Ολλανδία Άμστερνταμ - ένα έντονο ταξίδι...

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μου αρέσει η φοιτητοκατάστασή σας!Δεν πειράζει που τελείωσαν οι μέρες αυτής της εκδρομής...πάμε γι'άλλα!
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Σουξπερ το ταξίδι σας...!!! Αντε μια τελευταία μέρα μας χρωστάς..!
 

Primo

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
Τωρα σε λίγο ανεβαίνει!!
 

Primo

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
6Η ΜΕΡΑ
Να’μαστε στο τελευταίο πρωινό στο Άμστερνταμ..;)Ξυπνήσαμε κατά τις 9 , και επειδή είχε προηγηθεί και αλλαγή ώρας, ήμασταν πιο χαλαροί… Είχαμε ψιλοφτιάξει τα πράγματά μας από χτες το απόγευμα αλλά τώρα έπρεπε να μπουν οι τελευταίες πινελιές- τύπου φορτιστές, σαμπουάν, ρούχα ύπνου κλπ.. Επικράτησε ένας μικρός πανικός , αλλά ξεπεράστηκε…
Οπότε κατά τις 11 παρά 10, κατά τα λεγόμενα του Γιάννη, αυτός στεκόταν στο παράθυρο, απολαμβάνοντας την θέα, όταν μία γυναίκα από κάτω είχε στηθεί και τον κοίταζε, δείχνοντας ταυτόχρονα το ρολόι της..ο Γιάννης νόμιζε ότι η γυναίκα ήθελε ώρα ( αφού φορούσε ρολόι, θα πείς, αλλά τεσπα..)..της είπε ότι ήταν 11 παρά 10, και αυτή του απάντησε ,’’10 minutes’’…άντε να καταλάβεις…
Τελικά αυτή η γυναίκα αποδείχτηκε ότι ήταν η καθαρίστρια:shock: (!), και μας περίμενε να κάνουμε check out ώστε να συγυρίσει το σπίτι..Εμείς δεν είχαμε τελειώσει ακριβώς αλλά αυτή σε κάποια φάση, άνοιξε το σπίτι και μπήκε μέσα.. Έλεος, woman, περίμενε, σε 2 λεπτά θα έχουμε φύγει:haha::haha:!!!!!
Αφού μόνο που δεν μας έδιωξε από το σπίτι:shark:, φύγαμε γρήγορα-γρήγορα και με τις βαλίτσες αρχίσαμε να πηγαίνουμε προς την Leidseplein, να πάρουμε το τραμ για να πάμε στον κεντρικό σταθμό και έπειτα στο αεροδρόμιιο..Πετούσαμε στις 5 περίπου…
Έπρεπε όμως να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι..! Ήπιαμε τον γαλλικό το πρωί βέβαια, αλλά θέλαμε ένα τελευταίο brunch στο Άμστερνταμ.. οπότε πήγαμε στο Satellite sports bar, για pancakes- εγώ πήρα μια αλμυρή, με σαλάμι και τυρί και ήταν τόοσο γευστική!!-βασικά νομίζω είχε λίγο βασιλικό από πάνω και ήταν λες και έτρωγες σχεδόν σπαγγέτι…όνειρο….:innocent::innocent::p
Ήταν προς το μεσημέρι, οπότε είπαμε να πάρουμε το τραμ και φεύγουμε…φτάσαμε και στον κεντρικό σταθμό, το Centraal station, όπου το τρένο που πήραμε ήταν απλά υπερπαραγωγή..Μιλάμε για 3 πατώματα, 1st class, 2nd class, άνετο, αν και πρακτικά γεμάτο, και γενικά θύμισε λίγο παραδοσιακό, ειδικά ο σταθμάρχης, που ήταν λες και βγήκε από την διαφήμιση της Coca-cola, με το μουστάκι του και την στολή του…copy paste λέμε…:xmas_biggrin:!
Επιστρέφαμε με μια λύπη, μια μελαγχολία προς το αεροδρόμιο.. το κρύο ήταν αρκετά τσουχτερό και τώρα πάλι πίσω στην Ελλάδα όπου η θερμοκρασία ήταν 20 βαθμοί…:|
Φτάσαμε στο SchipHol, το αεροδρόμιο-σταθμό και αφού τακτοποιήσαμε τα των εισιτηρίων και των βαλιτσών, φροντίσαμε να πάρουμε κάποια τελευταία αναμνηστικά . Ήταν 5 παρά 10..
Εκεί λοιπόν που περπατάγαμε ανέμελοι και μελαγχολικοι με το ύφος δεν-θέλω-να-γυρίσω-πίσω-θέλω-να-μείνω-στο-Άμστερνταμ-για-πάντα- ακούμε από τα μεγάφωνα: ‘’The passengers, Kossi Eirini ,Kontou , bla,bla ,bla ‘’( από προφορά ουτε καν!!!!)να έρθουν στην πύλη γιατί το αεροπλάνο θα φύγει..
Πλάκα κάνεις, λέω!!! Οπότε τους βλέπω μπροστά τους άλλους 4 να αρχίζουν να τρέχουν :shock:με τις χειραποσκευές και εγώ το κακόμοιρο δεν μπορούσα..κουβαλούσα μια σχολική 6 κιλών:trekker: και δεδομένου ότι δεν είμαι ιδιαίτερα ψηλή, όσο να’ναι με τράβαγε πίσω!!Όχι μόνο δεν μπορούσα να τρέξω , αλλά προσπαθούσα μάταια να περπατήσω έστω γρήγορα, να προλάβω..
Ε,όχι να επιβιώσω από κλοπή ταυτότητας και να πάω από χάσιμο πτήσης:D:D!! Έλεος δηλαδή!!
Προχωρούσα δεν ξέρω για πόση ώρα μέχρι να βρω το Gate 59 , και οι άλλοι ήταν καμιά 40αριά μέτρα μπροστά μου…μετά μου είπαν ότι πρέπει να διανύσαμε περίπου 1 χιλιόμετρο έτσι…Αφού σε κάποια φάση είδα κάποιον με αυτά τα οχηματάκια αεροδρομίου και ήθελα να του πω ‘’κάνε μεταβολή και πήγαινέ με τώρα εκεί:mad:!!!’’
Λαχανιασμένοι, τα καταφέραμε τελικά(!), και φτάσαμε εγκαίρως στην πύλη…Ανεβήκαμε στο αεροπλάνο και γυρίσαμε πίσω.. Κάναμε και την στάση στο Μόναχο και ανεφοδιαστήκαμε με toblerone, lila pause και άλλα χρήσιμα σοκολατοειδή (η χαρά των duty free!!!!.Οι βαλίτσες μας μεταφέρθηκαν μια χαρά και ξαφνικά να’μαστε στο Ελ.Βενιζέλος..
Γιατί..? Τόσο γρήγορα…:klaps:πάλι πίσω,στα ελληνικά, με τους βαρετούς διαδρόμους του αεροδρομίου και τα λεωφορεία…
Εκεί χωριστήκαμε, κάποιους μας παραλάβανε συγγενείς και φίλοι και κάποιοι γυρίσαμε με το βαρετό Χ97..όλα φαίνονταν τόσο ΒΑΡΕΤΑ…
Με το που γύρισα σπίτι , είπα στη μαμά μου για το συμβάν με την τσάντα, και της έδωσα την λανθασμένη εντύπωση ότι μας χάλασε το ταξίδι..γενικά σε όσους το είπα, μου είπαν’’Πέρασες χάλια ε??’
Τι λέτε ρε?? Πάτε καλά?? Πέρασα τέλεια:clap::clap:!! Και να ήξερα ότι θα έχανα την τσάντα μου, θα ξαναπήγαινα:shock:!! Με χίλια όμως!
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ
Ξύπνησα στην Αθήνα αυτή τη φορά..είχαμε σχολή και έπρεπε να ανέβουμε .Διηγηθήκαμε στα υπόλοιπα μέλη της παρέας πως περάσαμε και ήταν εμφανές ότι μετάνιωσαν που δεν ήρθαν…
Οι επόμενες 2 βδομάδες κύλησαν με μια μελαγχολία..Σε σημείο που να ψάχνω για Erasmus στο Άμστερνταμ ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο να γυρίσω πίσω..ένιωθα ότι άφησα ένα κομμάτι μου εκέι πέρα ( εκτός από την τσάντα!),
Ότι άλλαξα σαν άνθρωπος..έμαθα να εκτιμώ καλύτερα τις καταστάσεις και τι πραγματικά έχει σημασία..
Η Έφη και η Ειρήνη χτύπησαν τατουάζ στο Άμστερνταμ..Πολύ γλυκούλικα σχεδιάκια!!
Δεν ξέρω τι θα μου λείψει πιο πολύ..Μάλλον αυτή η καθημερινότητα, την οποία αποδέχτηκα..το ότι ξυπνάω με γαλλικό, βγαίνουμε βόλτα, σε μουσεία, φαγητό και το βράδυ πάλι έξω.Το συνήθισα..είναι από τις λίγες φορές που αισθάνθηκα ότι ζούσα εκεί πέρα…Ούτε σχολές, ούτε οι ειδήσεις που σου μαυρίζουν την ψυχή,ούτε γονείς ούτε τίποτα..Εσύ και η παρέα σου-τίποτε άλλο.:grouphug:
Η ζεστασιά των ανθρώπων! Η Ειρήνη κατά λάθος σκούντηξε κάποιον πεζό και αυτός της ζήτησε συγνώμη-εδώ ούτε καν φαντάζομαι τι θα είχε ξεστομίσει.. Επίσης! Όταν δέναμε τα ποδήλατα σε ένα παγκάκι κάτω από το σπίτι, σταματάει ένας στην μέση του δρόμου με το αυτοκίνητό του, βγαίνει έξω και μας λέει ότι τα παγκάκια δεν είναι για να δένουμε ποδήλατα..απλός πολίτης ε! Δηλαδή, όταν οι ίδιοι οι κάτοικοι επιβάλλουν την τάξη, εκεί φέρεσαι ανάλογα !Γι’αυτό μιλάω για επίπεδο πολιτισμού! Δεν ψάχνουν πώς να παρανομήσουν ή να κλέψουν..
Ξεπεράσαμε σιγά σιγά με τα παιδιά το στάδιο της νοσταλγίας και επιστρέψαμε στην πραγματικότητα. Μας έμειναν οι φωτογραφίες:photographer:, τα αναμνηστικά,η μπύρα(!)..ήταν πραγματικά έντονο το ταξίδι και εδώ είναι που λες ότι άμα έχεις καλή παρέα, όπου γης και πατρίς..Συμφωνώ απόλυτα!
Ήταν η παρέα που έκανε το ταξίδι καταπληκτικό! Όχι αναστολές, ούτε γκρίνια..ανοιχτό μυαλο!!! Αφού είμαστε μαζί, δεν μας νοιάζει τίποτα-μαζί αντιμετωπίζουμε τα πάντα, και αυτό κάναμε… Δεθήκαμε σίγουρα πιο πολύ μεταξύ μας και μέχρι σήμερα θυμόμαστε καταστάσεις και γελάμε…τι ωραία! Αφού χτες λέγαμε τι ωραία θα ήτανε να πηγαίναμε ένα 3ήμερο στο ίδιο σπίτι μια φορά το χρόνο…
Αυτά από μένα … 7000 λέξεις δεν αρκούν για να περιγράψουν αυτήν την εμπειρία ζωής , χώρια άλλες τόσες λεπτομέρειες που υπάρχουν…:reading:
Συστήνω ανεπιφύλακτα ένα ταξίδι στο Άμστερνταμ και γενικά ταξίδια όσο μπορούμε ακόμα..Ήδη σχεδιάζουμε μία αλοκαιρινή εξόρμηση στην Ελαφόνησο και έπειτα ένα ταξίδι στη Βαρκελώνη ή στο Βερολίνο, όπου δεν νομίζω να μην έρθει κάποιος αυτή τη φορά-το μάθανε το μάθημά τους..:p:p:haha::haha:
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τέλεια!!Απολαυστικότατη η ιστορία σου,πολύ παραστατικός ο τρόπος γραφής σου με τις χαριτωμένες φατσούλες ενδιάμεσα!εμένα με γύρισες πολλά χρόνια πίσω,θυμήθηκα ανάλογες περιπέτειες και εμπειρίες όταν ήμουν στην ηλικία σου...
νάσαι καλά και σου εύχομαι πάντα τέτοια όμορφα ταξίδια!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Και σε άλλα ταξίδια με υγεία! Μη παραπονιέσαι οτι πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες...σκέψου πόσο πολλά έκανες κατά τη διάρκεια αυτών των ημερών και με πόσες παραστάσεις και εικόνες γύρισες πίσω...και θα δεις οτι δεν είναι και λίγα!Επίσης θα σκέφτεσαι οτι η ρουτίνα θα σε βοηθήσει να σχεδιάσεις τις επόμενες διακοπές!Δε μπορούμε διαρκώς να είμαστε σε ταξίδι!
 

Primo

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
Χαχα! Σας ευχαριστώ όλους! Τώρα πάμε γι'άλλα!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η ιστορία σου μου προκάλεσε χαμόγελα, ωραία διάθεση και με γύρισε λίγα χρόνια πίσω στις πρόσφατες, υπέροχες αναμνήσεις της φοιτητικής ζωής!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραια ιστορια!
Τετοιος κλεφτης δεν υπαρχει gentleman σκετος!χεχεχε
Δεν υπαρχει καλυτερο μερος για φοιτητοεκδρομη παιδια απο το Αμστερνταμ.κανατε την καλυτερη επιλογη!
Αλλα δεν ειδα και πολυ ξεσαλωμα βρε παιδια!μα να μου γυρνατε στο διαμερισμα και να παιζετε δηλωτη?
Αααα θα σας μαλωσω!:xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.787
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom