Αιγαίο ή Ιόνιο???

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλοκαίρι χώρις ελληνικό νησί...απλά δε λέει....έιμαστε τόσο τυχεροί για τις αναρίθμητες παραλίες και τα υπέροχα μέρη που διαθέτουμε που ώρες ώρες ....μας ζηλεύω...!!

Προσωπικά νόμιζα πως το αγαπημένο μου μέρος είναι οι Κυκλάδες...πεθαίνω για το λευκό τους...μπορώ να πηγαίνω κάθε χρόνο εκεί σε εκείνα τα υπέροχα στενάκια..οπότε πίστευα πως υπερέχει μέσα μου το Αιγαίο.

Μέχρι που πρόπερσι πήγα Κέρκυρα και Παξούς..
Αυτό ήταν...ερωτεύτηκα....τί νερά ήταν αυτά ?? Σε κάποιες παραλίες είχα την αίσθηση πως βρισκόμουν σε εξωτικά μέρη μακριά από την Ελλάδα..
Οπότε εγώ, με μικρή διαφορά βέβαια, ψηφίζω Ιόνιο....
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Το κάθε ένα έχει την ομορφιά του!!!!!
Αυτό το λευκό-γαλάζιο παραδοσιακό του Αιγαίου είναι άλλο πράγμα!!!!!!!!! Να περπατάς στα πλακόστρωτα καλντερίμια και να μη χορταίνεις ομορφιά από άλλες εποχές....
Αλλά το Ιόνιο..... Το πράσινο της φύσης που σμίγει τόσο αρμονικά με τα γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας.... Ονειρεμένες παραλίες, κρυστάλλινα νερά...
Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει και γνωρίζω τις κυκλάδες. Το Ιόνιο το ξέρω σαν την παλάμη του χεριού μου. Για εμάς τους Αρτινούς η καθημερινές καλοκαιρινές αποδράσεις στην πεντάμορφη Λευκάδα αποτελούν προνόμιο και καμία τρόικα δε μας κόψει την αγαπημένη συνήθεια.
Μπορεί ο έρωτας για τις Κυκλάδες να κρατάει γερά, αλλά η αγάπη για το δικό μου για το Ιόνιο είναι ανεξάντλητη. Ο τόπος μας είναι ευλογημένος. Και όταν λέμε Ιόνιο δεν εννοούμε τα Επτάνησα μόνο!!! Πάργα, Σύβοτα, η τεράστια ακτογραμμή της Πρέβεζας με τις καταγάλανες παραλίες της....
Ιόνιο ανώτερο λοιπόν!!!!!
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Έχω καταλήξει ότι καθένας λατρεύει αυτό που δεν εχει τόσο κοντά...έχοντας γνωρίσει κάθε γωνιά του Ιονίου από τα παιδικά ήδη χρόνια,η ομορφιά κ η ηρεμία του πράσινου τοπίου φαντάζει πολύ οικεία..Μέτα τις διακοπές στην Αμοργό το προηγούμενο καλοκαίρι κατάλαβα τι έχω χάσει από Αιγαίο τόσο καιρό..Οπότε προσπαθώ να αναπληρώσω το κενό οσο υπάρχει ακόμα η άνεση για Κυκλάδες.Κάθε μέρια της Ελλάδας έχει κάτι μαγικό,ίσως το λεύκο των Κυκλάδων κ η αύρα τους κατι παραπανω... :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν ξερω βρε παιδια πραγματικα ειναι τρομερα δυσκολη η απαντηση.
Λατρευω το γαλανολευκο Αιγαιο ,αλλα και γω οταν γνωρισα τα Επτανησα μαγευτηκα απο τις υπεροχες παραλιες και το πολυ πρασινο.
Φετος ξαναδοκιμαζω το Ιονιο με την Κερκυρα ..αν και ηθελα πολυ να παω Καρπαθο..αλλα δεν εκατσε για οικονομικους λογους.
Ξαναπαω Ιονιο μετα απο αρκετα χρονια.
Για να δουμε.....
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν θα μπορούσα να είμαι αντικειμενική λόγω των δυο νησιών μου (Κέα, Πάρος) παρόλα αυτά η σύγκριση είναι άδικη. Ναι μεν το Ιόνιο έχει τα Επτάνησα, την πράσινη φύση που σβήνει στη θάλασσα και τις όμορφες ακτές της ενδοχώρας. Αλλά για το Αιγαίο τι να πρωτοαναφέρω;; Τις Κυκλάδες, τα Δωδεκάνησα, τις Σποράδες, τα νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου, την Κρήτη, τα παράλια της Χαλκιδικής και τις υπόλοιπες ακτές της ενδοχώρας, την Εύβοια, τα παράλια της Τουρκίας; Νομίζω έγινα σαφής! :p
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Δεν θα μπορούσα να είμαι αντικειμενική λόγω των δυο νησιών μου (Κέα, Πάρος) παρόλα αυτά η σύγκριση είναι άδικη. Ναι μεν το Ιόνιο έχει τα Επτάνησα, την πράσινη φύση που σβήνει στη θάλασσα και τις όμορφες ακτές της ενδοχώρας. Αλλά για το Αιγαίο τι να πρωτοαναφέρω;; Τις Κυκλάδες, τα Δωδεκάνησα, τις Σποράδες, τα νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου, την Κρήτη, τα παράλια της Χαλκιδικής και τις υπόλοιπες ακτές της ενδοχώρας, την Εύβοια, τα παράλια της Τουρκίας; Νομίζω έγινα σαφής! :p
Σαφέστατη...ούτε Υπουργός να ήσουν..:p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι μεν το Ιόνιο έχει τα Επτάνησα, την πράσινη φύση που σβήνει στη θάλασσα και τις όμορφες ακτές της ενδοχώρας.
Πράσινη ορεινή φύση που σβήνει στη θάλασσα σε συνδυασμό με πανέμορφη ακτογραμμή και απίστευτο χρώμα θάλασσας έχει και η Κυανή Ακτή. Καταλαβαίνεις πού το πηγαίνω.

Αλλά για το Αιγαίο τι να πρωτοαναφέρω;; Τις Κυκλάδες, τα Δωδεκάνησα, τις Σποράδες, τα νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου, την Κρήτη, τα παράλια της Χαλκιδικής και τις υπόλοιπες ακτές της ενδοχώρας, την Εύβοια, τα παράλια της Τουρκίας;
Κάποια παραδείγματα τα καταλαβαίνω αλλά το να συγκρίνεις την Εύβοια ή τη Θάσο ή τα Δωδεκάνησα εν γένει με το Ιόνιο και τα Επτάνησα δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις επισκεφτεί όσο πρέπει τα δυτικά παράλια. Δε γίνεται να μου συγκρίνεις πχ τις παραλίες και το τοπίο της Καλύμνου με τη θεική Κέρκυρα ή την Κεφαλονιά... ιεροσυλία.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχω καταλήξει ότι καθένας λατρεύει αυτό που δεν εχει τόσο κοντά...έχοντας γνωρίσει κάθε γωνιά του Ιονίου από τα παιδικά ήδη χρόνια,η ομορφιά κ η ηρεμία του πράσινου τοπίου φαντάζει πολύ οικεία..Μέτα τις διακοπές στην Αμοργό το προηγούμενο καλοκαίρι κατάλαβα τι έχω χάσει από Αιγαίο τόσο καιρό..Οπότε προσπαθώ να αναπληρώσω το κενό οσο υπάρχει ακόμα η άνεση για Κυκλάδες.Κάθε μέρια της Ελλάδας έχει κάτι μαγικό,ίσως το λεύκο των Κυκλάδων κ η αύρα τους κατι παραπανω... :)
Αυτό δεν ισχύει σε όλους.:p
Εγώ που είμαι από Λευκάδα δεν αλλάζω με τίποτα το Ιόνιο. Γραφικές οι Κυκλάδες, ωραίες οι Σποράδες αλλά αυτή η θάλασσα του Ιονίου δεν υπάρχει πουθενά. Δυστυχώς η υποκειμενικότητα είναι ισχυρή στη συγκεκριμένη περίπτωση και σίγουρα ο τόπος σου , το μέρος που μεγάλωσες δεν το συγκρίνεις με τίποτα. Πιστεύω ότι αντικειμενικότεροι κριτές στο συγκεκριμένο θέμα θα είναι όσοι δεν κατάγονται από νησιά. ;)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κι εγώ όταν πήγα πρώτη φορά Ιόνιο μαγεύτηκα από τις τυρκουάζ παραλίες και το πράσινο, μοναδική εικόνα... αλλά... Για μένα καλοκαίρι = Άσπρα σπιτάκια με μπουκαμβίλιες.. Ναι, κι ας είναι ξεραΐλα!

Άραγμα στην παραλία, τσιμπολόγημα δίπλα στο κύμα, ζεστά κεφτεδάκια, κολοκυθάκια τηγανητά, φρεσκοκομμένες πατάτες τηγανητές, σαγανάκι, τζατζικάκι σπιτικό, ψωμάκι τραγανό, χωριάτικη με την ρίγανη να μυρίζει πριν έρθει στο τραπέζι.... Και να πίνεις την μπυρίτσα σου στον ίσκιο και δίπλα να ακούς την θάλλασα και τα τζιτζίκια....
Και μετά ο πιο ήρεμος υπνάκος της ζωής σου..
Απόγευμα καφεδάκι, βουτιά δροσερή, ντουζάκι και βολτίτσα σε κυκλαδιτικη χώρα...
Κοκτειλάκι, και το αεράκι να ανατριχιάζει το ηλιοκαμένο δέρμα... Αυτά είναι....
Αιγαιοπελαγίτικες ομορφιές...

ΥΓ: Bonus οι απίστευτα όμορφες και καλά κρυμμένες παραλίες για κάμπινγκ προς καβοντόρο
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πράσινη ορεινή φύση που σβήνει στη θάλασσα σε συνδυασμό με πανέμορφη ακτογραμμή και απίστευτο χρώμα θάλασσας έχει και η Κυανή Ακτή. Καταλαβαίνεις πού το πηγαίνω.


Κάποια παραδείγματα τα καταλαβαίνω αλλά το να συγκρίνεις την Εύβοια ή τη Θάσο ή τα Δωδεκάνησα εν γένει με το Ιόνιο και τα Επτάνησα δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις επισκεφτεί όσο πρέπει τα δυτικά παράλια. Δε γίνεται να μου συγκρίνεις πχ τις παραλίες και το τοπίο της Καλύμνου με τη θεική Κέρκυρα ή την Κεφαλονιά... ιεροσυλία.
Αγαπητέ North, πράγματι δεν έχω επισκεφθεί τις ακτογραμμές της Πελοποννήσου στο Ιόνιο και από τα Επτάνησα έχω επισκεφθεί τα 4. Τις Κυκλάδες τις έχω φάει με το κουτάλι καθώς και πολλά από τα υπόλοιπα νησιά του Αιγαίου και αρκετά από τα παράλια...Με τις υπάρχουσες εμπειρίες μου ψήφισα και εξάλλου όπως προανέφερα δεν είμαι και 100% αντικειμενική...Στο γεγονός ότι το κλίμα του Αιγαίου είναι πολύ καλύτερο από του Ιονίου είμαι κάθετη...Πολύ περισσότερη ζέστη στο Ιόνιο, συχνές θερμικές καταιγίδες και μεγάλος απών, ο αγαπημένος μου άνεμος ,το Μελτέμι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κι εγώ όταν πήγα πρώτη φορά Ιόνιο μαγεύτηκα από τις τυρκουάζ παραλίες και το πράσινο, μοναδική εικόνα... αλλά... Για μένα καλοκαίρι = Άσπρα σπιτάκια με μπουκαμβίλιες.. Ναι, κι ας είναι ξεραΐλα!

Άραγμα στην παραλία, τσιμπολόγημα δίπλα στο κύμα, ζεστά κεφτεδάκια, κολοκυθάκια τηγανητά, φρεσκοκομμένες πατάτες τηγανητές, σαγανάκι, τζατζικάκι σπιτικό, ψωμάκι τραγανό, χωριάτικη με την ρίγανη να μυρίζει πριν έρθει στο τραπέζι.... Και να πίνεις την μπυρίτσα σου στον ίσκιο και δίπλα να ακούς την θάλλασα και τα τζιτζίκια....
Και μετά ο πιο ήρεμος υπνάκος της ζωής σου..
Απόγευμα καφεδάκι, βουτιά δροσερή, ντουζάκι και βολτίτσα σε κυκλαδιτικη χώρα...
Κοκτειλάκι, και το αεράκι να ανατριχιάζει το ηλιοκαμένο δέρμα... Αυτά είναι....
Αιγαιοπελαγίτικες ομορφιές...

ΥΓ: Bonus οι απίστευτα όμορφες και καλά κρυμμένες παραλίες για κάμπινγκ προς καβοντόρο
Μας εφτιαξες βραδιατικα ...αντε κακουργε ..βαλτος εισαι αποψε να αρχισω να κανω ακυρωσεις :p :p
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι εγώ όταν πήγα πρώτη φορά Ιόνιο μαγεύτηκα από τις τυρκουάζ παραλίες και το πράσινο, μοναδική εικόνα... αλλά... Για μένα καλοκαίρι = Άσπρα σπιτάκια με μπουκαμβίλιες.. Ναι, κι ας είναι ξεραΐλα!

Άραγμα στην παραλία, τσιμπολόγημα δίπλα στο κύμα, ζεστά κεφτεδάκια, κολοκυθάκια τηγανητά, φρεσκοκομμένες πατάτες τηγανητές, σαγανάκι, τζατζικάκι σπιτικό, ψωμάκι τραγανό, χωριάτικη με την ρίγανη να μυρίζει πριν έρθει στο τραπέζι.... Και να πίνεις την μπυρίτσα σου στον ίσκιο και δίπλα να ακούς την θάλλασα και τα τζιτζίκια....
Και μετά ο πιο ήρεμος υπνάκος της ζωής σου..
Απόγευμα καφεδάκι, βουτιά δροσερή, ντουζάκι και βολτίτσα σε κυκλαδιτικη χώρα...
Κοκτειλάκι, και το αεράκι να ανατριχιάζει το ηλιοκαμένο δέρμα... Αυτά είναι....
Αιγαιοπελαγίτικες ομορφιές...
Μας εφτιαξες βραδιατικα ...αντε κακουργε ..βαλτος εισαι αποψε να αρχισω να κανω ακυρωσεις :p :p
Γιατί βρε Κλεοπάτρα; Νομίζεις ότι στο Ιόνιο δεν έχουμε κεφτεδάκια, κολοκυθάκια και τζατζικάκι; Απ' όοοοολα έχουμε :D
Μόνο κυκλαδίτικη χώρα με άσπρα σπιτάκια δεν έχουμε, αλλά όλα τα άλλα που νοσταλγεί και περιγράφει ο frenchman τα βρίσκεις και στα νησιά του Ιονίου ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom