Αγορά compact φωτ.μηχανής

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.829
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Τις συμβουλές σας, αν γίνεται, για μια compact φωτογρ. μηχανή....

Με ενδιαφέρει ο όγκος, το βάρος, η χρηστικότητα, η ταχύτητα κλείστρου και η εστιακή απόσταση.
Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω το 200 ευρώ (με δεύτερη μπαταρία).

Είδα να κυκλοφορεί προσφορά της Olympus ΜJU 7010 (169 ευρώ με δεύτερη μπαταρία και θήκη).

Olympus - ?-7010

Η προηγούμενη φωτ. μηχανή μου (olympus), καθυστερούσε στη λήψη φωτο, ειδικά σε δύσκολες σκηνές (το κατάλαβα χρησιμοποιώντας μια CANON IXUS 70 ενός φίλου...)

Παραμένει το ίδιο πρόβλημα και στη νέα olympus που σκέφθομαι ή κάνω λάθος ?
Καμμιά άλλη καλύτερη πρόταση για μια τοσοδούλα μηχανή ...?? :shock:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ολες οι κομπακτ έχουν καθυστέρηση στο κλείστρο. Αν αυτό είναι το πρόβλημά σου τότε μόνο dslr και έχει κάτι μίνι μοντέλα η Olympus αν δεν απατώμαι (δεν ασχολούμαι πλέον με το είδος)
Μπορείς να μπεις σε διάφορα sites με κριτικές μηχανών πχ dpreview.com κλπ
Προσωπικά κατέληξα πρόσφατα στην αγορά μιας Panasonic TZ7 γιατί ήθελα να τραβάω βίντεο υψηλότερης ανάλυσης.
Δεν είναι η μικρότερη ούτε η φθηνότερη. Σαν ποιότητα φωτογραφίας βρήκα τα χρώματά της πιο ψυχρά σε σχέση με τις DSLR Canon που έχω. (ΥΓ Η Ισλανδία έχει τραβηχτεί με Canon D40)
Άριστες κριτικές έχουν γενικά οι compact της Canon
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.829
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ολες οι κομπακτ έχουν καθυστέρηση στο κλείστρο. Αν αυτό είναι το πρόβλημά σου τότε μόνο dslr και έχει κάτι μίνι μοντέλα η Olympus αν δεν απατώμαι (δεν ασχολούμαι πλέον με το είδος)
Μπορείς να μπεις σε διάφορα sites με κριτικές μηχανών πχ dpreview.com κλπ
Προσωπικά κατέληξα πρόσφατα στην αγορά μιας Panasonic TZ7 γιατί ήθελα να τραβάω βίντεο υψηλότερης ανάλυσης.
Δεν είναι η μικρότερη ούτε η φθηνότερη. Σαν ποιότητα φωτογραφίας βρήκα τα χρώματά της πιο ψυχρά σε σχέση με τις DSLR Canon που έχω. (ΥΓ Η Ισλανδία έχει τραβηχτεί με Canon D40)
Άριστες κριτικές έχουν γενικά οι compact της Canon
hydronetta μου, ευχαριστώ για το site :shock:

Για την ώρα παραμένω στις compact .. τώρα για Canon και γω τις θεωρώ καλύτερες, απλά μου ανεβάζουν την τιμή (αν προτιμήσω μεγάλο διάστημα εστιακής απόστασης)...
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Καλημέρα Malysa,

παρόλο που δεν είμαι ειδική στις φωτογραφικές μηχανές θα πάρω το θάρρος να σου συστήσω ένα μοντέλο που ξεπερνά λίγο τα χρήματα που διαθέτεις, έχει όμως πολύ καλές κρητικές! Πρόκειται για την canon Powershot SX200 IS με 12,1 MP και οπτικό zoom 12x. Εγώ τελικά δεν την αγόρασα διότι κατέληξα σε dslr όμως εμπιστεύομαι την κρίση των ανθρώπων που μου την πρότειναν.

Ίσως να αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω ... αν μπορείς φυσικά. Την έχει και σε ένα ωραίο κοριτσίστικο χρωματάκι!!! :D
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.829
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Κ
..........ένα μοντέλο που ξεπερνά λίγο τα χρήματα που διαθέτεις, έχει όμως πολύ καλές κρητικές! Πρόκειται για την canon Powershot SX200 IS με 12,1 MP και οπτικό zoom 12x.
Ίσως να αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω ... αν μπορείς φυσικά. Την έχει και σε ένα ωραίο κοριτσίστικο χρωματάκι!!! :D
Loca Corazon,

ΑΨΟΓΗ ! και καλύτερη εστιακή απόσταση (ουαου) και καλύτερη ταχύτητα κλείστρου :clap: ουτε και εγώ είμαι ειδική.:haha:

Με ανεβάζει στα 300 ευρουλάκια (με β΄μπαταρία).... χμμμ, πρέπει να το σκεφθώ...:shock:

Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια :lol:
 

DimitrisZ

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Costa Rica
Ταξίδι-Όνειρο
Καποιο εξωτικό νησί
Γεια σας και από μένα! Ψάχνω μια compact (ultracompact για την ακρίβεια) μέχρι 150Ε περίπου! Έψαξα αρκετά, αλλά είναι πάρα πολλές και δεν μπορώ να καταλήξω (επειδή δεν είναι για μένα προσπαθώ να επιλέξω αντικειμενικά και αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο). Επίσης...επείγομαι! Δεν υπάρχει χρόνος για να ψάξω καλά οπότε θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος ίσως έχει κάνει παρόμοια έρευνα αγοράς και έχει να προτείνει κάτι ή να αποκλείσει κάτι άλλο.
Ελπίζω να απαντήσει κάποιος γρήγορα..

Ευχαριστώ!!
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Γενικά να προτιμάτε compact μηχανές της Canon (ή μια άλλη καλή επιλογή είναι η Sony) είναι θεωρώ η καλύτερη και ποιο αξιόπιστη/ες στον τομέα, αλλά και όχι μόνο.
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτή τη στιγμή οι φακοί που φοράνε οι Lumix της Panasonic είναι απλά κορυφαίοι στην κατηγορία τους.Δεν είναι άλλοι από τους γνωστούς Leica εξάλλου.Από προσωπική εμπειρία με προηγούμενο μοντέλο έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Ασφαλώς μέσα στις πρώτες προτιμήσεις μου θα ήταν και η Canon,όχι όμως η 200 αλλά η SX20.

Γενικώς προτιμώ την κατηγορία των λεγόμενων superzoom.Δες ένα συγκριτικό για να πάρεις μια εικόνα 'Super Zoom' Camera Group Test (Q2 2010)

Κάποια μοντέλα έχουν αλλάξει από τότε όχι όμως με τραγικές διαφορές,αλλά είναι ένας καλός μπούσουλας.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Για lumix είχα ακούσει οτι έχουν αντιπροσωπεία για τα πανηγύρια δεν ξέρω αν ίσχυει αλλα είναι σημαντικό εστω στην έγγυηση να έχω μια αξιοπρεπή κάλυψη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν μου χρειάστηκε αυτά τα τρισήμισυ χρόνια που την έχω οπότε.....τι να σου πω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom