Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Το 2 ίσως είναι σε καλύτερη τοποθεσία όμως για τόση μεγάλη διαφορά θα σου έλεγα να επιλέξεις την κουρτίνα 1. Άλλωστε θα είσαι και κοντά στην ομορφότερη γειτονιά του Άμστερνταμ το Jordaan. To tram 3 και 10 θα σας εξυπηρετήσει περιμετρικά και άνετα μπορείτε να αλλάζετε γραμμές ανάλογα την περιοχή που θέλετε να κινηθείτε.
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Απλά ανυσηχώ μήπως δεν φτάνω παντού με τα πόδια... μιας που με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να περπατήσω ξημέρωματα για να φτάσω σε σημεία για φωτογραφίες. Σημεία τα οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμα, αλλά υποθέτω θα είναι κεντρικά... σε γεφύρια και κανάλια, με τα ωράια φωτάκια και σπιτάκια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι βολική η τοποθεσία του 1, αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό. Το 2 είναι σαφώς καλύτερη τοποθεσία, και σε γειτονιά που συμβαίνουν πράγματα, έχει και μια απίστευτη αγορά (Abert Cyup Markt), πιο κοντά στα μουσεία και με ελαφρώς (μόνο) καλύτερη σύνδεση με το τραμ. Αν αυτό αξίζει για σας τόση διαφορά στα χρήματα, εσείς θα το αποφασίσετε...
Αν έχει σημασία να είσαστε κοντά σε τρέντυ εστιατόρια και μπαρ, πάντως, το 2 κερδίζει με διαφορά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Απλά ανυσηχώ μήπως δεν φτάνω παντού με τα πόδια... μιας που με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να περπατήσω ξημέρωματα για να φτάσω σε σημεία για φωτογραφίες. Σημεία τα οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμα, αλλά υποθέτω θα είναι κεντρικά... σε γεφύρια και κανάλια, με τα ωράια φωτάκια και σπιτάκια...
Εχεις και στη γειτονιά του 1 πολλά τέτοια. Τη Haarlemmerplein, το Westergasabriek, το Het Schip, τα στενάκια στο Jordaan...
 
Last edited:

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Δεν είναι βολική η τοποθεσία του 1, αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό. Το 2 είναι σαφώς καλύτερη τοποθεσία, και σε γειτονιά που συμβαίνουν πράγματα, έχει και μια απίστευτη αγορά (Abert Cyup Markt), πιο κοντά στα μουσεία και με ελαφρώς (μόνο) καλύτερη σύνδεση με το τραμ. Αν αυτό αξίζει για σας τόση διαφορά στα χρήματα, εσείς θα το αποφασίσετε...
Αν έχει σημασία να είσαστε κοντά σε τρέντυ εστιατόρια και μπαρ, πάντως, το 2 κερδίζει με διαφορά.
Σίγουρα είναι σημαντικό να είσαι σε μια γειτονιά που μπορείς να φτάσεις με τα πόδια περισσότερα πράγματα από αυτά που θα χρειαστείς στην καθημερινότητα σου. Αλλά, λόγω του ότι ένας από τους βασικούς λόγους που επισκέπτομαι το Άμστερνταμ είναι η φωτογραφία, ανυσηχώ μήπως το σημείο 1 φανεί εντελώς ακατάλληλο (για το συγκεκριμένο λόγο). Η φωτογραφία χρειάζεται ξύπνημα και περπάτημα πριν το χάραμα και όσο πιο κοντά είσαι στα σημεία που θες, τόσο πιο εύκολο και υλοποιήσιμο. Άλλο να θες 5-10 λεπτά περπάτημα, άλλο 20-30... Αυτό μόνο με ανυσηχεί. Κατα τ'άλλα το 1 είναι πολύ καλύτερο σε όλα σαν επιλογή...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Απλά ανυσηχώ μήπως δεν φτάνω παντού με τα πόδια... μιας που με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να περπατήσω ξημέρωματα για να φτάσω σε σημεία για φωτογραφίες. Σημεία τα οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμα, αλλά υποθέτω θα είναι κεντρικά... σε γεφύρια και κανάλια, με τα ωράια φωτάκια και σπιτάκια...
Δεν είναι βολική αλλά ούτε και άβολη. Με τα πόδια είσαι μακριά από τα μουσεία αλλά λίγες στάσεις μετά με το τραμ. Αν συγκρίνεις τις αποστάσεις π.χ με την πλατεία Dam στο κέντρο είσαι πιο κοντά στην επιλογή 1. Φωτογραφικά η περιοχή Nieuwe Pijp δεν μου άρεσε και τόσο. Καμία σχέση με το Jordaan. Από την άλλη στην επιλογή 2 είσαι πολύ κοντά σε μια από τις ομορφότερες διαδρομές στην Reguliersgracht. Σε μπέρδεψα μάλλον!

Θα σου πω όμως το εξής. Παντού θα βλέπεις το ίδιο πράγμα. Από ένα σημείο και μετά όλα θα σου φαίνονται ίδια. Μη τρελαθείς στο να θες να γυρίσεις όλα τα κανάλια μη χάσεις τίποτα. Μη μπεις σ' αυτή την παγίδα γιατί θα διαλυθούν τα πόδια σου. Τα ομορφότερα κομμάτια για φωτογραφίες που δεν πρέπει να χάσεις είναι η γειτονιά του Jordaan, η Reguliersgracht και η διαδρομή Muntplein-Nieuwe Doelenstraat-Staalstraat-Waterlooplein μέχρι τη γέφυρα Magere Brug. Μόνος σου θα ανακαλύψεις και πολλά ακόμα όμορφα φανερά ή κρυφά σημεία.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Σε μπέρδεψα μάλλον!
Ήδη όσα έχεςι γράψει με βοηθούν, μια που δεν έχω βρει ακόμα σχεδόν τπτ.

Νομίζω ότι η επιλογή μπερδεύει από μόνη της... και αισθάνομαι καλύτερα που δεν είμαι ο μόνος που τα βλέπω μπερδεμένα και δύσκολα στην επιλογή. !!!

Στην επιλογή 1 έχεις "μία από τις πιο ωραίες συνοικίες", στην επιλογή 2 έχεις τη "γειτονιά των μουσείων".... δράμα η φάση! Μάλλον προς το 1 μας βλέπω!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έτσι κι αλλιώς θα ξεποδαριαστείς σε όποια περιοχή και να μείνετε. Στο εγγυώμαι! Είναι η πόλη που διέλυσε τα πόδια όσο καμιά άλλη! Φωτογραφικά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το Άμστερνταμ. Αλλά μόνο φωτογραφικά! Έχω κι εγώ την τρελά της ταξιδιωτικής φωτογραφίας αλλά όχι να ξυπνάω στις 5 το πρωί για περπάτημα:D. Αυτά που πρότεινα πάντως μη τα χάσεις. Δες τα και στο Google earth για να εξοικειωθείς και να καταλάβεις τις αποστάσεις.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Δε θα τα ξεχάσω, τα έχω ήδη κρατήσει! Απλά θέλω πρώτα να κλείσω, να μου φύγει αυτό το "άγχος", για να μπορώ ήρεμος να ξεκινήσω την αναζήτηση!
 

vanda

Member
Μηνύματα
890
Likes
4.333
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ήδη όσα έχεςι γράψει με βοηθούν, μια που δεν έχω βρει ακόμα σχεδόν τπτ.

Νομίζω ότι η επιλογή μπερδεύει από μόνη της... και αισθάνομαι καλύτερα που δεν είμαι ο μόνος που τα βλέπω μπερδεμένα και δύσκολα στην επιλογή. !!!

Στην επιλογή 1 έχεις "μία από τις πιο ωραίες συνοικίες", στην επιλογή 2 έχεις τη "γειτονιά των μουσείων".... δράμα η φάση! Μάλλον προς το 1 μας βλέπω!
Το τραμ στο Αμστερνταμ είναι πάρα πολύ συχνό και πάρα πολύ γρήγορο. Συνεπώς μην προβληματίζεσαι και πολύ!
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Παντως δεν περιμενα να πω την αληθεια η διαμονη να ειναι τοσο ακριβη.Προσπαθω να βρω κατι οικονομικο αλλα δυσκολευομαι.Αν εχει καποιος υποψη κατι ας πει.Αποκλειω τα hostel φυσικα.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Παντως δεν περιμενα να πω την αληθεια η διαμονη να ειναι τοσο ακριβη.Προσπαθω να βρω κατι οικονομικο αλλα δυσκολευομαι.Αν εχει καποιος υποψη κατι ας πει.Αποκλειω τα hostel φυσικα.
Ρίξε μια ματιά και σε airbnb, απλά πρόσεξε γιατί τελευταία κυκλοφορούν αρκετές πλαστές αγγελίες.
Επίσης, δες ελαφρώς περιμετρικά από τα κανάλια για βρεις κάτι πιο οικονομικό.

Για πότε ψάχνεις και πόσα άτομα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.384
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom