«Χειρόφρενο» για τη γραμμή «Αξιοθέατα της Αθήνας» του ΟΑΣΑ

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την αναστολή της λειτουργίας της γραμμής 400 «Αξιοθέατα της Αθήνας» από την Τρίτη 1η Ιουνίου ανακοίνωσε ο ΟΑΣΑ.

Σύμφωνα με τον Οργανισμό, τα δρομολόγια της γραμμής θα παύσουν λόγω χαμηλής επιβατικής κίνησης

πηγή : "Χειρόφρενο" για τη γραμμή "Αξιοθέατα της Αθήνας" του ΟΑΣΑ | Eλλάδα | Ελευθεροτυπία
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.563
Likes
8.249
Την αναστολή της λειτουργίας της γραμμής 400 «Αξιοθέατα της Αθήνας» από την Τρίτη 1η Ιουνίου ανακοίνωσε ο ΟΑΣΑ.

Σύμφωνα με τον Οργανισμό, τα δρομολόγια της γραμμής θα παύσουν λόγω χαμηλής επιβατικής κίνησης

πηγή : "Χειρόφρενο" για τη γραμμή "Αξιοθέατα της Αθήνας" του ΟΑΣΑ | Eλλάδα | Ελευθεροτυπία

Αντί να κόψουν κάτι άχρηστα δρομολόγια του ΟΣΕ, κόβουν τη τουριστική γραμμή του ΟΑΣΑ...τι να πεί κανείς?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τίποτε να μην πει κανείς... η γραμμή έμπαινε μέσα με τα τσαρούχια, για ποιό λόγο να την κρατήσουν δηλαδή? Αρκετά πληρώνουμε τσάμπα... δεν αντέχω άλλο...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλά βεβαια αυτή η γράμμη εξυπηρετείται και από τα ιδιωτικά, ανοιχτά, διοροφα λεωφορεία..εκεινα τα κοκκινα athens sightseeing
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.428
Likes
14.414
Την γραμμή δεν την λειτουργούσε ξένη εταιρεία(sightseing) πού είχε αντίστοιχες γραμμές καί σέ πόλεις του εξωτερικού?

Γιατί έξω λειτουργούν ομαλά και εδώ όχι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την γραμμή δεν την λειτουργούσε ξένη εταιρεία(sightseing) πού είχε αντίστοιχες γραμμές καί σέ πόλεις του εξωτερικού?

Γιατί έξω λειτουργούν ομαλά και εδώ όχι?
Μη μπερδεύεσαι, άλλο αυτή κι άλλο η γραμμή του ΟΑΣΑ (που ήταν με κανονικά λεοφωρεία)....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.428
Likes
14.414
Μη μπερδεύεσαι, άλλο αυτή κι άλλο η γραμμή του ΟΑΣΑ (που ήταν με κανονικά λεοφωρεία)....
Σωστά μπερδεύτηκα.Γιατί εγω βλέπω μόνον τά κόκκινα.Και κυκλοφορώ αρκετά στό Κέντρο.Του ΟΑΣΑ θά ήταν "κρυμμένα":lol:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σωστά μπερδεύτηκα.Γιατί εγω βλέπω μόνον τά κόκκινα.Και κυκλοφορώ αρκετά στό Κέντρο.Του ΟΑΣΑ θά ήταν "κρυμμένα":lol:
εεεε...οχι και κρυμμενα!εγω καθε μερα τα εβλεπα..κριμα αν και
η αληθεια ειναι οτι ολο αδειο ηταν..αλλα μαλλον φταιει και το οτι δεν το ειχαν διαφημισει πολυ..:roll:
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πριν από λίγο έτυχε και είδα ένα στη Σταδίου, 3 άτομα είχε μέσα..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.428
Likes
14.414
εεεε...οχι και κρυμμενα!εγω καθε μερα τα εβλεπα..κριμα αν και
η αληθεια ειναι οτι ολο αδειο ηταν..αλλα μαλλον φταιει και το οτι δεν το ειχαν διαφημισει πολυ..:roll:
Νομίζω οτι του ΟΑΣΑ ξεκίνησαν πρώτα και μετά ηρθαν τα κόκκινα.Τώρα άν ρωτήσω γιατί αυτός που ξεκινά πρώτος καί με την υποστήριξη του ΟΑΣΑ(οτι σημαίνει αυτό) δεν μπορεί να κρατήσει την γραμμή και τον ξεπερνά ο δεύτερος θά είμαι "κακός"?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω οτι του ΟΑΣΑ ξεκίνησαν πρώτα και μετά ηρθαν τα κόκκινα.Τώρα άν ρωτήσω γιατί αυτός που ξεκινά πρώτος καί με την υποστήρικη του ΟΑΣΑ(οτι σημαίνει αυτό) δεν μπορεί να κρατήσει την γραμμή και τον ξεπερνά ο δεύτερος θά είμαι "κακός"?
Τι νόημα έχει για τον τουρίστα η "υποστήριξη του ΟΑΣΑ"? Αντίθετα, το διεθνές σήμα "sightseeing" έχει νόημα γι αυτόν... Και δεν τον νοιάζει - εν γένει - αν θα πληρώσει 1-2 ευρώ παραπάνω για μια υπήρεσία που θα χρησιμοποιήσει μια και μόνο φορά - τον νοιάζει να είναι σίγουρος ότι είναι αρκετά καλή η υπηρεσία, ότι δε θα χάσει από τον ελάχιστο χρόνο που έχει στην Αθήνα, και ότι δε θα χρειαστεί να ξαναπληρώσει για την ίδια υπηρεσία.
Και το κλειδί εδώ είναι το "να είναι σίγουρος".

Όταν ο δεύτερος παρέχει καλύτερες υπηρεσίες (καλύτερα οχήματα, καλύτερη συχνότητα, αναγνωρίσιμο - από τον τουρίστα - brand), σε έστω και σε χειρότερες τιμές (για τις οποίες - ας μην κρυβόμαστε - ελάχιστοι τουρίστες νοιάζονται), τότε δεν είναι λογικό ο δεύτερος να πάει καλύτερα από τον πρώτο?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.428
Likes
14.414
Τι νόημα έχει για τον τουρίστα η "υποστήριξη του ΟΑΣΑ"? Αντίθετα, το διεθνές σήμα "sightseeing" έχει νόημα γι αυτόν... Και δεν τον νοιάζει - εν γένει - αν θα πληρώσει 1-2 ευρώ παραπάνω για μια υπήρεσία που θα χρησιμοποιήσει μια και μόνο φορά - τον νοιάζει να είναι σίγουρος ότι είναι αρκετά καλή η υπηρεσία, ότι δε θα χάσει από τον ελάχιστο χρόνο που έχει στην Αθήνα, και ότι δε θα χρειαστεί να ξαναπληρώσει για την ίδια υπηρεσία.
Και το κλειδί εδώ είναι το "να είναι σίγουρος".

Όταν ο δεύτερος παρέχει καλύτερες υπηρεσίες (καλύτερα οχήματα, καλύτερη συχνότητα, αναγνωρίσιμο - από τον τουρίστα - brand), σε έστω και σε χειρότερες τιμές (για τις οποίες - ας μην κρυβόμαστε - ελάχιστοι τουρίστες νοιάζονται), τότε δεν είναι λογικό ο δεύτερος να πάει καλύτερα από τον πρώτο?
Σωστά αυτά που λές.Και φυσικά το "κακός " πήγαινε στον ΟΑΣΑ.Για μια ακόμη φορά μια κρατική επιχείρηση δεν μπορεί να δώσει ενα ελκυστικό πακέτο για μια τόση απλή υπηρεσία,μιά τουριστική βόλτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom