ΗΠΑ ΑΠΟ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΣΤΟ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ?

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ούτε η Florida συμφέρει γιατι ειναι περιπου 3 ωρες με το αεροπλάνο. Και εγω νομίζω ότι οι καταρρακτες του Νιαγάρα, για διήμερη ειναι μια καλή επιλογη. Αν πάτε απο τον Απρίλιο και μετα θα μπορειτε να μπείτε στο maid of the mist που κατα τη γνωμη μου ειναι ωραια εμπειρία. Official Maid of the Mist Website
Αν θελετε περισσοτερες πληροφορίες για την περιοχή και διαμονή, εδω ειμαστε!
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Νομίζω οτι οι διαδρομες με το καραβάκι ανοίγουν αρχές Μαϊου! Έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό και φτηνό hostel/hotel από την Καναδική πλευρά?
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάω Νέα Υόρκη και 2-3 μέρες Λος Άντζελες για να πάω στην DISNEY LAND κ.α ξέρει κανείς καμία low cost αεροπορική που να κάνει την διαδρομή?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Νομίζω οτι οι διαδρομες με το καραβάκι ανοίγουν αρχές Μαϊου! Έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό και φτηνό hostel/hotel από την Καναδική πλευρά?
Το καραβακι ξεκινάει Απριλιο τωρα για τα ωραρια δεν ειμαι σιγουρη αλλα αυτα μπορείς να τα βρεις στο site. Σχετικα με τη διαμονή, δεν εχω να σου προτεινω κάτι, βασικά δε θα εμενα στη περιοχή γυρω απο τους καταρρακτες γιατι ειναι παρα πολυ τουριστική. Εγώ θα σου προτεινα να μεινεις την πολη Niagara on the Lake, η οποια ειναι περιπου 20-30 λεπτα απο τους καταρρακτες. Η πολη ειναι πανεμορφη, με απιστευτη φυση και όμορφες διαδρομές, και εχει αρκετες επιλογες σε Inn και Β&Β σε καλες τιμες.

Niagara-on-the-Lake: Featured Events
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Βασικά για 1 (άντε 2 διανυκτερεύσεις) το προτιμότερο είναι να βρούμε κάτι φτηνό άσχετα αν είναι τουριστικό ή όχι :xmas_wink: (εκτός βέβαια αν τουριστικό σημαίνει πάντα και πιο ακριβό)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
γεια σας, σκοπευουμε με μια φιλη μου να επισκεφτουμε τη Νεα Υορκη για 10 ή 11 μερες και λεμε αν εχουμε χρονο να παμε μονοημερη/διημερη στην Καλιφορνια ( hollywood, λος αντζελες/μαλιμπου, οποιο προλαβουμε).

Αναρωτιομαστε αν αξιζει να παρουμε πουλμαν για να παμε ή αν θα μας φαει τοσες ωρες και τοσα λεφτα ωστε τελικα να αξιζει μονο αεροπορικως για τις μερες (1 ή 2) που θελουμε.( ισως κανουμε το συνδυασμο πουλμαν-αεροπλανο). αν ξερετε εσεις περιπου τις τιμες του πουλμαν ή καποιο site να ψαξω παρακαλω δωστε το μου εδω ή σε προσωπικο μηνυμα. σας ευχαριστω!!
Candygirl είσαι 18, θα είσαι Νέα Υόρκη. 10 μέρες θα σου φανούν μια στιγμή, πίστεψέ με. Νομίζω ούτε Νιαγάρα θα προλάβετε - και ίσως καλύτερα; Ας μας πει κάποιος που έχει πάει αν αξίζει τον κόπο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
φυσικα και οι καταράκτες είναι οκ.
Άλλες προτάσεις για μονοήμερη είναι η Βοστόνη,Φιλαδέφεια ή Atlantic city..
Διαφωνώ καθετα για το Atlantic City. Πήγαμε, φάγαμε 6 ώρες πήγαινε-έλα με αμάξι και δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Δεν αξίζει να χάσεις 2 μέρες της ΝΥ για το AC. Εγώ πήγα και Νιαγάρα και AC. Θα σου πρότεινα Νιαγάρα, αλλά αεροπορικώς αν δεν έχετε μεγάλο πρόβλημα στα χρήματα, λιγότερο απο 1 ώρα να πάτε και άλλο τόσο να γυρίσετε. Αυθημερόν γίνεται (έτσι το κάναμε). Και έχεις το βράδυ σου στην υπέροχη ΝΥ (αν και στην περιοχή του Νιαγάρα ωραία πιστεύω πως θα είναι, αλλά μετά είναι πρόβλημα οι βαλίτσες κλπ, που θα τις έχετε, μαζί σας κι αυτές; )
Η ιστορία μου:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...9%DC-%EC%EF%F5-%ED%DD%E1-%F5%FC%F1%EA%E7.html


Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάω Νέα Υόρκη και 2-3 μέρες Λος Άντζελες για να πάω στην DISNEY LAND κ.α ξέρει κανείς καμία low cost αεροπορική που να κάνει την διαδρομή?
Υπάρχει και εδώ (florida):
Magic Kingdom Park | Walt Disney World Resort

Candygirl είσαι 18, θα είσαι Νέα Υόρκη. 10 μέρες θα σου φανούν μια στιγμή, πίστεψέ με. Νομίζω ούτε Νιαγάρα θα προλάβετε - και ίσως καλύτερα; Ας μας πει κάποιος που έχει πάει αν αξίζει τον κόπο.
Μονοήμερη πιστεύω αξίζει, θα το ξανάκανα. Κάπου 120 ευρώ τα αεροπορικά πήγαινε-έλα. Για περισσότερο...δεν ξέρω, επιλογές είναι. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο οικονομικό, ψηφίζω ναι!
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Έχω πάει στην DISNEY LAND στο παρίσι και μου έχουν πει ότι στην Αμερική είναι πολύ καλύτερη , την έχω δει στην φλοριντα αλλά τα εισητήρια είναι πάνω - κάτω τα ίδια..μήπως έχει πάει κανείς να μας πει εντυπώσεις?
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Απ ότι διάβασα στο Internet στην Φλοριδα είναι πιο καινούργιο, μεγαλύτερο και για κάποιους πιο ωραίο ενώ στην Καλιφόρνια είναι το πρώτο που χτίστηκε και άρα ίσως πιο original :xmas_cheesygrin:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Απ ότι διάβασα στο Internet στην Φλοριδα είναι πιο καινούργιο, μεγαλύτερο και για κάποιους πιο ωραίο ενώ στην Καλιφόρνια είναι το πρώτο που χτίστηκε και άρα ίσως πιο original :xmas_cheesygrin:
Επίσης, 3 μέρες για Φλόριντα μια χαρά είναι, η Καλιφόρνια αξίζει αν πάει κανείς, να το ευχαριστηθεί!!! Αχχχχ....
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάω Νέα Υόρκη και 2-3 μέρες Λος Άντζελες για να πάω στην DISNEY LAND κ.α ξέρει κανείς καμία low cost αεροπορική που να κάνει την διαδρομή?
Λόκο είναι η Southwest αλλά δεν θα σου βγει πιο φτηνά από τις legacy για LAX.

Στο Orlando η Disneyworld είναι καλύτερη απο τη Disneyland στο Los Angeles και θα σου βγει και πιο φτηνά και θα κερδίσετε και χρόνο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
αν ξερετε εσεις περιπου τις τιμες του πουλμαν ή καποιο site να ψαξω...
64 ώρες πούλμαν ΝΥ-LA με $126 το άτομο η διαδρομή (advance purchase fare).

Greyhound.com | Home


καταλαβα...αρα δεν το κοβω να πηγαινουμε...κριμα παντως που δεν ειναι διπλα οι πολιτειες να περνουσαμε κ απο κει λιγο!
Στο σχολείο μάλλον έπεφτε πολύ κοπάνα στο μάθημα της γεωγραφίας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom