ΑΠΟ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ----> ΒΙΕΝΝΗ Η' ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ?

LEMONIAS!!!

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Το ψαχνώ.....
Ταξίδι-Όνειρο
Το ψάχνω..... :)
Γεια σας φίλοι,

Ενώ το έψαχνα για Τοσκάνη, τελικά άλλαξα κατεύθυνση και φεύγω για ένα οκταήμερο ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη, στις 2 Μαΐου. Πρώτη μου στάση, μετά από 1100 χλμ. θα είναι η Βουδαπέστη. Θα μείνω 3 βραδιές σε ένα κεντρικότατο διαμερισματάκι, με 50 € τη βραδιά. Θα σας γράψω εντυπώσεις μετά την επιστροφή.
Ως δεύτερη στάση, προτού αρχίσω να κατηφορίζω, προς Βαλκάνια μεριά, έλεγα να πάω στη Μπρατισλάβα και όχι Βιέννη. Η λογική μου ήταν, ότι σε ένα 2ήμερο, άντε 3ήμερο, θα έπαιρνα μία καλή εικόνα της πόλης, η οποία είναι συμμαζεμένη γύρω από το παλιό κέντρο της, με τα γουστόζικα μπαράκια και εστιατόρια της. Έχω τσεκάρει διαμερίσματα super, στο κέντρο με 60-80€ και όλα με τα πόδια.
Από την άλλη λέω, θα είμαι δίπλα από την Βιέννη και θα προτιμήσω τη Μπρατισλάβα?
Από μία πρόχειρη έρευνα, που έχω κάνει για Βιέννη, βλέπω ότι αν θες να μείνεις κέντρο αξιοπρεπώς, θα πρέπει να το πληρώσεις, αλλιώς οι μετακινήσεις μου θα πρέπει να γίνονται με υπόγειο, αφού λόγω κίνησης το αυτοκίνητο θα μείνει «παροπλισμένο».
Βρίσκομαι σε δίλημμα…Ψάχνω φάσεις, μη τουριστικές, βραδάκι στα μπαρ και μετά με τη γυναίκα μου βόλτες μέχρι το «σπίτι». Στη Βιέννη σίγουρα θα μπω στη διαδικασία του ταξί. Σίγουρα όμως η Βιέννη είναι Βιέννη.
Τι λέτε ρε παιδιά.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω…..:cool:


Υ.Γ.1: Για να «σπάσω την επιστροφή, θα σταματήσω Βελιγράδι. Καμιά καλή πρόταση?
Υ.Γ.2: Τελευταίο μου ταξίδι με το αυτοκίνητο, ήταν Βουλγαρία. Αν κανένας το σκέφτεται, μπορώ να προτείνω ένα αξέχαστο 4-5ήμερο, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θα προτιμούσα Μπρατισλάβα γιατί μου αρέσουν τα μέρη που δεν συγκεντρώνουν πολλούς τουρίστες.
Στη Βιέννη, εξάλλου, μπορείς να πας ένα τριήμερο κάποια άλλη φορά δεδομένου ότι η SkyEurope θα συνεχίζει να εκτελεί πτήσεις προς την Αυστριακή πρωτεύουσα.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Δύο μέρες για Βιέννη είναι λίγες γιατί έχει πολλά πράγματα να δεις ενώ για Μπρατισλάβα νομίζω πως είναι ότι πρέπει .
Ψηφίζω Μπρατισλάβα λοιπόν .
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δύο μέρες για Βιέννη είναι λίγες γιατί έχει πολλά πράγματα να δεις ενώ για Μπρατισλάβα νομίζω πως είναι ότι πρέπει .
Ψηφίζω Μπρατισλάβα λοιπόν .

Μπρατισλάβα αβλεπί 1ον γιατί είνα σαφώς πιο μαζεμένη και χωράει σε ένα διήμερο 2ον γιατί Βιέννη είναι τοσο SOS που στάνταρ θα σου τύχει να ξαναπάς κάποια στιγμή
3ον γιατί πόλεις όχι και τόσο γνωστες, όπως είναι η Μπρατισλάβα, σου δίνουν νομίζω ακόμα περισσότερο τη χαρά της ανακάλυψης...
 

LEMONIAS!!!

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Το ψαχνώ.....
Ταξίδι-Όνειρο
Το ψάχνω..... :)
Ευχαριστώ πολύ φίλοι, τελίκα όμως καταλήξαμε Βιέννη.
Βρήκα ένα κεντρικότατο διαμερισματάκι, στο καρακέντρο τής Βιέννης πάνω σε πεζόδρομό, δίπλα στόν "Άγιο Στέφανο", με 90€!!!
Λοιπόν...θέλω- αν γνωρίζεται- πληροφορίες για μπαράκια και εστιατόρεια στη Βουδαπέστη, στη Βιέννη και το Βελιγράδι.
Αν πάλι νομίζεται ότι και κάτι άλλο είναι must, θα με διευκολίνατε...
Απο μουσεία έχω είδη αρχίσει να διαβάζω....
Να στα πάντα καλά!!!
 

ikons

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιουρκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Ευχαριστώ πολύ φίλοι, τελίκα όμως καταλήξαμε Βιέννη.
Βρήκα ένα κεντρικότατο διαμερισματάκι, στο καρακέντρο τής Βιέννης πάνω σε πεζόδρομό, δίπλα στόν "Άγιο Στέφανο", με 90?!!!
Λοιπόν...θέλω- αν γνωρίζεται- πληροφορίες για μπαράκια και εστιατόρεια στη Βουδαπέστη, στη Βιέννη και το Βελιγράδι.
Αν πάλι νομίζεται ότι και κάτι άλλο είναι must, θα με διευκολίνατε...
Απο μουσεία έχω είδη αρχίσει να διαβάζω....
Να στα πάντα καλά!!!
στη Βιεννη, αναμεσα στα αλλα must, ειναι ενα μικρο αυθεντικο cafe, που εμεινε οπως ηταν πριν 20 χρονια και δεν εχει (πολλους) τουριστες. Cafe Havelka. Ωραια ατμοσφαιρα, εφημεριδες, μυρωδια καπνου και καφε, σουπερ αφισες στους τοιχους. Πολυ κοντα στον Αγιο στεφανο. Απεναντι του υπαρχει μια πολυ καλη τρατορια, εξαιρετικη πιτσα και νιοκι!..

upd) σορυ lemonias, τωρα ειδα οτι το μυνημα σου ηταν παλιο, τωρα θα εχεις γυρισει απο Βιεννη.. μπορει να το βρηκες μονος σου το καφε,,
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom