Ταϊλάνδη Άλλο ένα θέμα για Ταϊλάνδη. Χριστούγεννα αυτήν την φορά.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.687
Likes
12.556
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πολλές ερωτήσεις για Ταϊλάνδη στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες. Θα ήθελα και εγώ λίγη βοήθεια :roll:.
Έχουμε χρόνο τα Χριστούγεννα και θέλουμε να πάμε Ταϊλάνδη.
Αρχίζουμε να ψιλοπρογραμματίζουμε το ταξίδι για 15 μέρες τουλάχιστον. Xοντρικά από 22/12 έως 6/1 (±1 μέρα), με την ελπίδα να ξεκλέψουμε και άλλες 2 μέρες και να τις κολλήσουμε πριν ή μετά.

Σκεφτόμαστε με το που θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο στην Bangkok
να πετάξουμε κατευθείαν, μάλλον για Krabi.
Να μείνουμε εκεί κάποιες μέρες, μάλλον στην Ao Nang και να κάνουμε εκδρομές στην περιοχή και στα νησιά. Υπάρχει και μια σκέψη για διαμονή στο Koh Lanta.
Στη συνέχεια να πάμε Ko Pha Ngan και/ή Ko Tao (ή μόνο Ko Tao).
Στον γυρισμό θέλουμε να μείνουμε 2 – 3 μέρες στην Bangkok. Η Bangkok θα πάει σίγουρα στο τέλος

Τα μέρη λοιπόν που θέλουμε να δούμε τα ξέρουμε πάνω - κάτω. Βέβαια ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο. Η σειρά είναι που με μπερδεύει πολύ (ποια μεριά πρώτη) και ο αριθμός των ημερών σε καθένα από αυτά. Οι λόγοι είναι:
α) Ο καιρός από Krabi μεριά φαίνεται να είναι καλύτερος από ό,τι της άλλης πλευράς. Αλλά δεν θέλω με το τίποτα να βγάλω από το πρόγραμμα τα νησιά του Κόλπου.
β) Είναι peak season. Που θα γίνεται ο μεγαλύτερος χαμός, να τον αποφύγουμε?
γ) Στο Ko Pha Ngan θα γίνουν 3 παρτυ (full moon party): 25/12, 28/12, 31/1. Να το ξεχάσουμε το νησί? Και αν δεν το ξεχάσουμε να προτιμήσουμε δυτικές ή ανατολικές παραλίες, από άποψη θάλασσας και αέρα?

Τελικά, τι συμβαίνει Χριστούγεννα στην Ταϊλάνδη? Τα αεροπορικά εισιτήρια είναι στα ύψη, το ίδιο και τα ξενοδοχεία (άσε που αρχίζουν να εξαντλούνται τα δωμάτια). Αλλά αυτά παλεύονται. Άλλωστε είμαστε προετοιμασμένοι για όλα αυτά αφού δεν μπορούμε να κλείσουμε πιο νωρίς και ούτε θα μπορούμε να κλείσουμε μέχρι τον Οκτώβριο. Αυτό που θα μας χαλάσει είναι να βρούμε παστωμένες παραλίες, γεμάτα εστιατόρια, ταλαιπωρία λόγω πολυκοσμίας και δυσκολία στις μετακινήσεις. Πόσο άσχημα είναι λοιπόν από αυτήν την άποψη?
Τα φώτα σας, παρακαλώ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
1.626
Τελικά, τι συμβαίνει Χριστούγεννα στην Ταϊλάνδη? Τα αεροπορικά εισιτήρια είναι στα ύψη, το ίδιο και τα ξενοδοχεία (άσε που αρχίζουν να εξαντλούνται τα δωμάτια). Αλλά αυτά παλεύονται. Άλλωστε είμαστε προετοιμασμένοι για όλα αυτά αφού δεν μπορούμε να κλείσουμε πιο νωρίς και ούτε θα μπορούμε να κλείσουμε μέχρι τον Οκτώβριο. Αυτό που θα μας χαλάσει είναι να βρούμε παστωμένες παραλίες, γεμάτα εστιατόρια, ταλαιπωρία λόγω πολυκοσμίας και δυσκολία στις μετακινήσεις. Πόσο άσχημα είναι λοιπόν από αυτήν την άποψη?
Τα φώτα σας, παρακαλώ!
Απλά είναι οι χριστουγεννιάτικες διακοπές των Ευρωπαίων και των Αμερικανών, και η ευκαιρία για μπάνια μες στο καταχείμωνο! Κοινώς η περίοδος αιχμής για Ταυλάνδη!

Αφού λες ότι τα παραπάνω παλεύονται, δεν θα ανυσυχούσα για κάτι άλλο. Από ταξί, βαν, και πούλμαν χαμός, τα εστιατόρια υπεραρκετά, τώρα για πακτωμένες παραλίες αν έχεις πάει δεκαπενταύγουστο σε κυκλαδονήσι, δεν νομίζω να πτοηθείς.
Καλά να περάσεις!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.333
Likes
3.546
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μην πας Ao Nang, θα απογοητευτείς απτο χωριο (κ η παραλία δε λεει πολλά)
Καλυτερα επέλεξε κάποιο νησί
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.687
Likes
12.556
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αφού λες ότι τα παραπάνω παλεύονται, δεν θα ανυσυχούσα για κάτι άλλο. Από ταξί, βαν, και πούλμαν χαμός, τα εστιατόρια υπεραρκετά, τώρα για πακτωμένες παραλίες αν έχεις πάει δεκαπενταύγουστο σε κυκλαδονήσι, δεν νομίζω να πτοηθείς.
Καλά να περάσεις!
Τον δεκαπενταύγουστο δεν πάω Κυκλάδες για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Πιστεύεις ότι παντού θα γίνεται ο κακός χαμός?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
1.626
Αυτό που είπα είναι ότι ο «κακός χαμός» θα είναι αντιμετωπίσιμος, δεν είναι σοβαρός λόγος για τη μη πραγματοποίηση του ταξιδιού. Και πάντα θα υπάρχει μια πιο άδεια παραλία.

Μην πας Ao Nang, θα απογοητευτείς απτο χωριο (κ η παραλία δε λεει πολλά)
Καλυτερα επέλεξε κάποιο νησί
Εδώ διαφωνώ, το Ao Nang αποτελεί το καλύτερο εφαλτήριο για τις εκδρομές στα νησάκια. Μόνο για την πρόσβαση στη Ρέιλει αξίζει. Και την άμεση πρόσβαση στις εκδρομές, είτε στη ζούγκλα, είτε στα νησάκια. Επιπλέον έχει πληθώρα εστιατορίων, μερικές επιλογές διασκέδασης, και την αγορά του (αν και όχι στις καλύτερες δυνατές τιμές). Στην πόλη του Κράμπι -αν και δεν πήγα- είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ χειρότερα.
Εκτός αν η πρώτη προτεραιότητα είναι η γραφικότητα του μέρους... Αν και σε αυτή την περίπτωση με προσεκτική επιλογή ξενοδοχείου κάτι μπορεί να γίνει. Πάντως σαν τοπίο (παραβλέποντας τη δόμηση του χωριού), με τη θάλασα, το βράχο, τη ζούγκλα, εμένα μου άρεσε...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.329
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom