Βενεζουέλα Έλα έλα στη Βενεζουέλα

GTS

Member
Μηνύματα
6.795
Likes
18.492
Το επόμενο ταξίδι είναι Βενεζουέλα, Οκτώβριο 2011 με τον αγαπημένο φίλο και κουμπάρο που είχαμε πάει Μποτσουάνα. Δυστυχώς, έχουμε μόνο 8 μέρες στη διάθεσή μας (21/10 με 29/10), οπότε ό,τι προλάβουμε να δούμε...βασικά, θέλουμε φύση-ζούγκλες-καταρράκτες και 1-2 μέρες άραγμα σε νερά της Καραϊβικής (πιθανότατα Los Roques). Έχω πάρει ήδη 2 προσφορές από τοπικά πρακτορεία, όπου μου προτείνουν το ίδιο φασόν πρόγραμμα:

-Με την άφιξή μας στο Καράκας, πτήση για Bolivar
- 3 μέρες/2 νύχτες Canaima με Angel Falls (με τα κλασσικά, ύπνο σε αιώρες κτλ)
- 3 μέρες/2 νύχτες Orinoko
- Επιστροφή Καράκας, πτήση για Los Roques και παραμονή εκεί 1.5 μέρα.

Θα ήθελα γνώμες ή και αλλαγές στο παραπάνω, στάνταρ απ'ότι φαίνεται πρόγραμμα. Ανεξάρτητα δε παίζει να πάμε λόγω χρόνου, δυστυχώς. Και όσοι έχετε πάει (Cathy ακούς?) να μας πείτε πιο πρακτορείο είχατε επιλέξει και αν το προτείνετε φυσικά....

Gracias!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.780
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...Γιωργο λιγες οι μερες..ακομη και ολες οι διαδρομες να γινουν με πτησεις λιγες ειναι..
Στους καταρακτες απο την Καιναμα που φτανεις αεροπορικως θες 4 ωρες με βαρκα να φτασεις στο καταρακτη..εκει μενεις στη κατασκηνωση..
Στο ορινοκο.. 2 μερες καλα ειναι..
Στα νησια ομως 1,5 δεν φτανει με τιποτα.....
βαλε καμμια μερα ακομη......
καλο ταξιδι....
 
  • Like
Reactions: GTS

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Γιώργο... σόρρυ.. που δεν είχα δει πριν την ερώτηση σου!!
Λοιπόν.. τέλεια.. θα περάσετε τέλεια..
Οι μέρες γενικά είναι καλές αλλά ίσως για 2 μέρη..
Όντως η μιαμισι μέρα στο νησί είναι λίγη!!
Σχετικά με τα πακέτα πες μου τιμές!! Για να σου πω!!
Για Canaima μίλα με αυτόν:
Adrenaline Expeditions
Υπεύθυνος: Luis Quijano

συνεργάζεται επίσης με το Osprey Expeditions και το Gravity Tours. Είναι θεός!!:clap::clap:
Τιμή με αρχή την Bolivar 3/2 και επιστροφή (Caracas-Bolivar-Caracas εμείς το κάναμε με βραδυνό λεωφορείο): 320 dollars.

Ααα για το λεωφορείο τώρα και τα αεροπλάνα!! Στην αρχή κι εγώ έψαχνα με πτήσεις έτσι ώστε να εκμεταλλευτούμε όλη τη διάρκεια της μιας εβδομάδας. Ωστόσο, λόγω των πτήσεων και των εκδρομών.. μου βγάζανε ένα πρόγραμμα που ενώ πηγαινοερχόμασταν αεροπορικώς.. μέναμε σε ξενοδοχείο δίπλα στο αεροδρόμιο.. Μαλακία extra κόστος. Οπότε προτιμήσαμε τα νυχτερινά λεωφορεία που είναι super (εταιρίες Los Llianos και Merida), πάμφθηνα 100 bolivars max και γλιτώσαμε τρελό κόστος χωρίς να χάσουμε χρόνο εντέλει!!

Στείλε ό,τι άλλο χρειαστείς!! Είμαι έτοιμη να βοηθήσω.. και να αναπολήσω τις ωραίες στιγμές!!:clap::clap:
 
  • Like
Reactions: GTS

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε Γιωργο κοντεύεις να ξεπεράσεις τον taver!!:haha:
απο την ταυλάνδη στην βενεζουέλα ..πριν καλά καλά χωνέψεις!!
δώστου να καταλάβει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.795
Likes
18.492
Γιώργο... σόρρυ.. που δεν είχα δει πριν την ερώτηση σου!!
Λοιπόν.. τέλεια.. θα περάσετε τέλεια..
Οι μέρες γενικά είναι καλές αλλά ίσως για 2 μέρη..
Όντως η μιαμισι μέρα στο νησί είναι λίγη!!
Σχετικά με τα πακέτα πες μου τιμές!! Για να σου πω!!
Για Canaima μίλα με αυτόν:
Adrenaline Expeditions
Υπεύθυνος: Luis Quijano

συνεργάζεται επίσης με το Osprey Expeditions και το Gravity Tours. Είναι θεός!!:clap::clap:
Τιμή με αρχή την Bolivar 3/2 και επιστροφή (Caracas-Bolivar-Caracas εμείς το κάναμε με βραδυνό λεωφορείο): 320 dollars.

Ααα για το λεωφορείο τώρα και τα αεροπλάνα!! Στην αρχή κι εγώ έψαχνα με πτήσεις έτσι ώστε να εκμεταλλευτούμε όλη τη διάρκεια της μιας εβδομάδας. Ωστόσο, λόγω των πτήσεων και των εκδρομών.. μου βγάζανε ένα πρόγραμμα που ενώ πηγαινοερχόμασταν αεροπορικώς.. μέναμε σε ξενοδοχείο δίπλα στο αεροδρόμιο.. Μαλακία extra κόστος. Οπότε προτιμήσαμε τα νυχτερινά λεωφορεία που είναι super (εταιρίες Los Llianos και Merida), πάμφθηνα 100 bolivars max και γλιτώσαμε τρελό κόστος χωρίς να χάσουμε χρόνο εντέλει!!

Στείλε ό,τι άλλο χρειαστείς!! Είμαι έτοιμη να βοηθήσω.. και να αναπολήσω τις ωραίες στιγμές!!:clap::clap:
Λοιπόν, τιμές:

1. Από πρακτορείο Natoura, με πτήσεις παντού και σχεδόν όλα τα γεύματα ~1900$.

2. Από Osprey, με πτήσεις κτλ. 1190$ (χωρίς φόρους αεροδρομίων, ζήτησα και τιμή με αυτά).

Κάθυ, αν είναι λίγη η 1.5 μέρα στα νησάκια, τι να κόψουμε όμως?
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Κοίτα!! Τι να κόψετε?? Δεν ξέρω.. πραγματικά!!
Το ταξίδι στον καταρράκτη να ξέρεις ότι είναι λίγο κουραστικό.. Υποθέτω και ο Ορινόκος το ίδιο στύλ θα είναι..
Εμείς είχαμε κάνει το Canaima και Καραϊβική (Chichiriviche).. Τα λεφτά σα σύνολο ακούγονται πολλά.. σου είπαν και αναλυτικές τιμές?
Έχεις αναλυτικό πρόγραμμα? Διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο του αεροδρομίου παίζουν??
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Δες την προσφορά που μου είχαν κάνει από το Osprey βέβαια για το χειμώνα που πέρασε:
Angel Falls / Los Roques

Feb 25th.- Arrival to Caracas. Airport assistance and connecting flight to Ciudad Bolivar. Arrival in Ciudad Bolivar at around 730pm. Airport assistance and transfer to standard posada in Ciudad Bolivar for overnight.

Feb 26th.- Hotel pick up and airport transfer. Flight to Canaima at around 830am. Boat trip onto Canaima Lagoon. Hike at your tempo to Sapo Falls beach. All meals & Soft drinks. English speaking tour guide. Accommodation at rustic Lodge with beds and private bathroom.

Feb 27th.- Breakfast. River expedition to Angel Falls , all meals and drinks inclusive. Overnight in hammock front of Angel Falls.

Feb 28th.- Breakfast. Return to the base camp. Flight back to Ciudad Bolivar at 2pm. Airport assistance and transfer to standard posada in Ciudad Bolivar for relaxation. Pickup and transfer to Puerto Ordaz airport. Flight back to Caracas. Arrival in Caracas. Airport assistance and transfer to standard hotel by the airport for overnight.

Mar 1st.- Hotel pick up and airport transfer. Flight to Los Roques. Arrival in Los Roques. Arrival in Los Roques. Leisure day on your own. Dinner and overnight at basic posada. No tours included, yet you can book them directly there and manage your time as you wish.

Mar 2nd.- Breakfast. Leisure day on your own. Dinner and overnight at basic posada.

Mar 3rd.- Breakfast. Leisure day on your own. Flight back to Caracas. Arrival in Caracas. Airport assistance and transfer to standard hotel by the airport or in Caracas for overnight.

March 4th.- Hotel pick up and airport transfer. End of services.

Price per person (based on 2 paxs): US$ 970 cash / US$ 1019 via PayPal / US$ 1077 with credit card. Price includes all items listed above, except for National Park entrance fee and airport taxes. Price is subject to availability and change with no previous notice. It is valid until July 15th, 2010 at 3pm (NY time).


Για να γλιτώσουμε τα ξενοδοχεία.. σε χαμένες νύχτες.. Χρησιμοποιήσαμε λεωφορεία.. (πήγαμε βέβαια στο Chichiriviche τελικά που δεν είναι νησί) αλλά μείναμε εκεί π.χ. και μια βραδυά παραπάνω!! Και γενικά το κόστος μειώθηκε πολύ!!!!!!
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.795
Likes
18.492
Κοίτα!! Τι να κόψετε?? Δεν ξέρω.. πραγματικά!!
Το ταξίδι στον καταρράκτη να ξέρεις ότι είναι λίγο κουραστικό.. Υποθέτω και ο Ορινόκος το ίδιο στύλ θα είναι..
Εμείς είχαμε κάνει το Canaima και Καραϊβική (Chichiriviche).. Τα λεφτά σα σύνολο ακούγονται πολλά.. σου είπαν και αναλυτικές τιμές?
Έχεις αναλυτικό πρόγραμμα? Διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο του αεροδρομίου παίζουν??
Στους καταρράκτες περιλαμβάνεται η Canaima, είναι στην ίδια κλασσική εκδρομή απ'ότι βλέπω. Στο τέλος έχουμε και Los Roques, πάλι με πτήσεις. Και ναι, έχουμε διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία, είτε Καράκας (αεροδρόμιο) είτε στο Bolivar (Puerto Ordaz), περιμένοντας για τις πτήσεις της επόμενης ημέρας.

Έχω αναλυτικό πρόγραμμα (2), να το ποστάρω?
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Δεν έχω ιδέα.. Αν όχι στείλτο σε ΠΜ!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.795
Likes
18.492
Δες την προσφορά που μου είχαν κάνει από το Osprey βέβαια για το χειμώνα που πέρασε:
Angel Falls / Los Roques

Feb 25th.- Arrival to Caracas. Airport assistance and connecting flight to Ciudad Bolivar. Arrival in Ciudad Bolivar at around 730pm. Airport assistance and transfer to standard posada in Ciudad Bolivar for overnight.

Feb 26th.- Hotel pick up and airport transfer. Flight to Canaima at around 830am. Boat trip onto Canaima Lagoon. Hike at your tempo to Sapo Falls beach. All meals & Soft drinks. English speaking tour guide. Accommodation at rustic Lodge with beds and private bathroom.

Feb 27th.- Breakfast. River expedition to Angel Falls , all meals and drinks inclusive. Overnight in hammock front of Angel Falls.

Feb 28th.- Breakfast. Return to the base camp. Flight back to Ciudad Bolivar at 2pm. Airport assistance and transfer to standard posada in Ciudad Bolivar for relaxation. Pickup and transfer to Puerto Ordaz airport. Flight back to Caracas. Arrival in Caracas. Airport assistance and transfer to standard hotel by the airport for overnight.

Mar 1st.- Hotel pick up and airport transfer. Flight to Los Roques. Arrival in Los Roques. Arrival in Los Roques. Leisure day on your own. Dinner and overnight at basic posada. No tours included, yet you can book them directly there and manage your time as you wish.

Mar 2nd.- Breakfast. Leisure day on your own. Dinner and overnight at basic posada.

Mar 3rd.- Breakfast. Leisure day on your own. Flight back to Caracas. Arrival in Caracas. Airport assistance and transfer to standard hotel by the airport or in Caracas for overnight.

March 4th.- Hotel pick up and airport transfer. End of services.

Price per person (based on 2 paxs): US$ 970 cash / US$ 1019 via PayPal / US$ 1077 with credit card. Price includes all items listed above, except for National Park entrance fee and airport taxes. Price is subject to availability and change with no previous notice. It is valid until July 15th, 2010 at 3pm (NY time).


Για να γλιτώσουμε τα ξενοδοχεία.. σε χαμένες νύχτες.. Χρησιμοποιήσαμε λεωφορεία.. (πήγαμε βέβαια στο Chichiriviche τελικά που δεν είναι νησί) αλλά μείναμε εκεί π.χ. και μια βραδυά παραπάνω!! Και γενικά το κόστος μειώθηκε πολύ!!!!!!
Λοιπόν, το ίδιο πρόγραμμα έχω κι εγώ απο το ίδιο γραφείο, με τη προσθήκη του Ορινόκο (3d/2n) και στα Ρόκες 1.5 μέρα, με 1190$.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom