Αθήνα για 4-5 μέρες

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Eυχαριστώ για τις προτάσεις σας αλλά με καφέδες δε θ' ασχοληθώ. Θα συγκρίνω την παλιά Αθήνα με τη σημερινή όσο θα επιτρέψει η βόλτα μου που θα γίνει μόνο στις κύριες οδούς Σταδίου, Πανεπιστημίου και Ακαδημίας. Όμως κάπως δύσκολη η σύγκριση γιατί άλλο η παραμονή των Χριστουγέννων κι άλλο μια συνήθη καθημερινή μέρα. Πιθανώς να εξυπηρετήσει κάποια καφετέρια των περασμένων χρόνων.
Η Ακαδημίας στέλνει μια ξεχωριστή αύρα από τα άλλα μέρη της Αθήνας που θυμίζει παλιές εποχές, γιατί από κει περνούσαν οι περισσότεροι απόφοιτοι των τότε γυμνασίων της χώρας για τις εξετάσεις. Το καφέ Όπερα στη στοά, ο κινηματογράφος 'Οπερα και το Έλλη απέναντι με έργα ποιότητας.
Στη Όπερα την τελευταία φορά που πήγα είδα το έργο ¨"Ο τελευταίος Πειρασμός" που είχε ξεσηκώσει κάποιες αντιδράσεις. Δεν ήταν πολλά χρόνια πριν.
Ένα άλλο δημοφιλή στέκι ήταν το καφέ στον ημιώροφο του ξενοδοχείου Ομόνοια. Την επόμενη μέρα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου έπινα το καφεδάκι μου και κάτω στην πλατεία τέσσερα τάνκς σταυθευμένα ένα σε κάθε γωνία. Πιθανώς να λειτουργεί σήμερα με αλλοδαπούς.
Για περισσότερα δε γράφω γιατί θα πάμε πολύ πίσω χρονικά
Το Μινιόν φωταγωγήθηκε άλλα δεν ξέρω αν λειτουργεί. Καλό στέκι στον 6ο όροφο για καφέ και λουκουμάδες.
Το σίγουρο είναι ότι η δομή του χώρου στο κέντρο της Αθήνας παραμένει σχεδόν αναλλοίωτη αλλά οι κοινωνικές αλλαγές επιδρούν στην καθημερινότητα.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ερώτηση: για διαφόρων ειδών ψώνια όπως ρούχα κλπ τι θα προτείνατε πέρα από Ερμού και The Mall? Αν υπάρχει πρόσβαση με μετρό/ηλεκτρικό προσμετράται θετικά. Μου είχε φανεί καλή η αγορά κεντρικά στο Χαλάνδρι και στην Καλλιθέα παλιότερα ,κάτι αντίστοιχο να έχει μαζεμένα αρκετά πράγματα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ερώτηση: για διαφόρων ειδών ψώνια όπως ρούχα κλπ τι θα προτείνατε πέρα από Ερμού και The Mall? Αν υπάρχει πρόσβαση με μετρό/ηλεκτρικό προσμετράται θετικά. Μου είχε φανεί καλή η αγορά κεντρικά στο Χαλάνδρι και στην Καλλιθέα παλιότερα ,κάτι αντίστοιχο να έχει μαζεμένα αρκετά πράγματα.
Γλυφάδα.Πηγαίνει τράμ(κατευθείαν Γλυφάδα) η λεωφορείο από το μετρό Ελληνικό ή ταξί(κοντά είναι).
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ερώτηση: για διαφόρων ειδών ψώνια όπως ρούχα κλπ τι θα προτείνατε πέρα από Ερμού και The Mall? Αν υπάρχει πρόσβαση με μετρό/ηλεκτρικό προσμετράται θετικά. Μου είχε φανεί καλή η αγορά κεντρικά στο Χαλάνδρι και στην Καλλιθέα παλιότερα ,κάτι αντίστοιχο να έχει μαζεμένα αρκετά πράγματα.
Και το Παγκράτι έχει ωραία αγορά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ερώτηση: για διαφόρων ειδών ψώνια όπως ρούχα κλπ τι θα προτείνατε πέρα από Ερμού και The Mall? Αν υπάρχει πρόσβαση με μετρό/ηλεκτρικό προσμετράται θετικά. Μου είχε φανεί καλή η αγορά κεντρικά στο Χαλάνδρι και στην Καλλιθέα παλιότερα ,κάτι αντίστοιχο να έχει μαζεμένα αρκετά πράγματα.
Κολωνάκι, Γλυφάδα, Κηφισιά...κι αν θες αποκλειστικά αθλητικά Περιστέρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Κολωνάκι, Γλυφάδα, Κηφισιά...κι αν θες αποκλειστικά αθλητικά Περιστέρι.
Το Κολωνακι ποτε δεν αντιστοιχουσε στις αλυσιδες που ανθουν στην Ερμου. Τις ιδιες με την Ερμου βρισκεις μαζεμενες στα Πατησια.
 
Μηνύματα
172
Likes
807
Ερώτηση: για διαφόρων ειδών ψώνια όπως ρούχα κλπ τι θα προτείνατε πέρα από Ερμού και The Mall? Αν υπάρχει πρόσβαση με μετρό/ηλεκτρικό προσμετράται θετικά. Μου είχε φανεί καλή η αγορά κεντρικά στο Χαλάνδρι και στην Καλλιθέα παλιότερα ,κάτι αντίστοιχο να έχει μαζεμένα αρκετά πράγματα.
Αν ενδιαφέρεστε για outlet εμένα μου αρέσει το Designer Outlet Athens (πρώην McArthur Glenn) που ειδικά αν το πετύχετε σε περίοδο εκπτώσεων έχει πολύ καλές τιμές σε αρκετές μάρκες (εγω πηγαινω σε μαγαζιά του στυλ Attrativo, Ale, Toi & Moi)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Κολωνακι ποτε δεν αντιστοιχουσε στις αλυσιδες που ανθουν στην Ερμου. Τις ιδιες με την Ερμου βρισκεις μαζεμενες στα Πατησια.
Δεν προτάθηκε ως υποκατάστατο της Ερμού. Αυτό έλειπε.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ αγαπητοί συμφορουμιτες,μόλις έχω χρόνο θα κοιτάξω αναλυτικα τις διάφορες προτάσεις σας .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom