Βέλγιο Ολλανδία Άμστερνταμ-Αμβέρσα-Μπριζ-Γάνδη

Μηνύματα
43
Likes
85
Καλημέρα!!!Σε ένα μήνα από τώρα περίπου θα ξεκινήσουμε ένα ταξίδι 9 ημερών με πτήση απ'ευθείας Άμστερνταμ.Διαμονή εκεί 3 ημέρες και μετά λεωφορείο (Flixbus) και στάση για διαμονή 2 ημερών στην Αμβέρσα.Από εκεί τρένο και καταλήγουμε στην Μπριζ όπου και θα είναι σαν βάση μας για 4 ημέρες και σκεφτόμαστε τη μια να την αφιερώσουμε στην Γάνδη. Αναχώρηση μετά από Βρυξέλλες για Ελλάδα :)
Όποιος μπορεί να μας ενημερώσει ή να μας δώσει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες-συμβουλές!


Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Νομιζω οτι 4 μερες ειναι παρα πολλες για Μπρυζ. Μια μερα φτανει για τα αξιοθεατα, αντε δυο αν το παρετε χαλαρα. Πως θα τις γεμισετε, εκτος της Γανδης; Η δε Γανδη ειναι στο δρομο σας, μπορειτε να τη δειτε στη μεση της διαδρομης απο Αμβερσα για Μπρυζ.
Εγω θα εβαζα παραπανω μερες στην Ολλανδια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εάν έχετε ήδη κλείσει τις διαμονές στα ξενοδοχεία χωρίς δυνατότητα ακύρωσης δεν ξέρω εάν έχουν νόημα οι προτάσεις μας... Εφόσον έχετε τη δυνατότητα τροποποιήσεων των διαμονών θα συμφωνήσω με την @paefstra ότι πρέπει να αυξήσετε τις διανυκτερεύσεις στην Ολλανδία για να πάρετε μια καλύτερη γεύση από τη χώρα.
Από την μακρινή μου εμπειρία από το Βέλγιο (2001), θεωρώ ότι καλύτερα θα ήταν να μείνετε στις Βρυξέλλες και να κάνετε ημερήσιες εκδρομές στην Μπρυζ και στην Γάνδη. Οι μετακινήσεις με τα τρένα είναι άριστες, τακτικές και πολύ σύντομες!
1 διανυκτέρευση στην Αμβέρσα, 1 ημερήσια εκδρομή στην Μπρυζ και 1 ημερήσια στην Γάνδη αρκούν για να δείτε τα πιο σημαντικά αξιοθέατα των πόλεων. Τώρα για τις Βρυξέλλες θεωρώ ότι πρέπει να αφιερώσετε τουλάχιστον 2 μέρες για να δείτε και κανένα μουσείο και να πάτε και στο Ατόμιουμ, εάν σας ενδιαφέρει.
Βέβαια το πρόγραμμά σας θα εξαρτηθεί από τα ενδιαφέροντα σας και το τι θέλετε να δείτε περισσότερο, πόλεις ή ύπαιθρο.
 
Μηνύματα
43
Likes
85
Καλημέρα σας!Elena2508 οι διαμονές στα ξενοδοχεία έχουν κλειστεί!Επιλέξαμε το Μπριζ σαν βάση μας,και υπάρχει και το πλάνο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κάνουμε τα παραλιακά σημεία roadtrip Οστάνδη και μπορεί και Δουνκέρκη!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα σας!Elena2508 οι διαμονές στα ξενοδοχεία έχουν κλειστεί!Επιλέξαμε το Μπριζ σαν βάση μας,και υπάρχει και το πλάνο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κάνουμε τα παραλιακά σημεία roadtrip Οστάνδη και μπορεί και Δουνκέρκη!
Εφόσον έχει ήδη διαμορφώσει πρόγραμμα και έχεις κλείσει τις διανυκτερεύσεις στα ξενοδοχεία νομίζω ότι τώρα πρέπει να αναζητήσεις σχετικές ταξιδιωτικές ιστορίες στο forum για Ολλανδία και Βέλγιο που θα σε βοηθήσουν αρκετά με τα αξιοθέατα των πόλεων που θα επισκεφτείς. Εάν έχεις απορίες καλύτερα να τις θέσεις στις συγκεκριμένες ιστορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.537
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom