Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Ημουν 12 μερες αυτο το καλοκαιρι και νομιζω πως πηρα μια καλη γευση της χωρας.Ως προς τα μερη προς επισκεψη ηδη εχουν γραφτει εδω πολλα.Προσωπικα εκτος του Αμστερνταμ(μια πολη σε συνεχη κινηση κι ατμοσφαιρα παρτυ)θα επελεγα το υπεροχο Μααστριχτ,το Λαιντεν,τα δαση κοντα στο Αρνεμ,την Ουτρεχτη.Και φυσικα Γκουντα,Ενταμ,Αλκμααρ,Βολενταμ,το φραγμα στα βορεια του Αμστερνταμ.Χαριτωμενο και το Βουρντεν αλλα κι περιοχη των ανεμομυλων(δε θυμαμαι το ονομα.)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οσο για την ενοικιαση αυτοκινητου ουτε σκεψη, στο Αμστερνταμ νοικιαζεις ποδηλατο 15 ευρω τη μερα μαζι με την ασφαλεια κλοπης και στα υπολοιπα πας με τρενο ή συγκοινωνια,εχει πολυ καλο δικτυο και δεν θα χρειαστει να περιμενεις καθολου.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ Σωκράτη και atrapos. Δηλαδή όλες οι μετακινήσεις στην πόλη γίνονται με ποδήλατο; Από κόστος ζωής τι παίζει; Στις μετακινήσεις με τρένο κτλ;
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Σε καθε πολη χρησιμοποιουσα το δικο μου ποδηλατο,αρκει να εξοικειωθεις με την ταχυτητα των ντοπιων ποδηλατων!Τα τρενα ειναι αψογα,τακτικοτατα,αρκετα ακριβα και με εξτρα εισιτηριο παιρνεις και το ποδηλατο σου μαζι.Τα παρκινγκ ειναι ακριβα(5 ευρω η ωρα στο Αμστερνταμ)για την αποτροπη της χρησης αυτοκινητων.Η χωρα ειναι ασφαλης,συγχρονη,δυναμικη με ευγενεστατους πολιτες,αγγλοφωνους.Δεν εχει την γεωμορφολογια της Γαλλιας,τη βαρια πολιτιστικη κληρονομια της Ιταλιας η το επιβλητικο τοπιο των Αλπεων.Εχει ομως ταξη,καθαριοτητα,δυναμισμο,καναλια.Ακριβοτερη απο Γερμανια αλλα 20% φτηνοτερη απο τη δικη μας(εξαιρεση τα ενοικια,οι μεταφορες).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το ποδηλατο ειναι ο ευκολοτερος τροπος μετακινησης, βρισκεις να παρκαρεις παντου, κυκλοφορεις με απολυτη ασφαλεια γιατι υπαρουν παντου ποδηλατοδρομοι, η πολη ειναι εντελως επιπεδη και δεν θα σε κουρασει, ασε που αυτα που νοικιαζονται εχουν και ταχυτητες. Το ταξι σιγουρα δεν συμφερει, οταν εφτασα πηρα απο το σταθμο των τρενων ως το ξενοδοχειο λογω αποσκευων και πληρωσα 20 ευρω, με το ποδηλατο δεν ηταν πανω απο 10 λεπτα. Λεωφορειο ή τραμ δεν πηρα, βολευτηκα το ποδηλατο. Ακομα και οταν πηγα στα περιχωρα τις δυο μερες εκτος αμστερνταμ, το παρκαρα στο παρκιγκ του σιδηρ.σταθμου και συνεχισα με συγκοινωνια.
Το εισιτηριο του λεωφορειου για Μαρκεν Βολενταμ και Ενταμ & επιστροφη μου κοστισε 7,5 ευρω, ειναι ημερησιο και με αυτο κανεις οσες διαδρομες θελεις.
Το σιδηροδρομικο εισιτηριο για Ντελφτ-χαγη κοστισε 27,5 ευρω με επιστροφη, διαδρομη μιας ωρας περιπου.
Οι παραπανω τιμες ισχυαν τον Αυγουστο, φανταζομαι δεν τις αλλαζουν όπως το φπα στην ελλαδα καθε 3-4 μερες.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ ξανά. Το ποδήλατο φαντάζομαι το νοικιάσατε εκεί, έτσι; Δε χρειάζεται κράτηση από νετ, ε;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ευχαριστώ ξανά. Το ποδήλατο φαντάζομαι το νοικιάσατε εκεί, έτσι; Δε χρειάζεται κράτηση από νετ, ε;
Ουτε για αστειο, γυρω απο το σταθμο αλλα και σε παρα πολλα μερη υπαρχουν εταιριες ενοικιασης. Μου ζητησαν για εγγυηση τον αριθμο της πιστωτικης καρτας ή 50 ευρω, τους εδωσα τα 50 και τα πηρα πισω κατα την επιστροφη του ποδηλατου. Το ποδηλατο ειχε κλειδαρια τροχου και αλυσιδα, ετσι το κλειδωνεις οπουδηποτε χωρις να ανησυχεις για κλοπη.
Ουτε για τα σιδηροδρομικα εισιτηρια χρειαζεται κρατηση, τα δρομολογια ειναι τακτικοτατα και το εισιτηριο ειναι ημερησιο ασχετα με την ωρα αναχωρησης και τις ενδιαμεσες στασεις.
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Εγω ειχα μαζι μου το δικο μου απο Ελλαδα γι αυτο δε ξερω τι παιζει με ενοικιαση.Παντως πρωτη φορα στη ζωη μου συναντησα ουρα χρηστων ποδηλατων εξω απο συνεργειο επιδιορθωσης!Α! τα ποδηλατα εχουν την απολυτη προτεραιοτητα,κατι σαν ιερες αγελαδες!
 

aimilios

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Νιαγάρα
Τελικα παιδια εκλεισα στο Οοsterpark Hotel βρηκα με 190 ευρο 2 ατομα για 3 βραδιες και σε double bed ensuite.Εχει και ενα ωραιο παρκο απεναντι.Ετσι κ αλλιως ετσι οπως εφτιαξα το προγραμμα νομιζω πως το ξεναδοχειο δεν θα μου χαλασει τη διαθεση οπως και αν ειναι.Κυριακη πρωι περνω αυτοκινητο και ανεβαινω για μονοημερο roadtrip Marken-Volendam-Hoom-Den Helder και Giethoom οπου θα μεινω κιολας.Eπομενη μερα ειναι η δυσκολη του γυρισμου αλλα τουλαχιστον φευγω στις 8 το βραδυ,κατι ειναι και αυτο. Μενει να κλεισω αυτοκινητο και ενα δωματιο Giethoom η Marken αν κανω την αντιθετη διαδρομη.Υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο,παντως δωματια υπαρχουν το εχω κοιταξει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.537
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom