Καναδάς Αδεια εργασιας στον Καναδα (temporary work permit for Canada)

bankerer

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας,

Έχει πάρει κανείς πρόσφατα άδεια εργασίας (work permit visa) για τον Καναδά.

Έχω μπλέξει άσχημα, έχω όλα τα έγγραφα έτοιμα (αίτηση, διδακτορικό, πρόσκληση από το πανεπιστήμιο, κτλ) και ετοιμαζόμουν να τα στείλω με courier στη πρεσβεία του Καναδά στη Ρώμη για την έκδοση της βίζας. Η πρεσβεία δέχεται αιτήσεις μονο με courier και θα πρέπει να περιέχεται και prepaid airway return bill για την επιστροφή. Θα πρέπει να έχω προπληρώσει ήδη το courier που θα μου επιστρέψει τα έγγραφα και τη βιζα. Στο site της πρεσβείας του καναδα στη ρωμη αναφέρουν ότι η UPS και η DHL προσφερουν τέτοια υπηρεσία. Με τρομο διαπίστωσα ότι στην Ελλάδα δε γίνεται αυτό, δε γίνεται να προπληρώσω την εταιρια courier για να μου επιστρέψουν την αίτηση. Ούτε η fedex ούτε η ACS.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και αν ναι πως αντιμετώπισε το πρόβλημα?

P.S. Έχω στειλει email στη πρεσβεία σχετικά με το πρόβλημα, αλλά δε μου έχουν απαντήσει ακόμα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μην πανικοβάλεσαι. Νομίζω ότι γίνεται να ζητήσεις να πληρώσει ο παραλήπτης. Δηλαδή εκείνοι σου τα στέλνουν κανονικά και πληρώνεις εσύ τον κούριερ όταν τα λάβεις. Μίλα με την εταιρεία και με την πρεσβεία (πάρε τηλέφωνο για πιο γρήγορα).
Πάντως εγώ έχω παραλάβει αντικείμενο με δική μου επιβάρυνση, θεωρώ ότι δε θα έχεις πρόβλημα.
 

bankerer

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η UPS μου λέει οτι αυτές οι υπηρεσίες "return" δεν λειτουργούν για την Ελλάδα. Προφανώς αυτό δεν το ξέρουν στην Πρεσβεία στη Ρώμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.067
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom