Γενικά Αιγαίο - διακοπές με ιδιαίτερες απαιτήσεις

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσεις να το ψάχνεις για Αστυπάλαια.
Πολύ βολικό και όμορφο νησάκι, με αεροδρόμιο, γούστο και καλές σχετικά παραλίες.
Μικρές αποστάσεις, αλλα αρκετα πράγματα για να δεις.
Διαμονή σίγουρα στη χώρα η πρώτη επιλογή ή έστω στο πέρα γιαλό.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Αστυπαλαια εχει μια χωρα ο- νει- ρε- με- νη αλλα το οδικο δικτυο ειναι περιορισμενο κ οι παραλιες δεν ειναι κ τρομερες. Τα απεναντι νησια Κουνουπα κ Καναπιτσα η καπως ςτσι λεγονται εχουν μια καλη παραλια, εκτος αν δεν σας πολυαπασχολει η καλη καλη παραλια. Επειδη εχω παει κ Ναξο κ Αστυπαλια, νομιζω πως η πρωτη ειναι πιο κοντα στις προδιαγραφες σας.Αα τωρα ξαναδιαβασα πως θελετε καλες παραλιες;Της Ναξου ηταν καλυτερες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βεβαίως και η Νάξος είναι ιδανική επιλογή και μέσα στις προδιαγραφές που θέτουν.
Αεροδρόμιο, ενοικίαση αυτοκινήτου, οικονομική διαμονή και γενικά ζωή, άφθονες υπέροχες και οργανωμένες παραλίες!
Είναι λίγο μεγάλο βέβαια, αλλά το οδικό δίκτυο είναι σοβαρό οπότε δε προβληματίζουν οι μετακινήσεις τόσο.
Ακόμα μια πιο σοβαρή λύση λοιπόν!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σορρυ ...
Αλλα κακως μια χαρα θα τον βολευε η Λευκαδα. Προσυπογραφω ομως για Ναξο λατρεμςνο νησι κ τα εχει ολα. Μικρο οσο πρεπει για να μην ξεποδαριαζεσαι αλλα και σχετικα μςγαλο για να μην βαρεθεις. Προσφερει πολλα καταλτματα πανω σε οργανωμενες παραλιες τυπου αη Γιωργης κοντα στην χωρα, αη Προκοπης, αγια Αννα, Πλακα, Καστρακι. Ολες οι νοτιες παραλιες ειναι οργανωμενες κ με γαλαζοπρασινα νερα. Στα συν εχει καλο φαγητο κ δικα τους κρεατα τυρια λαχανικα κλπ. Οσο για τη Συρο η Ερμουπολη ειναι μοναδικη κ πανεμορφη. Οι παραλιες ειναι οργανωμενες αλλα μετριες.
- Πέρα από την υπέροχη Ερμούπολη (από τις ωραιότερες και ίσως η πιο αρχοντική ελληνική πόλη), στη Σύρο εξίσου μοναδική για μένα είναι και η Άνω Σύρος. Όποιος πάει στη Σύρο και δεν περπατήσει στα μεσαιωνικά σοκάκια της Άνω Σύρου με τα όμορφα νησιώτικα σπίτια και τις καθολικές εκκλησίες έχει χάσει τουλάχιστον τη μισή γοητεία το νησιού. Πολλές οι οργανωμένες παραλίες επίσης στο νησί, με ότι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται. Το ενδιαφέρον πάντως στη Σύρο είναι ότι πλάι σε κάθε οργανωμένη παραλία εντός οικισμού, υπάρχει και μια μικρότερη "καβάτζα" σαφέστερα πιο όμορφη. Π.χ. δίπλα στην πολύβουη παραλία του Γαλησσά, υπάρχει ο πανέμορφος Αρμεός (5 λεπτά με τα πόδια), δίπλα στην παραλία Κίνι (άλλο ένα γραφικό σημείο του νησιού με ωραία εστιατόρια που αξίζει επίσκεψης), υπάρχει σε απόσταση 15 λεπτών με τα πόδια ή 5 με αυτοκίνητο το πανέμορφο Δελφίνι (κατά το ήμισυ οργανωμένο), δίπλα στην πλαζ των Αγκαθωπών υπάρχει το Κόμητο με πολύ όμορφη θέα στη Σέριφο και τη Σίφνο. Με άλλα λόγια μπορεί κάποιος στο μπάνιο της ημέρας του να απολαύσει και τα οφέλη της ξαπλώστρας (ναι ας μην ξεχνάμε πως για κάποιους -καλή ώρα όπως ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα ή και εγώ που είμαι κοκκινομάλλης- ο ήλιος δεν είναι φίλος μας αλλά θανάσιμος εχθρός), αλλά και κάποια πιο όμορφη παραλία παραδίπλα. Τέλος υπάρχουν και απίστευτης φυσικής ομορφιάς παραλίες στην Απάνω Μεριά της Σύρου (Βαρβαρούσα-από τις ωραιότερες πραγματικά των Κυκλάδων-, Γράμματα, Λία) που πας με καικι και που αξίζει κάποιος πραγματικά να της δει....
- Όσο για τη Νάξο τί να πω, πανέμορφα χωριά...αξίζει να περιπλανηθείς στα ορεινά χωριά του νησιού (Κόρωνος, Φιλότι, Απείρανθος), ομοίως ωραίος μεσαιωνικός οικισμός στο Κάστρο της χώρας της Νάξου (αν και η υπόλοιπη χώρα μου φάνηκε κάπως "μπετόν αρμέ"), και πολλές και ωραιότατες αμμουδερές παραλίες στα δυτικά του νησιού (Αγία Άννα, Άγιος Προκόπιος, Πλάκα), αλλά και πολλές άλλες εξίσου καλές και σε άλλα σημεία του νησιού. Μέρες να χει κάποιος να τη γυρίζει....Ας μη φοβίζει το μέγεθος του νησιού και το ορεινό ανάγλυφό του. Το οδικό δίκτυο του νησιού είναι πολύ καλό, κάτι που με εξέπληξε θετικά...
- Και η Λέρος μου ακούγεται προσωπικά πολύ ωραία ιδέα και άκρως εναλλακτική, απλά δυστυχώς δεν την έχω επισκεφθεί. Από φωτογραφίες όμως μου έχει κάνει κλικ το Λακκί (λάτρης της ιταλικής και ενετικής αρχιτεκτονικής όπως θα έχεις ήδη καταλάβει), και η πιο "νησιώτικη" Αγία Μαρίνα με το εντυπωσιακό κάστρο από πάνω....Σκέψου την...
Πάντως ό,τι και να επιλέξεις, θα το επαναλάβω: κλείσε γρήγορα τα αεροπορικά
 
Last edited:

karetsos

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Παιδια ευχαριστω... Αν και πρεπει να πω οτι καπως χαθηκα γιατι μου δωσατε πολλες καλες προτασεις και δεν μπορω να αποφασισω... Απο κει που δεν εβρισκα κανενα καλο νησι τωρα εχω 4-5 υποψηφια... Ετσι μου ερχεται να γραψω τα ονοματα σε χαρτακια και να κανω κληρωση...

Παντως για να το δω και πιο σοβαρα θα τσεκαρω αυτα τα παραπανω νησια με κυριο παραγοντα την ευκολια/ευελιξια προσβασης πρωτα ωστε να αποκλεισω μερικα. Π.χ. νομιζω οτι η Αστυπαλαια παροτι εχει αεροδρομιο ειναι περιορισμενες οι πτησεις και πολυ ακριβες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδια ευχαριστω... Αν και πρεπει να πω οτι καπως χαθηκα γιατι μου δωσατε πολλες καλες προτασεις και δεν μπορω να αποφασισω... Απο κει που δεν εβρισκα κανενα καλο νησι τωρα εχω 4-5 υποψηφια... Ετσι μου ερχεται να γραψω τα ονοματα σε χαρτακια και να κανω κληρωση...

Παντως για να το δω και πιο σοβαρα θα τσεκαρω αυτα τα παραπανω νησια με κυριο παραγοντα την ευκολια/ευελιξια προσβασης πρωτα ωστε να αποκλεισω μερικα. Π.χ. νομιζω οτι η Αστυπαλαια παροτι εχει αεροδρομιο ειναι περιορισμενες οι πτησεις και πολυ ακριβες.
Σε όλα τα μικρά νησιά τέτοιου τύπου οι πτήσεις είναι πολύ ακριβές.
Πρέπει να είσαι τυχερός να πέσεις σε προσφοορά ή σε επιδοτούμενο εισιτήριο, κάτι το οποίο σπανίως συμβαίνει για τις ημερομηνίες που θέλεις...
Όλα μαζί δε γίνονται, δυστυχώς.
 

karetsos

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Τελικα (με βαση το μεγεθος) ξεκινησα να ψαχνω λεπτομερειες για Συρο.

Πτηση βρηκα μονο για να παω,οχι για να γυρισω... Προφανως θα μεινω ολο το καλοκαιρι εκει... Ειδα ομως οτι ειναι σχετικα κοντα οποτε μπορω να διακινδυνεψω και το καραβι. Μια απορια για αυτους που γνωριζουν, γιατι κατι κανω λαθος: ψαχνοντας για ακτοπλοικα μου βγαζει μονο επιλογες για μετακινηση ατομων αλλα οχι οχηματος... Ειναι δυνατον η απλα δεν εχει θεσεις ελευθερες για αυτοκινητο; δεν 3χω μεγαλη εμπειρια απο πλοια καθως παμε παντα αεροπορικως.

Δευτερον ποια περιοχη στο νησι προτεινετε για να εχουμε πιο ανετη προσβαση η δεν εχει σημασια λογω του μικρου μεγεθους; (παντα μιλαμε για μετακινηση με αυτοκινητο).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε ποιό site κοιτάς? Προσωπικά θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις στο viva! Μπορείς εκεί να τσεκάρεις συνδυαστικά κ τα αεροπορικά κ τα ακτοπλοϊκά κ σίγουρα δίνει κ το αυτοκίνητο. Εναλλακτικά κοίτα κ στα sites της blue star & της Hellenic seaways.
Όσο για το ποιά περιοχή της συρου να μείνεις, αφού θα έχεις αυτοκίνητο δεν έχεις θέμα...μπορείς να μείνεις οπουδήποτε. Οι αποστάσεις είναι μικρές. Αποφάσισε ανάλογα με τον τύπο καταλύματος που προτιμάς (απλα δωμάτια/resorts/boutique hotels). Πιο πολλές επιλογές βέβαια έχει η Ερμούπολη, όπως κ την περισσότερη ζωή βέβαια
 

karetsos

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ευχαριστω, το βρηκα τελικα οταν μπηκα απο τον browser του υπολογιστη, γιατι απο το κινητο κατι δεν πηγαινε καλα.

Βρηκα και πολλα καταλυματα... Τωρα μενει να παρθει η τελικη αποφαση..

Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη σχετικα με Συρο ειναι ευπροσδεκτη.


Να πω και κατι ακομη:

Ο λογος που δεν σκεφτομουνα τοσα χρονια να παω στη Συρο ηταν κατι αθλια σοου της ελληνικης τηλεορασης πριν απο πολλα χρονια ( με τη ρουλα νομιζω ηταν) με κατι καρακιτσιαρια στα σκαλια του δημαρχειου... Πραγματικα μου ειχαν σχηματισει μια αρνητικοτατη εικονα για το νησι (αδικαιολογητα βεβαια)...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω, το βρηκα τελικα οταν μπηκα απο τον browser του υπολογιστη, γιατι απο το κινητο κατι δεν πηγαινε καλα.

Βρηκα και πολλα καταλυματα... Τωρα μενει να παρθει η τελικη αποφαση..

Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη σχετικα με Συρο ειναι ευπροσδεκτη.


Να πω και κατι ακομη:

Ο λογος που δεν σκεφτομουνα τοσα χρονια να παω στη Συρο ηταν κατι αθλια σοου της ελληνικης τηλεορασης πριν απο πολλα χρονια ( με τη ρουλα νομιζω ηταν) με κατι καρακιτσιαρια στα σκαλια του δημαρχειου... Πραγματικα μου ειχαν σχηματισει μια αρνητικοτατη εικονα για το νησι (αδικαιολογητα βεβαια)...
Καλά τί μου θύμισες τώρα...εποχές αλήστου μνήμης και ηλιθιότητας με τη Ρούλα Κορομηλά (ναι με αυτήν ήταν....το Μπράβο Ρούλα ήταν για την ακρίβεια). Άσε που ένα deja vue (από αυτά που δεν επιθυμείς συνήθως) το έπαθα προχτές βράδυ όταν είδα το μποτοξαρισμένο πρόσωπό της στο κανάλι Ε.
Πάντως για να είμαστε ακριβοδίκαιοι οι εκπομπές αυτές είχαν ένα δώσει ένα boost στον τουρισμό του νησιού. Το καλό όμως είναι ότι ευτυχώς όλη αυτή η πατίνα της χωριατογκλαμουριάς ποτέ δεν έκατσε πραγματικά πάνω από το νησί και ευτυχώς δεν έγινε κάτι ας πούμε σαν τη Μύκονο των νεόπλουτων. Απεναντίας εάν με το καλό πας στο νησί θα δεις ότι έχει έναν διανοουμενίστικο αέρα και μάλιστα πολλά πολιτιστικά φεστιβάλ διεξάγονται ειδικά το καλοκαίρι (φεστιβάλ θεάτρου & μουσικής Αιγαίου όλο το καλοκαίρι, film festival τον Ιούλιο, animasyros τον Σεπτέμβριο/Οκτώβριο). Γενικά στο νησί έχω πάει 4 φορές (η τελευταία φορά ήταν πέρσι το καλοκαίρι) και πάντα με γοητεύει (και να σκεφθείς δεν είμαι από εκεί). Σε περίπτωση που καταλήξεις φίλε μου για Σύρο θα σου δώσω και κάποια tips για βόλτες με αυτοκίνητο, ενδιαφέροντα σημεία κλπ. και ότι γενικά χρειαστείς...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Αχ στην πανέμορφη Σύρο θυμάμαι μαγικές στιγμές....Γραφικό νησί με πολιτιστικά δρώμενα και εξυπηρετικούς κατοίκους....
Είναι κρίμα να είναι τόσο κοντά στην Αθήνα και να μην το έχει δει κανείς....

DSC00808.JPG


DSC00900.JPG


DSC00864.JPG


DSC00931.JPG
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καθολου κιτς. Ειναι ερωτας αυτη η Ερμουπολη!!!!!! Τι ομορφια. Για δες ρο ξενοδοχειο Νησακι... η καπως ετσι γκουγκλαρε το. Απο τη μια θεα στην πολη κ απο την αλλη θεα στο πελαγος. Κ οι Συριανοι ηταν ευγενεστατοι συγκριτικα με αλλους κυκλαδιτες. Το καραβι κανει μονο τρεις ωρες κ ναι παιρνει κ οχηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom