ΗΠΑ Αναζήτηση εισιτηρίων για Η.Π.Α.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Συμφωνώ με Samion...70 ευρώ για 2 απευθείας πτήσεις δεν είναι τίποτα!Η ανταπόκριση είναι ταλαιπωρία.Ασε που αυτά τα λεφτά θα τα "φας"στα αεροδρόμια.....
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ένας από τους λόγους που παρά την διαφορά τιμής με κάνει να στρέφομαι προς την απευθείας πτήση είναι και η μεγάλη ή πολύ μικρή αναμονή στην μετεπιβίβαση σύν μια χαμένη βαλίτσα με μετεπιβίβαση στην Ρώμη από Άμστερνταμ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα. Σκεφτομαι το καλοκαίρι κάπου τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου να κάνω ταξίδι στην Νέα Υόρκη. Έχω αρχίσει εδώ και καιρό να ψάχνομαι για τα αεροπορικά εισιτήρια με άπειρες επιλογές και συνδιασμούς πτήσεων. Τελευταία παρατηρώ την απευθείας πτήση της Delta η οποία συγκεκριμένα σήμερα μου βγάζει 623 € απευθείας από Αθήνα. Με αντοπόκριση βρίσκω με 550 με British. Τι να κάνω να τα κλείσω ή να περιμένω;
Ξέρω ότι απάντηση δεν μπορεί να δωθεί εύκολα.
Προφανώς είναι προτιμότερη η απευθείας πτήση όταν είναι τόσο μικρή η διαφορά, ειδικά αν δε σε νοιάζουν τα μίλια να είναι σε συγκεκριμένη συμμαχία.
Πριν αποφασίσεις, όμως, δες και τις ώρες των πτήσεων, καθώς τα ωράρια της Delta είναι ότι πιο άβολο έχει υπάρξει (χαμένη μέρα άδειας και στο πήγαινε και στην επιστροφή).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καθώς τα ωράρια της Delta είναι ότι πιο άβολο έχει υπάρξει (χαμένη μέρα άδειας και στο πήγαινε και στην επιστροφή).
θα μας κουφανεις τελος... 12.30 ειναι άβολο ωραριο αναχωρησης?!!!!! τελειο ειναι. ειναι καλυτερα μηπως να ξυπνησεις μες στην αγρια νυχτα 3 ή 4 για να προλαβεις τρεχοντας την ανταποκριση σε καποιο ευρωπαικο αεροδρομιο?...ή εχεις υποψη σου καποιο συνδυασμο που φευγει απο αθηνα μετα τις 17.00 πχ και δεν χανεις μερα αδειας?
για πες κ για την επιστροφη...τους τουρκους ειχες στο νου? να γυρισεις αθηνα 8.30 και να τρεχεις μετα απο υπεραντλαντικη πτηση κ ανταποκριση μπα κ προλαβεις λιγες ωρες στη δουλεια? μη μας τρελλαινεις κιολας...τελεια τα ωραρια της Delta!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλημέρα. Σκεφτομαι το καλοκαίρι κάπου τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου να κάνω ταξίδι στην Νέα Υόρκη. Έχω αρχίσει εδώ και καιρό να ψάχνομαι για τα αεροπορικά εισιτήρια με άπειρες επιλογές και συνδιασμούς πτήσεων. Τελευταία παρατηρώ την απευθείας πτήση της Delta η οποία συγκεκριμένα σήμερα μου βγάζει 623 € απευθείας από Αθήνα. Με αντοπόκριση βρίσκω με 550 με British. Τι να κάνω να τα κλείσω ή να περιμένω;
Ξέρω ότι απάντηση δεν μπορεί να δωθεί εύκολα.
Έχω πάει Νέα Υόρκη το 2015 με delta (απευθείας) και το 2016 με british (1-2 ώρες αναμονή στο Λονδίνο) και το απευθείας με delta ήταν από κάθε άποψη πολύ καλύτερο. Βέβαια λόγω εποχής το εισιτήριο με delta ήταν και φθηνότερο από της british αλλά και με την διαφορά που έχει στην περίπτωση σου πάλι θα το προτιμούσα. Το μόνο "συν" με την british ήταν ότι μας έκαναν δωρεαν αναβαθμιση στην μία πτήση σε "premium economy" και ήταν πολύ καλύτερα από την απλή οικονομική.
Επίσης αν ειστε 2 άτομα με british θα έχετε και άλλον έναν δίπλα σας (ή αλλους δύο) γιατι στην british οι θέσεις έχουν διάταξη 3-4-3 (εκτός από τρεις δυάδες στο πίσω μέρος του αεροπλάνου που είναι δύσκολο να τις προλάβεις), ενώ η delta εχει στην οικονομική παντού δυάδες δεξιά και αριστερά.
Το φαγητό επίσης στην british είναι ελάχιστο για τόσες ώρες ταξίδι ενώ με delta δεν πεινάσαμε..
Η delta μας άφησε να επιλέξουμε θέσεις στο αεροπλάνο με το που κλείσαμε το εισιτηριο (μήνες πριν το ταξίδι) ενώ με την british επιλέγεις δωρεάν θέση μόνο 24 ωρες πριν.. Αν θες να επιλέξεις από νωρίς χρυσοπληρωνεις..
Ίσως οι θέσεις στην οικονομική να είναι ελαφρώς μεγαλύτερες στην british απότι στην delta αλλά δεν είμαι και σίγουρη... Επίσης παίζει να ειναι καπως καλύτεροι οι όροι για αποσκευές-χειραποσκευες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Από την μικρή μου εμπειρία απο την Delta,αν είσαι μεγαλόσωμος,έχεις πρόβλημα(δεν ξέρω για την British)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Οι πιο φτηνές πτήσεις που έχω βρει είναι μέσω Φρανκφούρτης ή Μονάχου με United ,με Lufthansa operated by United ή United operated by lufthansa αλλά διαβάζοντας κι εδώ και ρίχνοντας μια ματιά στα skytrax έχω φοβηθεί λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω.
Ταξίδεψα τον Μάρτιο με τις συγκεκριμένες πτήσεις μέσω Ντίσελντορφ και έχω να σας πω ότι και στις δύο πτήσεις παρά το γεγονός ότι έγραφε αυτό το ποιηματάκι για εκτέλεση από United κτλ τελικά έγιναν εξολοκλήρου με Lufthansa. Αλλά όπως και να έχει κλείστε τα αεροπορικά και απολαύστε το ταξίδι. Δεν νομίζω να έινια καμία τόσο αναξιόπιστη εταιρία.

Τελευταία παρατηρώ την απευθείας πτήση της Delta η οποία συγκεκριμένα σήμερα μου βγάζει 623 € απευθείας από Αθήνα. Με αντοπόκριση βρίσκω με 550 με British. Τι να κάνω να τα κλείσω ή να περιμένω;
Ναι μεν είναι περίοδος υψηλής ζήτησης αλλα η τιμή δεν την λες και ευκαιρία. Είναι αρκετούτσικα. Αν δεν μπορείτε τώρα να πάτε κατά τον οκτώβρη με Μάρτη, τότε κάνετε υπομονή και παρακολουθείστε το δρομολόγιο να δείτε τιμές που παίζουν. Πάντως 620 ευρώ είναι αρκετούτσικα και δεν νομίζω ότι είναι τιμή για την οποία αξίζει να κλείσεις 10 μήνες πιο πριν.
 
Last edited by a moderator:

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
Ταξίδεψα τον Μάρτιο με τις συγκεκριμένες πτήσεις μέσω Ντίσελντορφ και έχω να σας πω ότι και στις δύο πτήσεις παρά το γεγονός ότι έγραφε αυτό το ποιηματάκι για εκτέλεση από United κτλ τελικά έγιναν εξολοκλήρου με Lufthansa. Αλλά όπως και να έχει κλείστε τα αεροπορικά και απολαύστε το ταξίδι. Δεν νομίζω να έινια καμία τόσο αναξιόπιστη εταιρία.


Ευχαριστώ πολύ triplover!!! Εισιτήρια κλείστηκαν USA σου ερχόμαστε! 31/12 με 14/1 Θεσσαλονίκη -Σικάγο Νέα Υόρκη - Θεσσαλονίκη! με lufthansa ! Τώρα κοιτάω την εσωτερική Σικάγο - Νέα Υόρκη. 1020.Δυστυχώς σε όλες πληρώνεις έξτρα τις βαλίτσες αλλά θα τα βολέψουμε.:)
 

alexia81

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Νήσος Πάσχα
Καλησπερα,ετοιμαζομαι για ενα ταξιδι στη Νεα Υορκη για το τελος Δεκεμβρη μεχρι αρχες Γεναρη,ειμαι δασκαλα και ετσι ακομα και αν ειναι λιγο ακριβοτερα απο το συνηθες δεν εχω λυση.
Κανοντας ερευνα για εισητηρια βλεπω αποτελεσματα σε αρκετες επιλογες που μου προτεινουν σελιδες οπως η Flyfar και η FlightNetwok οι οποίες έχουν πάντα τις χαμηλότερες τιμές για τις εκάστοτε πτήσεις.Αυτό μου κίνησε την περιέργεια και διάβασα κριτικές και για τις δυο και οι απόψεις είναι αναμείκτες.Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;
Δεύτερον έχει κανείς να προτείνει δρομολόγιο η αεροπορική για αυτό το ταξίδι από Θεσσαλονίκη;Έψαξα πτήσεις μέχρι δυο στάσεις και κοιτούσα αν μπορώ να κάνω μεγάλη αναμονή μεν αλλά έστω με διανυκτέρευση για να την εκμεταλλευτώ,όπως διανυκτέρευση Τορόντο με Air Canada η Λονδίνο με British(η οποία ήταν ακριβή).
Τέλος σκέφτηκα να σπάσω τις ανταποκρίσεις μήπως ρίξω το κόστος το οποίο ενδεικτικά με air Canada είναι 700 ευρώ και να κλείσω μεμονωμένα εισιτήρια με την προοπτική ότι από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή πόλη ίσως η πτήση είναι φθηνότερη.Δε ξέρω αν είναι σώφρων από θέμα χρονών και αποσκευών με τα συνεχή check in και το διαφορετικό κόστος τους ανά εταιρεία.Όπως βλέπετε τα ερωτήματα πολλά,δεκτή κάθε βοήθεια.Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom