Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
@isabelle συμφωνώ απολύτως μαζί σου,αλλά εγώ προσωπικά θέλω να πηγαίνω σε ένα νέο προορισμό κάθε φορά ακόμη και αν έχω λατρέψει μιά πόλη,ένα μέρος.Κάθε χρόνο,δυστυχώς,κάνω ένα ταξίδι εξωτερικό(ούτε καν δεύτερο στην Ελλάδα)και υπολογίζω,ακόμη και αν γεράσω υγιής,ότι δεν προλαβαίνω να δω τα μέρη που θέλω.
Και όπως λέει η @underwater δεν έχω μετανιώσει για κανένα ταξίδι,όλα είναι εμπειρίες....
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
εχω μετανιωσει για το ταξιδι που εκανα φετος τα Χριστουγεννα στη Ρωμη. Ειχαμε κλεισει τρια ατομα, εκ των οποιων το ενα μας εριξε την ιδεα για Ρωμη και μεις δεχτηκαμε παρολο που εχουμε ξαναπαει και δε μας ενθουσιασε, απλως για την 'παρεα'. Τελικα το τριτο ατομο δεν ηρθε και καταληξαμε σε μια πολη που δε μας ενθουσιασε στο ελαχιστο, ισα ισα τη λεει κ κανεις αδιαφορη. Μετανιωνω που δεν κρατησα αυτα τα χρηματα γ ενα αλλο ταξιδι και πιο μακρινο, παρολο που περασα υπεροχα απο αποψη παρεας.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Karachi Pakistan...χάλι μάυρο...για δουλειά πήγα βέβαια και έκατσα ένα χρόνο αλλά τίποτα να δείς και να κάνεις...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εάν ήταν κάποιο ταξίδι στο οποίο θα ήθελα να αλλάζω κάτι, θα ήταν αυτό στο Παρίσι το 2009. Δεν το έχω μετανιώσει με την έννοια "τι ήθελα και πήγα εκεί, ας πήγαινα πουθενά αλλού", αλλά είχε γίνει τελείως λάθος προγραμματισμός και υπολογισμός των ημερών που θα χρειαζόμασταν.
Ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα σε μια τέτοια πόλη, με τόσα πολλά αξιοθέατα, και θεώρησα (λανθασμένα) πως σε 6 μέρες θα προλαβαίναμε να την βλέπαμε. Εν τέλει, υπήρξαν πολλά μέρη στα οποία δεν πήγαμε (Βερσαλίες, Μονμάρτη, Λουξεμβούργο, κάμποσα μουσεία στο κέντρο).
Παρόλαυτά, αν κάτι βγήκε από το ταξίδι, ήταν ότι πλέον έχω μάθει να υπολογίζω καλύτερα τις μέρες που χρειαζόμαστε στον κάθε προορισμό (τουλάχιστον με βάση τους ρυθμούς μας και το σε πόσο βάθος θέλουμε να τον γνωρίσουμε)!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
εχω μετανιωσει για το ταξιδι που εκανα φετος τα Χριστουγεννα στη Ρωμη. Ειχαμε κλεισει τρια ατομα, εκ των οποιων το ενα μας εριξε την ιδεα για Ρωμη και μεις δεχτηκαμε παρολο που εχουμε ξαναπαει και δε μας ενθουσιασε, απλως για την 'παρεα'. Τελικα το τριτο ατομο δεν ηρθε και καταληξαμε σε μια πολη που δε μας ενθουσιασε στο ελαχιστο, ισα ισα τη λεει κ κανεις αδιαφορη. Μετανιωνω που δεν κρατησα αυτα τα χρηματα γ ενα αλλο ταξιδι και πιο μακρινο, παρολο που περασα υπεροχα απο αποψη παρεας.
Δε νομίζω ότι μια πόλη σαν τη Ρώμη "την λέει κανείς αδιάφορη". Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες γενικότητες γιατί μας διαβάζουν και άτομα που πιθανόν να μην έχουν πάει ακόμη στη Ρώμη και ένα τέτοιο σχόλιο να δημιουργήσει λανθασμένες εντυπώσεις. Δέχομαι ότι δε σου άρεσε και ότι δε βρήκες τίποτα που να σου τραβήξει το ενδιαφέρον αλλά αυτή είναι η δική σου άποψη και κατά τη γνώμη μου εκεί έπρεπε να βάλεις την τελεία.

Και για να απαντήσω και στο θέμα της συζήτησης, αν μπορώ να πω ότι "έχω μετανιώσει για κάποιο ταξίδι", θα έλεγα για το ταξίδι στο Λονδίνο πριν αρκετά χρόνια, γιατί ήταν γενικά ένα ταξίδι τραβηγμένο από τα μαλλιά. Δεν πήρα την άδεια που υπολόγιζα με αποτέλεσμα να μειώσω τον αριθμό των ημερών, με την τότε σχέση είχαν εμφανιστεί και τα πρώτα σύννεφα και δεν βοήθησε καθόλου αυτό στο να περάσουμε καλά, οπότε συνδυαστικά ήταν όχι το καλύτερο ταξίδι μου...
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Δε νομιζω οτι καποιος που θελει να παει στη Ρωμη, η οποια ειναι τοσο τουριστικη και φημισμενη, θα επηρεαστει απο τη δικη μου γνωμη. Εδω ολες οι γνωμες ειναι προσωπικες και γ αυτο υπαρχει το φορουμ. Εξαλλου και η ιδια η φυση της ερωτησης ηταν πολυ προσωπικη, αν ρωτησεις δεκα ατομα για μια πολη θα σου πουν δεκα διαφορετικες κρισεις. Οπως και να εχει, ειναι ολα σχετικα. Καποιος που δεν εχει ταξιδεψει πολυ ισως πει τη Ρωμη ομορφη, αλλα καποιος που εχει παει αρκετα ταξιδια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δε θα βρει τη Ρωμη απλως οκ. Θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες βεβαια πανω σ αυτο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες γενικότητες γιατί μας διαβάζουν και άτομα που πιθανόν να μην έχουν πάει ακόμη στη Ρώμη και ένα τέτοιο σχόλιο να δημιουργήσει λανθασμένες εντυπώσεις.
Αυτό ακριβώς. Γνώμη σου. Άσε μας κι εμάς που θεωρούμε τη Ρώμη μια μέτρια πόλη να έχουμε άποψη διαφορετική από τη δική σου.
 
Last edited:

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Αυτό ακριβώς. Γνώμη σου. Άσε μας κι εμάς που θεωρούμε τη Ρώμη μια μέτρια πόλη να έχουμε άποψη διαφορετική από τη δική σου.
Μ αρεσει taver που θεωρεις τη Ρωμη μετρια πολη αλλα κατα τα αλλα συμφωνεις με την italitsa. Το μετρια ειναι χειροτερο το αδιαφορη κατ'εμε βεβαια, αλλα τουλαχιστον συμφωνουμε στο οτι ειναι υπερεκτιμημενη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μ αρεσει taver που θεωρεις τη Ρωμη μετρια πολη αλλα κατα τα αλλα συμφωνεις με την italitsa. Το μετρια ειναι χειροτερο το αδιαφορη κατ'εμε βεβαια, αλλα τουλαχιστον συμφωνουμε στο οτι ειναι υπερεκτιμημενη.
Το διόρθωσα για να φαίνεται καλύτερα το τμήμα με το οποίο συμφωνώ.... :)
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Το διόρθωσα για να φαίνεται καλύτερα το τμήμα με το οποίο συμφωνώ.... :)
δεν καταλαβαινω βεβαια γιατι το να δημιουργηθει εντυπωση για μια πολη που δεν εχει καμια ελλειψη απο τουρισμο ειναι θεμα. Οπως και να εχει, νομιζω ολοι συμφωνουμε στο οτι η Ρωμη ειναι τουλαχιστον μετρια. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καποιος που δεν εχει ταξιδεψει πολυ ισως πει τη Ρωμη ομορφη, αλλα καποιος που εχει παει αρκετα ταξιδια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δε θα βρει τη Ρωμη απλως οκ. Θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες βεβαια πανω σ αυτο
καλά κι εγώ που έχω ταξιδέψει πολύ τη βρίσκω εξαιρετική. Αλλά συμφωνώ με το δικαίωμα σου να τη βρίσκεις αδιάφορη και να το εκφράζεις, δε νομίζω να είσαι και η μόνη, περί γουστων δεν υπάρχει ενδιαφερομετρο ή ομορφομετρο.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
καλά κι εγώ που έχω ταξιδέψει πολύ τη βρίσκω εξαιρετική. Αλλά συμφωνώ με το δικαίωμα σου να τη βρίσκεις αδιάφορη και να το εκφράζεις, δε νομίζω να είσαι και η μόνη, περί γουστων δεν υπάρχει ενδιαφερομετρο ή ομορφομετρο.
μου κανει εντυπωση να βρισκει κανεις εξαιρετικη μια τετοια πολη αλλα οκ ολες οι γνωμες σεβαστες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom