ΗΠΑ Αμερική και Ευρωπαϊκές ηλεκτρονικές συσκευές

Μηνύματα
4
Likes
0
Το iphone 5 λειτουργεί χωρίς να χρειάζεται κανένα σπάσιμο..εκτός αν το πάρεις μέσω συμβολαίου..
αν το πάρεις απλά σαν συσκευή είσαι οκ..το μόνο που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι να πάρει το μοντέλο που βγαίνει για την Verizon..το κουτί τις συσκευής έχει έναν κωδικό πάνω που είναι Α1429. αν δεν έχει αυτόν τον κωδικό και έχει Α1428 σημαίνει ότι προοριζόταν για κάποια άλλη εταιρία πχ AT&T και το μοναδικό πρόβλημα που θα έχει στην Ελλάδα..είναι ότι όταν με το καλό υπάρχει κάλυψη LTE δεν θα το υποστηρίζει η συσκευή σου.
Δηλαδι θα πρεπει να ζητησω την συσκευη που θελω με την προυποθεση να μπορει να λειτουργει στην ευρωπη???
Λογικα θα υπαρχει συσκευη που θα λειτουργει και στην ευρωπη ετσι δεν ειναι???
Και αν σκοπευω να παρω συσκευη θα το παρω χωρις συμβολαιο ..
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Δηλαδι θα πρεπει να ζητησω την συσκευη που θελω με την προυποθεση να μπορει να λειτουργει στην ευρωπη???
Λογικα θα υπαρχει συσκευη που θα λειτουργει και στην ευρωπη ετσι δεν ειναι???
Και αν σκοπευω να παρω συσκευη θα το παρω χωρις συμβολαιο ..
Αν μιλάμε για iphone 5 απλά ζητάς την συσκευή με τον αριθμό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ..
όλες οι συσκευές λειτουργούν στην Ευρώπη..απλά για να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον με το LTE ζητάς συγκεκριμένο μοντέλο..
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν μιλάμε για iphone 5 απλά ζητάς την συσκευή με τον αριθμό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ..
όλες οι συσκευές λειτουργούν στην Ευρώπη..απλά για να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον με το LTE ζητάς συγκεκριμένο μοντέλο..
το LTE τι ειναι ακριβος???
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Ας πούμε ένα βήμα πάνω από το 4G
Δηλαδι αν παω να αγορασω κινητο θα ζητησω να μπορει να λειτουργει στην Ευρωπη χωρις το LTE , και να μπορει να φορτιζει στις ευρωπαικες πρίζες ???? Αν μιλαμε για κινητο λογικα το SAMSUNG GALAXY S III αν παιζει ρολο το κινητο....
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Με τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές τι κάνουμε? Στερεοφωνικό, μίξερ, κλπ. Υπάρχει λύση με μετασχηματιστές? Εννοώ συσκευές από Ελλάδα να δουλέψουν στις ΗΠΑ...
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Πραγματικά σπάω το κεφάλι μου για να βρω έναν λόγο να κουβαλήσει κάποιος το μίξερ του και το στερεοφωνικό του από την Ελλάδα στην Αμερική..αλλα μάταια..δεν ξέρω αν δουλεύουν μίξερ φούρνοι και ψυγεία αλλά laptops,κάμερες,τηλέφωνα δουλεύουν...
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Πραγματικά σπάω το κεφάλι μου για να βρω έναν λόγο να κουβαλήσει κάποιος το μίξερ του και το στερεοφωνικό του από την Ελλάδα στην Αμερική..αλλα μάταια..δεν ξέρω αν δουλεύουν μίξερ φούρνοι και ψυγεία αλλά laptops,κάμερες,τηλέφωνα δουλεύουν...

Μάλλον η ιδέα της μετανάστευσης δεν έχει περάσει καθόλου από το κεφάλι σου (!)...
Μικρή και ταπεινή συμβουλή: Πριν γράψεις, απλά για να γράψεις, "σπάσε" το κεφάλι σου λίγο περισσότερο...
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Πριν το σπάσω σκέφτηκα και την μετανάστευση...μιας και είμαι και εγώ μετανάστης στην Αμερική..αν μεταναστεύσεις λοιπόν εδώ σου προτείνω να αφήνεις το μίξερ σου στην Ελλάδα και να πάρεις ένα από εδώ..υπάρχουν πολλές πολλές προσφορές σε ηλεκτρικά είδη που θα σε βγάλουν από τον μπελά του να πληρώσεις ένα σωρό λεφτά σε μεταφορικά για κάτι που θα το βρείς εδώ φθηνά..

Φίλε μου μην αρπάζεσαι..τα γραπτά μερικές φορές φαίνονται επιθετικά αλλά δεν είναι απαραίτητα έτσι..δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω απλά για να κοροϊδέψω κάποιον..έχω καλύτερα πράγματα να κάνω..φιλικά λοιπόν σου λέω δεν ξέρω αν δουλεύουν όλες οι συσκευές εδώ..αλλά δεν θα άξιζε η μεταφορά σε βαριά ογκώδη αντικείμενα..δεν γράφω απλά για να γράψω..έκανα κάποια λάθη πλήρωσα και έμαθα..
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Αποστόλη, η απάντησή μου σε κέντρισε περισσότερο απ' ότι περίμενα... ;-)

Στέλνω 20άρι κοντέϊνερ, επομένως τον χώρο τον έχω διαθέσιμο έτσι κι αλλιώς. Επομένως μόνο όφελος θα έχω αν υπάρχει τρόπος (μετασχηματιστές ?) να παίξουν κάποιες οικιακές μικρο-συσκευές. Το ερώτημα είναι αν κάποιος ξέρει τι απαιτείται, αν τελικά αυτό είναι δυνατό...

Σε ποια πολιτεία κατοικείς?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Ωραίο το 20αρι κοντέινερ από χώρο αλλά επειδή εγώ την πάτησα μια φορά ζήτα η τιμή να είναι καθορισμένη από Ελλάδα χωρίς κρυφές χρεώσεις όταν έρθουν εδώ τα πράγματα..(μερικές φορές σου λένε πέρασαν ας πούμε κάτι σαν τελωνείο και ζητάνε έξτρα χρήματα).

Στο θέμα μας τώρα..εδώ στα σπίτια συνήθως κοντά στα παράθυρα έχουν μπρίζες που δίνουν 220V (για τα air condition) αλλά και γενικά με την βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου μπορείς να μετατρέψεις όποια μπρίζα θες στο σπιτι σε 220V..όμως πέρα από τα volt υπάρχει ακόμα ένα πρόβλημα που είναι τα Hz..αν υπάρχει διαφορά στα Hz σε ένα στερεοφωνικό για παράδειγμα..το πρόβλημα που θα είχες θα ήταν παίζοντας ένα cd θα το άκουγες σαν σε αργή ταχύτητα..η σαν να παίζει πιο γρήγορα αντίστοιχα..σε ένα μίξερ η ταχύτητα θα ήταν μειωμένη κτλ..

*Εδώ θα βρείς ότι μετασχηματιστή μπορείς να φανταστείς..απλά μερικές φορές το πρόβλημα είναι πιο περίπλοκο από έναν μετασχηματιστή..και άλλες φορές μπορεί να κάνεις την δουλειά σου με το πιο απλό πράγμα..έναν απλό μετατροπέα μπρίζας..

**Προσωπική εμπειρία..φέρε τα απολύτως απαραίτητα και πάρε σιγά σιγά από εδώ ότι χρειαστείς..με λίγο ψάξιμο θα δεις ότι υπάρχουν απίστευτες τιμές για τα πάντα!θα έχεις και την εγγύηση σου και δεν αγχώνεσαι..εδώ είναι φθηνή η αγορά ακριβό το σερβις..μερικές φορές συμφέρει να αντικαταστήσεις κάτι με καινούργιο παρά να καλέσεις τεχνικό να στο επισκευάσει..

Οτι γράφω είναι προσωπική εμπειρία/άποψη..δεν σημαίνει ότι είναι και ακριβώς έτσι τα πράγματα..και αφορά μόνο την NY που μένω εγώ..
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέτεις και το ενδιαφέρον.

Την τιμή την έχω κλείσει από Ελλάδα και το πρακτορείο στη ΝΥ είναι συγγενείς φίλου. Ελπίζω να μην έχω εκπλήξεις... Η απόφασή μας είναι να μην πάρουμε ηλεκτρικές συσκευές μαζί μας για τους λόγους που αναφέρεις... Έχουμε φίλους εκεί και μας έχουν προετοιμάσει. Είπα όμως να κάνω μια απέλπιδα προσπάθεια μπας και βρω κάτι ανέλπιστο σε λύση...

Επισκεπτόμαστε πολύ συχνά και γνωρίζουμε σχετικά καλά την αγορά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα της αγοράς.

Θα μείνουμε NJ, 30 λεπτά από το κέντρο του Manhatan. Cresskill, Closter, Tenafly... Δυστυχώς είχαμε κάποια προβληματάκια και δεν μπορέσαμε να έρθουμε τον Ιούλιο για ένα 15νθήμερο που είχαμε προγραμματίσει και δεν έχουμε ακόμη σπίτι. Προσωρινά σε σπίτι που μας παραχωρεί φίλος στο Fort Lee.

Απόστολε θα είμαστε από ότι κατάλαβα και γείτονες... Ελπίζω κάποια στιγμή να κεράσω μια μπύρα για το ευχαριστώ.

Να είσαι καλά. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.476
Μέλη
38.923
Νεότερο μέλος
CHRISTIETS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom