Ταϊλάνδη Αλλοτριωμένο Πουκέτ!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...άντε να δούμε μήπως μου φάει το Δομήνικο τελευταία στιγμή!
Το Πουκετ??:haha::haha: Η συγκριση υφισταται μονο αν σκεφτεσαι free στο Πουκετ vs δεκαημερο εγκλεισμο σε All Inclusive της Πουντα κανα!
Ασιολατρες μη μου επιτεθειτε , στο Πουκετ αναφερομαι μονο..οχι σε ολη την Ταυλανδη :)

Donatella σε ακουω με ενδιαφερον αφου κι εγω οπως η renata πηγα πριν 10 χρονια και το νησι ειχε ακομα ομορφες γωνιες χωρις να εχει επηρεαστει απο τον τουρισμο που ηδη ειχε καννιβαλισει την Πατονγκ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Περιμενω τη συνεχεια .Με ενδιαφερει πολυ η οπτικη σου.Πως και δεν σας ειπαν οι φιλοι σας για Κο Σαμουι και τα γυρω νησια.Πιο ομορφο και λιγοτερο τουριστικο,οχι ερημο βεβαια αλλα με λιγοτερο κοσμο και σεξοτουρισμο απο Πουκετ.
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.
Ήμασταν ανάμεσα στο Κο Σαμούι & Πουκετ, αλλά ο άντρας μου είχε μια ανασφαλεια για Κο Σαμούι, τύπου: Μήπως δεν έχει και πολλα πράγματα για να κάνουμε!!

ΠΑΙΔΙΑ χαίρομαι πολύ για τα μνμ σας, με ενθαρρύνουν!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΠΑΙΔΙΑ χαίρομαι πολύ για τα μνμ σας, με ενθαρρύνουν!!!
Ναι, αλλά δεν προχωράς στο παρασύνθημα: Στη συνέχεια, δηλαδή! :haha:

(Δεν σε αγχώνω, αστειεύομαι, με την ησυχία σου...)
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.
χαχα, υπομονή, είναι και η πρώτη ιστορία μου καταλαβαίνεις, φέεετααααααα!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το Πουκετ μια χαρα νησι ειναι...αλλα τα εκατομμυρια τουριστων καθε χρονο, λογικο και σιγουρο ειναι, να αλλοτριωσουν μεχρι και τις πετρες.

Donatella δωσε Πουκετ στο λαο.:sharkisland:
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
1.624
30/11/10 βρέθηκα κι εγώ στο Πουκέτ για 7 ημέρες. Θα πω συνοπτικά ότι οι 4 ημέρες Κράμπι μετά (αλλά και η Μπανγκόκ) έσωσαν το ταξίδι. Εντάξει, δεν ήταν τόσο τραγικά στο Πουκέτ, αλλά το περιμέναμε όμως διαφορετικό. Δεν βοήθησε και ο καιρός αφού οι μουσώνες φέτος τελειώσαν μέσα Δεκέμβρη, 1,5-2 μήνες αργότερα από το μέσο όρο...
Θα τοποθετηθώ και παλι κατά την εξέλιξη της ιστορίας σου.
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.
@xenos: συμφωνω, θα το δεις και στην συνεχεια!
@adiaforos: καταλαβαίνω απολύτα τι λες!
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΙΜΜΙΑ, ΟΙ ΒΟΜΒΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ… (ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την συνέχεια από τους Phuket Lovers)

Συνολικά η διαμονή μας στο Πουκέτ διήρκησε 2 εβδομάδες, δυστυχώς οι εντυπώσεις που πήρα φεύγοντας δεν ήταν και οι καλύτερες, θεωρώ πως είναι υπερεκτιμημένος προορισμός, με χαμηλή ποιότητα τουρισμού, χωρίς ίχνος κουλτούρας, θρησκείας και παράδοσης, έρμαιο του σεξοτουρισμού... (έφυγε η πρώτη ατομική) και πραγματικά ακόμα αναρωτιέμαι για ποια χώρα του χαμόγελου μιλάμε?? (το χαμόγελο του τζόκερ ίσως ΝΑΙ!!), οι περισσότεροι Ταϊλανδοί ήταν φοβερά κακότροποι, ένωναν τις παλάμες τους για να μας χαιρετίσουν, αλλά μάλλον για να τις τρίψουν πονηρά, μου έδωσαν την εντύπωση πως έχουν καβαλήσει το καλάμι, του τύπου: «ξέρεις δεν σε έχω ανάγκη, δεν είσαι εσύ? Θα είναι κάποιος άλλος μετά από εσένα», καμία ευγένεια (έχω αρκετά παραδείγματα).


Όταν έπεφτε η νύχτα στη Patong… η χαρά του αρρωστημένου μυαλού ξυπνούσε, σωστός ΚΑΝΙΒΑΛΙΖΜΟΣ, το να εκπορνεύεται ένα 13χρόνο κοριτσάκι εκεί, είναι πολύ κλισέ, συγκριτικά με την ομοφυλοφιλική παιδεραστία που δεσπόζει, όσο και να μην ήθελα να με ακουμπήσουν αυτές οι εικόνες, δεν το κατάφερα!! (τα περίμενα πιο Light τα πράγματα)

Το φαγητό πολύ μέτριο παντού, εκτός από 2 εστιατόρια , το The Port και το The Siam, εξαιρετική κουζίνα και όμορφο περιβάλλον, αν και στο The Siam είχαμε περάσει ένα δραματικό βράδυ, όπου αξίζει να σας αναφέρω το συμβάν για να καταλάβετε… είχε μπερδευτεί η σερβιτόρα και μας έφερε ένα πιάτο που δεν είχαμε παραγγείλλει και όταν της το είπαμε… ΕΞΑΛΛΗ μου φέρνει τον κατάλογο και προσπαθούσε με άσχημο ύφος και φωνές να με πείσει ότι εγώ έδειξα λάθος, είχαμε γίνει ρεζίλι σε όλο το μαγαζί, μου χάλασε το βράδυ!!

Όσο για τα σούπερ πάμφθηνα που λένε όλοι… εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως ότι δίνεις παίρνεις, είχε πιάτο με 20ευρώ με την σούπερ γκουρμεδιά αλλά και πιάτο με 3ευρώ σε παράγκες παρέα με διάφορα 4ποδα, τα πανηγύρια μας είναι μακράν (50 ναυτικά μίλια) καλύτερα , όπως και το μασάζ , είχε κάτι υπερπαραγωγές μαγαζιά (τύπου Spa, λέμε τώρα) πάνω στο δρόμο, με 5ευρώ για 1 ώρα, σε πιλάτευαν ανειδίκευτα κοριτσάκια, όπου στα διαλύματα τους ξεψείριζε η μια την άλλα (HELL YES! Το είδαμε!), σε ένα περιβάλλον βέβαια που μόνο καθαριότητα δεν απόπνεε!!


Το ξενοδοχείο μας ήταν μέτριο (Deevana Resort), το προσωπικό ήταν αγέλαστο και κακότροπο, δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε, τα Αγγλικά τους άθλια, κάθε βράδυ 4-5 το πρωί μας ξυπνούσαν οι φωνές των μεθυσμένων (μπορεί και ανήλικων) Αυστραλών, φυσικά και εκφράσαμε τα παράπονα μας στη ρεσεψιόν, αλλά όπως ανέφερα πιο πάνω, δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε (δεν είχα πάρει και το Pictionary μαζί βλέπεις) αααα να μην το ξεχάσω, τις ημέρες που δεν είχαμε εκδρομές ποιος μας ξυπνούσε από τις 10.00?? ε? το αγαπημένο μου κομπρεσέρ φυσικά (εντάξει, πόσες φανουρόπιτες να τάξω για να βρω την ησυχία μου?)!! Πάντως είχε ωραίο περιβάλλον, πνιγμένο στους κοκοφοίνικες και στο πράσινο (να τα λέμε και αυτά)!!


Επίσης θέλω να σχολιάσω, την μονοήμερη εκδρομή μας στα ΠΙ-ΠΙ, όπου μέσα στο speedboat έζησα την χειρότερη στιγμή της ζωής μου (καμία υπερβολή), χτυπιότανε σαν το διαολεμένο πάνω στην θάλασσα, ζαλίστηκα τόσο πολύ, είχα αρρυθμίες στην καρδιά, εγώ να χάνομαι και ο άντρας μου μαζί με μια νοσοκόμα κινέζα (ο Βούδας να την έχει καλά, όπου και αν βρίσκεται) να προσπαθούν να με συνεφέρουν. Φτάνοντας στην Μάγια (όσο στα χαμένα και να ήμουν), η εικόνα που αντίκρισα ήταν ΚΑΘΗΛΟΤΙΚΗ, σωστό καρτ ποστάλ, πανέμορφη παραλία, αλλά οι φίλοι μας Ταϊλανδοί βρήκαν τον τρόπο για ακόμη μια φορά να μας ξενερώσουν, είχαν αράξει όλα τα speedboats, σε όλο το μήκος της παραλίας, δεν μπορούσαμε να βγάλουμε μια φωτογραφία, αλλά να μην γίνομαι και αχάριστη… μας άφησαν ένα πολύ-πολύ μικρό μέρος για να κολυμπήσουν 200 άτομα (μπορεί και παραπάνω) σαν τα ζωάκια ο ένας πάνω στον άλλον. Άλλη εκδρομή σε άλλο γειτονικό νησί δεν τόλμησα να κάνω, μόνο αν έπεφτα με αλεξίπτωτο και έφευγα με ανεμόσκαλα, για κανένα λόγο δεν έμπαινα ξανά σε speedboat!!!


Την ΜΕΓΑΛΗ γκαντεμιά σας την άφησα για το τέλος, είστε έτοιμοι??????? ΠΑ ΡΑ ΠΑΜ ΠΑ ΠΑΜ…………………………………..(αναμονή κοινού)……………………………………………….
................στις 10 μέρες, ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΗΛΙΟ!!!!!!!

Ανοίγαμε τις κουρτίνες κάθε πρωί και αντικρίζαμε ένα γκρι ουρανό (πόσο Λονδίνο?), μας έριξε αρκετά αυτό, ιδικά όταν έμπαινα στο Facebook και έβλεπα μηνύματα φίλων να εκφράζουν παράπονα τύπου: «μα πότε θα χειμωνιάσει στην Ελλάδα, σε λίγο θα κάνουμε Χριστούγεννα με καλοκαιρινά», έξαλλη εγώ (ερχόμενη και από το νησί του ήλιου, καταλαβαίνετε!!), έκτοτε μάθαμε ότι και πριν πάμε έτσι ήταν και αφού φύγαμε έτσι συνέχισε (λες να ήταν ο Μητσοτάκης εκεί?).


Travel lovers φίλοι μου, θα ήθελα πριν κλείσω να σας πω ότι… αυτή ήταν η δική μου ιστορία (ελπίζω να μην σας πείρε ο ύπνος), μέσα από τα δικά μου μάτια.

Δεν μετανιώνω για το ταξίδι μου στο Πουκέτ, γιατί όλα για κάποιο λόγο γίνονται, απλά ήταν λάθος δίκης μας επιλογής, ήταν πολύ «μακριά» από αυτό που θέλαμε, ίσως επειδή είδαμε τα καλυτέρα στο Μπαλί, το ίδιο φτωχικά ήταν και εκεί αλλά ήταν όλα κλάσεις ανωτέρα.

Αν και με τον άντρα μου μια χαρά περάσαμε, προσπαθούσαμε να τα παίρνουμε όλα στην πλακά και να διακωμωδούμε το κάθε τι που μας χαλούσε… και για να μην παρεξηγηθώ δεν «καίω» όλη την Ταϋλάνδη λόγο του Πουκέτ, αν και το Πουκέτ αν εξαιρέσεις όλα τα παραπάνω, μια χαρά νησί είναι με πολλές φυσικές ομορφιές και με πανέμορφα γειτονικά νησάκια!!


Ευχαριστώ για το χρόνο σας, εύχομαι η επόμενη ιστορία μου να είμαι πιο ευχάριστη!!
Πολλά και ασφαλή ταξίδια σας εύχομαι!! xxx
Σ.Π.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ Donatella,
έδωσες κατατοπιστικές εικόνες. δεν μ εκπλήτουν τάχω ξαναδεί..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.128
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom