Ακύρωση πτήσης λογω απεργίας

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αντιστοιχη ανακοινωση της ryanair υπαρχει;
Η πτηση μου ειναι απο Θεσσαλονικη προς Τσιαμπινο και στην σελιδα τους δεν βλεπω κατι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντιστοιχη ανακοινωση της ryanair υπαρχει;
Η πτηση μου ειναι απο Θεσσαλονικη προς Τσιαμπινο και στην σελιδα τους δεν βλεπω κατι.
Θα περιμενεις πολυ ακομα....δηλ λιγο πριν την πτηση θα σου πουν ακυρωθηκε, εχει 4 ωρη καθυστερηση κλπ. Οι low cost εχουν καποιο ρίσκο που εχει αναλυθει. Καλη τυχη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντιστοιχη ανακοινωση της ryanair υπαρχει;
Η πτηση μου ειναι απο Θεσσαλονικη προς Τσιαμπινο και στην σελιδα τους δεν βλεπω κατι.
Τωρα ειδα την ωρα της πτήσης σου. Ειναι στο ωραριο απεργιας του προσωπικου της ραιαν (14.00-18.00). Εκτιμω θα καθυστερησει για μετα τις 18.00, απιθανο να ακυρωθει. Προετοιμαστειτε αναλογα...
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Γεια σας παιδιά.
Αν και οφ τόπικ, σας ενημερώνω ότι στην Ιταλία θα γίνει 24ωρη απεργία στα ΜΜΜ στις 23 Φεβ και ακυρώθηκαν οι πτήσεις 22 απόγευμα και 24 πρωινές (που ταξιδεύαμε).......:cry::cry::cry:
Από το pamediakopes μας πρότειναν να ταξιδέψουμε Σάββατο απόγευμα και να φτάσουμε εκεί, στις 21.00.:icon_evil:
Δεν ξέρω αν μας μούτζωσε κανείς.... έχω απογοητευθεί πάρα πολύ.
 
Last edited by a moderator:

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
τι συμπτωση...κι εγω. αλλα με αλλη εταιρεια μια και ειχε ανακοινωθει απο τον περασμενο μηνα η απεργια...
Απο που ενημερωθηκες για την απεργια;
Διαβασα οτι και στις 8 Μαρτιου εχει γενικη απεργια τρενα και αεροπλανα και εχω κλεισει η γκαντεμω την επιστροφη μου για τοτε.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενημερωση άμεση απο το σαιτ της Alitalia βεβαια αλλα κ απο το σαιτ του υπουργείου Μεταφορων. Αυτο που αναγραφηκε πριν περί απεργιας στα ΜΜΜ στις 23/2 δεν ισχύει βεβαια. Η απεργια αφορα συγκεκριμενες εταιρειες κ ωρες. Στις 8/3 θα ειναι χειροτερα αλλα θυμιζω παντα υπάρχουν προστατευμενες ωρες (7-10, 18-21.00 κ πτήσεις. Χωρια που μπορει να ακυρωθει η απεργια ως τοτε...
http://scioperi.mit.gov.it/mit2/public/scioperi
 

Mystis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Αν θα εισαι μεσημερι στειλε ενα πμ εκεινη τη μερα να σε ενημερωσω απο πρωτο χερι...καλο ταξιδι.
Thanks, επίσης! 12:30 πετάω από Αθήνα, και με έβαλαν στις 7:30 από Ρώμη για Παλέρμο, οπότε εκεί θα το βγάλω το μεσημέρι :)
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Από το σάιτ της Alitalia ενημερώθηκα για την 24ωρη απεργία της 23 Φεβ 17.

The USB and CUB Trasporti trade unions, together with ANPAC and ANPAV professional associations have confirmed on 23 February a 24 hours strike.
https://www.alitalia.com/el_gr/fly-alitalia/news-and-activities/news/info-strike-23-feb.html
Δεν ξέρω τί σωματεία είναι αυτά, υπέθεσα ότι αφορούν όλα τα ΜΜΜ, τελικά αφορούν μόνο στα αεροδρόμια. Το θέμα είναι ότι ακύρωσαν πάρα πολλές πτήσεις.

Τέλος πάντων, εμείς καμία ενημέρωση εκτός από ένα email χθες, στις 16.16, το οποίο το είδα στις 19.00 και έπαθα ένα εγκεφαλικό, μιας και δεν είχα ιδέα!
Χθες το πρωί μπήκα στο σάιτ της Αλιτάλια να δω για το checkin και δεν πρόσεξα καθόλου τις ανακοινώσεις.
Σήμερα θα μιλήσουμε με το pamediakopes να δούμε τί θα καταφέρουμε. Μπορώ να ζητήσω να φύγω μία μέρα νωρίτερα; Χωρίς να πληρώσω παραπάνω εννοείται...
Παιδιά είστε πολύ τυχεροί όσοι σας αλλάζουν την ίδια μέρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι η απεργία ευθύνη της εταιρίας ώστε να σου παρέχει μετά τη διαμονή, το φαγητό καθώς και το πηγαινέλα στο αεροδρόμιο;
Καλά δεν πληρώνουν οι αεροπορικές μόνο σε περίπτωση δικής τους υπαιτιότητας. Μου έχει τύχει να μου πληρώσουν τα πάντα λόγω τυφώνα, μία φορά λόγω απεργίας κι άλλη μία λόγω ομίχλης. Στον τυφώνα μάλιστα ήταν πενταστερο με όλα τα γεύματα για πέντε μέρες. Εξαρτάται από την εταιρεία, κάποιες είναι και σοβαρές και γαλαντομες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.τελικά αφορούν μόνο στα αεροδρόμια. 2.Μπορώ να ζητήσω να φύγω μία μέρα νωρίτερα; Χωρίς να πληρώσω παραπάνω εννοείται...
.
1. Στα λινκ που ειχαν ηδη αναφερθει φαινεται ακριβως ποια σωματεια κ ποιες ωρες αφορα. Με λιγα λογια κυριως πτησεις 14.00-18.00 θα εχουν θεμα.
2. Μπορεις να ζητησεις οτι προσφερει η εταιρεια και αναφερεται στο λινκ που εβαλες.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
1. Στα λινκ που ειχαν ηδη αναφερθει φαινεται ακριβως ποια σωματεια κ ποιες ωρες αφορα. Με λιγα λογια κυριως πτησεις 14.00-18.00 θα εχουν θεμα.
2. Μπορεις να ζητησεις οτι προσφερει η εταιρεια και αναφερεται στο λινκ που εβαλες.
1. Σημασία έχει ότι ακυρώθηκε η πτήση μας, για 24/2 στις 05.55.
2. Παιδιά, είμαι πολύ χαρούμενη, μας άλλαξαν την πτήση και φεύγουμε αύριο ακι φτάνουμε εκεί, στι 21.05. Θα μείνουμε κοντά στο αεροδρόμιο, σε ξενοδοχείο με δωρεάν μεταφορά και το πρωί αναχωρούμε για Μαδρίτη.:D
Άντε, μακάρι να τελειώσουν εδώ οι αναποδιές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom