Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
1.624
Τα ψωνια απο τα duty free δεν ειναι παντα ενα αρωματακι. Ειδα ατομο με 3 σακουλες. Αν προκειται να τις βαλει πανω (σιγα μην τις βαλει στα ποδια του) συν το παλτο του, τοτε εγω που προβλεπω μια χειραποσκευη, δεν εχω χωρο. Το βρισκω πολυ λογικο και ενδειξη σεβασμου στους τυπικους.
Να πανυγυρίσουμε τότε που η Aegean καινοτομεί και κάνει τα πάντα για την εξυπηρέτησή μας και ξεπερνά καθιερωμένες εταιρείες με δεκαετίες διαδρομής και πτητικής εμπειρίας που δεν κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο εξυπηρέτησης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.169
Likes
41.559
Να πανυγυρίσουμε τότε που η Aegean καινοτομεί και κάνει τα πάντα για την εξυπηρέτησή μας και ξεπερνά καθιερωμένες εταιρείες με δεκαετίες διαδρομής και πτητικής εμπειρίας που δεν κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο εξυπηρέτησης.
Νομιζω οτι υπαρχουν επιλογες να πεταξει κανεις και με αλλες εταιρειες. Ουτε εγω την επιλεγω αν μια αλλη μου δινει πιο καλους ορους. Αλλα δεν θεωρω δικαιωμα την παραβιαση των ορων με τους οποιους εχεις συμφωνησει πατωντας το κουμπι.
Αντιθετα πιστευω στο εμπαργκο αν δεν συμφωνουν πολλοι.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
1.624
Νομιζω οτι υπαρχουν επιλογες να πεταξει κανεις και με αλλες εταιρειες. Ουτε εγω την επιλεγω αν μια αλλη μου δινει πιο καλους ορους. Αλλα δεν θεωρω δικαιωμα την παραβιαση των ορων με τους οποιους εχεις συμφωνησει πατωντας το κουμπι.
Αντιθετα πιστευω στο εμπαργκο αν δεν συμφωνουν πολλοι.
Κάποιες επιλογές υπάρχουν για μερικούς προορισμούς, αλλά εμπάργκο στα μονοπώλια λίγο δύσκολο! Και οι όροι δεν συμφωνούνται κατόπιν διαλόγου, δεν είναι συλλογική σύμβαση, οι όροι επιβάλλονται από το άλλο μέρος και έχω κάθε δικαίωμα να διαφωνώ. Δεν είπα ότι θα τους παραβιάσω, αλλά λίγη γκρίνια με τους παραλογισμούς δεν βλάπτει (άσε που χωρίς γκρίνια θα νομίζουν ότι κάνουν κάτι πολύ σωστό). Εξάλλου αν καταφέρνουν να πετάνε δεκαετίες χωρίς τέτοιους όρους εταιρείες όπως η Air France, η Lufthansa και η Turkish, μάλλον θα τα καταφέρει και η Aegean. Η οποία χαίρεται την προνομιακή της θέση γιατί εξαγόρασε έναντι πινακίου φακής άλλη εταιρεία, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Το θέμα της όχλησης των άλλων με τυχόν παραλογισμούς στα duty free αντιμετωπίζεται με δωρεάν μεταφορά στο hold, εφόσον κρίνει το πλήρωμα, που ήδη προβλέπεται στους γενικότερους πτητικούς όρους και εφαρμόζεται από τις εταιρείες, όχι μόνο για τις σακούλες duty free, αλλά για οποιαδήποτε χειραποσκευή.
Και είναι λάθος να αναφέρεσαι τι εξυπηρετεί εσένα προσωπικά, πάντα θα υπάρχουν άτομα διαθέσιμα να πληρώσουν περισσότερα για το οτιδήποτε και θα γουστάριζαν πραγματικά να περιοριστούν τα προνόμια των άλλων για να είναι αυτοί άνετοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.169
Likes
41.559
Ειπα οτι πιστευω στο εμπαργκο-μαυρισμα. Οχι στη γκρινια, αλλα οπως θελει ο καθενας κανει.
Για το τι εξυπηρετει εμενα, δεν καταλαβαινω ακριβως. Κανω εμπαργκο στα τρενα και στα ακτοπλοικα και στην ιδιωτικη χρηση αυτοκινητου. Ετσι δεν γκρινιαζω γι αυτα και δεν μου χαλαει η διαθεση και ας κανει ο καθενας ο,τι θελει.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.099
Likes
45.432
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν είναι απάτη, είναι από τους παραλογισμούς της Aegean.
Μα έτσι όπως το έγραψε η κοπέλα δεν αφορά την Aegean αλλά τους υπάλληλους προφανώς του αεροδρομίου ή κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν όροι, κανείς δεν αναιρεί κάτι τέτοιο, υπάρχει και η κοινή λογική που πρέπει να εφαρμόζεται. Προσωπικά δε μου χουν πει ποτέ τίποτα για μια σακουλίτσα, την οποία φροντίζω κι εγώ να κρατάω στα πόδια μου όπως και το σακίδιο μου. Σε κάθε ταξίδι ψωνίζω και κάτι.
Έχω δει όμως άλλους να φέρνουν ψώνια και ψώνια, ειδικά από Ιταλία μεριά, να σκάει ο άλλος με σακίδιο πλάτης και τρεις σακούλες ρούχα. Ε, έγινε θέμα και καλώς έγινε νομίζω.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
1.624
Μα έτσι όπως το έγραψε η κοπέλα δεν αφορά την Aegean αλλά τους υπάλληλους προφανώς του αεροδρομίου ή κάτι τέτοιο.
Μάλλον δεν κατάλαβες (ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ, μπορεί να κάνω λάθος), οι υπάλληλοι του αεροδρομίου τους κανονισμούς της Aegean επικαλέστηκαν , γιατί στους όρους της Aegean είναι οι απαγορεύσεις.
Δες αντίθετα τους όρους της Air France που για κάποιο λόγο δεν προκαλούν αναστάτωση στους υπόλοιπους επιβάτες των πτήσεων της, στις πτήσεις της Aegean μαζεύονται αφ' ενός μεν οι προβληματικοί, αφ' ετέρου δε οι επικροτητές...
The following items are neither considered a personal item nor hand baggage, and can be brought on board: - jacket, coat, or any other item of clothing you may be wearing - umbrella, - duty-free items that you purchased on board or at the airport, - children's accesories, including strollers*, car seats, diaper bags (please visit our Families and children page), * Depending on available space on board. Should there not be enough space on board for your stroller, we will put it in the hold, free of charge.

Δες και της KLM που χωρίς να έχει ειδικό όρο για τις duty free bags, πόσο όμορφα λύνει τα προβλήματα:
Limited space in overhead bins
Do you have a Light ticket? If we know in advance that there won't be enough space in the overhead bins, you will receive a message asking you to check in your hand baggage at the check-in desk. Of course, this is free of charge. We advise you to pack any travel essentials such as medicines in your smaller bag, just in case.
Haven't received a message to check in your hand baggage? If there’s still not enough space and your luggage does not fit underneath the seat in front of you, we might ask you to check it in at the gate. This is free of charge as well.
Η πρωτοποριακή Aegean λύνει τα προβλήματα βάζοντας τον κόσμο να πληρώσει (τώρα αν αυτό της προσδίδει κύρος ως εταιρεία, τελικά καταλαβαίνω πως ναι, μάλλον είμαστε μυγιάγγιχτος λαός και μας ενοχλούν πάντα οι άλλοι και προτιμάμε να τα σκάμε/σκάνε για την ησυχία μας -μέχρι να βρεθούμε στη θέση τους και να βρίζουμε).
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
7.030
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Μπορείς να προσθέσεις σε υπάρχον εισιτήριο επιπλέον αποσκευή με κουπόνι δωρεάν αποσκευής; Και πως;
Να πω επιπλέον ότι έχω ήδη χρησιμοποιήσει εκπωτικό κουπόνι 20% στην έκδοση του εισιτηρίου.
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
499
Likes
1.634
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Μπορείς να προσθέσεις σε υπάρχον εισιτήριο επιπλέον αποσκευή με κουπόνι δωρεάν αποσκευής; Και πως;
Να πω επιπλέον ότι έχω ήδη χρησιμοποιήσει εκπωτικό κουπόνι 20% στην έκδοση του εισιτηρίου.
Δοκίμασε το στην διαχείριση κράτησης, το έχω κάνει παλαιότερα και είχε πεδίο να βάλεις το κουπόνι για δωρεάν αποσκευή. Ελπίζω να μη το άλλαξαν...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
7.030
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δοκίμασε το στην διαχείριση κράτησης, το έχω κάνει παλαιότερα και είχε πεδίο να βάλεις το κουπόνι για δωρεάν αποσκευή. Ελπίζω να μη το άλλαξαν...
Δεν το έχουν αλλάξει. Αυτό έκανα και δεν το δέχεται. Ίσως επειδή έχω ήδη χρησιμοποιήσει ένα εκπτωτικό κουπόνι να μην δέχεται δεύτερο στην ίδια κράτηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν το έχουν αλλάξει. Αυτό έκανα και δεν το δέχεται. Ίσως επειδή έχω ήδη χρησιμοποιήσει ένα εκπτωτικό κουπόνι να μην δέχεται δεύτερο στην ίδια κράτηση.
Μέχρι πρόσφατα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις απο τη διαχείριση κράτησης επιπλέον κουπόνι. Πλέον δεν μπορείς γιατί η Aegean ξύπνησε!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν το έχουν αλλάξει. Αυτό έκανα και δεν το δέχεται. Ίσως επειδή έχω ήδη χρησιμοποιήσει ένα εκπτωτικό κουπόνι να μην δέχεται δεύτερο στην ίδια κράτηση.
δεχεται. χτες προσθεσα σε κρατηση με εκπτωτικο 2η αποσκευη με κουπονι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.230
Μέλη
38.968
Νεότερο μέλος
παρις

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom