Μαρόκο Αεροπορική σύνδεση για Μαρόκο

fotast

Member
Μηνύματα
9.401
Likes
14.357
Εχω κοιτάξει εταιρίες χαμηλού κόστους αλλά φυσικά δεν φεύγει κανείς από ελλάδα , βρήκα καλές πτήσεις από λονδίνο από Βρυξέλλες και από Παρίσι για Αγκαντίρ , αλλά δεν βρίσκω καθόλου καλές τιμές για να πάω εώς εκεί !
!
Μήπως βολεύει για νά πάς στις παραπάνω πόλεις η προσφορά της Aegean που τρέχει τώρα γιά πτήσεις από 1/11.

http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...an-%E3%E9%E1-%E5%EE%F9%F4%E5%F1%E9%EA%FC.html
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τώρα μόλις , βγάινει γύρω στα 500 συν οτι μας χρεώσουν για σανίδες του σέρφ , και οι ώρες είναι αδύνατο να πραγματοποιηθούν , πρέπει κανείς να μείνει Μιλάνο για να πάρει το αεροπλάνο της επόμενης ημέρας , εκτός και αν κοιτάξω με άλλη εταιρεία για Μιλάνο ... Θα το δω και αυτο ... Σ ευχαριστώ πολύ !
Δεν αρχίζεις να σκέφτεσαι την Πορτογαλία καλύτερα?Πολλά λεφτά σου βγαίνει και θα χάσεις χρόνο...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αγκαντίρ πάει και η Ryanair πάντως το μέρος είναι υπερτουριστικοποιημένο γεμάτο σε συγκροτήματα που απευθύνονται σε ευρωπαίους (ειδικά γερμανούς) που πάνε για surf και golf. Εμείς δεν πήγαμε βέβαια γιατί δεν θέλαμε να αντιμετωπίσουμε τέτοια φαινόμενα αλλά μετά από συζητήσεις με ντόπιους και κάτι γερμανούς που γνωρίσαμε μας επιβεβαίωσαν τα παραπάνω. Προτιμήσαμε την Essaouira οπού είναι από τα αυθεντικότερα μέρη που είδα στο Μαρόκο και η παραλία της ήταν γεμάτη surfers αλλά άλλης νοοτροπίας πιο χύμα κι αυτό προφανώς επειδή οι τουριστικές υποδομές είναι οι βασικές. Πάντως υπήρχαν και μεγάλα ξενοδοχεία που νοίκιαζαν εξοπολισμό, ίσως να συμφέρει από να τον κουβαλάτε. Essaouira πας εύκολα από Μαρακές είναι 2-2,5 ώρες απόσταση (55Ε ταξί και 6-7Ε με λεωφορεία κυριλέ).
 

manu

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αγκαντίρ πάει και η Ryanair πάντως το μέρος είναι υπερτουριστικοποιημένο γεμάτο σε συγκροτήματα που απευθύνονται σε ευρωπαίους (ειδικά γερμανούς) που πάνε για surf και golf. Εμείς δεν πήγαμε βέβαια γιατί δεν θέλαμε να αντιμετωπίσουμε τέτοια φαινόμενα αλλά μετά από συζητήσεις με ντόπιους και κάτι γερμανούς που γνωρίσαμε μας επιβεβαίωσαν τα παραπάνω. Προτιμήσαμε την Essaouira οπού είναι από τα αυθεντικότερα μέρη που είδα στο Μαρόκο και η παραλία της ήταν γεμάτη surfers αλλά άλλης νοοτροπίας πιο χύμα κι αυτό προφανώς επειδή οι τουριστικές υποδομές είναι οι βασικές. Πάντως υπήρχαν και μεγάλα ξενοδοχεία που νοίκιαζαν εξοπολισμό, ίσως να συμφέρει από να τον κουβαλάτε. Essaouira πας εύκολα από Μαρακές είναι 2-2,5 ώρες απόσταση (55Ε ταξί και 6-7Ε με λεωφορεία κυριλέ).
Ναι , η Εσσαουιρα ειναι φοβερη πολυ με φοβερες παραλιες , αλλα το θεμα ειναι πως Αγκαντιρ πρεπει να προσγειωθουμε γιατι 40 λεπτα με το αμαξι απο εκει , εχουμε σπιτι που μας περιμενει με ντοπιους σερφερ που θα μας πανε στα καλα σποτ ... Γι αυτο και εχω λυσσαξει να βρω πτησεις για εκει ... Και με ryanair εχω κοιταξει - αν θυμαμαι καλα - και παλι ακριβα ηταν ... Αν θυμαμαι καλα ομως , αλλα για σιγοθρια θα ριξω μια ματια αμεσως ...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δύο επιλογές που είδα στα γρήγορα είναι α) πετάς με Aegean για Λονδίνο και από εκεί συνεχίζεις για Μαρόκο με Bmi και β) με Aegean ή Easy για Βερολίνο και εν συνεχεία Easy για Μαρόκο.

Και στις δύο περιπτώσεις αν παίξεις πάνω-κάτω με τις ημερομηνίες πληρώνεις EUR 300 για τις πτήσεις + μία ή δύο διανυκτερεύσεις στον ενδιάμεσο σταθμό + το fee για τη σανίδα.
 

manu

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δύο επιλογές που είδα στα γρήγορα είναι α) πετάς με Aegean για Λονδίνο και από εκεί συνεχίζεις για Μαρόκο με Bmi και β) με Aegean ή Easy για Βερολίνο και εν συνεχεία Easy για Μαρόκο.

Και στις δύο περιπτώσεις αν παίξεις πάνω-κάτω με τις ημερομηνίες πληρώνεις EUR 300 για τις πτήσεις + μία ή δύο διανυκτερεύσεις στον ενδιάμεσο σταθμό + το fee για τη σανίδα.
Δηλαδη , πρεπει πραγματικα να υπολογισω ενα 500 στο νερο ... ! Γιατι ολες οι πτήσεις απο ευρωπαικες πρωτευουσες προς αγκαντιρ ειναι πολυ πρωινες ... οποτε σιγουρα θα χρειαστει διανυχτερευση ! Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ...
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
θα ήθελα τη βοήθειά σας. οργανώνω το ταξίδι στο Μαρόκο, 23 Απριλίου με 29 Απριλίου. Δυσκολεύομαι όμως στην επιλογή των πτήσεων.
το πιο οικονομικό που βρήκα είναι
Αθήνα - Καζαμπλάνκα- Αθήνα με IBERIA 620 euro μέσω Μαδρίτης τα 2 άτομα. Αρκετά καλά, σωστά?

Βέβαια μένω Χανιά και πρόλαβα ήδη να κλείσω μια πτήση από Μιλάνο Μπέργαμο προς Χανιά απευθείας με 12 ευρώ το άτομο (36 τελική τιμή τα 2 άτομα). Βιάστηκα να το κλείσω γιατι μου φάνηκε (και είναι) τρελή προσφορά και με το σκεπτικό ότι θα γλυτώσω την ενδιάμεση στάση στην Αθήνα και πίστευα μέσα μου ότι σίγουρα θα βρω πτήση Μιλάνο - καζαμπλάνκα φτηνη....

τελος πάντων ψάχνοντας βρήκα και την επιλογή
23 Απριλίου
Αθήνα - Μιλάνο 8 30 π.μ.με Aegean (140 ευρω τα 2 ατομα)
Μιλάνο - Καζαμπλάνκα 19 20 με Air Arabia

29 Απριλίου
Καζαμπλάνκα - Μιλάνο με easyjet 8 05 π.μ. (400 ευρω τα δυο ατομα)
30 Απριλίου
Μιλάνο Χανιά με ryanair 17 00 (36 ευρω τα δυο άτομα)
συνολικά 600 ευρω περιπου τα 2 ατομα

μήπως τελικά μας φάνε οι μετακινήσεις?? στο μιλάνο θα πρέπει να διανυχτερευσω και ενω φτάνω στο Μαλπένσα να φύγω από το Μπέργκαμο που ούτε πόσο απέχουν δεν ξέρω....

τι θα με συμβουλεύατε??

επίσης θέλω να μείνω περισσότερο στο Μαρακές. Ποιος κατά τη γνώμη σας είναι ο πιο ασφαλής και πιο ξεκούραστος τρόπος να κινηθώ από την Καζαμπλάνκα στο Μαρακές..??

σας ευχαριστώ πολύ
:p
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Από Bergamo-Malpensa είναι πολύ μεγάλη διαδρομή, νομίζω ότι δεν συμφέρει καθόλου αυτή η επιλογή! Συν το γεγονός ότι επειδή easy jet και ryanair είναι lowcost αεροπορικές εταιρείες δεν έχεις ανταποκρίσεις πτήσεων, πρακτικά δηλαδή, αν καθυστερήσει η πρώτη πτήση και δεν προλάβεις τη δεύτερη δεν σου εξασφαλίζεται δωρεάν μετάβαση με κάποια επόμενη.

Ϊσως αξίζει να ρισκάρεις την επιλογή της low cost εταιρείας και να χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο που έβγαλες για Bergamo αν χρησιμοποιήσεις την πτήση Bergamo-Marakkesh με Ryanair. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο βολεύουν οι ώρες και φυσικά πάντα με το γνωστό κίνδυνο των low cost εταιρειών, δηλ. το πρόβλημα των ανταποκρίσεων.
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
ναι το τσεκαρα... (έχω για ώρες κάψει σήμερα τον εγκέφαλο)... αν πάρω αυτήν την επιλογή χάνω 2 μέρες από το Μαρόκο ξεμένοντας στο Μιλάνο. Νομίζω και κρίμα θα είναι και θα με φάνε οι άχαρες μετακινήσεις. σωστά? οι φτηνές αεροπορικές δεν εχουν κάθε μέρα πτήση... βέβαια όλα πρέπει να τα ζυγιάσω. δεν ήθελα να πηγαίνω καζαμπλάνκα γιατι μετά θα μπερδευτώ με το πως θα διανείμω σωστά τις μέρες μου στο Μαρόκο. προτιμούσα τις απευθείας πτήσεις σε φεζ και Μαρακές αλλά ... τέτοια ώρα τέτοια λόγια... αυτά τα κλείνουν νωρίτερα και όχι ένα μήνα πριν...
και πάλι αν ακολουθήσω το πλάνο αθήνα - καζαμπλάνκα και πίσω έχω ουσιαστικά στο Μαρόκο 8 μέρες. από δευτέρα σε δευτέρα. πως θα μου προτείνατε να κινηθώ??
ευχαριστώ και πάλι\
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Από Bergamo-Malpensa είναι πολύ μεγάλη διαδρομή, νομίζω ότι δεν συμφέρει καθόλου αυτή η επιλογή! Συν το γεγονός ότι επειδή easy jet και ryanair είναι lowcost αεροπορικές εταιρείες δεν έχεις ανταποκρίσεις πτήσεων, πρακτικά δηλαδή, αν καθυστερήσει η πρώτη πτήση και δεν προλάβεις τη δεύτερη δεν σου εξασφαλίζεται δωρεάν μετάβαση με κάποια επόμενη.

Ϊσως αξίζει να ρισκάρεις την επιλογή της low cost εταιρείας και να χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο που έβγαλες για Bergamo αν χρησιμοποιήσεις την πτήση Bergamo-Marakkesh με Ryanair. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο βολεύουν οι ώρες και φυσικά πάντα με το γνωστό κίνδυνο των low cost εταιρειών, δηλ. το πρόβλημα των ανταποκρίσεων.
Συγγνώμη διάβασες το μνμ? η εντζίαν πάει Μαλπένσα πρωί και παίρνει σχεδόν βραδυνή πτήση από το ίδιο αεροδρόμιο. Η πτήση της επιστροφής έχει διαφορά παραπάνω από μια μερα που σημαίνει ότι αφού θα διανυκτερεύσει δεν έχει καμιά σημασία που θα αλλάξει αεροδρόμιο.
Η μόνη ένσταση είναι αν βγάλει καμιά προσφορά η αλιτάρια που πάλι δεν πιστεύω να είναι φτηνότερα. Πέρυσι για το ίδιο δρομολόγιο από Θεσσαλονίκη έδωσα 480. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ψηλή τιμή του εισητηρίου της ήζυτζετ, συνήθως είναι πολύ φτηνότερη αυτή η γραμμή.
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
είναι ένας μόνο μήνας πριν... νομίζω αυτό φταίει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.236
Μηνύματα
884.530
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom