Ιταλία Έχει και η Ρώμη τα στραβά της........!

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η Ρωμη υπηρξε η μεγαλυτερη απογοητευση απο καθε αλλο ταξιδι που εχω κανει. Ειχα μεγαλες προσδοκιες και επεσα απο τα συννεφα. Βεβαια υπαρχουν τρεις παραγοντες που συνεβαλαν ιδιαιτερα σ'αυτο:

1. Την επισκεφθηκα χειμωνα (οπως και ολα τα μερη που εχω παει τα τελευταια 10-15 χρονια.
2. Δεν μου αρεσουν σχεδον καθολου τα αρχαια (αγαλματα, σιντριβανια κλπ) της. Τα βρισκω πολυ φορτωμενα και κακογουστα.
3. Βαριεμαι υπερβολικα τα μουσεια με πινακες και αγαλματα, τα παλατια, τις εκκλησιες, τα καστρα. Αν και θελω να τα ριξω μια ματια δεν αντεχω περισσοτερο απο 15 αντε 20 λεπτα στο καθενα.

Δεν με χαλασαν καθολου οι πολλοι τουριστες. Μπορω να πω πως μου αρεσε κιολας. Χωρις αυτους θα εβρισκα την πολη εξαιρετικα πληκτικη και αδιαφορη αφου η εικονα που μου εδωσαν οι κατοικοι της ηταν υποτονικη.
Με κάλυψες απόλυτα!!!Μία από τα ίδια κι εγώ με μικρή εξαίρεση κάποιες εκκλησίες.Με μπούκωσαν τα αρχαία ρε παιδί μου.Κι αυτοί οι Ιταλοί δε σκάνε χαμόγελο με τίποτα,αλλιώς τους είχα εγώ στο μυαλό μου από κάτι ωραίες εποχές στη Σκιάθο.Φαίνεται μόνο εδώ τους βγαίνει το ταπεραμέντο.
Aπό όλα όσα αναφέρεις εγώ θα εξαιρέσω την Καπέλα Σιστίνα που πραγματικά με άφησε άφωνη και δε μπορούσα να ξεκολλήσω και την Εκκλησία του Αγίου Πέτρου φυσικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Α μιας και ανέφερα το Κολλοσσαίο, είναι κρίμα που το ιταλικό Υπουργείο Πολιτισμού επιτρέπει έξω από αυτό το τεράστιο από κάθε άποψη μνημείο να υπάρχουν δεκάδες τύποι διάφορων εθνικοτήτων ντυμένοι μονομάχοι και αυτοκράτορες να σε κηνυγούν για μία φωτογραφία επί πληρωμή μαζί τους κάνοντας διάφορες γκριμάτσες....Δε λέω από μία άποψη το όλο σκηνικό έχει την πλάκα του, τι να πω....μήπως να βάζαμε και εμείς ......αρχαίους Έλληνες κάτω από την Ακρόπολη ή τύπους ντυμένους τσολιάδες στο Σύνταγμα να αλλαλάζουν 10 euros greek photos, come...ίσως και να βοηθούσε στην έξοδο από την κρίση......:shock:

:
Πέρνα μια βόλτα από Στύλους Ολυμπίου Διός και θα εκπλαγείς. Ντυμένοι αρχαίοι Έλληνες. :haha:
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
δεν συμφωνο πουθενα δημοκρατια εχουμε...απο κει και περα..
1)τον ταξιδιωτη που παει ρωμη το τελευταιο που τον νοιαζει αν εχει το αεροδρομιο σπα την ρωμη πας να δεις οχι το αεροδρομιο τους

2)η ταλαιπωρια σου με το τρενο που ξενερωσες με το 15ευρω ειναι αποκλειστικα ευθυνη δικη σου αν εισουν εστω και λιγο διαβασμενος θα ηξερες οτι απο το σταθμο που βγαζεις τα εισιτηρια εχει τα ιδιωτικα λεωφοριακια στην ιδια τιμη με το τρενο που σε αφησουν στο ξενοδοχειο

3)το μετρο στην ρωμη εκτος απο το βατικανο ειναι εντελως αχρηστο με τα λεωφορεια πας παντου και με μια ρομα(pass) δεν εχει να κανεις τιποτα αλλο εκτος απο να σταματησεις στο αξιοθεατο που θες

4)οσο για το τερμινι ακριβως δυο λεπτα με τα ποδια ειναι η πλατεια μπαρμπερινη και η αρχαια εκκλησια σαντα μαρια ντι αντζελι και ακριβως απεναντι ειναι ο εμπορικος δρομος via nazionalle στο οποιο δεν ειναι τοσο χαλι οσο λες η περιοχη εκει γυρω το αντιθετο θα ελεγα...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με βρισκεις σχεδον συμφωνω με εξαιρεση το τελευταιο κομματι της ιστοριας σου που μαλλον διαφωνωα και με την τελευταια προταση που σιγουρα διαφωνω.
Η Ρωμη υπηρξε η μεγαλυτερη απογοητευση απο καθε αλλο ταξιδι που εχω κανει. Ειχα μεγαλες προσδοκιες και επεσα απο τα συννεφα. Βεβαια υπαρχουν τρεις παραγοντες που συνεβαλαν ιδιαιτερα σ'αυτο:

1. Την επισκεφθηκα χειμωνα (οπως και ολα τα μερη που εχω παει τα τελευταια 10-15 χρονια.
2. Δεν μου αρεσουν σχεδον καθολου τα αρχαια (αγαλματα, σιντριβανια κλπ) της. Τα βρισκω πολυ φορτωμενα και κακογουστα.
3. Βαριεμαι υπερβολικα τα μουσεια με πινακες και αγαλματα, τα παλατια, τις εκκλησιες, τα καστρα. Αν και θελω να τα ριξω μια ματια δεν αντεχω περισσοτερο απο 15 αντε 20 λεπτα στο καθενα.

Αυτα για οποιον εχει τις δικες μου ιδιοτροπιες.

Δεν με χαλασαν καθολου οι πολλοι τουριστες. Μπορω να πω πως μου αρεσε κιολας. Χωρις αυτους θα εβρισκα την πολη εξαιρετικα πληκτικη και αδιαφορη αφου η εικονα που μου εδωσαν οι κατοικοι της ηταν υποτονικη.

Για την ψαροσουπα δεν τα ξαναλεω...
Κάτσε τώρα λίγο γιατί θα με τρελάνεις εσύ....Είχα καταλάβει, όλοι έχουμε καταλάβει ότι δε σου αρέσει η Ρώμη αλλά μέχρι τώρα εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα τον λόγο για τον οποίο συμβαινει αυτό... Μας λες δε σου αρεσουν τα αρχαια (και πας στη Ρωμη που ολο το ιστορικο της κεντρο σφυζει απο δαυτα)...Βαριεσαι μουσεια, πινακες, εκκλησιες, καστρα και διαλεγεις παλι να πας στη Ρωμη που σε καθε στενο της υπαρχει και απο μια εκκλησια, που να πας εκει και να μην επισκεφθεις τα Μουσεια του Βατικανο δεν παιζει....Και απλά δεν καταλαβαινω όλο το σκεπτικό σου....Γιατι διαλέγεις να πας στη Ρωμη οταν ολα αυτα που σου προσφερει λες οτι τα βαριεσαι;; Δεν θεωρω οτι πηγες αδιαβαστος, δε σε εχω κοψει για τετοιο ατομο, ημουν σιγουρη οτι ηξερες τι ακριβως θα συναντουσες απλά δεν καταλαβαινω αυτη σου την επιλογη....Μας λες ότι ηταν κατωτερη των προσδοκιων σου...δλδ τι περιμενες από την Ρωμη, ουρανοξυστες ή γυαλινα-μοντερνα κτιρια;; Οταν πηγα εγω, ηξερα πανω κατω τι θα συναντησω αλλά οταν πάτησα το πόδι μου εκεί πιστεψε με, η Ρωμη ηταν πολυ παραπανω των προσδοκιών μου.....

Τωρα σχετικά με την ιστορία προτιμώ να μην σχολιάσω κάτι γιατι θεωρω οτι καλοπροαιρετα εκανε τα οποια σχολια ο Marcangelo... Για καποια απο αυτα που μας αναφερει προσφατα παρθηκαν κ καποια μετρα... Για τα υπολοιπα εχω τις ενστασεις μου αλλά δε μπορώ να ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια......
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να σου πω την αληθεια Italitsa ηταν ενα ταξιδι που δεν το διαλεξα εγω. Περιμενα να βρω μια αρκετα πιο συγχρονη ευρωπαικη πολη, που να παντρευει στοιχεια απο την αρχαια ιστορια τη, τη συχρονη ιστορια της και το σημερα (Μιλαω για την κεντρικη Ρωμη και μην αρχισετε να μου λετε αν εβγαινες παραεξω θα εβλεπες συγχρονη εικονα γιατι βγηκα και ειδα πολυκατοικιες Αθηνας). Και τι βρηκα;

Το σημερα το εκπροσωπουσαν τα σκουπιδια και τα πεταμενα αριστερα δεξια μπουκαλια μπυρας, τα αθλια καφε, οι γενικα κακοι χωροι εστιασης και τα πολλα αδιαφορα καταστηματα, οι συνηθως αγενεις υπαλληλοι του δημου, των συγκοινωνιων και της ρεσεψιον του ξενοδοχειου μου, τα τουριστικα λεωφορεια και η αστυνομια.

Τη συγχρονη ιστορια εκπροσωπουσαν το μετρο (που χειροτερο δεν εχω) και τα βρωμικα και ξεχαρβαλωμενα παγκακια, στασεις, φαναρια, καδοι που μοιαζει σαν να εχουν -οχι να αλλαχθουν- να συντηρηθουν καμια δεκαρια δεκαετιες.

Η αρχαια ιστορια της λοιπον μονοπωλει το ενδιαφερον. Μαρμαρα, πετρες, αγαλματα και σιντριβανια παντου. Βαρια, νεκρα, χωρις χρωμα. Γκρι και μπεζ σκεπαζουν σχεδον τα παντα και κουραζουν το ματι. Αψυχη πολη, χωρις φαντασια για το σημερα, διχως προοπτικη για το αυριο.

Την Ανοιξη και το Καλοκαιρι ισως η φυση με το χρωμα των λουλουδιων, το κελαηδισμα των πουλιων, το νερο των σιντριβανιων και ο ηλιος της δινουν ζωη.

Το χειμωνα εχει τα μαυρα της τα χαλια...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
H αρχαία ιστορία της ρώμης ποιά είναι? Η ρωμαικη εποχή, ο μεσαιωνας ή η αναγέννηση?
Μα αυτο κανει η ρώμη παντρεύει στοιχεία απο διαφορετικές εποχές. Για την συγχρονη δεν έμεινε χώρος, τι να κάνουν? Να γκρεμίσουν τα ιστορικά κτιρια να χτίσουν σύγχρονα?
Για το μετρο και τα καφέ δε ξέρω. Μετρο δε χρησιμοποιήσα, και καφε οσες φορές ήπια ήταν σε εξωτερικό χωρο (μεσα μόνο για τουαλέτα) , οποτε ήταν μια χαρά, και με καλές τιμές.
Ετσι και αλλιώς δεν είπε κανείς οτι η Ρωμη ειναι στις κορυφαίες πολεις οσο αφορα τη ποιοτητα ζωής.
Οσο για τα σκουπίδια τι να κάνεις? Με τοσους τουριστες που έχει πως να το ελέγξεις. Είχαν απαγορεύσει νομίζω το ποτό και το φαγητό σε δημόσιους χώρους, αλλά αυτό μετα δεν αρέσει σε αλλους. σου λέει κατσαμε για μια μπυρα και μας εκοψαν κλήση.
Ή βαζουν αστυνόμια σε πολλά σημεία, αλλά και αυτο εχει τα αρνητικα του.

Τωρα για τη συμπεριφορά των ντόπιων, ουτε εμένα μου άρεσε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να σου πω την αληθεια Italitsa ηταν ενα ταξιδι που δεν το διαλεξα εγω. Περιμενα να βρω μια αρκετα πιο συγχρονη ευρωπαικη πολη, που να παντρευει στοιχεια απο την αρχαια ιστορια τη, τη συχρονη ιστορια της και το σημερα (Μιλαω για την κεντρικη Ρωμη και μην αρχισετε να μου λετε αν εβγαινες παραεξω θα εβλεπες συγχρονη εικονα γιατι βγηκα και ειδα πολυκατοικιες Αθηνας). Και τι βρηκα;

Το σημερα το εκπροσωπουσαν τα σκουπιδια και τα πεταμενα αριστερα δεξια μπουκαλια μπυρας, τα αθλια καφε, οι γενικα κακοι χωροι εστιασης και τα πολλα αδιαφορα καταστηματα, οι συνηθως αγενεις υπαλληλοι του δημου, των συγκοινωνιων και της ρεσεψιον του ξενοδοχειου μου, τα τουριστικα λεωφορεια και η αστυνομια.

Τη συγχρονη ιστορια εκπροσωπουσαν το μετρο (που χειροτερο δεν εχω) και τα βρωμικα και ξεχαρβαλωμενα παγκακια, στασεις, φαναρια, καδοι που μοιαζει σαν να εχουν -οχι να αλλαχθουν- να συντηρηθουν καμια δεκαρια δεκαετιες.

Η αρχαια ιστορια της λοιπον μονοπωλει το ενδιαφερον. Μαρμαρα, πετρες, αγαλματα και σιντριβανια παντου. Βαρια, νεκρα, χωρις χρωμα. Γκρι και μπεζ σκεπαζουν σχεδον τα παντα και κουραζουν το ματι. Αψυχη πολη, χωρις φαντασια για το σημερα, διχως προοπτικη για το αυριο.

Την Ανοιξη και το Καλοκαιρι ισως η φυση με το χρωμα των λουλουδιων, το κελαηδισμα των πουλιων, το νερο των σιντριβανιων και ο ηλιος της δινουν ζωη.

Το χειμωνα εχει τα μαυρα της τα χαλια...
Ρε τριπάκια μήπως είσαι λίιιιιγο υπερβολικός?
Θεωρώ πως αν δεις κάτι με κακό μάτι όλα σου φαίνονται στραβά και αυτό συμβαίνει σε αρκετούς και για διάφορα πράγματα στη ζωή γενικά.
Δηλαδή εγώ που πήγα χειμώνα και δεν είδα αυτα που λες πήγα σε άλλη πόλη?
Πουθενά σκουπίδια,μια χαρά νορμάλ άνθρωποι,κανένα παρατημένο μνημείο και δεν ξέρω τι θεωρείς κακόγουστο στα καφέ και τα εστιατόρια.

Εγώ πιστεύω το ατού της πόλης πέρα απ την ιστορία της είναι οτι είναι πολύ φιλική και προσιτή (όχι σε τιμές).Μικρές αποστάσεις,εύκολο κέντρο,μαζεμένα αξιοθέατα,τέλειες πλατείες που όμοιες της δεν υπάρχουν.

Δεν έπαθα ντελίριο απλά μου άρεσε.Όμως θεωρώ κάπως υπερβολική την απέχθεια που έχεις γι'αυτήν.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γενικα μου αρεσει πολυ η Ρωμη, αλλα να προσθεσω και εγω με τη σειρα μου δυο "στραβα"; (Ωστε να προσεχουν και οι επομενοι ταξιδιωτες)

1. Σε πίτσα στο χερι που ζυγιζαν και εβγαινε η τιμη, κατι λεει ο ενας υπαλληλος στο αλλο και μετα τυχαια πεφτει το ματι μου στη ζυγαρια. Εκει διαπιστωνω οτι ενω ολοι οι υπολοιποι μας χρεωναν απο 9 μεχρι 13 ευρω το κιλο, αυτος παταει 26 ευρω το κιλο :shock::shock::shock: οποτε και μας λεει την τιμη 15 ευρω για 2 κομματια πιτσα!!!! Εκει νευριαζω και εγω και λεω στον αντρα μου "παμε να φυγουμε μας κλεβει!!! " Του λεμε Νο!Νο! και παμε να βγουμε απο το μαγαζι! Με το που καταλαβαινει οτι τον αντιληφθηκαμε αρχιζει και μας λεει: "οκ !οκ! 5 euro " !!!!!:shock::shock::shock: Φυσικα σηκωθηκαμε και φυγαμε. Το θεμα ειναι ομως οτι ακομα και σε ενα κομματι πιτσα σε μαγαζι πρεπει να προσεχω μη με κλεψουν? Δεν ειναι τα παραπανω χρηματα αλλα η κοροιδια!(κοντα στο μετρο Βατικανο εγινε αυτο... )

2. Επομενο βραδυ, παιρνουμε πιτσα παλι στο χερι απο αλλο μαγαζι κοντα στο Πανθεον και δεν προσεξαμε τα ρεστα! Σκοταδι ηταν, δεν παρατηρησαμε κατι. Μετα απο κανενα μισαωρο παμε σε σουπερ-μαρκετ και δινουμε το ενα απο τα 2 εικοσαευρα που πηραμε ρεστα. Εκει στο μηχανημα χτυπησαν οτι ειναι πλαστα!!!!:shock::shock::shock: Ευτυχως καταλαβαν οτι δεν φταιγαμε και ευτυχως δεν φωναξαν αστυνομια!

Αυτα!!! απο τοτε μου εχει μεινει και με το που θα μου δωσουν ρεστα τα περναω απο ακτινες Χ:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γενικα μου αρεσει πολυ η Ρωμη, αλλα να προσθεσω και εγω με τη σειρα μου δυο "στραβα";
1. Σε πίτσα στο χερι που ζυγιζαν...
2. πηραμε ρεστα. Εκει στο μηχανημα χτυπησαν οτι ειναι πλαστα!!!!
να σε αμφισβητησω?..δηλ 2 περιστατικά που σας ετυχαν ανηκουν κατα τη γνωμη σου στα στραβα της Ρώμης? όπως θα έλεγε καποιος άλλος για ενα αγενή ρεσεψιονιστ, ένα ταξιτζή κλέφτη (τι κοινοτοπία..) κλπ..
τα περιστατικά που ανεφερες δεν μου εχουν τυχει ποτέ, ανηκουν παντως στη σφαιρα αυτων που μπορει να σου τυχουν οπουδηποτε στον κοσμο και οχι παντως στα "στραβά" της Ρώμης συμφωνα με το πνευμα του θεματος.
2. Δεν μου αρεσουν σχεδον καθολου τα αρχαια (αγαλματα, σιντριβανια κλπ) της. Τα βρισκω πολυ φορτωμενα και κακογουστα.
Ρε τριπάκια μήπως είσαι λίιιιιγο υπερβολικός?.
σώπα καημένε...μα πώς σου ήρθε τετοια εντύπωση? για τα καφέ και τα εστιατορια του λες? εδω είπε αλλα κι αλλα..γεματη κακογουστιά η πόλη..
να μην το κανουμε κ war, αλλά να ακουμε και κακογουστα τα αρχαια της... θα μας φυγει και η κώμη...

a2.bp.blogspot.com__Z_cj1zrhoPI_UBzveIQiSiI_AAAAAAAAMlA_Uyp__8i6llc_s1600_fontana_di_trevi.jpg
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
να σε αμφισβητησω?..δηλ 2 περιστατικά που σας ετυχαν ανηκουν κατα τη γνωμη σου στα στραβα της Ρώμης? όπως θα έλεγε καποιος άλλος για ενα αγενή ρεσεψιονιστ, ένα ταξιτζή κλέφτη (τι κοινοτοπία..) κλπ..
τα περιστατικά που ανεφερες δεν μου εχουν τυχει ποτέ, ανηκουν παντως στη σφαιρα αυτων που μπορει να σου τυχουν οπουδηποτε στον κοσμο και οχι παντως στα "στραβά" της Ρώμης συμφωνα με το πνευμα του θεματος.
Samion δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να σε αμφισβητήσω ή να διαφωνήσω μαζί σου, θυμάμαι πόσο πολύ με είχες βοηθήσει στην οργάνωση του ταξιδιού και ποσο σε ειχα ζαλισει με τις ερωτησεις μου!
Απλα, η Ρωμη μου αφησε μια αισθηση "εκμεταλευσης" απο αρκετους καταστηματαρχες. Αυτα ηταν τα 2 χειροτερα που μου τυχανε, δεν ανεφερα αλλα πραγματα καθημερινα που με χαλασαν αλλα δεν στραβωσα επειδη ημουν διακοπες και δεν αξιζε...
Ισως σε εσενα που μιλας Ιταλικα να ειχαν διαφορετικη αντιμετωπιση και να μη σε εβλεπαν για "τουριστα".
Δεν ανεφερα καθολου υπερ-χρεωσεις σε εστιατορια που δεν υπηρχαν καν στον καταλογο! Φτασαμε π.χ. να μας χρεωσουν ψωμι και κανατα νερο 10ευρω για 2 ατομα! Δεν μου φαινεται φυσιολογικο κουβερ αυτο... Γενικα οι σερβιτοροι δεν ηταν καθολου ευγενικοι.... Η κοπελα στο ξενοδοχειο δεν ηξερε ουτε 3 λεξεις στα αγγλικα (αν και η συγκεκριμενη ηταν πολυ φιλικη και προσπαθουεμ να συννενοηθουμε στη νοηματικη - αλλα τιποτα)! Δεν το εχω ξανανιωσει αυτο σε αλλες πολεις και ιδιαιτερα πρωτευουσες! Τη μερα της απεργιας που μας ετυχε, δεν ειχαν μια ταμπελα στα Αγγλικα οτι δεν λειτουργει το μετρο ή λεωφορειο !!!:shock: Δεν λεω καλα κανουν και διεκδικουν τα δικαιωματα τους με απεργιες αλλα βγαλτε μαι ανακοινωση! Πιστευω τους εχει χαλασει ο "πολυς τουρισμος"!
Τελικο συμπερασμα ομως ειναι οτι οσα "στραβα" και να εχει η Ρωμη θα ειναι παντα ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να σε αμφισβητήσω ή να διαφωνήσω μαζί σου,
Δεν το εχω ξανανιωσει αυτο σε αλλες πολεις και ιδιαιτερα πρωτευουσες!
μα όχι να διαφωνησεις..σιγά, δεν υπερασπιζομαι κανεναν, μια εντυπωση απλα μου αφησε το προηγουμενο ποστ σου, ότι επρόκειτο περι 2 μεμονωμενων περιστατικών. η εμπειρια σου ειναι χρησιμη φυσικά σε ολους τους μελλοντικους επισκεπτες. μια πόλη που υποδεχεται 20+ εκατ. τουριστων σε περιορισμενο χωρο ειναι λογικό να αντιμετωπιζει σωρεια προβληματων. πόσο μαλλον οταν ο χωρος αυτος επιδεχεται αλλαγες και εκσυγχρονισμους σε περιορισμενο πλαισιο. παρομοια θεματα εχω αντιμετωπισει σχεδον παντου στον κοσμο, δεν προκειται για κατι αποκλειστικο της Ρωμης, αυτο πιστευω.
για τους επαγγελματιες θα προτεινα να ακολουθουνται οι προτασεις των μελων εδω ετσι ωστε να περιοριζονται τα προβληματα. που μπορει να σου τυχουν παντου και παλι. κουβερ παρεπιπτοντως δεν υπάρχει, απαγορευεται αυστηρα, οπως κι εδω νομιζω. σε καθε περιπτωση προβληματων, υπερχρεωσεων κλπ όπως σε καθε μερος καλουμε τις αρμοδιες αρχες. πολλες φορες και μονο η απειλη οτι θα το κανουμε φθανει.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά μην τρελαινεστε.... Είναι γεγονός ότι η Ρωμη έχει τα στραβά της και αυτά ειναι τα εξης 2:
1) Δεν είναι τόσο κοντά όσο θα την ήθελα..
2) Δεν έχω σπίτι εκεί....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom