Αεροπορική ερώτηση

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τις προάλλες, βρισκόμουν σε μια πτήση η οποία αναχώρησε με μικρή καθυστέρηση, πέταξε κανονικά, και ήταν έτοιμη να προσγειωθεί στην ώρα της.
Το αεροπλάνο είχε φτάσει πάνω από το διάδρομο προσγείωσης, πολύ χαμηλά (10 μέτρα από το έδαφος - κάτι τέτοιο), όταν ξαφνικά ο πιλότος έβαλε στο φουλ τις μηχανές και το σήκωσε απότομα ψηλά. Κάναμε ένα κύκλο 50-60 χιλιόμετρα, και επιστρέψαμε για προσγείωση στο αεροδρόμιο.
Όταν προσγειωθήκαμε, ο πιλότος μας ενημέρωσε ότι ματαίωσε την προσγείωση επειδή το προηγούμενο αεροπλάνο δεν είχε εγκαταλείψει ακόμα το διάδρομο.
Δεν παρατήρησα ουδεμία αντίδραση από τους συνεπιβάτες μου. Ούτε είδα την παραμικρή αναφορά στο internet έκτοτε. Τόσο συνηθισμένα είναι αυτά τα γεγονότα? Υποθέτω ότι αν ο πιλότος δεν ήταν πεπειραμένος και ψύχραιμος, μπορεί να είχαμε και ατύχημα, α-λα Τενερίφη.
Αν κάτι με σοκάρει, είναι ακριβώς αυτό. Τόση απάθεια έχουν όλοι?
Δεν βλέπω την παραμικρή αναφορά πουθενά. Η είναι κάτι που συμβαίνει συχνότερα απ' όσο νομίζω?

Φυσικά έχω τα στοιχεία της πτήσης, αεροδρόμια, διαδρόμους κλπ, αλλά προτιμώ να μην τα δώσω τώρα δημόσια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φυσικά έχω τα στοιχεία της πτήσης, αεροδρόμια, διαδρόμους κλπ, αλλά προτιμώ να μην τα δώσω τώρα δημόσια.
δημόσια, σε άλλο φόρουμ, συζητείται περιστατικό που έγινε στο LGAV σάββατο πρωί. αυτό εννοείς?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κρίμα που δεν ήμουν από μια γωνιά (..τώρα που να βρεις γωνιά στο αεροπλάνο..) να βλέπω την δικιά σου αντίδραση.

Κάτσε να μπούνε οι πιλότοι να μας πούνε.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
troktiko: "Παραλίγο τραγωδία!"

μονο εδω διαβασα κατι, αλλα περασε στα ψιλα,φαινεται το επιμαχο dvd ενδιαφερει πιο πολυ το κοσμο! Παντως δε θα θελα να μουν εκει μεσα....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Διάβασα μια σχετική συζήτηση σε ένα άλλο forum, λύθηκαν κάποιες απορίες. Το συμβάν στο οποίο αναφέρομαι αφορά ξένη αεροπορική εταιρία, ξένο αεροδρόμιο, και πτήση από Αθήνα προς εκεί, μια μέρα πριν από αυτό που διαβάζω για το LGAV.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πάντως περιστατικα σαν της 303 γίνονται αρκετά συχνά, ως και 2 την ημέρα-1 κάθε 14 μέρες πιο σοβαρό στον ευρωαπικό χώρο. τροφή για "τρωκτικά"..
EUROCONTROL - Runway Incursion Data
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λοιπόν, πριν μια βδομάδα είχα την ευκαιρία να είμαι μέσα σε εξομοιωτή πτήσεων (ναι,ναι!!!) κατά την ώρα εκπαίδευσης, κ ο πιλότος έκανε κάτι τέτοιο (go-around λέγεται.). Δεν μου είχε τύχει τέτοια κατάσταση κ ο εκπαιδευτής μας ενημέρωσε οτι μπορεί να συμβεί αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο στον διάδρομο ή αν το αεροσκάφος δεν έχει την απαιτούμενη ισορροπία κλπ.
Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον κ το έψαξα μετά ( δείτε εδώ Go-around - Wikipedia, the free encyclopedia)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δε μπορω να καταλαβω γιατι να μην ειχε "καθαρο" διαδρομο το α/φ του taver.
γατι το λεω αυτο.
οταν ενα α/φ βρισκεται στη "τελικη" ,τα α/φ που ειναι ετοιμα για απογειωση δεν εχουν αδεια απο τον ΠΕΠ μεχρι να προσγειωθει το εν πτησει α/φ.
αρα μπορει να συνεβη ...
πριν μπει στη τελικη, καποιο α/φ που ειχε αδεια Α/Γ να παρουσιασε ξαφνικα δυσλειτουργια και ο χειριστης να ματαιωσε .μεχρι να ενημερωσει και να ελευθερωσει το διαδρομο ερχεται ο αλλος οποτε το go around ειναι η ενδεδειγμενη κινηση. με προβληματιζει τα 30ft που αναφερει ο taver.
-αλλη περιπτωση ,λαθος του approach ομως λιγο απιθανο το βρισκω...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τις προάλλες, βρισκόμουν σε μια πτήση η οποία αναχώρησε με μικρή καθυστέρηση, πέταξε κανονικά, και ήταν έτοιμη να προσγειωθεί στην ώρα της.
Το αεροπλάνο είχε φτάσει πάνω από το διάδρομο προσγείωσης, πολύ χαμηλά (10 μέτρα από το έδαφος - κάτι τέτοιο), όταν ξαφνικά ο πιλότος έβαλε στο φουλ τις μηχανές και το σήκωσε απότομα ψηλά. Κάναμε ένα κύκλο 50-60 χιλιόμετρα, και επιστρέψαμε για προσγείωση στο αεροδρόμιο.
Όταν προσγειωθήκαμε, ο πιλότος μας ενημέρωσε ότι ματαίωσε την προσγείωση επειδή το προηγούμενο αεροπλάνο δεν είχε εγκαταλείψει ακόμα το διάδρομο.
Δεν παρατήρησα ουδεμία αντίδραση από τους συνεπιβάτες μου. Ούτε είδα την παραμικρή αναφορά στο internet έκτοτε. Τόσο συνηθισμένα είναι αυτά τα γεγονότα? Υποθέτω ότι αν ο πιλότος δεν ήταν πεπειραμένος και ψύχραιμος, μπορεί να είχαμε και ατύχημα, α-λα Τενερίφη.
Αν κάτι με σοκάρει, είναι ακριβώς αυτό. Τόση απάθεια έχουν όλοι?
Δεν βλέπω την παραμικρή αναφορά πουθενά. Η είναι κάτι που συμβαίνει συχνότερα απ' όσο νομίζω?

Φυσικά έχω τα στοιχεία της πτήσης, αεροδρόμια, διαδρόμους κλπ, αλλά προτιμώ να μην τα δώσω τώρα δημόσια.
Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο αεροδρόμιο της Αντοφαγκάστα στη Χιλή με πτήση της Lan.
Mόνο που στη δική μου περίπτωση, υπήρξε ο απαραίτητος πανικός από τον κόσμο μέσα στο αεροπλάνο με φωνές, κλάματα κλπ κλπ
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Υπαρχουν και πολυ χειροτερα "go-around" σε πολυ ακραιες συνθηκες. Για δειτε εδω:


Φανταζομαι οι αεροσυνοδοι θα εδιναν αλκοολ μαζι με υπογλωσσια στους επιβατες μετα απο αυτο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom