Άλωση της Κωνσταντινούπολης (1453)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
σύντροφοι βρείτε τα πρώτα εσείς με το καλό
Άτσα μπεσαλής ο Λάζαρος...

Μετά τις απανωτές ιστορικοπολιτικές "φάπες" που εισέπραξε το έριξε στις πολιτικές παραινέσεις...

Επειδή όμως εγώ κακίες δεν κρατάω σου στέλνω ακόμη ένα ιστορικό δωράκι...

Άνοιξε Λάζαρε παιδί μου τον τρίτο τόμο της "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους", ναι, ναι αυτή την γνωστή του Παπαρρηγόπουλου , πήγαινε στη σελίδα 170 και διάβασε μεγαλόφωνα...
" .... ο Πορφυρογέννητος ( ο Βυζαντινός Αυτοκράτορας) ονομάζει τους ιθαγενείς ( τους κατοίκους της Πελοποννήσου) Γραικούς και ουχί Έλληνας εξ ου δήλον ότι εν τη δεκάτη εκατονταετηρίδι απεύφευγον έτι να μεταχειρισθώσι το όνομα Έλλην ως εθνικόν όνομα, διότι εσήμαινεν ακόμη μάλλον τον ειδωλολάτρην... "

Έτσι για να τα βρείτε κι εσείς οι Ελληναράδες μεταξύ σας και να μην μπερδεύεστε...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.067
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ μπορώ να δηλώσω πως όταν μιλάμε για καθαρότητες φυλών και λοιπούς ήρωες του ντίσνεϋ με πιάνει ανακάτεμα στο στομάχι; ή δε μετράει επειδή είμαι μετανάστης ;
Δε μιλάμε για καθαρότητες φυλών, μιλάμε για γενετικές μελέτες και για ιστορικές συνέχειες.
Δηλαδή εσύ όταν διαβάζεις Δαρβίνο ή Μέντελ σε πιάνει ανακάτεμα στο στομάχι;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καμία αντίρηση δεν έχω στις γενετικές μελέτες, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες, όπως πχ και τις αρχαιολογικές ανασκαφές. Αλλά ξεκάθαρα διάβασα -και- για καθαρότητες φυλών, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στο τόπικ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μην μπερδέψεις τον Μέντελ με τον Μένγκελε πρόσεξε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην μπερδέψεις τον Μέντελ με τον Μένγκελε πρόσεξε.
Έλα κακίες εσύ τώρα... τι είχε ο δόκτωρ Μένγκελε βρε... οπαδός της εθνικής καθαρότητας ήταν κι αυτός... καθάριζε γενικώς... εβραίους, τσιγγάνους, ομοφυλόφιλους... για να ξεβρωμίσει ο τόπος, όπως λένε και κάτι λεβεντόπαιδα με μαύρες μπλούζες σήμερα...

Η πλάκα είναι ότι διάβασα τις γενετικές μελέτες που μας παρουσίασαν οι συνομιλητές μας και πουθενά δεν λέει ότι οι σύγχρονοι Έλληνες κατάγονται από τους αρχαίους... διάβασαν μια επικεφαλίδα αρλούμπα δηλαδή την κότσαραν και μας την παρουσίασαν και σαν επιχείρημα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ΧΑΧΑΧΑ (γέλιο είναι,μην μπερδευτείς)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπράβο παιδάκι.Προνήπιο;
Κατάλαβες τώρα traveller γιατί απέφευγα να συμμετάσχω σε αυτή την τόσο εμπεριστατωμένη κουβέντα για μαρμαρωμένους βασιλιάδες,κόκκινες μηλιές και αγγούρια καλαβρέζικα.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
ΔΕν ειχα σκοπο να εμπλακω στην συζητηση αυτη, επειδη ομως αλωσατε αλλες 10 φορες την κωνσταντινουπολη με τα γραφωμενα σας παραπεμπω και εγω στην ιστορια του ελληνικου εθνους, εκδοτικη αθηνων τομος ζ σελ 5 οπου κλεινει με το "...
ελληνικη βυζαντινη αυτοκρατορια".

ΚαΘε πολιτης εχει το δικαιωμα του αυτοπροσδιορισμου.
Δεν μιλαμε ουτε για ρατσες σκυλων ουτε για καθαροαιμα.
Για χαρα
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Είναι εύκολο απ'την οπτική των ΗΠΑ να πει κάποιος πως στην πολυπολιτισμική υπερκαταναλωτική τους σουπίτσα και μέσα από ένα αθεϊστικό μηδενιστικό πρίσμα δεν μπορεί να διακρίνει κάτι που να τον διεγείρει περισσότερο - ούτε καν κάτι απ'την χώρα απ'την οποία κατάγεται! Οπότε δεν παρεξηγώ τον κατα τ'αλλα αγαπημένο George Carlin γι'αυτη του την άγνοια, τόσα ήξερε τόσα έλεγε ο άνθρωπος.

Βέβαια εγώ δεν λέω να είμαστε περήφανοι ούτε για την Παπαρίζου, ούτε για το Euro (άσε που για'μενα το να βλέπει κάποιος ποδόσφαιρο είναι σαν ενεργή εξάσκηση στην ιδιώτευση), ούτε καν για τον Μίκη, τον Γκάτσο, τον Χατζηδάκι, τον Καζαντζάκη, τον Καστοριάδη κλπ κλπ. Αυτό που με κάνει εμένα περήφανο είναι ο τρόπος του βίου, τα ήθη και έθιμα, τα οποία ζουν μέσα μου! ...δηλαδή π.χ. το γεγονός πως δεν έχει μπει μέσα στον συλλογικό μας εγκέφαλο (παρ'ολο που έχει διεισδύσει αρκετά μέσω του καπιταλισμού και της παγκοσμιοποίησης) η προτεσταντική ηθική, η ηθική του ο καθένας για την πάρτη του. Η ίδια ηθική που οδήγησε σε παραμύθια στυλ κοριτσάκι με τα σπίρτα, και σε πράγματα όπως το λεγόμενο realpolitik (το δίκιο του ισχυρού) στο οποίο επέστρεψε δυστυχώς μέσω της Γερμανίας για ακόμα μια φορά η Ευρώπη.

Ο Έλληνας θα κεράσει, θα χορέψει κυκλικούς χορούς, θα μοιραστεί μαζί με δέκα άλλους φαγητό από το ίδιο τραπέζι, θα δει τον ζητιάνο και θα του πετάξει ένα ευρώ κλπ κλπ. Αυτός είναι και ο λόγος που λυπάμαι πολλούς συμπατριώτες μου, γιατί νιώθω πως ζω σε διαφορετικό πολιτισμικό σύμπαν. Εννοώ αυτούς που θα βιαστούν να κράξουν πρώτοι την διαφήμιση των jumbo με την Στανίση ώστε να επιβεβαιώσουν πως δεν είναι μπουρτζόβλαχοι στους φίλους τους, "γιατί να πάω να δω [URL='
μανάβη;;[/URL] ας πάμε καλύτερα στο μολ" μου είχαν πει πρόσφατα, "Τι να είχα γεννηθεί εδώ τι εκεί" θα σου πουν, "παραδοσιακή μουσική;; πφφφφ βλάχος είμαι;; πάμε να ακούσουμε ρεϊτζ εγκενστ δε μασιν" θα σου πουν. Αυτοί είναι οι ίδιοι που την μόνη διαφορά που μπορούν να διακρίνουν μεταξύ Ελλάδας και κεντρικής Ευρώπης είναι πως στην κεντρική Ευρώπη θα έχουν περισσότερο παραδάκι για να καταναλώνουν στα μολ, τις συναυλίες και τα σινεμα. Αυτό δεν είναι και το νόημα της ζωής;; Το παραδάκι. Άλλωστε πήγαν ως τουρίστες για 5-10 μέρες και διαπίστωσαν πως στην κεντρική Ευρώπη ζουν καλύτερα οι άνθρωποι, ποιος θα μπορούσε να αμφισβητήσει τα ευρήματα τους;;
 
Last edited by a moderator:

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Προς εθνομηδενιστες:

«Αν είχα δύναμη, θα έλεγα στη Ρεπούση, "είναι προσόν που ζεις στην Ελλάδα και είσαι Έλληνας. Αν δεν το καταλαβαίνεις πήγαινε αλλού, πήγαινε να ζήσεις στη Νιγηρία.»

Αυτά λέει ο Μίκης Θεοδωράκης

http://m.news247.gr/article/2279673/apantisi-theodwraki-se-repousi-na-pas-na-ziseis-sti-nigiria.html

Οπότε "σύντροφοι" χαλαρώστε με το κράξιμο της Ελλάδας και τα περί μη υπερηφάνειας
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.317
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom