Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Επιτρεπόμενα όρια χειραποσκευών για το economy class

"Όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως π.χ. πανωφόρι, ομπρέλα, φωτογραφική μηχανή ή αγορές από τα Καταστήματα Αφορολογήτων Ειδών, πρέπει να τοποθετούνται στη χειραποσκευή σας! Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, το πρόσθετο αντικείμενο, θα θεωρηθεί επιπλέον αποσκευή και θα χρεωθείτε ανάλογα."
Οτι τι, αν κρατάω στο χέρι το παλτό μου θα το χρεώσουν ως έξτρα αποσκευή? :eek: Αν το φοράω, όχι? :haha:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επιτρεπόμενα όρια χειραποσκευών για το economy class

"Όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως π.χ. πανωφόρι, ομπρέλα, φωτογραφική μηχανή ή αγορές από τα Καταστήματα Αφορολογήτων Ειδών, πρέπει να τοποθετούνται στη χειραποσκευή σας! Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, το πρόσθετο αντικείμενο, θα θεωρηθεί επιπλέον αποσκευή και θα χρεωθείτε ανάλογα."
Οτι τι, αν κρατάω στο χέρι το παλτό μου θα το χρεώσουν ως έξτρα αποσκευή? :eek: Αν το φοράω, όχι? :haha:
Αν φορας παλτο και εχεις και μπουφαν στο χερι ναι θα πρεπει να σε χρεωσουν υποθετω...για να δουμε θα τα βαζουν μ αυτο το μετρο τα μπουφαν στα ποδαρακια τους απο κατω οι επιβατες ή θα συνεχισει το μπουκωμα των ντουλαπιων που ναι για τις αποσκευες μ αυτα?γιατι δε νομιζω οτι θα σου ανοιγουν την χειραποσκευη να σου βαζουν μεσα το παλτο σου κατα τον ελεγχο...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ανταπόκριση από αεροδρόμιο Δασκαλογιάννης των Χανίων σε πτήση για Θεσσαλονίκη. Γίνεται έλεγχος διαστάσεων των χειραποσκευων. Η υπάλληλος τονίζει σε εναν παππού ότι η πολιτικη της εταιρίας έχει αλλάξει. Μου ζητάει να ελέγξουμε τη δική μου. Είναι στα ορια των διαστάσεων. Τη βάζω στο κουτί και μου λέει: ναι χωράει οριακα :haha:. Και δεν εννοώ ότι την έβαλα σπρωχνοντας την ή κουνώντας την. Απλά είναι ακριβως στα όρια. Περιμένουν να βρουν κάνα αγχωδη πρωτάρη και να τον χρεώσουν.
ΥΓ. Ryanair θα λέμε και θα κλαίμε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επιτρεπόμενα όρια χειραποσκευών για το economy class

"Όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως π.χ. πανωφόρι, ομπρέλα, φωτογραφική μηχανή ή αγορές από τα Καταστήματα Αφορολογήτων Ειδών, πρέπει να τοποθετούνται στη χειραποσκευή σας! Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, το πρόσθετο αντικείμενο, θα θεωρηθεί επιπλέον αποσκευή και θα χρεωθείτε ανάλογα."
:shock::shock::shock:

Δηλαδή δε μπορείς να έχεις μεγάλη ομπρέλα (για τον χ, ψ λόγο που την προτιμά ο καθένας), το μπουφάν σου αν είναι καλοκαίρι Ελλάδα αλλά πας σε χειμερινό προορισμό θα το φορέσεις αναγκαστικά και έχεις την επιλογή να ψωνίσεις μόνο ψιλοπραγματάκια από Duty Free...Υπέροχα!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μου ζητάει να ελέγξουμε τη δική μου. Είναι στα ορια των διαστάσεων. Τη βάζω στο κουτί και μου λέει: ναι χωράει οριακα :haha:. Και δεν εννοώ ότι την έβαλα σπρωχνοντας την ή κουνώντας την. Απλά είναι ακριβως στα όρια.
Επική περιγραφή.:haha:
Την επόμενη φορά που θα είναι πιο μεγάλη, πες της να σπρώξει λίγο και θα χωρέσει.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
μου εχει τυχει στο αεροδρομιο της Πραγας να θελει σωνει κ καλα να με χρεωσει για την χειραποσκευη επειδη δεν ηθελα να την παραδωσω...μου λεει να την βαλω στο κουτι για να δουμε διαστασεις.στην αρχη δεν μπαινει με τιποτα κ με υπεροπτικο υφος μου λεει οτι πρεπει να πληρωσω για τη βαλιτσα,αγανακτησμενος εγω βαραω με δυναμη τη βαλιτσα κ μπαινει ακριβως! της δειχνω οτι κοιτα χωρεσε κ η υπαλληλος αλλαξε 10 χρωματα...μετα βεβαια ζοριστηκα να την βγαλω απο το box αλλα δεν της περασε!!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ετσι ξεκίνησε και το δικό μου. Μου λέει να τη βαλουμε στις αποσκευές. Αρνούμαι εγώ λογω υπολογιστή. Ξαφνικά θυμάται οτι πρέπει να γίνει έλεγχος των διαστάσεων της. Τη πάω στο κουτί και μπαίνει κατευθείαν. Μου λέει μπήκε οριακά. Ε της λέω την πήρα ακριβώς στις επιτρεπομενες διαστάσεις
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
στη πτηση Αθηνα Χανια στις 11 του μηνα η Agean ανακοινωνει πως ακομη και τα ψωνια απο τα Duty θα πρεπει να μπουν μεσα στη βαλιτσα...δεν δικαιολογουν πλεον σακκουλες και σακκουλακια........................
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
στη πτηση Αθηνα Χανια στις 11 του μηνα η Agean ανακοινωνει πως ακομη και τα ψωνια απο τα Duty θα πρεπει να μπουν μεσα στη βαλιτσα...δεν δικαιολογουν πλεον σακκουλες και σακκουλακια........................
Καλα κανουν βαλτε τα κατω απο το χωρο των θεσεων...νισαφι πια που δεν εχει χωρο ποτε για αποσκευες αλλα εχει μονο σακουλες με δωρα και γλυκα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επειδή το έχεις ξαναπεί αυτό το 'βάλτε τα κάτω απ' τις θέσεις', έχεις καταλάβει ότι αυτό δεν επιτρέπεται στο νέο κανονισμό και ότι πρέπει να στριμωχτούν όλα στη χειραποσκευή ή δεν παρακολουθείς τη συζήτηση;
Αφού με το νέο κανονισμό πρέπει να βάλω πανωφόρια και σακούλες duty free στη χειραποσκευή για ποιο ακριβώς λόγο αφού επιβιβαστώ στην καμπίνα να τα βγάλω απ' τη χειραποσκευή και να τα βάλω κάτω απ' τη θέση μου;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Για δύο σοκολάτες πληρώνω και έξτρα αποσκευές. Πόσο την χρεώνουν;
Τέλεια :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επειδή το έχεις ξαναπεί αυτό το 'βάλτε τα κάτω απ' τις θέσεις', έχεις καταλάβει ότι αυτό δεν επιτρέπεται στο νέο κανονισμό και ότι πρέπει να στριμωχτούν όλα στη χειραποσκευή ή δεν παρακολουθείς τη συζήτηση;
Αφού με το νέο κανονισμό πρέπει να βάλω πανωφόρια και σακούλες duty free στη χειραποσκευή για ποιο ακριβώς λόγο αφού επιβιβαστώ στην καμπίνα να τα βγάλω απ' τη χειραποσκευή και να τα βάλω κάτω απ' τη θέση μου;
Παρακολουθω μια χαρα τη συζητηση αλλα ισως εχετε σκεφτει οτι το κανουν ή το λενε για να μην υπερφορτωνεστε ψωνια;;;σε οσες πτησεις εσωτερικου εχω παει εχει παντα 30σακουλες ο καθενας..συγνωμη κιολας αν θες να ψωνισεις ή να μεταφερεις 30 σακουλες πηγαινε με το κτελ το καραβι ή πληρωσε αποσκευη...στη τελικη αν εχεις χειραποσκευη και τσαντα προσωπικη βαλε την σακουλα με τα ψωνια σου μεσα κανεις σε θα σου πει τιποτα...αν παλι θες να ψωνισεις τα μισα duty free κανε τα κουμαντα σου δε πιστευω να ναι υποχρεωμενη η εταιρια ή ο συνεπιβατης σου να σου "παραχωρησει" τον χωρο στις αποσκευες που του δινει η αεροπορικη για να βαλει την χειραποσκευη του για να βαλεις εσυ τα ψωνια σου...αλλα οταν οι μισοι παιρνουν ολες τις σακουλες στα χερια και μετα απαιτουν να τις βαζουν στο χωρο αποσκευων πολυ σοφη την βρισκω την κινηση της εταιριας!αλλα ξεχασα ο ελληναρας εχει παντα δικιο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.232
Μηνύματα
884.401
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom