Έχετε μπει σε πυραμίδα;

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι από το forum έχουν μπει μέσα σε πυραμίδα. Πώς ήταν το feeling; Μπορεί να μπει οποιοσδήποτε; Μου είπε μια φίλη μου που πήγε στην Αίγυπτο με το pyramis οτι μέσα στις πυραμίδες επιτρέπεται ένας συγκεκριμένος αριθμός ατόμων κάθε μέρα και έτσι μπαίνουν μονάχα αυτοί που πηγαίνουν νωρίς το πρωί. Έχετε ιδέα αν ισχύει αυτό;

:3476:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
O κύριος λόγος που επισκεύτηκα τις πυραμίδες της γκίζας,ήταν για να μπώ μεσα,και ειδικότερα στο δωμάτιο του βασιλιά που ειναι στο πιό ψηλό σημείο,την κορυφή.η πρώτη μου φορά ήταν το '88. πολλά χρόνια πρίν.έκτοτε τις επισκεύτηκα αλλες δύο φορές.Οσον αφορά τώρα το feeling αυτο που λένε πως θα νιώσεις,το διαφορετικό συναίσθημα,είναι εντελώς υποκειμενικό.Αν κάποιος πάει να δεί τα μνημεία αυτά έτσι σαν αξιοθέατα,απο έξω εκτός του θαυμασμού του για τον όγκο και την συμμετρία,δεν θα νιώσει κάτι άλλο...πρίν πάω,ειχα διαβάσει το βιβλίο "τα μυστικά των πυραμίδων" ένα βιβλίο παλιό,χωρίς λογοτεχνικό ενδιαφέρον,αλλα με πολλα μαθηματικά και φυσική,και τρόπους σκέψεις των αρχαίων αιγυπτίων.Αυτό με βοήθησε χωρίς να καταλαβαίνω βέβαια τους μαθηματικούς τύπους,να εισχωρήσω με τις μικρές μου δυνάμεις,στον τρόπο που έκτιζαν τότε τις πυραμίδες. Ειναι αλήθεια οτι μπαίνει μικρός αριθμός ατόμων,και αυτό γιατί το ανηφορικό μονοπάτι μέχρι την κορυφή ειναι στενό και σκοτεινό,τα σκαλιά ολισθηρά,και σε μερικά σημεία χρειάζεται να έρπεις το σώμα σου για να συνεχίσεις την ανάβαση.άν κάποιος νιώσει άσχημα,αυτό οφείλεται στην έλειψη οξυγόνου απλά. τώρα αν καταφέρεις να φτάσεις στην κορυφή,στο δωμάτιο του βασιλιά,που ειναι και το μόνο πλατύ σημείο,και έχοντας αυτή την αγωνία,εκεί τώρα βγαίνει το feeling που λέμε.. αυτό το feeling το συνθέτουν η αγωνία της ανάβασης ,η κλειστοφοβία,η έλλειψη οξυγόνου,ο θαυμασμός,η ιστορία που έχεις διαβάσει,και πολλα άλλα.δεν ειναι ένα το συναίσθημα αλλά πολλα μαζί. ναι !! ειναι πραγματικότητα.απο ένα μοναδικό σημείο περνάει μια δέσμη φωτός που φωτίζει το δωμάτιο του βασιλιά ..μοιάζει με κατι το εξωπραγματικό,και όταν φτάνεις εκεί,αυτό το λίγο φώς φωτίζει την ψυχή σου.νοιώθεις μιά γλυκιά ταραχή,ένα τρέμουλο,σαν να εισαι ανάμεσα σε μαγνητικά πεδία παράξενα και αποκοσμα....γι αυτό λέω οτι ειναι εντελώς υποκειμενικό!!! αν θέλεις το νιώθεις ,αν μπορείς ...αν εισαι διατεθιμένος ...αφημένος,καταλαβαίνετε τι ενοώ.
πρέπει επίσης να πώ οτι την δεύτερη και την τρίτη φορά δεν ενιωσα το ίδιο.η πρώτη φορά ειναι αυτή που σε κάνει να χαθείς...μάλον ειναι αυτό που λέμε οτι το ήδη γνωστό το περνάς πιο απλά και ευκολα...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mπραβο Ρενατα εισαι κατατοπιστικοτατη!!
Ενας λογος που θελω να επισκευτω και γω την Αιγυπτο ειναι οι πυραμιδες.
Σιγουρα ενα δεος θα το νοιωσει και ο πιο απλος επισκεπτης πιστευω.
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Εγώ όταν είχα παει, του Χέωπα ήταν κλειστή, οπότε μπήκα στην δευτερη. Τίποτα το αξιόλογο. Κατεβαινεις καποια σκαλιά, ανεβαίνεις άλλα τόσα και βρίσκεσαι σε έναν άδειο, αρκετά μεγάλο θάλαμο. Μόνο μια κενή γρανιτένια θήκη σαρκοφάγου έχει μέσά.

Ούτε δεος, ούτε θαυμασμός ούτε τίποτα. Απομυθοποίηση.

Θα θελα να μπω στο Χέωπα για να αλλάξω γνώμη.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Στην Πυραμίδα του Χέωπα και μου φαίνεται δύσκολο κάποιος να μην νιώσει δέος για αυτές τις απίστευτες ανθρώπινες(?) κατασκευές...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σε δύο ταξίδια που έκανα το 1996 και 2005 μπήκα στην πυραμίδα του Χεφρήνου. Πληρώνεις εισιτήριο, μπαίνεις σε μια κλειστοφοβική στοά διαστάσεων πλάτους περίπου 0,90 m και ύψους 1,40 m, προχωράς σκυφτός κάπου 60 m, τα μισά ανηφορικά τα υπόλοιπα κατηφορικά και φτάνεις σε ένα θάλαμο που έχει μια άδεια σαρκοφάγο. Ο φωτισμός τόσο στη στοά όσο και στο θάλαμο είναι ελάχιστος. Μολονότι δεν χωρούν ταυτόχρονα πάνω από 20-30 άτομα, δεν είχε ουρά και τις δύο φορές που πήγα γιατί λίγοι μπαίνουν μέσα. Ο χρόνος που χρειάζεσαι είναι 5 λεπτά για είσοδο, άλλα τόσα για έξοδο και 5 - 10 μέσα για να περιεργαστείς τον χώρο. Η είσοδος ήταν ανοικτή και τις δύο φορές (πήγα μεσημέρι) και μπορεί να μπει οποιοσδήποτε αρκεί να μην έχει πρόβλημα κλειστοφοβίας η κακής φυσικής κατάστασης. Δέος θα αισθανθείς αν αναλογιστείς ότι βρίσκεσαι στα έγκατα ενός από τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου και ακόμη περισσότερο αν έχεις διαβάσει βιβλία σχετικά με μυστήρια που περιβάλλουν τις πυραμίδες ή έχεις δει ανάλογες ταινίες.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Κι εγώ μπήκα όχι στου Χέωπα που ήταν κλειστή (το 2005) αλλά στου Χεφρήνου. Θυμάμαι ένα πολύ στενό διάδρομο που προχωρούσαμε σκυφτοί αρχικά και ένα μεγάλο άδειο δωμάτιο στο τέλος.. Άν εξαιρέσεις την ιδέα ότι μπαίνεις σε πυραμίδα μάλλον περίμενα περισσότερα.. Αλλά όπως και να έχει η Αίγυπτος είναι φοβερή!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ουτε εμεις μπήκαμε στην πυραμιδα λογω υψους ο ενας και λογω μεσης ο αλλος... πρεπεινα μην εχεις προβληματα υγειας (μεση, κλειστοφοβια, καρδια) και μεγαλο υψος! για να μπεις, γιατι οπως προειπατε ειναι πολυ στενο, με υγρασια, πας σκυφτος ολο τον διαδρομο και δεν μπορεις να γυρισεις πισω, αν πανικοβληθεις στην μεση της διαδρομης, φτανεις σε ενα αδειο δωματιο σηκωνεσαι, ξεπιανεσαι και επιστρεφεις...
Θα ηθελα βεβαια να το δοκιμασω κι εγω για την εμπειρια του να μπεις σε πυραμιδα, αλλα δεν μπορουσα να το κανω...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
ολα ειναι μια ιδεα, μπηκα στην πυραμιδα του χεφρηνου χωρις να εχω διαβασει βιβλια για εξωκοσμικες θεωριες και δεν ενιωσα τιποτα εκτος απο τη δυσφορια απο την υγρασια και την ελλειψη οξυγονου. Παραμερισα το φοβο του τι θα γινει σε περιπτωση σεισμου βρισκομενος κατω απο αρκετες χιλιαδες τονους πετρας σκεφτομενος οτι οι πυραμιδες δεν κατερευσαν τοσες χιλιαδες χρονια, αρα δεν ειχα λογους να φοβαμαι οτι θα πεσουν οταν αποφασισα να παω εγω. Θεωρω οτι σε συγκριση με ολα τα μεγαλεια της Αιγυπτου που ειδα ,το μπουσουλημα στο εσωτερικο των πυραμιδων αποτελει μονο μια αφηγηση-καυχημα σε αφελεις φιλους για να το παιξω ιντιανα τζοουνς. Ασε που τα ποδια μου με πονουσαν για μερες...
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Δεν μπηκα σε πυραμιδα γιατι υπηρχαν πολλοι αυτοι που μου ειχαν πει οτι δεν θα εντυπωσιαζομουν(οπως εγραψε και sokratis,davidcas κλπ). Μπηκα ομως σε ταφο στη κοιλαδα των Βασιλεων και πιστευω οτι ειναι εντυπωσιακοτατο αξιοθεατο.Και μονο οι παραστασεις σε ολη τη κατηφορικη διαδρομη εως το τερμα του ταφου ειναι ολα τα λεφτα.Αξιζει να το δειτε!Γενικα η Αιγυπτος ειναι ενα μουσειο!
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Σαφώς και οι τάφοι είναι μοναδικό θέαμα. Όπως λέω σε όλους, Αίγυπτο βλέπει κανείς απο Luxor και κάτω. Το Κάιρο είναι για να δεις τον μουσουλμανικό τρόπο ζωής και τις πυραμίδες μόνο. Φυσικά το καλύτερο είναι να πάει κανείς και στα 2, για να δει και το μουσείο του καίρου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom