Κούβα Αβανα με τον Πατριαρχη

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
οταν πατατε κατι και κανετε λαθος και σβηστη πριν κανετε οτι αλλο πατατε control και το γραμμα ζητα μαζι και θα επνερθουν παλι αυτα που κανατε!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
tsolia thank you. Τη πρωτη φορα το κειμενο χαθηκε καπου στη μεση.
Την δευτερη ομως χθες βραδυ το τελειωσα ολο και πατωντας "υποβολη" δεν το πηρε.
Οπως καταλαβαινεις ηθελα να χαρακωθω ......
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Συνεχιζω την ιστορια σε μικρες παραγραφους γιατι με το χθεσινο καζο που επαθα να σβηστει 2 φορες το κειμενο ,δεν αντεχω να ρισκαρω παλι...
Αν μπορουν μετα οι ειδικοι του forum να τις ενωσουν σε ενα κεφαλαιο,ακομα καλιτερα....

Οι φιλοι μου που τους εβλεπα ελαχιστα λογω εργασιας τις λιγες ωρες που βρισκομασταν μου ελεγαν συνεχως για τις ομορφιες της Αβανας που κυριολεκτικα την ειχαν οργωσει με τα ποδια τους.
Να πω την αληθεια, δεν ειδα και πολλα πραγματα τις 6 πρωτες μερες γιατι ημουν συνεχως απασχολημενη (αυτο το δωρεαν το ξεπληρωσα και με το παραπανω).
Αυτοι ομως βιωναν εκπληκτικες ημερες και ηταν ενθουσιασμενοι ...

Απλα υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι γυριζοντας Ελλαδα,θα οργανωνα το δυνατον συντομοτερο ενα ταξιδι σε αυτο το μοναδικο ομορφο νησι, για να το ζησω μεσα απο τα δικα μου ματια .
Το πραγματοποιησα 20 μερες μετα την επιστροφη μου ,περασα υπεροχα αλλα αυτο ειναι μια αλλη (μελλοντικη ?) ιστορια.....

Η ευχαριστη εκπληξη του ταξιδιου ηταν ο μικρος γυιος των φιλων μου (μολις 5.5 χρονων τοτε) για τον οποιον οι γονεις του ειχαν επιφυλαξεις για το πως θα ανταποκρινοταν σε ενα τοσο μακρινο και κουραστικο ταξιδι.
Τελικα ο αγαπημενος μου Μιχαλακης εγινε η μασκωτ του ξενοδοχειου ,ειχε τελεια συμπεριφορα δεν γκρινιαξε καθολου και απολαυσε τα παντα.
Τραγουδουσε και χορευε συνεχως κουβανεζικα τραγουδια και ακομα και τωρα θυμαται ολες τις λεπτομερειες και με ρωταει συνεχεια ποτε θα ξαναπαμε Κουβα.
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οταν οι γονεις ειναι χαλαροι και περνανε καλα το παιδι ανταποκρινεται και φερεται αναλογως.

Και τωρα τα νεα για το καιρο.
Ηταν ιδανικος ,ουτε ζεστη ουτε κρυο.
Αν θελετε να χαρειτε τη Κουβα μεν πατε Ιουλιο - Αυγουστο.
Η ζεστη και κυριως η υγρασια ειναι αφορητες.

Την ημερα των θυρανοιξιων περασαμε πολυ ομορφα.
Εγινε η πρωτη λειτουργια στον Αγιο Νικολαο μια νεοκτιστη μικρουστικη εκκλησια που βρισκεται στο προαυλιο ενος καθεδρικου ναου. Εννοειται παρουσια του Fidel για να μην ξεχνιομαστε !!
Πληθος κοσμου και πολλοι Κουβανοι που το ειχαν ακουσει απο την τηλεοραση γιατι ειχε δοθει μεγαλη εμφαση στο γεγονος. Ολοι δε μου ελεγαν τα καλιτερα για το Πατριαρχη οτι δειχνει ηπιος,καλοσυνατος και χαμηλων τονων πραγμα που με βρισκει απολυτα συμφωνη.

Την εβδομη μερα ο πολυς κοσμος εφυγε και μειναμε κατι λιγοι για 3 ημερες ακομα. Επιτελους ελευθερη ....

Ξαναβρεθηκα με τους φιλους μου, ρωτησαμε τον Gonzalo που μας συνιστα να παμε για 2 ημερες και μας ειπε τα καλιτερα για το Trinidad.
Νοικιασαμε ενα βανακι με οδηγο και πρωτα περασαμε απο Santa Clara για προσκυνημα στο ταφο του ΤΣΕ .Εκει να δειτε κλαμα και συγκινηση ....
Ηπιαμε καφε στο Cienfuegos μια παραλιακη πολυ ομορφη πολη και απογευμα φθασαμε Τrinidad. Υπεροχη πολη ,αποικιακου ρυθμου ευτυχως προστατευμενη απο την Ουνεσκο ... Λιγο τουριστικη βεβαια για τα γουστα μας αλλα τοσο ομορφη που το παραβλεπεις ..
Μειναμε σε ενοικιαζομενα 20 ευρω το δικλινο καθαρα και απλα .
Οι ιδιες τιμες ισχυουν και σημερα και με 3 ευρω σου προσφερουν πολυ καλο και πλουσιο πρωινο.
Αν πατε Κουβα με περιορισμενα οικονομικα τα δωματια αυτα ειναι μια χαρα για παραμονη και βλεπετε και πως ζει μια κουβανικη οικογενεια την καθημερινοτητα της.
Επειδη το φαγητο ειναι μια πονεμενη ιστορια στη Κουβα αν ζητησετε απο την κυρια του σπιτιου να σας μαγειρεψει για το βραδυ θα το κανει ευχαριστως ,θα φατε καλα, πολυ και οικονομικα. 5 -10 ευρω το ατομο . το 10 αν φατε αστακο και θαλασσινα !!

Και κλεινω με το καλιτερο που μου συνεβηκε σε αυτο το αξεχαστο ταξιδι.
Μεσα σε τοσο κοσμο που συναντησα εκεινες τις ημερες, γνωρισα και ενα συμπαθεστατο ,καλο και ομορφούλη κυριο που πολυ συμπαθηστηκαμε.
Μετα λιγο καιρο βρεθηκαμε ξανα στη Κούβα και ξανασυμπαθηστηκαμε !

Μετα λιγο καιρο εγινε ο γαμος μας με κουμπαρες τις δυο πολυαγαπημενες μου φιλες,που μεταξυ μας αυτες επεμεναν να τον συναντησω παλι γιατι ειχαν διακρινει την υπερβολικη "συμπαθεια" απο τη πρωτη στιγμη !!
Ετσι σε αυτο το ανεπανταχο και αξεχαστο ταξιδι βρηκα και τον πριγκηπα μου ...
Ο Νικολαος εμαθα οτι ειναι ... απαρηγορητος που δε μου εκανε προταση πρωτος,
αλλα προλαβε αλλος πιο καλος και πιο ομορφος.

Αυτα ειχα να σας πω . Hasta luego !!

THE ( HAPPY ) END
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα κείμενα συγχωνεύθηκαν όπως ζήτησες Κική. :)

Για να μη χάνετε κείμενα όσοι έχετε πρόβλημα, έχουμε ξαναπεί ότι έιναι πιο ασφαλές να τα γράφετε σε ένα notepad στα windows και όταν είστε έτοιμοι το αντιγράφετε εδώ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παρα πολυ καλη ιστορια,με το καλυτερο happy end.:love2:
Μπραβο ΚΙΚΙ ταλαιπωριθηκες λιγο αλλα αξιζε που τα ξαναγραψες.:throw:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Defkalion σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και ζητω τη κατανοηση σου.Ειμαι τοσο ασχετη που φαντασου οταν τελειωνω ενα κειμενο ....δινω συγχαρητηρια στον εαυτο μου !!! Ανακαλυψα τι ειναι το κομπιουτερ και το ιντερνετ πριν εναν μηνα ....
Βαλε με νου σου ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το ότι ανακάλυψες πριν ένα μήνα τους υπολογιστές και το ίντερνετ, και σήμερα είσαι μέλος σε μια διαδικτυακή κοινότητα και μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Γι'αυτό άσε τα ευχαριστώ δε χρειάζονται, και δώσε μας όσο περισσότερες Ιστορίες μπορείς :clap:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Κική, μπράβο σου
Μας έδωσες μια ιστορία που είχε τα πάντα.
Να είστε ευτυχισμένοι με τον πρίγκηπά σου, να ταξιδεύετε και να μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου, με το ίδιο κέφι
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
KIKI πολύ ωραία η ιστορία σου και θα συμφωνήσω με τον Defkalion, με ένα μήνα μόνο ... εμείς ευχαριστούμε.

Και όπως καταλαβαίνεις περιμένουμε κι άλλες ιστορίες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να εισαι καλα ΚΙΚΙ να μαs μεταφερειs κι αλλεs ομορφεs ιστοριεs σαν αυτη. Το οτι ξαναπηγεs στην Αβανα 20 μερεs μετα την επιστροφη σου τα λεει ολα.
Χαρηκα με το happy end σου :D.
Συγχαρητηρια κι απο μενα που τα καταφερεs και ευχαριστω για την επιμονη και υπομονη σου να μαs ταξιδεψειs στην πανεμορφη Κουβα..
Καλη συνεχεια στο φορουμ :).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ζωη εισαι πολυ καλη δασκαλα. Σε ευχαριστω πολυ....
Αν δεν με βοηθουσες στο ξεκινημα ακομα .... θα εψαχνα ποιο κουμπι να πατησω για να ξεκινησω μια ιστορια !
Σε σκεφτομουν χθες γιατι η κεντρικη πλατεια του Τρινιδαδ ειναι γεματη με πολυ ομορφους βασιλικους φοινικες ....
Οσο για φωτογραφιες η Λια μου ειπε οτι κανεις μας δεν ειχε ψηφιακη μηχανη οποτε δεν μπορει να περασει καμμοια φωτο...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή η ιστορία σου!!:clap::clap:Μα 5 μέτρα από τον Φιντέλ!!!!!:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom