ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΞΟΧΙΚΩΝ

ANTONIOU SPYROS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Αγαπητοί μου φίλοι,
είμαστε μια τετραμελή οικογένεια, η οποία μένει στην ΑΘήνα και λατρεύουμε τα ταξίδια. Πριν μερικά χρόνια αγοράσαμε ένα μικρό εξοχικό. Πήγαμε τόσες φορές ώστε βαρεθήκαμε λιγάκι και αναζητήσαμε τρόπους για να κερδίσουμε κάτι από αυτό. Ακούσαμε από ένα φίλο για τις ανταλλαγές και βάλαμε το σπίτι μας σε ένα ξένο site ανταλλαγής σπιτιών. Το συναρπαστικό ήταν τα email που λαμβάναμε από διάφορα μέρη του κόσμου και τέλος το αποφασίσαμε. Κάναμε τη πρώτη μας ανταλλαγή, χωρίς παιδιά, στο Λονδίνο, δίνοντας το σπίτι μας σε ένα ζευγάρι για μια εβδομάδα το καλοκαίρι, ενώ εμείς επισκεφτήκαμε το Λονδίνο μετά τα Χριστούγεννα για τέσσερις ημέρες. Ηταν συναρπαστικά, θα μου έπαιρνε ώρες να μιλώ για την εμπειρία, την φιλοξενία και τέλος την ασφάλεια που αισθανόμασταν παρόλους τους αρχικούς μας φόβους. Την ίδια χρονιά επισκεφτήκαμε με τον ίδιο τρόπο το Παρίσι οικογενειακώς. Από πέρισυ ανακαλύψαμε μια ελληνική ιστοσελίδα και ήδη κάναμε πέρισυ Χριστούγεννα, Πάσχα, και φέτος Πάσχα με ανταλλαγή. Μάλιστα πέρισυ πετύχαμε ένα σπίτι-βίλα που τρίβαμε τα μάτια μας. Τώρα οργανώνουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές στην Ελλάδα! :clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλως ορισες!
Πολυ καλη ιδεα! Μπορει να βολεψει αρκετους, με την προυποθεση οτι θα εχουν εξοχικα, ειδικα τωρα με την κριση!
Νομιζω ομως οτι ενας απο τους βασικους λογους για τον οποιον δεν εχει πολυπερπατησει η ιστορια αυτη στην χωρα μας ειναι οτι ο καθενας ιδιοκτητης φοβαται οτι θα βρει το σπιτι του βομβαρδισμενο. Εσυ σε τι κατασταση βρηκες το δικο σου;
Για δωσε μας κανενα σχετικο site!
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα...
Διαφώτησε μας λιγάκι, γιατί μέχρι τώρα μόνο για ενοικιάσεις εξοχικών ξέρουμε.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ ωραία ιδέα...να ρωτήσω όμως κάτι...επειδή μιλάς για φιλοξενία στο Λονδίνο. Στο σπίτι που μείνατε ήταν μαζί σας και οι ιδιοκτήτες και σας περιποιούνταν, σας ξεναγούσαν κλπ ή το σύστημα αυτό απαιτεί απλά να παραχωρήσεις το σπίτι;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Να πω την αλήθεια, μου φαίνεται κάπως να κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι μου άγνωστοι και στην ιδέα ότι μπορεί να ψαχουλεύουν τα πράγματά μου? Τρελαίνομαι!
Όπως επίσης παράξενο μου φαίνεται να πάω στο εξοχικό κάποιου άλλου και να μην ξέρω αν είναι καθαρό, αν είναι σε καλή κατάσταση κ.λ.π....
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Νομίζω πως η νοοτροπία των Ευρωπαίων είναι πιο χαλαρή από τη δική μας, πιο χύμα...πιστεύω πως δε τους νοιάζει αν το εξοχικό είναι και λίγο βρώμικο ή αν τα σεντόνια είναι παλιά και δε μοσχοβολάνε σουπλίν...Εμείς είμαστε πιο εκλεπτυσμένοι και σιχασιάρηδες!
 

agni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ανατολική-κεντρικη ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Γεια σας ειμαι μιας ωρας μελος της παρεας σας και μου αρεσε το θεμα σου με τα εξοχικα.Μπορεις να γραψεις το ελληνικο σαιτ;
 

mina77

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τέλειο αυτο με την ανταλλαγή εξοχικών!
Παλιά ειχα επισκεφθει μια ξενη ιστοσελιδα με αυτο το θεμα, μου αρεσε πολυ αυτη η ιδεα.
Δυστυχως δεν έχω εξοχικο!:p
Αλλα και παλι... και να ειχα εξοχικο ή σπιτι διαθεσιμο τελοσπαντων, εχω τις αμφιβολιες μου...Πώς να αφησω ξένους ανθρωπους να μενουν σπιτι μου οσο εγω λειπω?
Το φοβαμαι λιγο...
Πειτε μας περισσοτερες λεπτομερειες απο την εμπειρια σας αυτη:).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να πω την αλήθεια, μου φαίνεται κάπως να κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι μου άγνωστοι και στην ιδέα ότι μπορεί να ψαχουλεύουν τα πράγματά μου? Τρελαίνομαι!
Όπως επίσης παράξενο μου φαίνεται να πάω στο εξοχικό κάποιου άλλου και να μην ξέρω αν είναι καθαρό, αν είναι σε καλή κατάσταση κ.λ.π....
Kοιτα και μενα δεν θα ηταν και το καλυτερο μου ..αλλα μπροστα στην ευκαιρια να παω σε αλλα μερη και σχετικα οικονομικα ,θα εκανα την καρδια μου πετρα...!:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εντωμεταξυ η πλακα ειναι οτι μαλλον οι αλλοι θα ειχαν προβλημα να μεινουν στα δικα μου εξοχικα γιατι τοσο στο Κιατο ,οσο και στο χωριο ..ειναι παλια και αφτιαχτα..χχιχιχιχι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom