Αιματηρές συγκρούσεις στην Μπανγκόκ

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αιματηρές συγκρούσεις

Στους 35 νεκρούς, μεταξύ τους κι ένας στρατιωτικός, και στους 244 τραυματίες, ανέρχονται οι απώλειες κατά τις βίαιες συγκρούσεις που σημειώθηκαν το τελευταίο τριήμερο στην Μπανγκόκ, σύμφωνα με τον τελευταίο απολογισμό.

Ένα στέλεχος της αεροπορίας της χώρας βρήκε τον θάνατο κατά τη διάρκεια των αψιμαχιών. «Υπήρξαν ακόμη δύο νεκροί την περασμένη νύκτα, ένας στρατιωτικός και ένας διαδηλωτής», τόνισε στέλεχος των πρώτων βοηθειών στη Μπανγκόκ, όπου ο στρατός επιχειρεί να περιορίσει το κίνημα των «κόκκινων πουκάμισων», που αξιώνει την παραίτηση του πρωθυπουργού Αμπισίτ Βετζτζάιβα, στο προάστιο που έχουν καταλάβει από τον περασμένο Απρίλιο.

Ο 31 ετών στρατιωτικός βρήκε υπέκυψε στα τραύματά του από σφαίρες στο νοσοκομείο, έπειτα από επίθεση που δέχθηκε ενώ περιπολούσε στην περιοχή Σιλόμ, στα όρια της ζώνης όπου έχουν καταλάβει οι διαδηλωτές, τονίζουν οι πηγές.


Το υπόλοιπο άρθρο: Αιματηρές συγκρούσεις | Αθήνα 9.84
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ωραια..τελη ιουνιου που παω, θα παρω και μια καμερα κια θα κανω ανταποκριση για το BBC
θα παρω και κανα φραγκο....

ε ρε...περσυ η γριππη φετος αυτο...του χρονου θα πεσω σε κανα τυφωνα
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Σημερα η αυριο λογικα θα εχουν ληξει ολα.Απο το πρωι ακουγονται πυροβολισμοι και αμα βγεις στην ταρατσα βλεπεις μαυρους καπνους αναμεσα απο τους ουρανοξυστες.Δν βγαινω εξω για κανενα λογο σημερα :pp

Παντως ειναι κριμα,σκοτωνονται αθωοι και παιδια..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και εγω ειδα στα ξενα καναλια αρματα να διαλυουν τα οδοφραγματα
προφανως αποφασισαν να βαλουν τελος..
καλο μεν γιατι δεν ηταν οτι καλυτερα, κακο μεν γιατι χανονται ζωες
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Eνα τοπικο καναλι δειχνει τρακτερια να διαλυουν τα οδοφραγματα,οι ηγετες των redshirts μολις παραδοθηκαν..Ελπιζω ως την Παρασκευη να εχουν τελειωσει ολα..
Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες ας ψαξει ΤΑΝ_NETWORK στο twitter.
 

irene14978

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα,
ερώτηση: εμείς που έχουμε κλείσει για να πάμε Ταυλάνδη στις αρχές Ιουλίου, τι κάνουμε? Ακυρώνουμε το ταξίδι μας? Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ακόμα μέσω της Πρεσβείας και του Υπ. Εξ. Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχουμε κλείσει και το ταξίδι λόγω γάμου...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Καλημέρα,
ερώτηση: εμείς που έχουμε κλείσει για να πάμε Ταυλάνδη στις αρχές Ιουλίου, τι κάνουμε? Ακυρώνουμε το ταξίδι μας? Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ακόμα μέσω της Πρεσβείας και του Υπ. Εξ. Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχουμε κλείσει και το ταξίδι λόγω γάμου...
μην αγχώνεσαι για τα τέλη ιουλίου που θα πας ;).

εδω και μία εβδομάδα είναι γνωστός μου εκει για δουλειές και χθές που μιλήσαμε στο τηλέφωνο μου είπε οτι τα πράγματα ειναι μεν ζόρικα αλλά πλέον αρκετά ελεγχόμενα ..
και να σκεφτεις οτι αυτός πάει για μόνιμη εγκατάσταση εκει με την οικογένεια του ( στο κραμπι πιο συγκεκριμένα .... ο χαζός αφήνει τα Κ πατησια για να παει στην ταιλάνδη :haha::bleh: )
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καλα τι δουλεια θα κανει στην Ταυλανδη;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλημέρα,
ερώτηση: εμείς που έχουμε κλείσει για να πάμε Ταυλάνδη στις αρχές Ιουλίου, τι κάνουμε? Ακυρώνουμε το ταξίδι μας? Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ακόμα μέσω της Πρεσβείας και του Υπ. Εξ. Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχουμε κλείσει και το ταξίδι λόγω γάμου...
ηδη απο οτι διαβαζω η κατασταση σιγα σιγα εκτονωνεται...ως τον ιουλιο;;
χαμπαρι δεν θα παρεις
και εγω παω καλως εχοντων, στις 26 Ιουνιου

δεν μασαμε τιποτα
το πολυ πολυ οπως ειπα, παιρνω μια καμερα φοραω και ενα αλεξισφαριο και το παιζω ανταποκριτης...θα βγαλω και κανα φραγκο....ισως μια νεα καριερα....μην μασας...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Την αποκατάσταση της τάξης ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός της Ταϊλάνδης Αμπχισίτ Βετζατζίβα σε τηλεοπτικό μήνυμά του, μετά την κρίση με τους αντικυβερνητικούς διαδηλωτές, πρόσθεσε όμως πως η χώρα βρίσκεται αντιμέτωπη με «τεράστιες προκλήσεις».

Αποκαταστήσαμε την τάξη στην Μπανγκόκ και σε επαρχίες της Ταϊλάνδης», τόνισε ο πρωθυπουργός, δύο ημέρες μετά την στρατιωτική επιχείρηση εναντίον των διαδηλωτών στο κέντρο της πρωτεύουσας. «Θα προσπαθήσουμε να εξομαλύνουμε την κατάσταση το συντομότερο δυνατόν, όμως αναγνωρίζουμε πως αντιμετωπίζουμε τεράστιες προκλήσεις και ειδικά το πως θα ξεπεράσουμε τις διχόνοιες», υπογράμμισε.
Ο Ταϊλανδός πρωθυπουργός είπε επίσης πως έχει δεσμευτεί να πετύχει τη συμφιλίωση, χωρίς όμως να αναφερθεί στη διενέργεια εκλογών.
«Να είστε σίγουροι ότι αυτή η κυβέρνηση έχει κάθε πρόθεση να προχωρήσει η χώρα μπροστά, να αποκατασταθεί την τάξη και να διασφαλιστεί ότι η ανάκαμψη βρίσκεται σε καλό δρόμο», υπογράμμισε.
Ο Αμπχισίτ ανακοίνωσε επίσης την διεξαγωγή «ανεξάρτητης έρευνας» για τα γεγονότα των τελευταίων δύο μηνών, που είχαν ως αποτέλεσμα το θάνατο 83 ανθρώπων και τον τραυματισμό 1.900.
Ο εκπρόσωπος του στρατού Σουνσέρν Καεουκουμνέρντ, διευκρίνησε νωρίτερα ότι οι στρατιώτες ελέγχουν πλήρως τους δρόμους στη συνοικία Ρατσαπρασόνγκ, από όπου απομακρύνθηκαν την Τετάρτη οι αντικυβερνητικοί διαδηλωτές μετά από δύο μήνες.
Τέλος, ο εκπρόσωπος του στρατού τόνισε πως σταδιακά θα αποκατασταθεί η ηλεκτροδότηση και η υδροδότηση στην συνοικία αυτή, καθώς και οι δημόσιες συγκοινωνίες.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
εμενα δικοι μου ψαχνονται για εξω ....μονιμα
εχω τρελαθει .....απο κει που με κοροιδευαν ...τους στελνω και φαξ στις πρεσβειες ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.472
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom