Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και Παλάου και Μικρονησία ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πραγματικά.
Χαίρομαι πάρα πολύ που σ'αρεσε! Περίμενα να ''ακούσω'' τη γνώμη σου στα αντίστοιχα κεφάλαια, όχι ότι θα άλλαζε η δική μου γνώμη, αλλά να δώ πως τα είδες αυτά τα μέρη... Θα πούμε λεπτομέρειες αργότερα βέβαια! Όπως περιμένω να διαβάσω και για τη Χαβάη... Πως σου φάνηκε, ιδίως μετά τα προηγούμενα......
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Eγώ μπήκα στο ΙΣραήλ από την Άκαμπα, δε χρησιμοποίησα καθόλου τη γέφυρα King Husein. Η έξοδος από Ιορδανία κόστισε 8 δινάρια, δηλαδή 10 ευρώ.

Τώρα για την επιλογή που λες εσύ, από Αμμάν σε Ισραήλ είναι όπως τα γράφεις, αλλά αν πάρεις λεωφορείο κατευθείαν για Ιεροσόλυμα, γλιτώνεις το ανέβα/κατέβα. Για να μπεις στο ΙΣραήλ δεν πληρώνει αλλά για να βγεις πληρώνεις σχεδόν 200 σέκελ... Να ξέρεις πως έχεις μεγάλη καθυστέρησηστο σύνορο που θες να περάσεις. Της Γιαπωνέζας της έφαγαν 3 ώρες στα σύνορα για έξοδο οι Ισραηλινοί κι έχασε το αεροπλάνο της από το Αμμάν.
Για να βγεις πάλι προς Ιορδανία εννοείς 200 σέκελ, γιατί αεροπορικώς δεν πληρώνεις κάτι σωστά;
Σίγουρα κάποια ταλαιπωρία θα έχει αλλά θα είναι και μία διαφορετική εμπειρία πιστεύω, οι εικόνες στη διαδρομή κτλ
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
@Yorgos ελπίζω να γράψεις και το πως περνάμε από Αμμάν στο Ισραήλ. Βασικά πέρασες από τη γέφυρα King Housein ή πήγες με άλλο τρόπο; Επίσης πληρώνεις κάποιο ποσό για την έξοδο από τη χώρα, διαβάζω για 5jd, για να μπεις στο Ισραήλ πληρώνεις κάτι παρόμοιο;

Χοντρικά αν έχω καταλάβει σωστά, λεωφορείο ή ταξί για τη γέφυρα, μετά λεωφορείο που τη διασχίζει και μετά τον έλεγχο εκεί έχει λεωφορείο για Ιερουσαλήμ;
Απο τη King Housein bridge περασα το Γεναρη και πληρωσα 12jd στην εξοδο. Χοντρικα ειναι οπως τα λες, λεωφορειο απο Αμμαν για την Ιορδανικη πλευρα των συνορων, πληρωμη κτλ εκει και μετα λεωφορειο (7jd συν κατι ψηλα για τις βαλιτσες νομιζω) για την αλλη πλευρα. Εκει περιμενεις κανα τριωρο στην ουρα και αφου σε ρωτησουν 5 διαφορετικοι ανθρωποι τις ιδιες ερωτησεις, μπαινεις Ισραηλ και παιρνεις το λεωφορειακι για Ιερουσαλημ. Εχει και ταξι αλλα ηταν πολυ ακριβα.

Γιωργο ανυπομονω για τα υπολοιπα. Παντως μου φαινεται πολυ ακραιο αυτο με το σινεμα και τη ταινια..τους αιγυπτιους εγω τους θυμαμαι σχετικα οκ, οι χειροτεροι μου ειναι οι βιετναμεζοι, προσπαθουσαν να με κλεψουν σε οποιδηποτε συναλλαγη..

Ολοι με γαυρο σημερα να μαζεψουμε αυτα που μενουν για Ιραν (για μενα τουλαχιστον :p)
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Απο τη King Housein bridge περασα το Γεναρη και πληρωσα 12jd στην εξοδο. Χοντρικα ειναι οπως τα λες, λεωφορειο απο Αμμαν για την Ιορδανικη πλευρα των συνορων, πληρωμη κτλ εκει και μετα λεωφορειο (7jd συν κατι ψηλα για τις βαλιτσες νομιζω) για την αλλη πλευρα. Εκει περιμενεις κανα τριωρο στην ουρα και αφου σε ρωτησουν 5 διαφορετικοι ανθρωποι τις ιδιες ερωτησεις, μπαινεις Ισραηλ και παιρνεις το λεωφορειακι για Ιερουσαλημ. Εχει και ταξι αλλα ηταν πολυ ακριβα.

Γιωργο ανυπομονω για τα υπολοιπα. Παντως μου φαινεται πολυ ακραιο αυτο με το σινεμα και τη ταινια..τους αιγυπτιους εγω τους θυμαμαι σχετικα οκ, οι χειροτεροι μου ειναι οι βιετναμεζοι, προσπαθουσαν να με κλεψουν σε οποιδηποτε συναλλαγη..

Ολοι με γαυρο σημερα να μαζεψουμε αυτα που μενουν για Ιραν (για μενα τουλαχιστον :p)
Λεωφορείο στο Αμμάν για τη γέφυρα απ΄το Abdali το πήρες; Το βανάκι προς Ιερουσαλήμ πόσο κόστισε θυμάσαι;
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Λεωφορείο στο Αμμάν για τη γέφυρα απ΄το Abdali το πήρες; Το βανάκι προς Ιερουσαλήμ πόσο κόστισε θυμάσαι;
Aπο το Αbdali το παιρνεις κανονικα, απλα οταν ειχα παει εγω ειχε παγο στους δρομους και δε πηγαινε το λεωφορειο..οποτε πηγαμε με ενα τυπο που μας βρηκε το hostel (10 nanoseconds εκανε να μας τον βρει ο τυπος). Το βανακι δε θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω κατι τυπου 15 ευρω το ατομο, μπορει και λιγο λιγοτερο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Aπο το Αbdali το παιρνεις κανονικα, απλα οταν ειχα παει εγω ειχε παγο στους δρομους και δε πηγαινε το λεωφορειο..οποτε πηγαμε με ενα τυπο που μας βρηκε το hostel (10 nanoseconds εκανε να μας τον βρει ο τυπος). Το βανακι δε θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω κατι τυπου 15 ευρω το ατομο, μπορει και λιγο λιγοτερο.
Γράψε και το όνομα του Hostel να κάνουμε μία ολοκληρωμένη συζήτηση, κυρίως αν η περιοχή του βόλευε για την πόλη.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Γράψε και το όνομα του Hostel να κάνουμε μία ολοκληρωμένη συζήτηση, κυρίως αν η περιοχή του βόλευε για την πόλη.
Στειλε μου μνμ με τι θες να μαθεις για να μη σπαμαρουμε εδω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.851
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom