Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Οι αποστάσεις στο Άμστερνταμ δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα μεγάλες.Ιδίως αν νοικιάσεις ποδήλατο όπως σκοπεύω να κάνω εγώ.Αυτό όμως που με ενδιαφέρει είναι να είναι ωραία και γραφική η περιοχή.
Η Leidseplein με την Dam square είναι 1χλμ απόσταση και με το ποδήλατο 5 λεπτά.
Η ιδέα για houseboat είναι φοβερή αλλά τα περισσότερα είναι μακριά από το κέντρο και για την περίοδο που θέλω δεν υπάρχει τίποτα.
Σημείωσα κ τα εστιατόρια που έδωσες.
Σε ευχαριστώ.
 

AggelikiP

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία-Ταϊλάνδη
Αγαπημένο ξενοδοχείο το Botel http://www.amstelbotel.nl/ https://www.facebook.com/botelamsterdam
Πλωτό ξενοδοχείο!! κάθε 15' έχει μικρο πλοιαράκι που σε περνάει απέναντι, εκεί έχει τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό! Με λίγο περπάτημα θα βρείτε σταθμούς λεωφορείων και τραμ!! Εγώ είχα πάει πέρυσι το Πάσχα και παρ όλα αυτά βρήκα δίκλινο δωμάτιο με 50€! Ρίξτε μια ματιά!!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Αν σε ενδιαφέρει να έχεις κοντά τα μουσεία, τότε να μείνεις Leidseplein. Γύρω από την πλατεία όμως είναι πολύ τουριστικά.
Κατά τα άλλα, όπου αλλού και να μείνεις, το ίδιο θα είναι. Οι απoστάσεις είναι τόσο μικρές, που πάς και με τα πόδια. Διαφορετικά, με το ποδήλατο, είναι όλα δίπλα.
Προσωπικά, θα επέλεγα να μείνω σε κάποιο ξενοδοχείο πάνω στα μεγάλα κανάλια(Prinsengracht, Kaisergracht, Herengracht) και προς το κέντρο αυτών.
Για φαγητό
- www.envy.nl , www.restaurantred.nl , www.restaurantgeisha.nl , www.mazzoamsterdam.nl , www.momo-amsterdam.nl (bar-restaurant).
-μεσημέρι, κοντά στα μουσεία και στην επώνυμη αγορά: www.theseafoodbar.nl
- κάτι που θα σου κάνει φοβερή εντύπωση στον πεζόδρομο Kalverstraat από την Dam: www.laplace.nl
-για κρασί: www.vyne.nl , διπλα στο envy.
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ζέτα οι προτάσεις σου για φαγητό τα σπάνε!Τα μαγαζιά φαίνονται κορυφή.
Κ αυτό το la place θα μπορούσε να συνδυαστεί με πικνικ στο Vondelpark, κάτι σαν
Whole foods-Central park στη NY.
Thanks.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Θα πραγματοποίησω ταξίδι-αστραπή στο Άμστερνταμ σε λίγες ημέρες και έχω... ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ με τις τιμές των ξενοδοχείων!

Καμία φθηνή και αξιόπιστη λύση? είδα τα παραπάνω που αναφέρετε αλλά ειναι απαγορευτικά για το πορτοφόλι μου :/

Ευχαριστωωωω!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αν πεις ημερες,ισως καποιος δεησει να απαντησει:(
22 & 23 Νοεμβρίου 2013. Δύο διανυκτερεύσεις.
Αν πει και το ποσο ανα μέρα ακόμα καλυτερα
Όσο πιο φθηνό, τόσο καλύτερο! Αλλά θα μου πεις, όσο πιο καλό τόσο πιο ακριβό. Σωστά...

Δυστυχώς, είναι πλήρες για τις ημερομηνίες που θέλω!
(70% πληρότητα, διαβάζω, στα hotels του Άμστερνταμ το διήμερο αυτό! πφφφ...)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom