Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι λες καλέ; Θα έχει ο άλλος την απαίτηση να βάλει και βαλίτσα και μπουφάν και τσάντα πλάτης και πλαστικές σακούλες στο πάνω ντουλάπι κι ο οποιοσδήποτε άλλος που θέλει να βάλει τη βαλίτσα του εκεί(το μόνο δηλαδή που δε χωράει κάτω από το κάθισμα ή στα πόδια του) θα τη δίνει δέκα σειρές παραπέρα ή κάτω στο αμπάρι;
Ας μη μου έκανες χώρο δεν πειράζει, θα έκανε ήθελες δεν ήθελες η αεροσυνοδός.
Πάμε άλλη μία φορά να το εξηγήσω καλύτερα. Δε μιλάω για όσους έχουν και βαλίτσα καμπίνας και μπάκπακ/σακούλες. Μιλάω για όσους έχουν μόνο μπάκπακ/σακούλες στην καμπίνα, δικαιούνται μιας θέσης στα ντουλαπάκια (αν υπάρχει διαθέσιμος χώρος) και δε θέλουν να βάλουν το μπάκπακ ή τη σακούλα κάτω απ' το μπροστινό κάθισμα και να τους κλέβει το χώρο για τα πόδια. Και επειδή δεν είσαι Σέρλοκ Χολμς να καταλαβαίνεις όταν βλέπεις ένα μπάκπακ ή μια σακούλα στα ντουλαπάκια αν αυτό ανήκει σε άτομο που έχει φέρει και βαλίτσα στην καμπίνα ή δεν έχει κανένα άλλο αντικείμενο, θα πρέπει να μην το πειράζεις απ' τη θέση του, να μην έρχεσαι σε διαπληκτισμό με επιβάτες και να ζητάς βοήθεια από αεροσυνοδό.

Επίσης, όπως είπα πριν, τα ντουλαπάκια ενός αεροπλάνου δεν είναι φτιαγμένα για να χωράνε από μια βαλίτσα για κάθε επιβάτη, χωράνε λιγότερες. Δηλαδή ακόμα κι αν αύριο έβγαινε ένας κανονισμός ότι απαγορεύονται τα μπάκπακ, οι σακούλες duty free, οι ομπρέλες, τα τσαντάκια, τα πανωφόρια και οτιδήποτε πέραν βαλιτσών και εμφανίζονταν όλοι οι επιβάτες της πτήσης με μία βαλίτσα καμπίνας πάλι δε θα μπορούσαν όλοι να εξυπηρετηθούν. Άρα το πρόβλημα δεν είναι οι σακούλες, τα μπάκπακ και τα πανωφόρια αλλά το μεγάλο μέγεθος των βαλιτσών καμπίνας που όλοι επιμένουν να κουβαλάνε στην καμπίνα για να μην πληρώσουν ακριβότερο εισιτήριο και να εκμεταλλευτούν στο μέγιστο το όριο της επιτρεπόμενης χειραποσκευής.

Άρα αν ερχόσουν σε μια πτήση και επέμενες να μετακινήσεις μπάκπακ και σακούλες επιβατών απ' τα ντουλαπάκια για να τοποθετήσεις τη βαλίτσα σου θα σου έλεγα απλά είτε να στέκεσαι στη ουρά για να μπαίνεις νωρίτερα στην καμπίνα ή να πληρώνεις ακριβότερο εισιτήριο με δικαίωμα αποσκευής.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άρα το πρόβλημα δεν είναι οι σακούλες, τα μπάκπακ και τα πανωφόρια αλλά το μεγάλο μέγεθος των βαλιτσών καμπίνας που όλοι επιμένουν να κουβαλάνε στην καμπίνα για να μην πληρώσουν ακριβότερο εισιτήριο και να εκμεταλλευτούν στο μέγιστο το όριο της επιτρεπόμενης χειραποσκευής.
Ναι οκ θα σταματήσω να επιμένω να την κουβαλώ για να λυθεί το πρόβλημα. Συγγνώμη κιόλας!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ναι οκ θα σταματήσω να επιμένω να την κουβαλώ για να λυθεί το πρόβλημα
Ο north δεν είπε να μην κουβαλάς , απλά όλοι βλέπουμε βαλίτσες που ξεπερνούν τις διαστάσεις ή/ και τα κιλά.

Για εμένα φταίνε οι αεροπορικές, ας κάνουν αυστηρούς ελέγχους να στρώσει η κατάσταση.

Επίσης όσο οι επιβάτες έχουν χειραποσκευές εντός των κιλών / διαστάσεων όλα είναι βάση του κανονισμού
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα στην ομάδα!ελπιζω να γράφω την απορία μου στο σωστό σημείο!λοιπον, προγραμματίζω ένα ταξίδι στο μαροκο και εκλεισα τα εισιτήρια μου με ετζιαν χωρίς να έχω διαβάσει πιο πριν ότι στα αεροδρόμια του Μαρόκου δεν υφίσταται ονλαιν Τσεκ-ιν. Έχει κάποιος εμπειρία σχετικά με τον αν ζυγίζουν αποσκευή εφόσον θα πρέπει να κάνω εκει το τσεκιν μου; Η αποσκευή που χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου είναι ακριβώς εντός των διαστάσεων που επιτρέπει η εταιρεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Καλησπερα στην ομάδα!ελπιζω να γράφω την απορία μου στο σωστό σημείο!λοιπον, προγραμματίζω ένα ταξίδι στο μαροκο και εκλεισα τα εισιτήρια μου με ετζιαν χωρίς να έχω διαβάσει πιο πριν ότι στα αεροδρόμια του Μαρόκου δεν υφίσταται ονλαιν Τσεκ-ιν. Έχει κάποιος εμπειρία σχετικά με τον αν ζυγίζουν αποσκευή εφόσον θα πρέπει να κάνω εκει το τσεκιν μου; Η αποσκευή που χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου είναι ακριβώς εντός των διαστάσεων που επιτρέπει η εταιρεία.
Μπορεις να προσθεσεις εγκαιρα την χειραποσκευη σου ως αποσκευη απο τη διαχειριση της κρατησης αν προκειται να εισαι υπερβαρη στην επιστροφη, πριν το τσεκ ιν ωστε να μη χρεωθεις αυξημενη την τιμη της αποσκευης στο αεροδρομιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.070
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω τσακωθεί άπειρες φορές επειδή βάζουν τα προσωπικά τους αντικείμενα που έχουν τα γαλάζια χαρτάκια. Τα γαλάζια χαρτάκια δηλώνουν ότι το συγκεκριμένο αντικείμενο ΠΡΕΠΕΙ να πάει στα πόδια του επιβάτη.
Όταν κάποιος ηλίθιος τσεκινατζής/gate agent της A3 μου βάζει γαλάζιο αυτοκόλλητο, το σκίζω στα 1-2 μέτρα από το γκισέ και φροντίζοντας να με βλέπει. Σημειωτέον ότι πάντα ταξιδεύω μόνο με ένα μικρό backpack στην καμπίνα (εκεί μου το βάζουν). Ευχαριστώ, αλλά δε σκίστηκα να πακετάρω light για να περιοριστεί ο χώρος στα πόδια μου ως αποτέλεσμα. Το "βάζουμε σε όλα τα backpack γαλάζο αυτοκόλλητο" είναι σχετικά πρόσφατη πολιτική της A3, και φυσικά αυτός που το σκέφτηκε πρέπει να απολυθεί άμεσα καθώς προκαλεί ζημιά στη σοβαρότητα της εταιρίας.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ποτέ μα ποτέ όταν ταξιδεύω με 1 αντικείμενο δεν μου έχουν βάλει την γαλάζια ετικέτα. Αν ταξιδεύεις με
Σημειωτέον ότι πάντα ταξιδεύω μόνο με ένα μικρό backpack στην καμπίνα
Τότε κακώς που σου βάζουν το γαλάζιο χαρτάκι.

Αν έχει κάποιος μόνο 1 αντικείμενο εννοείται πάει πάνω. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί κουβαλούν την προίκα τους . Για εμένα φταίνε οι αεροπορικές , ας αρχίσουν να χρεώνουν με βάση τους όρους και όλα θα στρώσουν.

Θεωρώ γελοίο να θέλει ο κάθε επιβάτης να παίρνει μια 8κιλη (που θα την μετατρέψει σε 10κιλη) ένα προσωπικό αντικείμενο (που θα το γεμίσει με 5-6 κιλά) και 2-3 τσάντες duty free και το μπουφάν του και ΟΛΑ αυτά θα απαιτεί να μπουν στα ντουλάπια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποτέ μα ποτέ όταν ταξιδεύω με 1 αντικείμενο δεν μου έχουν βάλει την γαλάζια ετικέτα. Αν ταξιδεύεις με..
Τότε κακώς που σου βάζουν το γαλάζιο χαρτάκι.
Με αυτο ταξιδευει. Αυθεντικη φωτο της αποσκευης του. Δεν το λες κ μικρο.
(Το πρασινο χαρτακι της εταιρειας φημολογειται οτι για χρονια το κραταει εκει)

204959_2015293421966_3635447_o.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.070
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με αυτο ταξιδευει. Αυθεντικη φωτο της αποσκευης του. Δεν το λες κ μικρο.
(Το πρασινο χαρτακι της εταιρειας φημολογειται οτι για χρονια το κραταει εκει)

View attachment 270973
Το συγκεκριμένο backpack έχει διαλυθεί από το 2014. Σήμερα χρησιμοποιώ ένα north face 40 λίτρων, συνήθως μισογεμάτο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το συγκεκριμένο backpack έχει διαλυθεί από το 2014. Σήμερα χρησιμοποιώ ένα north face 40 λίτρων, συνήθως μισογεμάτο.
Μικρο το λες 40 λιτρων?!!...Δηλ παρομοιο...δεν το λες κ χαρτοφυλακα..
(Ελπιζω να φερει κι αυτο περηφανα την πρασινη ετικετα της εταιρειας, οπως το προηγουμενο της φωτο)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.070
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τότε κακώς που σου βάζουν το γαλάζιο χαρτάκι.
Κακως σε σχέση με τι; Σε σχέση με το θα ήταν σωστό, σε σχέση με το τι θεωρείς και θεωρώ ή σε σχέση με την πολιτική της εταιρίας; Οι οδηγίες της Aegean προς το προσωπικό εδάφους είναι να βάζουν το γαλάζιο αυτοκόλλητο σε όλα τα backpacks αδιακρίτως, και αυτό είναι το πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom