Σαουδική Αραβία Έξι μήνες στην Σαουδική Αραβία

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Ένα χρόνο περίπου μου δωθηκε η ευκαιρία να πάω στην Σαουδική Αραβία για επαγγελματικες υποχρεώσεις. Έχοντας διαβάσει κ ακούσει πολλά γ αυτή την χώρα δεν ήμουν διστακτικός ούτε για μια στιγμή, αντίθετα ήθελα να ζήσω την εμπειρία να ζεις σε μια χώρα ακομα κλειστή σε τουρισμό. Η πόλη στην οποία έμεινα δεν ήταν κάποια από τις δύο μεγάλες της χώρας κ δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ μέρη έξω από την πόλη που εμένα.
Το μεγάλο στοίχημα ήταν αν θα μπορούσα να αντέξω με τις ελλείψεις ( αλκοόλ, νυχτερινή ζωή, σινεμά) κ τις λοιπές ανέσεις της διασκέδασης.
Ο καιρός δεν ήταν θέμα μιας κ λατρευω την ζέστη αλλά πήγα κ καλή εποχη( Νοέμβρη με Μάιο) οπότε δεν έζησα το καλοκαίρι εκεί.
Η προσαρμογή ήταν πολύ εύκολη σε όλα, φαγητό, άλλη κουλτουρα, άλλη θρησκεία αρχιτεκτονική κτλ.
Ο βασικός λόγος όμως που κάνω ανοίγω αυτό το θέμα είναι για να περιγράψω την εμπειρία μου με τους ντόπιους, κυρίως Σαουδαραβες κ ξένους εργάτες.
Έφυγα από εκεί με τις καλύτερες εντυπώσεις. Οι Σαουδαραβες που γνώρισα ήταν όλοι ευγενεστατοι, φιλόξενοι, δεν έδωσαν καμία σημασία στο ότι έρχομαι από άλλη θρησκεία. Όσο βγηκα σε καφετέρια η εστιατόριο με άραβα, φαγητό ή καφέ δεν πλήρωσα συν ότι μας φόρτωσαν στα δώρα.
Οσον αφορά τις γυναίκες ( Ελληνίδες) που δουλεύαμε μαζί δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα με ντόπιους. Ουδείς τις ενόχλησε η μίλησε κτλ. Εννοείτε hijab δεν φόρεσε καμία ποτέ αλλά φρόντιζαν ώστε να έχουν καλυμμένα πόδια κ χέρια αλλά χωρίς να ντύνονται βαριά. Δηλαδή πουκάμισες κ φορέματα. Εγώ 6 μήνες την έβγαλα με βερμούδα (έχω πολλά τατου στα πόδια) κ πρόβλημα είχα μόνο σε μια δημόσια υπηρεσία ( ταχυδρομείο) όπου δεν μου επετραπει η είσοδος.
Δεν είμαι πολύ καλός σε αφήγηση οπότε όποιος έχει κάποια ερώτηση συγκεκριμένη για την χώρα θα χαρώ να απαντήσω βάση της εμπειρίας μου εκεί. Αν μου δωθει πάντως η ευκαιρία θα ξαναπαω.
 

Attachments

Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.431
Likes
14.418
Θα ήθελες να πεις λίγο περισσότερα για την πόλη και την περιοχή που έμενες;
 
  • Like
Reactions: PtK

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.585
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
σαουδικη αραβια που ακριβως εμεινες και τι προτεινεις ως αξιο λογου? λεμε το μαρτιο να παμε μια παρεα αλλα θα βοηθουσε μια πρωτη αποψη εκ μερους σου
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Για το θέμα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τα κομμένα χέρια πόδια σαν ποινές δεν ισχύουν αλλά φυσικά ισχύει η θανατική ποινή ακομα. Σε συζήτηση που είχα με άραβα μου είπε όμως ότι για να βγει τέτοια απόφαση περνάνε κάποια χρόνια κ δικες στις δικες μέχρι να καταδικαστεί κάποιος. Δηλαδή δεν ισχύει η εντύπωση ότι τον πιασαμε να κλεβει όποτε τον πάμε στην πλατεία να τον αποκεφαλισουμε. Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους πάντα.
Τώρα για τις γυναίκες έχουν γίνει πολλά βήματα μπροστά στην χώρα αλλά ακόμα έχουν πολύ μέλλον. Εκεί που ζούσα εγώ είχαν απόλυτη ελευθερία κίνησης, έβλεπες συνέχεια γυναίκες σε καταστήματα, εμπορικά στον δρόμο κτλ μόνες τους χωρις άντρες να τις συνοδεύουν. Βέβαια το 90% ήταν με abaya - hijab. Ξέρω όμως ότι στις μεγάλες πόλεις Ριαντ και Τζεντα τα πράγματα είναι ακόμα πιο άνετα για τις γυναίκες. Αλλά είναι βαθιά στην κουλτούρα τους αυτό, οι ίδιες οι γυναίκες θέλουν κ ντύνονται ακόμα έτσι σε μεγάλο ποσοστό.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα καταφέρουν να το βγάλουν όλο αυτό από την κουλτούρα κ την καθημερινότητα τους ποτέ αλλά σίγουρα υπάρχει βελτίωση.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
σαουδικη αραβια που ακριβως εμεινες και τι προτεινεις ως αξιο λογου? λεμε το μαρτιο να παμε μια παρεα αλλα θα βοηθουσε μια πρωτη αποψη εκ μερους σου
Δυστυχώς λόγω της φύσης της εργασίας μου δεν έχω κ πολλές πληροφορίες ούτε είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω ώστε να μπορώ να προτείνω που να πάτε κ τι να δείτε. Θα πρότεινα μόνο φυσικά αξιοθέατα όπως την AL Ula κ γενικά βουνα, εάν σου αρέσει κάτι τέτοιο.
Στον τουρισμό είναι ακόμα πολύ πίσω η χώρα κ η μόνη διασκέδαση που μπορούν να παρέχουν θυμίζει Ντουμπάι στα σπάργανα. Δηλαδή ωραία ξενοδοχεία, εμπορικά κέντρα κτλ. Επειδή σαν λαός δεν ξέρουν τι σημαίνει τουρισμός, αξιοθέατα κτλ η διασκέδαση τους είναι το εμπορικό κέντρο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.837
Likes
18.866
Εύα Καϊλή εσυ; Μιλάμε για την πλέον οπισθοδρομική χώρα του πλανήτη σε ανθρώπινα δικαιώματα (γυναικών, μεταναστών, των πάντων όλων πλην ισως ανδρών που και άνδρας να είσαι δηλ. ζεις σε μια κόλαση αλλά αν είσαι ΣΑ μάλλον δε το γνωρίζεις). Τώρα το ανέκδοτο με την «απόλυτη ελευθερία κίνησης» για τις γυναίκες θα έλεγα ότι είναι μάλλον κακόγουστο.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Θα συμφωνουσα μαζι σου πριν παω εκει κ πριν το ζησω. Οσο διαστημα ημουν εκει παντου βλεπαμε γυναικες να κανουν βολτες μονες τους, σε εμπορικα , σε παρκα σε καταστηματα. Δεν θα ξεχασω ποσο εντυπωση μου εκανε που ειδα κοπελα μονη της στα starbuck να πινει καφε κ να δουλευει σε λαπτοπ. Δεν ακουγεται κ πολυ σαν αραβια αυτο σωστα; Για να μην αναφερω το γεγονος πως κοπελες εκει μονες τους μου μιλουσαν. Ενα απογευμα σε παρκο μια παρεα απο 6-7 γυναικες ειχαν απλωσει χαλι κ με φωναξε μια απο αυτες κ με κερασε σοκολατες. Παλι σε εμπορικο μια κοπελα (δεν ηταν 16-17 ) με ρωτουσε για τα τατουαζ που εχω κ τα εβγαζε φωτογραφιες.
Ναι ειπα οτι εχουν πολυ μελλον ακομα και πολλα περιθωρια βελτιωσης καθως ολο αυτο ειναι πολυ βαθια ριζωμενο στην κουλτουρα τους αλλα εκει δεν ειναι Αφγανισταν.
Αραβας φιλος μου παρακαλουσε την γυναικα του να πανε σε παραλια ανοιχτη για ολους χωρις περιορισμους και η ιδια δεν ηθελε γιατι θα αισθανοταν ασχημα.
Επισης το 3-4 συζυγοι πλεον δεν υπαρχει στους νεους παρολο που το επιτρεπει η θρησκεια τους . Οσο ανοιγει η χωρα τοσο υπαρχει ενημερωση κ επηρεαζονται απο τον δυτικο τροπο ζωης κ σκεψης.
Μην περιμενουμε θαυματα ετσι αποτομα ειδικα εμεις που πριν 50 χρονια στα χωρια βγαζαμε το σεντονι στο μπαλκονι.
Οι γυναικες εκει εχουν αποκτησει πολλα δικαιωματα τα τελευταια 4-5 χρονια κ υπαρχει τεραστια βελτιωση σε σχεση με το τι επικρατουσε εκει την προηγουμενη δεκαετια.
Ναι σε εστιατορια υπαρχει ακομα ξεχωριστη αιθουσα για οικογενειες κ αντρες, ναι υπαρχουν ακομα ξεχωριστα πανεπιστημια για τις γυναικες αλλα εγω μονο κλειδωμενες σε υπογειο δεν τις ειδα κ παντρεμενες απο τα 13.
Κ στις μεγαλες πολεις οπως Ριαντ κ Τζεντα οι κοπελες, κυριως οι νεες, εχουν βγαλει την μαυρη αμπαγια (βλεπεις χρωματα, μωβ και γκρι) και δεν φορανε χιτζαμπ και δεν εχουν προβληματα. Κατι που σταδιακα θα εξαπλωθει κ στις υπολοιπες πολεις με βιομηχανια κ στο μελλον με τουρισμο.

Δεν εχω σκοπο να κανω προπαγανδα ουτε με πληρωνει κανεις για να τα πω αυτα . Το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε εμπειριες οχι για ειρωνια η προπαγανδα. Αλλα οφειλω να πω οσα ειδα κ εζησα με ειλικρινια κ οχι υποστηριζοντας ατζεντα βασιζομενος σε πραγματα που διαβασα η μου ειπαν.

Δεν συνηθίζω να φωτογραφίζω πρόσωπα μιας κ δεν είναι αυτό που κάνω φωτογραφικα αλλά αυτή η εικόνα ήταν κάτι που συνάντησα πάρα πολύ συχνά. Αγαπημένα ζευγάρια κ οικογένειες στον δρόμο.
 

Attachments

Last edited:

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Κ κατι αλλο που μου ειχε κινησει το ενδιαφερον, ρωτησα για το τι γινεται σε περιπτωση διαζυγιου. Οι γυναικες πλεον εκει μπορουν ανετα να ζητησουν διαζυγιο το οποιο θα παρουν 99% οπως κ την επιμελεια των παιδιων και το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν στιγματιζονται αφου παρουν διαζυγιο. Συνεχιζουν την ζωη τους οπως κανουν κ οι υπολοιπες διαζευγμενες παντου στον κοσμο
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.454
Θα συμφωνουσα μαζι σου πριν παω εκει κ πριν το ζησω. Οσο διαστημα ημουν εκει παντου βλεπαμε γυναικες να κανουν βολτες μονες τους, σε εμπορικα , σε παρκα σε καταστηματα. Δεν θα ξεχασω ποσο εντυπωση μου εκανε που ειδα κοπελα μονη της στα starbuck να πινει καφε κ να δουλευει σε λαπτοπ. Δεν ακουγεται κ πολυ σαν αραβια αυτο σωστα; Για να μην αναφερω το γεγονος πως κοπελες εκει μονες τους μου μιλουσαν. Ενα απογευμα σε παρκο μια παρεα απο 6-7 γυναικες ειχαν απλωσει χαλι κ με φωναξε μια απο αυτες κ με κερασε σοκολατες. Παλι σε εμπορικο μια κοπελα (δεν ηταν 16-17 ) με ρωτουσε για τα τατουαζ που εχω κ τα εβγαζε φωτογραφιες.
Ναι ειπα οτι εχουν πολυ μελλον ακομα και πολλα περιθωρια βελτιωσης καθως ολο αυτο ειναι πολυ βαθια ριζωμενο στην κουλτουρα τους αλλα εκει δεν ειναι Αφγανισταν.
Αραβας φιλος μου παρακαλουσε την γυναικα του να πανε σε παραλια ανοιχτη για ολους χωρις περιορισμους και η ιδια δεν ηθελε γιατι θα αισθανοταν ασχημα.
Επισης το 3-4 συζυγοι πλεον δεν υπαρχει στους νεους παρολο που το επιτρεπει η θρησκεια τους . Οσο ανοιγει η χωρα τοσο υπαρχει ενημερωση κ επηρεαζονται απο τον δυτικο τροπο ζωης κ σκεψης.
Μην περιμενουμε θαυματα ετσι αποτομα ειδικα εμεις που πριν 50 χρονια στα χωρια βγαζαμε το σεντονι στο μπαλκονι.
Οι γυναικες εκει εχουν αποκτησει πολλα δικαιωματα τα τελευταια 4-5 χρονια κ υπαρχει τεραστια βελτιωση σε σχεση με το τι επικρατουσε εκει την προηγουμενη δεκαετια.
Ναι σε εστιατορια υπαρχει ακομα ξεχωριστη αιθουσα για οικογενειες κ αντρες, ναι υπαρχουν ακομα ξεχωριστα πανεπιστημια για τις γυναικες αλλα εγω μονο κλειδωμενες σε υπογειο δεν τις ειδα κ παντρεμενες απο τα 13.
Κ στις μεγαλες πολεις οπως Ριαντ κ Τζεντα οι κοπελες, κυριως οι νεες, εχουν βγαλει την μαυρη αμπαγια (βλεπεις χρωματα, μωβ και γκρι) και δεν φορανε χιτζαμπ και δεν εχουν προβληματα. Κατι που σταδιακα θα εξαπλωθει κ στις υπολοιπες πολεις με βιομηχανια κ στο μελλον με τουρισμο.

Δεν εχω σκοπο να κανω προπαγανδα ουτε με πληρωνει κανεις για να τα πω αυτα . Το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε εμπειριες οχι για ειρωνια η προπαγανδα. Αλλα οφειλω να πω οσα ειδα κ εζησα με ειλικρινια κ οχι υποστηριζοντας ατζεντα βασιζομενος σε πραγματα που διαβασα η μου ειπαν.

Δεν συνηθίζω να φωτογραφίζω πρόσωπα μιας κ δεν είναι αυτό που κάνω φωτογραφικα αλλά αυτή η εικόνα ήταν κάτι που συνάντησα πάρα πολύ συχνά. Αγαπημένα ζευγάρια κ οικογένειες στον δρόμο.
Υπέροχη η φωτογραφία σου
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.837
Likes
18.866
Θα συμφωνουσα μαζι σου πριν παω εκει κ πριν το ζησω. Οσο διαστημα ημουν εκει παντου βλεπαμε γυναικες να κανουν βολτες μονες τους, σε εμπορικα , σε παρκα σε καταστηματα. Δεν θα ξεχασω ποσο εντυπωση μου εκανε που ειδα κοπελα μονη της στα starbuck να πινει καφε κ να δουλευει σε λαπτοπ. Δεν ακουγεται κ πολυ σαν αραβια αυτο σωστα; Για να μην αναφερω το γεγονος πως κοπελες εκει μονες τους μου μιλουσαν. Ενα απογευμα σε παρκο μια παρεα απο 6-7 γυναικες ειχαν απλωσει χαλι κ με φωναξε μια απο αυτες κ με κερασε σοκολατες. Παλι σε εμπορικο μια κοπελα (δεν ηταν 16-17 ) με ρωτουσε για τα τατουαζ που εχω κ τα εβγαζε φωτογραφιες.
Ναι ειπα οτι εχουν πολυ μελλον ακομα και πολλα περιθωρια βελτιωσης καθως ολο αυτο ειναι πολυ βαθια ριζωμενο στην κουλτουρα τους αλλα εκει δεν ειναι Αφγανισταν.
Αραβας φιλος μου παρακαλουσε την γυναικα του να πανε σε παραλια ανοιχτη για ολους χωρις περιορισμους και η ιδια δεν ηθελε γιατι θα αισθανοταν ασχημα.
Επισης το 3-4 συζυγοι πλεον δεν υπαρχει στους νεους παρολο που το επιτρεπει η θρησκεια τους . Οσο ανοιγει η χωρα τοσο υπαρχει ενημερωση κ επηρεαζονται απο τον δυτικο τροπο ζωης κ σκεψης.
Μην περιμενουμε θαυματα ετσι αποτομα ειδικα εμεις που πριν 50 χρονια στα χωρια βγαζαμε το σεντονι στο μπαλκονι.
Οι γυναικες εκει εχουν αποκτησει πολλα δικαιωματα τα τελευταια 4-5 χρονια κ υπαρχει τεραστια βελτιωση σε σχεση με το τι επικρατουσε εκει την προηγουμενη δεκαετια.
Ναι σε εστιατορια υπαρχει ακομα ξεχωριστη αιθουσα για οικογενειες κ αντρες, ναι υπαρχουν ακομα ξεχωριστα πανεπιστημια για τις γυναικες αλλα εγω μονο κλειδωμενες σε υπογειο δεν τις ειδα κ παντρεμενες απο τα 13.
Κ στις μεγαλες πολεις οπως Ριαντ κ Τζεντα οι κοπελες, κυριως οι νεες, εχουν βγαλει την μαυρη αμπαγια (βλεπεις χρωματα, μωβ και γκρι) και δεν φορανε χιτζαμπ και δεν εχουν προβληματα. Κατι που σταδιακα θα εξαπλωθει κ στις υπολοιπες πολεις με βιομηχανια κ στο μελλον με τουρισμο.

Δεν εχω σκοπο να κανω προπαγανδα ουτε με πληρωνει κανεις για να τα πω αυτα . Το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε εμπειριες οχι για ειρωνια η προπαγανδα. Αλλα οφειλω να πω οσα ειδα κ εζησα με ειλικρινια κ οχι υποστηριζοντας ατζεντα βασιζομενος σε πραγματα που διαβασα η μου ειπαν.

Δεν συνηθίζω να φωτογραφίζω πρόσωπα μιας κ δεν είναι αυτό που κάνω φωτογραφικα αλλά αυτή η εικόνα ήταν κάτι που συνάντησα πάρα πολύ συχνά. Αγαπημένα ζευγάρια κ οικογένειες στον δρόμο.
Καμία ειρωνία, ήταν χιούμορ, δεν χω ειλικρινά τίποτα επι προσωπικού αλλά πράγματι με αυτά τα εντελώς προπαγανδιστικά που γράφεις (και είναι 100% προπαγάνδα) αναρωτιέμαι μήπως εγώ πήγα σε άλλη χώρα. Τέτοια κοινωνική και θρησκευτική καταπίεση δεν έχω ξαναδεί πουθενά, όπως πουθενά δεν έχω ξαναδεί τόση μαυρίλα, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Όσο για το καθεστώς τα λόγια περιττεύουν, μιλάμε για εγκληματίες που βομβαρδίζουν ανερυθρίαστα γυναικόπαιδα προκαλώντας τεράστια ανθρωπιστική καταστροφή και χιλιάδες θανάτους στην Υεμενη και με δολοφονίες ξένων πολιτών σε ξένα εδάφη, βλ. Κασογκι, που προκαλούν τρόμο σε κάθε ευσυνείδητο άνθρωπο. Η δε ευγένεια προς τουρίστες και λευκούς δυτικούς εργαζόμενους εκεί σε μου λέει απολύτως τίποτα, όταν φέρονται σε μετανάστες και γυναίκες λίγο καλύτερα από κατσαρίδες. Έχω επισκεφτεί σχεδόν όλες τις αραβικές χώρες, τέτοιο χαλι δεν είδα πουθενά. Και οι περίφημες μεταρρυθμίσεις του Μπιν Σαλμάν όπως η άδεια στις γυναίκες να οδηγούν είναι εμφανέστατα κενό γράμμα αφού στις 18μ που βρέθηκα εκεί, διασχίζοντας τη χώρα από βορρά ως νότο και από Ανατολή ως Δύση οδηγώντας κοντά στα 3000 χιλιόμετρα, μέτρησα ακριβώς τρεις, 3, γυναίκες να οδηγούν. Μιλάμε για αλματώδη πρόοδο αν μη τι άλλο. Και για να το κλείσω, δεν έχω κάτι προσωπικό ή άλλο μαζί σου, αλλά τα έχω με αυτή την οπισθοδρομική χώρα που τη θεωρώ τη χειρότερη στο πλανήτη. Που αλλου άλλωστε γίνονται μαζικές εκτελέσεις με αποκεφαλισμούς σε σημασία θέα; Μόνο φρικη μου προκαλούν.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Δεν εχει νοημα να απαντησω παρολο που εχω στοιχεια κ επιχειρηματα αφου θεωρεις 100% προπαγανδα τα οσα λεω. Λες για 3 γυναικες οδηγους σε 18 μερες κ εγω γνωρισα 2 που ειχαν δικο τους αυτοκινητο οχι απλα οδηγουσαν. Κ εβλεπα δεκαδες καθε μερα να οδηγουν για να πανε για δουλεια για ψωνια παιδια στα σχολεια κτλ. Οποτε μαλλον λεω ψεματα. Λογικα κ οι φωτο μου ψευτικες θα ειναι κ δεν πηγα ποτε εκει.
Χιουμορ, μην παρεξηγηθουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.069
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom