Αλλαγή προσφώνησης σε εισιτήριο

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μια φίλη μου έκλεισε εισιτήρια μέσω Ολυμπιακής για Νέα Υόρκη με την Delta. καταλάθως μπήκε στην αρχή του ονόματος κύριος αντί για κυρία. ενώ μίλησε αρχικά με την Ολυμπιακή και της είπαν ότι πιθανότατα δεν θα υπάρχει πρόβλημα, μετά της είπαν ότι θα πρέπει να το αλλάξει και πληρώσει κάποια επιπλέον λεφτά γιατί μετράει σαν μεταβίβαση του εισιτηρίου σε άλλο άτομο!!:shock:
Τελικά την ενημέρωσαν ότι δεν θα πληρώσει για την αλλάγη της προσφώνησης αλλά θα δώσει κάποια λεφτά παραπάνω για το νέο εισιτήριο που θα της κλείσουν (κοστίζει πιο πολλά) γιατί το αρχικό θα πρέπει να της το ακυρώσουν!!!
Ειναι φυσιολογικά ολά αυτά? αν προσπαθήσει να παει με το εισιτήριο που γράφει κύριος θα παίξει πρόβλημα???
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω πάντως εκανα λαθος το μικρο ονομα -οχι μεγαλη διαφορα, βεβαια, από Georgios- George και δεν εκανα τιποτα...σε αλλη εταιρια,αλλα τα ιδια μου ειπανε και τελικα ταξιδεψαμε χωρις προβλημα..:cool:
 

ghelpme

Member
Μηνύματα
6
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΣΚΑΝΗ
Και εγώ με όνομα στη ταυτότητα Georgios, πέταξα ως George με Lufthansa, Alitalia και Aegean δίχως πρόβλημα σε Βερολίνο, Ρώμη και Μιλάνο.
Για US πάντως, δεν θα το τολμούσα...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Οκ τελικα! Κατάφερε να αλλάξει την προσφώνηση χώρις να πληρώσει παραπάνω!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Οκ τελικα! Κατάφερε να αλλάξει την προσφώνηση χώρις να πληρώσει παραπάνω![/QUOTE

Επειδή σε πολλούς έχει τύχει κάτι παρόμοιο και σε άλλους μπορεί να τύχει (ξου - ξου - ξου), εξήγησε μας αν φυσικά υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που αντιμετωπίζεται αυτό το πρόβλημα :roll:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μμμμ...τους "πρήζεις" μέχρι να βρεις το δίκιο σου!!;) Αυτό έκανε η φίλη μου...
Είναι τόσο ηλίθιο για κάτι τόσο απλό και ανούσιο (δεν μιλάμε για αλλαγή ονόματος, μιλάμε για αλλαγή προσφώνησης) να πρέπει να πληρώσεις...:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Vito μάλον έπεξε ρόλο ο προορισμός και άρχισαν τα μούρμουρα!!
Για εσωτερικό γενικώς ταξιδεύω σαν Mr επειδή μονίμως δεν προσέχω τι τσεκάρω.
ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Θελει προσοχη και ελεγχο των στοιχειων γιατι κανεις δεν ξερει ποσο μ@#$%κας ειναι ο υπαλληλος της ξενης εταιρειας.

Μου ειχε τυχει τη δεκαετια του 80 σαν φοιτητης να κλεισω απο το τηλεφωνο μεσω του εδω πρακτορειου της ΒΑ, και για το μικρο μου ονομα και ειπα "Γιανννης". Η πιτσιρικα στην αλλη γραμμη εβαλε αρχικο J (δηλ. "John") αντι Ι ("Ioannis") . Μου βγηκε η Παναγια να εξηγησω στην υπαλληλο της ΒΑ στην Αγγλια το προβλημα. Τελικα μετα απο πολλα τηλεγωνηματα ημουν ΟΚ. Φανταζομαι αν ημουν στις ΗΠΑ δεν ξεμπλεκα με τιποτα.

Απο τοτε δεν λεω το ονομα αλλα το αρχικο μου μονο.
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
η προσφωνηση σε μερικες εταιρειες δεν ειναι υποχρεωτικο πεδιο. εγω πχ εχω κανει λαθος σε προσφωνηση στην ετζηαν. ειδα οτι δεν ηταν υποχρεωτικο δεν το αλλαξα...δεν μου ειπαν τιποτα..και ταξιδεψα κανονικα.[υγ. το καινουργιο σαιτ της ετζηαν τωρα εβαλε υποχρεωτικη και την προσφωνηση]
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μήπως δε μιλάμε για το όνομα στο εισιτήριο αλλά στο APIS?
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Vito μάλον έπεξε ρόλο ο προορισμός και άρχισαν τα μούρμουρα!!
Για εσωτερικό γενικώς ταξιδεύω σαν Mr επειδή μονίμως δεν προσέχω τι τσεκάρω.
ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Σαφώς και επαιξε ο προορισμός.. Αν το εβγαζε απευθείας από την Delta να το καταλάβω.Το εβγάλε μεσω Ολυμπιακής..είναι ηλίθιο να της λένε ότι θέλει να κανει μεταβίβαση ονοματος όταν ελληνικά ξέρουν και διαβάζουν..το ιδιο γυναικειο ονομα είναι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom