Ακύρωση ταξιδίου

pop

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο, Νέα Υόρκη
Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πέρυσι τον Οκτώβριο μέσω του site της Ολυμπιακής έβγαλα ένα εισητήριο για Αθήνα - Παρίσι που τελικά όμως δεν πήγα. Πριν το check in κάλεσα στο αεροδρόμιο να ενημερώσω οτι δεν θα πάω και μου είπαν οτι αυτό το εισητήριο θα ισχύει για ένα χρόνο και δεν ακυρώνεται, αλλά θα πρέπει να πάρω μετά όταν ταξιδέψω τελικά ένα πιο ακριβό γιατί μου είπαν οτι υπάρχει κάτι σαν "ποινή" γι' αυτό. Το εισητήριο που είχα πάρει ήταν 187 ευρώ αλλά δεν καταλαβαίνω θα πάω σε άλλη θέση π.χ. γι' αυτό θα πληρώσω παραπάνω?

Tnx:roll:
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πέρυσι τον Οκτώβριο μέσω του site της Ολυμπιακής έβγαλα ένα εισητήριο για Αθήνα - Παρίσι που τελικά όμως δεν πήγα. Πριν το check in κάλεσα στο αεροδρόμιο να ενημερώσω οτι δεν θα πάω και μου είπαν οτι αυτό το εισητήριο θα ισχύει για ένα χρόνο και δεν ακυρώνεται, αλλά θα πρέπει να πάρω μετά όταν ταξιδέψω τελικά ένα πιο ακριβό γιατί μου είπαν οτι υπάρχει κάτι σαν "ποινή" γι' αυτό. Το εισητήριο που είχα πάρει ήταν 187 ευρώ αλλά δεν καταλαβαίνω θα πάω σε άλλη θέση π.χ. γι' αυτό θα πληρώσω παραπάνω?

Tnx:roll:
Καλημέρα,
προφανώς το εισιτήριο επιδέχεται αλλαγή πληρώνοντας κάποιο extra ποσο για αυτό - αν όμως δεν είναι διαθέσιμη πλέον η ίδια class που έχεις ήδη, τότε θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση στην επομενη διαθέσιμη class, πληρώνοντας έτσι k την διαφορα που θα προκύψει (συν το πρόστιμο αλλαγής φυσικά)...
 
  • Like
Reactions: pop

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Η Ολυμπιακή αλλάζει καθεστώς από 1/10 (δες σε αυτό το θέμα τις λεπτομέρειες). Άρα ψάξε το λίγο μήπως δεν ισχύει το εισητήριό σου από κει και μετά.
 

pop

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο, Νέα Υόρκη
Καλημέρα,
προφανώς το εισιτήριο επιδέχεται αλλαγή πληρώνοντας κάποιο extra ποσο για αυτό - αν όμως δεν είναι διαθέσιμη πλέον η ίδια class που έχεις ήδη, τότε θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση στην επομενη διαθέσιμη class, πληρώνοντας έτσι k την διαφορα που θα προκύψει (συν το πρόστιμο αλλαγής φυσικά)...
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου, τί είναι το πρόστιμο αλλαγής όμως? Είναι κάποιο στανταρ ποσό ή εξαρτάται απο κάτι?
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου, τί είναι το πρόστιμο αλλαγής όμως? Είναι κάποιο στανταρ ποσό ή εξαρτάται απο κάτι?

εξαρτάται από το class (k φυσικά είναι διαφορετικό από εταιρεία σε εταιρεία)..υπάρχουν όμως k περιπτώσεις όπου για να γίνει η αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να γίνει αναβάθμιση στο "επομενο" class!
Λογικά στην επιβεβαίωση τις κράτησης θα πρέπει να αναφέρονται όλοι οι οροι αλλαγής k ακύρωσις με τα αντίστοιχα πρόστιμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom