ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
δεν αρπάζομαι προς θεού κουβέντα κάνουμε απλά ετσι όπως το διάβασα δεν μου αρέσε και πολύ, μάλλον χιούμορ που δεν έπιασα!
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Εγώ ρε παιδιά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτός ο απίστευτος φόβος που υπάρχει για τις πιστωτικές κάρτες!!!!γιατί να μην βγάλεις μια πιστωτική κάρτα να κάνεις την δουλειά σου χωρίς ταλαιπωρία και λοιπά έξοδα και να παιδεύεσαι με όλα τα άλλα!!!την πιστωτική δεν πρέπει να την φοβάσαι...τον εαυτό σου πρέπει να φοβάσαι γιατί αυτός πρέπει να την χρησιμοποιήσει με σύνεση....αν τώρα δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου για το πως θα τη διαχειριστεί αυτή την κάρτα τότε οκ..
Είναι απλά ότι εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε πολύ εξοικειωμένοι με το "πλαστικό χρήμα" όπως λέγεται. Αυτό βέβαια έχει ξεπεραστεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια.
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
δεν αρπάζομαι προς θεού κουβέντα κάνουμε απλά ετσι όπως το διάβασα δεν μου αρέσε και πολύ, μάλλον χιούμορ που δεν έπιασα!

Είναι γεγονός ότι στον γραπτό λόγο δεν αποτυπώνεται σαφώς η αμεσότητα του προφορικού (βλ. π.χ. τόνος φωνής, εκφράσεις, κ.λπ.).

Mel είμαστε αισιόδοξοι, ναι! Έλα στην παρέα μας.:p:D:cool:
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Είναι απλά ότι εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε πολύ εξοικειωμένοι με το "πλαστικό χρήμα" όπως λέγεται. Αυτό βέβαια έχει ξεπεραστεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια.
Καιρός είναι να εξοικειωθούμε πλέον...αν και νομίζω ότι εμείς οι έλληνες μια χαρά είμαστε εξοικειωμένοι χρόνια τώρα με τα δάνεια ,τα εορτοδάνεια,τα διακοποδάνεια τις πιστωτικές και όλα αυτά...με την αποπληρωμή τους δεν είμαστε και πολύ εξοικειωμένοι τελικά....
 
  • Like
Reactions: mel
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Και επίσης αν έχει συγγενείς στην αμερική και δεν πληρώνεις διαμονή ε δεν νομίζω οτι είναι και τόσο σπουδαίο να πας παραπάνω απο μια φορά, και αυτο το λέω εγω που έβαζα αρκετό καιρό λεφτά στην άκρη για αυτό το ταξίδι & θυσίασα διακοπές στην ελλάδα και αν χρειαστεί θα το ξανά έκανα!Άντε να περνάει ο καιρός να έρθει ο νοέμβρης....;)
 

Tifki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
interrail-eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Παράδεισος
παναγιώτη δεν έχει μισό μήνα που επέστρεψα από αμερική ! ! ! Πρωτον θα περάσεις τέλεια και θα συναντήσεις εναν εντελως διαφορετικο πολιτισμο απο τον δικο μας σε ολα τα πραγματα ! ! ! ! για τα λεφτα θα σε προτεινα να εχεισ την ελληνικη την καρτα σου και να αγοραζεις μέσω αυτης γιατι οι χρεωσεις ειναι μικροτερες αν πληρωνεις μεσω καρτας σε σχεση αν πληρωνεις μετρητα που υπαρχει ποσοστο ! ! Εγω ειχα visa πειραιως που για καθε 500 δολλαρια με επαιρνε περιπου 5 ευρω.Για τις χρεωσεις ρωτα στην ταμιευτηριου θα σε πουνε ακριβως τι παιζει ! ! ! για την esta με τον αριθμο της καρτας εισαι οκ ! για τις βαλιτσες σε εσωτερικο που ταξιδεψα με delta χρεωνεται η πρωτη βαλιτσα 25$ και η δευτερη αλλα 35$ για εξω πηγα με lufhansa και δεν ειχα δευτερη βαλιτσα αλλα νομιζω πως ειναι 50 ευρω .Αυτα τα ολιγα αν χρειαστεις οτιδηποτε μην διστασεις . .. :clap::D
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είναι γεγονός ότι στον γραπτό λόγο δεν αποτυπώνεται σαφώς η αμεσότητα του προφορικού (βλ. π.χ. τόνος φωνής, εκφράσεις, κ.λπ.).

Mel είμαστε αισιόδοξοι, ναι! Έλα στην παρέα μας.:p:D:cool:
Ναι, ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος γι'αυτό και είναι καλό να προσπαθούμε να εμπλουτίζουμε το κείμενο με καμιά χαμογελαστή φατσούλα...με κάτι τέλος πάντων, όπως έκανα και στο πρώτο μήνυμά μου κλπ κλπ' εξου κι εσύ πχ έπιασες το νόημα (που παρεμπιπτόντως το ξαναδιάβασα και δε το βρήκα καθόλου κακοπροαίρετο)... Τώρα, όσο για την αισιοδοξία, προσπαθώ, Νούλα κι είμαι οπαδός της θετικής σκέψης. Απλά οκ άλλο θετική σκέψη κι άλλο κάνω σχέδια βάσει των δεδομένων. Και τα δικά μου δεδομένα, όπως και των περισσότερων Ελλήνων, είναι σκληρά πλέον. Δηλαδή οκ έκανα κάποιες θυσίες και θα μπορέσω να πάω Λονδίνο σε λίγες μέρες αλλά δε θα μπορέσω και Νέα Υόρκη που το'χω όνειρο. Που και το Λονδίνο για'μένα είναι πολυτέλεια αλλά τέλος πάντων. Ξεκάθαρα βάσει εκκαθαριστικού της εφορίας; :D Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι θα πρέπει να με/μας πάρει από κάτω αλλά, αν η τσέπη σου δε το σηκώνει, απλά δεν πας. Κι αν είσαι και λίγο αφελής, το καυτηριάζεις και με κίνδυνο να παρεξηγηθείς :rolleyes:
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για της πολύτιμες πληροφορίες που μου δίνεται προς το παρόν νομίζω πως αν οχι όλες οι περισότερες απορίες μου έχουν λυθεί!Τώρα το μόνο που με ανχώνει ειναι η πτήση που θα κάνω μόλις φτάσω νέα υόρκη για βαλτιμόρη δεν ειμαι και τόσο έμπειρος ταξιδιώτης αλλα ελπίζω να τα καταφέρω στο jfk!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ ρε παιδιά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτός ο απίστευτος φόβος που υπάρχει για τις πιστωτικές κάρτες!!!!γιατί να μην βγάλεις μια πιστωτική κάρτα να κάνεις την δουλειά σου χωρίς ταλαιπωρία και λοιπά έξοδα και να παιδεύεσαι με όλα τα άλλα!!!την πιστωτική δεν πρέπει να την φοβάσαι...τον εαυτό σου πρέπει να φοβάσαι γιατί αυτός πρέπει να την χρησιμοποιήσει με σύνεση....αν τώρα δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου για το πως θα τη διαχειριστεί αυτή την κάρτα τότε οκ..
Ν' αγιάσει το στόμα σου!
Είμαστε μαζοχιστές!
Με βολεύει απίστευτα, συνέχεια, πάντα και παντού η πιστωτική.
Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να κανονίσω ένα ταξίδι ας πούμε χωρίς αυτήν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά να περάσεις ;)
Δεν γνωρίζω να σου πω για Αμερική αλλά θα σου πω για Ευρώπη για να έχεις έναν οδηγό...3,5 ευρώ η προμήθεια σε κάθε ανάληψη στη Σκανδιναβία, 4 στην Ελβετία.

Κατέληξα στο οτι δεν συμφέρει με τίποτα η ανάληψη χρημάτων οπότε όσο περισσότερο μπορείς χρησιμοποίησε την χρεωστική σου άμεσα για πληρωμές χρησιμοποιώντας το pin σου!Είναι απλό κι ασφαλές κ χωρίς παρανοϊκές χρεώσεις!

Θα πρότεινα γνωστή τράπεζα γιατί έχει ευνοικότερη ισοτιμία ευρώ-φράγκου κ.τ.λ
Αυτές είναι οι χρεώσεις που ισχύουν σε 1-2 μεγάλες ελληνικές ιδιωτικές τράπεζες, για χρήση των καρτών έκδοσής τους στο εξωτερικό. Σε άλλες τράπεζες (π.χ. Εθνική, Citibank, HSBC κ.α.) οι χρεώσεις είναι πολύ πολύ μικρότερες ως και αμελητέες (μέχρι το πολύ ?1.00 ανά συναλαγή).
Ειδικά για την Αμερική, τα ΑΤΜ συνήθως χρεώνουν και αυτά μια επιπλέον χρέωση ανά συναλλαγή, που ποικίλει από μηχάνημα σε μηχάνημα, και κυμαίνεται από $1.00 ως $4.00, με τα $1.50 να είναι μια συνήθης καλή τιμή (Bank of America ATMs σε καταστήματα τραπεζών, συνήθως).

Από κει και πέρα, αν δεν έχεις ήδη πιστωτική, με δεδομένη την κατάσταση των Ελληνικών τραπεζών, είναι δυσκολότερο από ποτέ να βγάλεις, αλλά αν σου βγάλουν είναι η συμφερότερη λύση για τις συναλλαγές σου (με την προυπόθεση ότι θα εξοφλήσεις το λογαριασμό στο σύνολό του στην ώρα του - αλλιώς τσούζει). Προσοχή η κάρτα που θα σου εκδώσουν να μη χρεώνει προμήθειες για συναλλαγές εξωτερικού ή μετατροπές συναλλάγματος - είναι κάποιες που το κάνουν (το έχω δει σε Citibank & Eurobank, ενδεχομένως το κάνουν και άλλες τράπεζες).

Είναι πολύ κοινό στις ΗΠΑ να χρησιμοποιείς κάρτα για τα πάντα, ακόμα και μικροποσά. Για παράδειγμα, οι αυτόματοι πωλητές με πιστωτική βρίσκονται παντού, ενώ στα μπαρ ζητάνε πιστωτική για να σου κρατάνε λογαριασμό για τα ποτά που παραγγέλνεις... Τηλεφωνικούς θαλάμους με κέρματα δε νομίζω ότι θα βρεις πια. Βενζίνη με μετρητά ούτε για δείγμα. Διόδια με μετρητά ίσως, αλλά με το ακριβές ποσό.

Και για το τέλος, μια φιλική συμβουλή: Σε ένα forum, πρέπει να ελέγχεις την ποιότητα των συμβουλών που διαβάζεις. Αρκετές προέρχονται από ανθρώπους που έχουν ακόμα πιο μαύρα μεσάνυχτα από σένα (πριν ρωτήσεις), στο θέμα για το οποίο ψάχνεις, κι άλλες από ανθρώπους με μεγάλο βαθμό ημιμάθειας (κανένας δεν τα ξέρει όλα, αλλά αυτό διαφέρει από το να γενικεύεις τη μοναδική σου εμπειρία σε γενικό κανόνα...)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και για το τέλος, μια φιλική συμβουλή: Σε ένα forum, πρέπει να ελέγχεις την ποιότητα των συμβουλών που διαβάζεις. Αρκετές προέρχονται από ανθρώπους που έχουν ακόμα πιο μαύρα μεσάνυχτα από σένα (πριν ρωτήσεις), στο θέμα για το οποίο ψάχνεις, κι άλλες από ανθρώπους με μεγάλο βαθμό ημιμάθειας (κανένας δεν τα ξέρει όλα, αλλά αυτό διαφέρει από το να γενικεύεις τη μοναδική σου εμπειρία σε γενικό κανόνα...)
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αλλα πως το κάνεις? Δηλαδη πως ξερεις ότι αυτα που σου λεει ο αλλος ειναι λαθος ή δεν ισχύουν?:roll:
 

travelfreak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εχω παει δυο φορες Αμερικη..την πρωτη ειχα μαζι μου μονο μετρητα - ουτε πιστωτικη ουτε χρεωστικη....βεβαια ειχα συγγενεις εκει οποτε ηξερα οτι αν χρειαζομουν κατι δε θα ειχα προβλημα και δεν ειχα αγχωθει ιδιαιτερα...Τη δευτερη φορα ημουν καλυτερα προετοιμασμενη..εβγαλα πιστωτική. Επειδη ποτε ως τοτε δεν ειχα χρησιμποιησει πλαστικο χρημα ήμουν λιγο επιφυλακτικη, όμως ήδη από το πρωτο ταξίδι κατάλαβα ότι στην Αμερικη δε μπορεις να κυκλοφορησεις χωρις πιστωτικη. Παραδειγμα: στην επιστροφη μου από το πρωτο ταξιδι ειχα (ω..τι εκπληξη!!) μια ακομα βαλιτσα με πραγματα που πηρα απο εκει...για να πληρωσω τη χρεωση στο αεροδρομιο επρεπε να εχω μονο πιστωτικη καρτα..μετρητα δε δεχοταν με τιποτα, οποτε αναγκαστηκα να τα βαλω στην καρτα της θειας μου.
Οι χρεωστικες ειναι λιγο ρισκο γιατι δεν γινονται δεκτες παντου. Αν βγαλεις μια πιστωτικη απο μια μεγαλη τραπεζα, τους ενημερώσεις οτι τις συγκεκριμένες ημερομηνιες θα βρισκεσαι στην Αμερικη και ζητησεις και έλεγχο της καρτας σου δε νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις προβλημα. Απλα φροντισε να έχεις καποιον πισω στην Ελλαδα για να σου πληρώσει τους λογαριασμούς!!
Καλο ταξιδι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom