση σου στα παραπανω.
πραγματικα τωρα μπορω να παω ανετος στη δουλ(ε)ια.

ΥΓ το avatar σου τα σπαει!!!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Κατά αρχήν δεν κοιμάμαι από κανένα πλευρό γιατί ακριβώς δεν "κοιμάμαι" . Αν η Ελλάδα δεν είχε ορυκτό πλούτο δεν θα ξεσάλωναν στο Αιγαίο οι Τούρκοι για συνεκμετάλλευση και συνδιαχείριση του. Όσο για τον υπόλοιπο ορυκτό πλούτο της Ελλάδας το αν έχει αξιοποιηθεί πλήρως ή όχι άφησε το να το κρίνουν αυτοί που γνωρίζουν , οι οποίοι σίγουρα δεν συμφωνούν μαζί σου ειδάλλως δεν θα πίεζαν για ξεπούλημα τεράστιων κρατικών εκτάσεων για εκμεταλλεύσεις οι οποίες δεν θα είναι ξενοδοχεία. Συνωμοσιολόγος δεν είμαι σε καμία περίπτωση αλλά τα βέβαια αποθέματα βωξίτη της Ελλάδας ανέρχονται περίπου σε 130.000.000 τόννους και η ετήσια παραγωγή ξεπερνά τους 2.400.000 τόννους. Οι εξαγωγές ελληνικού βωξίτη ξεπερνούν τα 30 εκατ. ? ετησίως και ναι είμαστε μία από τις πιο σημαντικές βωξιτοπαραγωγικές χώρες όχι μόνο στην ΕΕ αλλά παγκόσμια. Σίγουρα δεν θα υπάρχουν για πάντα αλλά μέχρι τώρα μην ανησυχείς λεφτά μπορει να μην έχουμε κατά την γνωστή ρήση του ΓΑΠ αλλά ορυκτό πλούτο έχουμε.
Μια χαρά ηλικία έχω και ευτυχώς παρότι αν και δεν είμαι πιτσιρίκα έχω αντιληφθεί τι παιχνίδια παίζονται εις βάρος μου εδώ και χρόνια και θα σου πρότεινα όσο χρονών κι αν είσαι ποτέ δεν είναι αργά για να τα αντιληφθείς και εσύ. Βεβαίως η αντίληψη είναι μία πολύ σύνθετη διαδικασία και επιδρούν σ΄αυτήν διάφοροι παράγοντες αλλά εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Τα υπόλοιπα περί μεγαλομανίας των Ελλήνων θα τα αφήσω απλώς ασχολίαστα διότι είμαι κατά των γενικεύσεων . Αν νιώθεις μεγαλομανία ή κάποιοι έστω από τον περίγυρό σου τότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό.
Η λογική σου στο να αποδείξεις αν η χώρα σου έχει potentially profitable natural resources sector (και ειδικότερα minerals) είναι βασισμένη στο τι είδους εξωτερική πολιτική ασκεί ο γείτονας σου απέναντι σου?

Η "παγκόσμια σημαντική" παραγωγή βωξίτη της Ελλάδας που μας λες αποτελεί μόλις το 1% (της παγκόσμιας παραγωγής). Συγκριτικά με τη παραγωγή και αποθέματα σε χώρες όπως η Αυστραλία, Βραζιλία και Γουινέα δεν είναι τίποτα.

Η Ελλάδα σίγουρα έχει ορυκτά αλλά σε καμία περίπτωση δεν τη λες mineral powerhouse ή πλούσια χώρα σε ορυκτά, όρος που χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει χώρες όπως η Αυστραλία, Νότια Αφρική, Ρωσία, Καναδά, κτλ. Ούτε μπορείς βασισμένη μόνο στα ορυκτά της να τη πεις πλούσια σαν χώρα. Και είναι αυτονόητο ότι ο συγκεκριμένος χώρος δεν μπορεί ξαφνικά από τη μια στιγμή στην άλλη να αλλάξει την οικονομική κατάσταση της χώρας. Μέσα σε ένα λογικό πλαίσιο ανάπτυξης το sector έχει ρόλο να παίξει (αλλά και αυτό αυτονόητο είναι γιατί και πάλι στη κατάσταση που βρίσκεται η Ελλάδα αυτή τη στιγμή θα χρειαστείς όλα τα sectors να λειτουργήσουν σε optimal levels για να έχεις δραστικά αποτελέσματα).

Εάν αύριο το πρωί βρισκόταν στην Ελλάδα το μεγαλύτερο απόθεμα κάποιου σημαντικού ορυκτού και αν τα βήματα μεταξύ ακαδημαϊκής θεωρίας και financially sensible business project γινόντουσαν επίσης σε άλμα μιας ημέρας και πάλι δεν θα υπήρχε επιλογή παραγωγής από κρατική εταιρία χωρίς καμία κακή πολυεθνική από πίσω τη στιγμή που η Ελλάδα είναι cash strapped και αναγκαστικά θα έμπαινες σε PPP μοντέλα (με το χεράκι των κακών πολυεθνικών τραπεζών). Και εννοείται ότι και πάλι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα δεν θα λυνόντουσαν.

Αυτό είναι τόσο αυτονόητο που δεν το έβαζες καν σε δεκαπεντάλεπτο commercial awareness test για 19χρονα art history και english lit majors που ζητούν καλοκαιρινό intership σε third tier strategy consulting firm. Εσύ από την άλλη πλευρά μου παρουσιάζεις τα Ελληνικά ορυκτά σαν να ανακάλυψες το τροχό.

Δεν έχω πρόβλημα τη στιγμή που όλος ο κόσμος ειρωνεύεται την Ελλάδα σαν χώρα, με το Ελληνικό ταμπεραμέντο, να βρίσκονται κάποιοι μηχανισμοί ψυχολογικής αυτοάμυνας και να λέγονται δυο-τρεις μπαρούφες για να μην πονέσει το χαστούκι (μας κοροϊδεύετε για το τι παράγουμε αλλά κοιτάξτε πόσα ορυκτά έχουμε, το ότι προσπαθούν τα ξένα συμφέροντα να μας έχουν στο λούκι, δηλώσεις Kissinger για τους Έλληνες, κτλ). Αλλά την επόμενη μέρα πρέπει να αρχίσει ο ειλικρινής αυτοέλεγχος και του ατόμου και της χώρας και να δούμε με ειλικρίνεια τη μας οδήγησε εδώ, πως αυτό μπορεί να αλλάξει, και τι μπορούμε να κάνουμε από εδώ και πέρα και οι θεωρίες συνωμοσίας και λοιπές μπαρούφες να μπαίνουν στην άκρη.

Αντί λοιπόν να δημιουργείς σενάρια για κακές πολυεθνικές, άγνωστους εχθρούς που παίζουν παιχνίδια στη πλάτη σου και κάποιο θησαυρό στο τέλος του ουράνιου τόξου, θα έπρεπε να κοιτάμε τα βασικά και απλά. Πχ. πως θα ανεβάσω την κατάταξη μου από την 109η θέση του doing business, πως θα λύσω τα προβλήματα επενδυτών που ήρθαν και έριξαν λεφτά στη χώρα μου μόνο και μόνο για να βρουν το μπάχαλο που έγραφαν οι NYTimes τον περασμένο μήνα, πως θα απαντήσω στο άρθρο του Economist αυτής της εβδομάδας (πάλι μπάχαλο) κτλ κτλ. Και έτσι σιγά σιγά και χωρίς grandeur statements ίσως και να σωθεί και κάτι. Διαφορετικά όπως λέει και το τραγούδι sugar we're going down.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επειδη δε μου λενε και πολλα πολλα πραγματα οι οροι που αναφερεις οπως
- potentially profitable natural resources sector
- mineral powerhouse
-optimal levels
-financially sensible business project
-cash strapped
- commercial awareness test
-english lit majors
-intership σε third tier strategy consulting firm
θα μπορουσες να δωσεις τη μεταφραση τους στα ελληνικα; Δεν καναμε ολοι μεταπτυχιακα στην οικονομια σε αγγλικα πανεπιστημια, ετσι ωστε να αποτελουν κοινο τοπο για ολους μας οι οροι αυτοι.
Αυτο φυσικα εφοσον σε ενδιαφερει να γινει κατανοητος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom