Όταν όλα πάνε διαφορετικά από ότι τα σχεδίασες!

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
να σαι καλα,γελασα..
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
@Kanel28
Συνήθως όταν οι Άγγλοι λένε bath/bathe εννούν -αυτό που δεν κάνουμε συχνά στην Ελλάδα- να γεμίζεις την μπανιέρα και να κάθεσαι.
Το κλασσικό Ελληνικό είναι shower.
Μήπως εννοούσε κάτι τέτοιο ;

(βέβαια οτι κανείς δεν πιάνει την Έλληνίδα στην καθαριότητα είναι δεδομένο)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@Kanel28
Συνήθως όταν οι Άγγλοι λένε bath/bathe εννούν -αυτό που δεν κάνουμε συχνά στην Ελλάδα- να γεμίζεις την μπανιέρα και να κάθεσαι.
Το κλασσικό Ελληνικό είναι shower.
Μήπως εννοούσε κάτι τέτοιο ;

(βέβαια οτι κανείς δεν πιάνει την Έλληνίδα στην καθαριότητα είναι δεδομένο)
Χαχα ναι το γνωρίζω αυτό που λες, μόνο που το συγκεκριμένο σπίτι δεν έχει μπανιέρα :p
Να συμπληρώσω επίσης ότι τα περισσότερα σπίτια πλέον έχουν electric/power ντουζ εξού και η πρεμούρα του για το καθημερινό μπάνιο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
:haha::haha::haha::haha::haha:

Έλα, πες την αλήθεια. Περίμενες να έρθει κάποιος εξυπνάκιας να στην πει και μετά να τον ξεφτιλίσεις.
naughty, naughty girl...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:haha::haha::haha::haha::haha:

Έλα, πες την αλήθεια. Περίμενες να έρθει κάποιος εξυπνάκιας να στην πει και μετά να τον ξεφτιλίσεις.
naughty, naughty girl...
Συνήθως είμαι άτακτη αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν είχα σκοπό να κάνω αυτό που λές :p
Επίσης εμπλούτισα την παραπάνω απάντηση μου...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ένας φίλος μου που σπούδαζε Αγγλία μου είχε πει ότι στη φοιτητική εστία είχε πάει μια μέρα να κάνει μπάνιο (στο κοινό μπάνιο του ορόφου) και η μπανιέρα ήταν γεμάτη ως επάνω με τα απόνερα του προηγούμενου, ο οποίος περιχαρής είπε στο φίλο μου "τα άφησα για να κάνεις κι εσύ μπάνιο".... :bash::russian_roulette:
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Συγχαρητήρια για την εξιστόρηση!!!
Λογοτέχνης σκέτη!! Τέτοιο suspense είχα καιρό να το νιώσω :clap: !! Μας έβαλες στη θέση σου βρε παιδί μου!!! Άργησα να την ανακαλυψω την ιστορία σου αλλά την διάβασα μονορούφι........
Γεμάτη σκέψεις, συναισθήματα, πολύ ζωντανή και με μια δόση black χιούμουρ :rolleyes-80:
Σου εύχομαι τα καλύτερα στην (όχι κ τόσο πια) νέα σου αρχή , κάθε εμπόδιο για καλό κ από δω κ πέρα όλα καλά να σας έρθουν....

P.S. Εκτός από το story που ήταν καθηλωτικό και διασκεδαστικό παράλληλα έδωσες κ ένα πολύ καλό insight σε επίδοξους μετανάστες για τα διαδικαστικά αλλά και για τις αναποδιές που μπορεί να τύχουν... Χαρά στα κουράγια σας!!!! ;) Να περνάτε τέλεια εκεί στα ξένα!!!
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Ένας φίλος μου που σπούδαζε Αγγλία μου είχε πει ότι στη φοιτητική εστία είχε πάει μια μέρα να κάνει μπάνιο (στο κοινό μπάνιο του ορόφου) και η μπανιέρα ήταν γεμάτη ως επάνω με τα απόνερα του προηγούμενου, ο οποίος περιχαρής είπε στο φίλο μου "τα άφησα για να κάνεις κι εσύ μπάνιο".... :bash::russian_roulette:
αυτο που λες εσυ το ειχα ζήσει στην Ιταλία οταν πήγα να επισκεφτω την φιλη μου που σπούδαζε και συγκατοικουσε με μια Εγγλέζα, δεν το πίστευα οτι το ενοούσε!
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
νομιζα οτι η εκπομπή που δείχνει στην τηλεοραση με κατι Εγγλέζες που πάνε και ξεβρωμίζουν κατι σπίτια ηταν υπερβολική αλλά τελικά είναι αλήθεια..:eek:

@iridra Αυτό που λες μας έτυχε και εμάς την περασμένη εβδομάδα. Ήμασταν καλεσμένοι σε ένα φιλικό ζευγάρι (Καναδή-Ιταλός) που έμεναν στον τέταρτο όροφο. Άνοιξα το παράθυρο να καπνίσω και το μάτι μου έπεσε στο από κάτω απέναντι διαμέρισμα που δεν είχε κουρτίνες... Ήταν ένας χώρος γεμάτος σακούλες σκουπιδιών και ένα τραπέζι γεμάτο κουτάκια μπύρας. Οι φίλοι μας μας ενημέρωσαν ότι εκεί ζουν δυο άτομα και τα σκουπίδια αυξάνονται προοδευτικά μέρα με τη μέρα...Eπίσης οι φίλοι μας βάζουν στοίχημα στα πόσα κουτάκια θα γκώσει το τραπέζι και σε πόσο καιρό θα πεταχτούν τα σκουπίδια :p
"
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. τωρα εξξηγειται γιατι κανουν και εκπομπες με τις σουπερ καθαρηστριες με τα ροζουλια φτερωτα γαντια που καθαριζουν τα σπίτια των αγγλων... Παντως αυτο που χαιρομαι ειναι η διαπιστωση πως και οι Αγγλοι ξεκουραζονται τις γιορτεςςςςςςςςςςςςςςςςςςς, εχουν ρεπο 3 εβδομαδων και γενικα περα βρεχει και υστερα σου λενε οι ελληνες καθονται ντροπη!!!!!!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@happy_dreamer Οο Σε ευχαριστώ πάρα πολύ καλή μου. Με κάνεις και κοκκινίζω:icon_redface:. Σκοπεύω να παραθέσω και άλλες πληροφορίες για τους επίδοξους μετανάστες καθώς και στοιχεία από την καθημερινή ζωή εδώ στην Αγγλία :)

@harilander ΧΑΧΑ η εκπομπή είναι πέρα για πέρα αληθινή. Έχω εντοπίσει κάμποσα σπίτια σε αυτήν την κατάσταση. Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι :p Ευτυχώς οι περισσότεροι Άγγλοι με τους οποίους συναναστρεφόμαστε είναι αρκετά καθαροί. 'Ένα ακόμη πράγμα που δεν μπορώ να χωνέψω, είναι ότι σε αρκετά παλιά σπίτια υπάρχει ενσωματωμένη μοκέτα στην τουαλέτα...Ναι, ναι και γύρω από την λεκάνη. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται εκεί και πως την καθαρίζεις μπλιαχ :p

@LULLU Γενικά εδώ στο Λέστερ που είναι και μικρότερη πόλη οι ρυθμοί είναι αρκετά χαλαροί. Επειδή το συζητούσαμε και πρόσφατα με τους ντόπιους φίλους μας οι Βρετανοί πέρα από τις γνωστές σε όλους μας αργίες, με τις bank holidays και τα half terms που έχουν, πρέπει να έχουμε τις ίδιες ή να έχουν και παραπάνω αργίες :p
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
'Ένα ακόμη πράγμα που δεν μπορώ να χωνέψω, είναι ότι σε αρκετά παλιά σπίτια υπάρχει ενσωματωμένη μοκέτα στην τουαλέτα...Ναι, ναι και γύρω από την λεκάνη. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται εκεί και πως την καθαρίζεις μπλιαχ :p
Μου κάνεις πλάκαα..???? Σαν τα πατάκια που βλέπω καμία φορά και απορώ ποιος άνθρωπος θα έβαζε ένα τέτοιο γύρω από την λεκάνη του....? Τι μαθαίνει κανείς!!
Ε τι να πω!! Σήμερα με έχεις διασκεδάσει απίστευτα με τις "χαριτωμενιές" των Εγγλέζων :p!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom