Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1) Το Covent Garden θαναι άδειο και την επόμενη ε; (ανήμερα τα Χριστούγεννα).. Αν ναι τότε όντως πρέπει να του δώσουμε προτεραιότητα τη Δευτέρα γιατί άλλη καλή ευκαιρία μπορεί να μην εχουμε.. Ισως βέβαια βράδυ Πέμπτης που δεν έχω βάλει τπτ.. Μέχρι τι ώρα έχει κίνηση στο Covent Garden;



4) Άρα πρέπει μετά από St Paul να πεταχτούμε με μετρό Leicester πριν το Greenwich για να δούμε αν βρούμε κανένα εισητήριο.. Τι ώρα νυχτώνει στο Λονδίνο αυτή την εποχή; 4.30-5.00; Πιστευω προλαβαίνουμε να γυρίσουμε από Greenwich ως τις 3-4 και να χουμε πολύ χρόνο και για τα μαγαζιά.. Έψαξα κάποια γνωστά πολυκαταστήματα και κλείνουν 9-10 στις 26/12..
1) Απο τις 6 μεχρι τις 8 εχει κλεισει ο,τι εμπορικο υπαρχει εκει (αγορες, παγκοι, περιπτερα, καταστηματα). Μετα θα βρεις ανοιχτα μονο μαγαζια για φαγητο και ποτο.

4) Πρωτα θα πατε Leicester. Για St Paul θα πρεπει να παρετε λεωφορειο μιας και η central line θαειναι κλειστη. Οποτε αν παρετε λεωφορειο αρχικα απο το ξενοδοχειο για St Paul μετα θα πρεπει να παρετε ενα απο κει για Leicester και μετα ξανα για Tower Gateway. Επειδη εχει πολυ κινηση εκεινη τη μερα (ειδικα στο κεντρο) θα φατε πολυ ωρα στις μετακινησεις με λεωφορειο και δεν βλεπω να προλαβαινετε Greenwich. Ισως μαλιστα ειναι καλυτερα να αφησετε ενα απο τα 2.
Στον Καθεδρικο θελετε να μπειτε μεσα;
Νυχτωνει γυρω στις 4. Αν βρειτε εισιτηρια για θεατρο οι παραστασεις αρχιζουν συνηθως 7 και μιση.

Να τρωτε παρα πολυ δυνατο πρωινο γιατι το προγραμμα σας ειναι υπερφορτωμενο και δυσολα θα βγει αν στη διαρκεια της μερας σταματατε για για φαγητο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
4) Πρωτα θα πατε Leicester. Για St Paul θα πρεπει να παρετε λεωφορειο μιας και η central line θαειναι κλειστη.
Στο tfl
Planned engineering works for specific date
λεει πως η κόκκινη γραμμή στις 26/12 θαναι κλειστή μόνο από ealing μέχρι north acton.. Οπότε γλιτώνουμε τα λεωφορεία.. ή μπορεί να μην ισχύει;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο tfl
Planned engineering works for specific date
λεει πως η κόκκινη γραμμή στις 26/12 θαναι κλειστή μόνο από ealing μέχρι north acton.. Οπότε γλιτώνουμε τα λεωφορεία.. ή μπορεί να μην ισχύει;;
Δικιο εχεις, δεν ειναι ολη η γραμμη κλειστη. Γλιτωνετε λοιπον τα λεωφορεια αλλα και παλι προτιμηστε να πατε πρωτα στη Leicester.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Συγνώμη και με όλο το θάρρος .........

μήπως έχει αρχίζει και κουράζει το θέμα με το tube και το πότε ακριβώς είναι ανοικτό-κλειστό ??
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Ο χρήστος πάνω μου δίνει την αφορμή να πω κι εγώ το εξής:Εκτός του οτι όντως αρχισε να κουράζει το θέμα είναι οτι πλέον το ποστ θα έχει ενδιαφέρον μόνο για όποιον πάει Λονδίνο τα Χριστούγεννα.Τι λειτουργεί εκείνες τις μέρες,τα ωράρια,τα μουσεία το μετρο κτλ.

Εκτός αυτού το συμπέρασμα που εγώ βγαζω διαβάζοντας όλα αυτά ειναι πως το Λονδίνο τα Χριστούγεννα είναι ένας μπελάς!

Εγώ κουράστηκα..Φαντάζομαι να είμαι στη θέση της echo και με έχουν πιάσει τα νεύρα.όλη η προετοιμασία έχει να κάνει με το τι λειτουργεί εκείνες τις μέρες.Ακρως σπαστικό.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ναι βρε παιδιά κουράστηκα κι εγω με το θέμα!!ασε που ηταν να κάνω εκει Χριστούγεννα και αναβλήθηκε. Μην ξυνετε πληγές κ δεν αντέχω άλλο!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το θέμα είναι οτι πλέον το ποστ θα έχει ενδιαφέρον μόνο για όποιον πάει Λονδίνο τα Χριστούγεννα.
Άρα θα ενδιαφέρει αρκετούς επειδή πολύς κόσμος επιλέγει το Λονδίνο για τα Χριστούγεννα!

Εκτός αυτού το συμπέρασμα που εγώ βγαζω διαβάζοντας όλα αυτά ειναι πως το Λονδίνο τα Χριστούγεννα είναι ένας μπελάς!

Εγώ κουράστηκα..Φαντάζομαι να είμαι στη θέση της echo και με έχουν πιάσει τα νεύρα.όλη η προετοιμασία έχει να κάνει με το τι λειτουργεί εκείνες τις μέρες.Ακρως σπαστικό.
Ακριβώς έτσι!
Αν τα ήξερα όλα αυτά από το καλοκαιρι που έκλεισα θα επέλεγα το 6ήμερο 28/12-2/1..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Άρα θα ενδιαφέρει αρκετούς επειδή πολύς κόσμος επιλέγει το Λονδίνο για τα Χριστούγεννα!



Ακριβώς έτσι!
Αν τα ήξερα όλα αυτά από το καλοκαιρι που έκλεισα θα επέλεγα το 6ήμερο 28/12-2/1..
Κι όμως έπρεπε να το φανταστείς.Αρα το συμπέρασμα στην ερώτηση που θέτεις στον τίτλο του ποστ ειναι οτι ναι βιάστηκες:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Συγνώμη και με όλο το θάρρος .........

μήπως έχει αρχίζει και κουράζει το θέμα με το tube και το πότε ακριβώς είναι ανοικτό-κλειστό ??
Άμα ήταν μόνο για το tube καλά θα ήταν! Το "ανοιχτό-κλειστό" που επηρεαζει τον προγραμματισμο για Χριστούγεννα στο Λονδίνο αναφέρεται και σε όλα τα άλλα μέσα (dlr, τρένα, λεωφορεία, καραβάκια κτλ) και φυσικά στα αξιοθέατα αλλά και στα μαγαζιά/αγορές.. Για να βγει πρόγραμμα πρεπει να λάβεις υπόψην σου ένα σωρό έξτρα παράγοντες. Αν ήταν απλό δε θα ζητούσα τη βοήθεια των έμπειρων του φόρουμ.. Το καταλαβαίνω αν κούρασε κάποιους αλλά μπορείτε απλά να το προσπεράσετε! Δε παρεξηγώ! :haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Ο χρήστος πάνω μου δίνει την αφορμή να πω κι εγώ το εξής:Εκτός του οτι όντως αρχισε να κουράζει το θέμα είναι οτι πλέον το ποστ θα έχει ενδιαφέρον μόνο για όποιον πάει Λονδίνο τα Χριστούγεννα.Τι λειτουργεί εκείνες τις μέρες,τα ωράρια,τα μουσεία το μετρο κτλ.

Εκτός αυτού το συμπέρασμα που εγώ βγαζω διαβάζοντας όλα αυτά ειναι πως το Λονδίνο τα Χριστούγεννα είναι ένας μπελάς!

Εγώ κουράστηκα..Φαντάζομαι να είμαι στη θέση της echo και με έχουν πιάσει τα νεύρα.όλη η προετοιμασία έχει να κάνει με το τι λειτουργεί εκείνες τις μέρες.Ακρως σπαστικό.
2 φορές έφτασα Λονδίνο 26/12
δεν αντιμετώπισα πρόβλημα πουθενά !!!!!!!!!!
Και την τελευταία φορά γενάρη του 2011 υπήρχαν σταθμοί κλειστοί λόγω έργων (ολυμπιάδας) και πάλι το αντιμετωπίσαμε επιτόπου .

Δόξα το θεό εκτός του tube υπάρχουν bus, taxi , πόδια για να μας κάνουν να περνάμε όμορφα στο υπέροχο Λονδίνο ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι όμως έπρεπε να το φανταστείς.Αρα το συμπέρασμα στην ερώτηση που θέτεις στον τίτλο του ποστ ειναι οτι ναι βιάστηκες:D
Κανεις λαθος. Κι εγω θα προτιμουσα το 28/12-2/1 εξαιτιας της Πρωτοχρονιας αλλα και το 24/12-29/12 ειναι υπεροχο. Περα απο τη μερα των Χριστουγεννων ολες τις αλλες μερες εχει πολλα πραγματα να κανεις και να δεις. Το προβλημα δεν ειναι οι κλειστοι σταθμοι του tube (εργασιες και κλειστες γραμμες εχει ολο το χρονο) αλλα το αρκετα βαρυ προγραμμα που εχει φτιαξει η echo και στο οποιο προσπαθουμε να βοηθησουμε να το χτισει για να καταφερουν να το βγαλουν.

Ειναι ενα τοπικ καθαρα για προσωπικη χρηση της echo. Δεν καταλαβα γιατι θα επρεπε να ενδιαφερει πολλους. Απο κει και περα οποιος θελει μπορει να πατησει πανω σ' αυτο, οποιος δεν θελει μπορει να επιλεξει ενα αλλο τοπικ του Λονδινου ή να φτιαξει ενα δικο του προγραμμα εξαρχης.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Άμα ήταν μόνο για το tube καλά θα ήταν! Το "ανοιχτό-κλειστό" που επηρεαζει τον προγραμματισμο για Χριστούγεννα στο Λονδίνο αναφέρεται και σε όλα τα άλλα μέσα (dlr, τρένα, λεωφορεία, καραβάκια κτλ) και φυσικά στα αξιοθέατα αλλά και στα μαγαζιά/αγορές.. Για να βγει πρόγραμμα πρεπει να λάβεις υπόψην σου ένα σωρό έξτρα παράγοντες. Αν ήταν απλό δε θα ζητούσα τη βοήθεια των έμπειρων του φόρουμ.. Το καταλαβαίνω αν κούρασε κάποιους αλλά μπορείτε απλά να το προσπεράσετε! Δε παρεξηγώ! :haha:
Το σχόλιο μου ήταν 100 καλοπροαίρετο και νομίζω ότι το έχεις καταλάβει :shock:
το ''μπορείτε απλά να το προσπεράσετε! '' απλά το προσπερνάω ........

η μόνη ενδεχομένως ''ζόρικη ''μέρα είναι 25/12 γιατί είναι τα πάντα κλειστά όπως λές αλλά θα δείς οτι θα βρείς άπειρα πράγματα να κάνεις , νά δείτε, να φάτε , να πιείτε κτλ..........
Φοβάμαι μήπως το άγχος του ''πρωτάρη'' ας μου συγχωρέσεις την λέξη είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις με τόση λεπτομέρεια τα περί tube .
Στην τελική αν δεν βρείς τρόπο να πάς εκεί που έχεις προγραμματίσει κάνε κάτι άλλο !!!
ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟ απο κάθε άποψη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.616
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom