Κροατία Αθήνα - Κροατία

Sileaht

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα! Σκοπεύω να κάνω ένα ταξιδάκι προς Osijek κατά τα τέλη του Ιουλίου, αλλά όντας πρωτάρα στα ταξίδια εξωτερικού, δεν έχω ιδέα πώς να πάω μέχρι εκεί.. (μην γελάτε....!) Κοίταξα με Croatia Airlines για τις ημερομηνίες που με ενδιαφέρουν αλλά
α) δεν υπάρχει απευθείας πτήση απο Αθήνα-Osijek :rolleyes:
β) οι ημερομηνίες που βρήκα πτήσεις απο π.χ. Zagreb - Osijek είναι εντελώς έξω απο το πρόγραμμά μου ή/και πρέπει να περιμένω 1-2 μέρες.. (που σημαίνει ξενοδοχείο, που σημαίνει no no, άσε που πρέπει να είμαι εκεί μέχρι τις 22 Ιουλίου το αργότερο..)

Κοίταξα με τραίνο απο Ζagreb δεν βγάζω άκρη.. Κοίταξα με λεωφορείο απο Αθήνα και πάλι τίποτα.. Με πλοίο δεν συμφέρει και οικονομικά και χιλιομετρικά.. Το να πάω με δικό μου μεταφορικό ξεχάστε το, δεν έχω! :bleh:

Οπότε, όσο χαζό και αν ακούγεται, μπορεί κάποιος να μου πει πώς μπορώ να πάω, την διάρκεια του ταξιδιού καθώς και το πόσο περίπου θα στοιχίσει? Κάτι φτηνό, δεν ψάχνω για πολυτέλειες!
Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει τί παίζει με την μετεπιβίβαση? Γιατί ενώ απο το site της Croatia Airlines (Αθήνα-Zagreb, Zagreb-Osijek) μου βγαίνει ένα ποσό στα +/- 380€, σε άλλα site μου βγάζει φθηνότερο το να πάω π.χ. πρώτα στο Μόναχο :shock: , απο εκεί στο Split και απο εκεί στο Osijek κατά 50€ ή και ακόμη φτηνότερα... (!!) Τα φώτα σας παρακαλώ..!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μα που εχεις ψαξει και δεν βγαζεις ακρη ??
Απλη αναζητηση στο google και οριστε ..
How to get to Osijek from 5 nearby airports

Δεν χρειαζεται να βρεις πτηση να πας στο Osijek ,σε οποιο απο τα αναφερθεντα αεροδρομια και να πας (Θα προτεινα Ζαγκρεμπ) πας στο main train station ή στο main bus station,παιρνεις το λεωφορειακι κ εφτασες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μα που εχεις ψαξει και δεν βγαζεις ακρη ??
Απλη αναζητηση στο google και οριστε ..
How to get to Osijek from 5 nearby airports

Δεν χρειαζεται να βρεις πτηση να πας στο Osijek ,σε οποιο απο τα αναφερθεντα αεροδρομια και να πας (Θα προτεινα Ζαγκρεμπ) πας στο main train station ή στο main bus station,παιρνεις το λεωφορειακι κ εφτασες.
Και εγώ αυτό θα σου έλεγα. Μάλιστα αυτήν τη σελίδα θα σου παρέθετα.
Μη το σκεφτείς καν να κάνεις όλη τη διαδρομή με αεροπλάνο. Είδες ότι δεν σε συμφέρει.
Αν δεν βρεις αεροπορικό που να σε εξυπηρετεί για Zagreb κοίτα για Βελιγράδι που πετά η Olympic.
 

Sileaht

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μα το θέμα είναι ότι όντως κοίταξα στο google και στα ελληνικά και στα αγγλικά και δεν κατάφερα να βρω τίποτα! Μόνο πληροφορίες πώς να πας απο την Α, Β, Γ χώρα στο Zagreb, Pula, Dubrovnik κτλ, δηλαδή στις πιο τουριστικές περιοχές! Για Osijek τίποτα απολύτως, φαντάσου να μην ήταν και φοιτητούπολη δηλαδή!!
Όσο για την σελίδα της Croatian Railways, την είχα κοιτάξει όμως άλλο δράμα απο εκεί όταν στους σταθμούς αναχώρησης υπάρχουν 3 διαφορετικοί σταθμοί με την ονομασία Zagreb π.χ. και εγώ δεν έχω ιδέα ποιός σταθμός με βολεύει!
Πάντως σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους σας, θα κοιτάξω ή για Βελιγράδι ή για Βουδαπέστη με Aegean μιας και είναι πιο κοντά στον προορισμό μου και βρήκα και φθηνότερα εισιτήρια! :clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
To ζητούμενο είναι τι συγκοινωνίες θα έχει από Βουδαπέστη ή Βελιγράδι προς Osijek. Μήπως δηλαδή στην τελική κάνεις περισσότερο χρόνο καθώς τα δρομολόγια μπορεί να είναι πιο αραιά ως διακρατικά
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.549
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom