ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πρώτον....δεύτερο, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι και εγώ. Ταξιδεύω για ΗΠΑ με τον κολλητό μου και επειδή εκείνος δεν γνωρίζει καλά αγγλικά αγχώνεται για το σημείο του ελέγχου διαβατηρίων με το που φτάσουμε. Μπορεί να μην καταλαβαίνει-απαντήσει τις ερωτήσεις του υπαλλήλου και απ ότι ξέρω δεν θα μπορώ να είμαι κοντά του για να τον βοηθήσω. Ξέρουμε κάτι για το τι άλλο μπορεί να γίνει; Ευχαριστώ πολύ...
Γίνεται να είσθε μαζί.Διακριτικά μπορείτε να πάτε μαζί και να εξηγήσεις το πρόβλημα.΄Ετσι γινόταν πρόσφατα στο Λ.΄Αντζελες.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Λοιπόν παιδιά το 2010 πήγα στην πρεσβεία για βίζα δεν υπήρχε το ΕΣΤΑ τότε να πω πως είχα αλβανικό διαβατήριο και δεν μου την δώσανε.το ξανά προσπάθησα κι πάλι για δεύτερη φορά δεν μου την δώσανε να πω πως τότε ήμουν 16 χρόνων..χτες πήγα να κάνω ΕΣΤΑ μετά από 8 χρόνια με ελληνικό διαβατήριο πλέον και σήμερα με περνούν και μου λένε πως δεν εγκρίθηκε..έχει κάποιος άλλος τέτοια εμπειρία και να μου προτείνει κάτι ;;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Σε παίρνουν από πού για να σου απαντήσουν για την έγκριση ESTA;
Μήπως τα μπέρδεψες;
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Το 2010 πήγα στην πρεσβεία για τουριστική βίζα και δεν μου την δώσανε μετά από ένα μήνα ξανά πήγα και πάλι δεν μου την δώσανε τότε είχα αλβανικό διαβατήριο..τώρα το 2018 πήγα σε τουριστικό γραφείο μου έκαναν την αίτηση ΕΣΤΑ πλέον με ελληνικό διαβατήριο και πάλι δεν μου δώσανε την ΕΣΤΑ.απο το τουριστικό γραφείο με πήραν και μου είπαν πως δεν έγινε δεκτή Γιατί μου απαντήσανε την άλλη μέρα..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Το 2010 πήγα στην πρεσβεία για τουριστική βίζα και δεν μου την δώσανε μετά από ένα μήνα ξανά πήγα και πάλι δεν μου την δώσανε τότε είχα αλβανικό διαβατήριο..τώρα το 2018 πήγα σε τουριστικό γραφείο μου έκαναν την αίτηση ΕΣΤΑ πλέον με ελληνικό διαβατήριο και πάλι δεν μου δώσανε την ΕΣΤΑ.απο το τουριστικό γραφείο με πήραν και μου είπαν πως δεν έγινε δεκτή Γιατί μου απαντήσανε την άλλη μέρα..
Γιάννη η Esta εγκρίνεται ή απορρίπτεται μέχρι 72 ώρες μετά την αίτηση γ αυτο σε πήραν μετά από μια μέρα. Αν ισχύει αυτό που ανέφερε ένας φίλος ίσως να μπορείς να κάνεις νέα αίτηση μετα από 6 μήνες. Μέχρι τότε υπομονή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το 2010 πήγα στην πρεσβεία για τουριστική βίζα και δεν μου την δώσανε μετά από ένα μήνα ξανά πήγα και πάλι δεν μου την δώσανε τότε είχα αλβανικό διαβατήριο..τώρα το 2018 πήγα σε τουριστικό γραφείο μου έκαναν την αίτηση ΕΣΤΑ πλέον με ελληνικό διαβατήριο και πάλι δεν μου δώσανε την ΕΣΤΑ.απο το τουριστικό γραφείο με πήραν και μου είπαν πως δεν έγινε δεκτή Γιατί μου απαντήσανε την άλλη μέρα..
Την αιτηση στην συμπληρωσε υπαλληλος του τουριστικου γραφειου; δηλαδη δεν ξερεις τι απαντησεις εδινε ή σε ρωτουσε και του ελεγες εσυ τι να απαντησει; εχει μια ερωτηση η αιτηση που λεει αν σου εχει απορριφθει ποτε αιτηση για visa, εκει τι απαντησε;
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Με ρώταγε και του απανταγα σε όλα ήταν ΟΧΙ απλά στο ερώτημα αν μου είχαν απορρίψει απάντησα ναι..και μου απορρίψανε και το ΕΣΤΑ τώρα..το ξέρω πως μετά από 6 μήνες μπορώ πάλι αλλά το ερώτημα είναι αν εκεί που έλεγε αν μου έχουν απορρίψει πάταγα όχι αντί γ ναι τι θα γινόταν ;;
Αν κάνω μετά από 6 μήνες εφόσον μου το απορριψανε χτες θα μου το ξανά απορρίψουν και σε 6 μήνες ;;
Αν πάω πρεσβεία για βίζα τώρα θα μου το απορρίψουν πάλι και τώρα που έχω ελληνικό διαβατήριο ;;
Το θέμα είναι πως έχω κόψει το εισιτήριο για το Πάσχα για 2 εβδομάδες και δεν ξέρω τι να κάνω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον θα στο κόβανε και με no, κρατάνε αρχείο, αλλά ποτέ δε θα το μάθουμε.

Δεν έχεις άλλη επιλογή. Κάνε άίτηση για βίζα και πήγαινε προετοιμασμένος. Εξήγησε τους λόγους που θα τους πείσουν ότι δεν πας εκεί να κατσικωθείς (ισχυρούς δεσμούς με Ελλάδα, π.χ. περιουσία, οικογένεια, εισόδημα) και το πρόβλημα με τις απορρίψεις, και λογικά θα σου δώσουν βίζα.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Μάλλον θα στο κόβανε και με no, κρατάνε αρχείο, αλλά ποτέ δε θα το μάθουμε.

Δεν έχεις άλλη επιλογή. Κάνε άίτηση για βίζα και πήγαινε προετοιμασμένος. Εξήγησε τους λόγους που θα τους πείσουν ότι δεν πας εκεί να κατσικωθείς (ισχυρούς δεσμούς με Ελλάδα, π.χ. περιουσία, οικογένεια, εισόδημα) και το πρόβλημα με τις απορρίψεις, και λογικά θα σου δώσουν βίζα.
Πανω σε αυτο που λεει ο φιλος @taver πιο πανω μπορω να σου πω και εγω με την σειρα μου 3 περιπτωσεις, ωστε να αντιληφθεις οτι ολα ειναι πολυ σχετικα και υποκειμενικα φιλε μου, και κανεις δεν ξερει τι αρχειο κρατανε ή τι ελεγχο κανουν.

1. Την πρωτη φορα κανουμε αιτηση για ESTA εγω και ενας φιλος μου για να παμε ενα roadtrip αμερικη (αλλη μια πονεμενη ιστορια καθως ποτε δεν καταφερε να πραγματοποιηθει), και ειμαστε και οι 2 σε ενα net cafe διπλα διπλα και την κανουμε ταυτοχρονα. Οταν συμπληρωσα την δικια μου, σε ελαχιστα λεπτα μου εβγαλε την οθονη οτι "AUTHORIZATION APPROVED" ενω ακριβως απο διπλα ο φιλος που θα ταξιδευαμε, εκεινη την εποχη ειχε καποια προβληματα με τον νομο και ειχε μια αστεια ποινη με αναστολη το συστημα του την εκοψε.

2. καποια χρονια μετα (μετα το περας των 2 ετων που ισχυει το ESTA) ειπα να κανω μια νεα αιτηση, αλλα δεδομενου οτι ειχα ταξιδεψει σε προορισμους οπως Ν.Σουδαν, Συρια, Ιρακ κλπ (απαγορευμενοι για εκδοση ESTA προορισμοι) το συστημα μου το εκοψε αμεσα.

3. Φιλη μου, ελαβε το ESTA αμεσα, και οταν εφτασε JFK της αρνηθηκαν την εισοδο και την στειλανε πισω την επομενη ημερα.

Τι θελω να πω? Οτι υπαρχουν πολλες περιπτωσεις και φανταζομαι οτι εφοσον εχουν αρνηθει ηδη καποιες φορες την χορηγηση του ESTA λογικα εχει κρατηθει στα πρακτικα. Επισης το οτι μπορει το συστημα να σου βγαλει χορηγηση το ESTA δεν συνεπαγεται απολυτα οτι δεν θα εχεις προβλημα κατα την αφιξη σου στις Η.Π.Α.

Γιατι ωστοσο δεν κανεις αιτηση για απλη τουριστικη βιζα μεσω της πρεσβειας? (φανταζομαι για τουριστικη χρηση αλλωστε προσπαθεις να βγαλεις το ESTA).
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Θέλω να πάω για δυο εβδομάδες μόνο εννοείτε όχι για πάντα άλλωστε εδώ έχω οικογένεια μένω με τους δικούς μου ..ναι αλλά το 2010 με αλβανικό διαβατήριο μου την απορριψανε την τουριστική βίζα δυο φορές τώρα 2018 εκανα με ελληνικό διαβατήριο το ΕΣΤΑ και το απορριψανε αν πάω για βίζα τουριστική θα μου υην ξανά απορρίψουν ;;τι χαρτιά πρέπει να πάω να τους δείξω ;; Αν πάταγα πως όχι δεν με έχουν απορρίψει θα το βλέπανε ;; Κάποιος άλλος τρόπος Γτ είναι κρίμα να χάσω το εισιτήριο που ήδη έχω κόψει Γτ νόμιζα πως ήταν σίγουρο το ΕΣΤΑ
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@whoknows Γιατί δεν επέτρεψαν στη φίλη σου την είσοδο στις ΗΠΑ;
Υπήρχε λόγος που συνέβει αυτό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.206
Μηνύματα
883.766
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom