Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Γεια σας, πειτε καμια ιδεα για ταξιδι το πασχα... Απο Θεσσαλονικη (κατα προτιμηση...) ή Αθηνα. Σκεφτομαι σε Ισπανια ή Γαλλια, αν εβρισκα κατι οικονομικο δεν θα με χαλαγε κ Αμστερνταμ... Ειμαι lowcost εταιριων fan, και θα με ενδιεφερε και το "οικονομικο θεμα" ... Ειναι καλυτερα τα μερη αυτα Πασχα ή καλοκαιρι απο οικονομικης αποψης; Ακομα μου φαινονται πολυ ακριβα τα εισιτηρια για Πασχα ή καλοκαιρι (140 και easy... ) Πειτε καμια ιδεα για 5 -6 μερουλες;
και κροατια θα ηταν καλα.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Και πολλά λες για 50
Παραδείγματα
Λισαβώνα Αθήνα 16 +20 =36
Δουβλίνο Αθήνα 17+20=37
Τάλλιν Αθήνα 9+20 =29
Η ευκαιρία που σου δίνεται είναι εξαιρετική.. Οι προορισμοί αυτοί είναι πολυ ακριβοί το καλοκαίρι.
Σε 4ωρη καθυστέρηση με Rayan λόγω καιρού πήρα κουπόνι 5 ευρώ για τοστςκι και καφέ....
Βεβαια όπως έγραψα παραπάνω εξαιρούνται οι μήνες Ιούλιος και Αύγουστος μεσα στη σεζόν δηλαδή. Παρ όλα αυτά το Ταλλίν μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή για να κλείσω ένα ταξίδι το χειμώνα και να το συνδιάσω και με Ελσίνκι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.182
Likes
41.606
Βεβαια όπως έγραψα παραπάνω εξαιρούνται οι μήνες Ιούλιος και Αύγουστος μεσα στη σεζόν δηλαδή. Παρ όλα αυτά το Ταλλίν μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή για να κλείσω ένα ταξίδι το χειμώνα και να το συνδιάσω και με Ελσίνκι!
Όχι μόνο Ελσινκι , έχει κάτι ωραίες κρουαζιερες για Αγία Πετρούπολη από κει χωρίς βίζα.... Για δες το λίγο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.508
Likes
29.184
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι μόνο Ελσινκι , έχει κάτι ωραίες κρουαζιερες για Αγία Πετρούπολη από κει χωρίς βίζα.... Για δες το λίγο.
Ωραίες; Εγώ άλλο επίθετο θα χρησιμοποιούσα, όχι τόσο κολλακευτικό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παρ όλα αυτά το Ταλλίν μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή για να κλείσω ένα ταξίδι το χειμώνα και να το συνδιάσω και με Ελσίνκι!
Όχι δεν είναι καλή επιλογή να πας σε τέτοια μέρη και να έχεις 3-4 ώρες ήλιο αν έχεις καθόλου. Καλύτερα να πας Ιούνιο που έχει εκδηλώσεις, κόσμο έξω, λευκές νύχτες, γενικά απίθανο κλίμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.508
Likes
29.184
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωχ! Για πες λεπτομέρειες. Γιατί το χάζευα το θέμα για το επόμενο καλοκαίρι, να αναθεωρήσω αν είναι βλακεία.
Ερώτημα πρώτο: Επαρκούν 2 μέρες και κάτι για να δεις την Αγ. Πετρούπολη; Σαφώς και όχι.
Ερώτημα δεύτερο: Η κρουαζιέρα έχει ένα Χ κόστος. Πως συγκρίνεται αυτό με το κόστος μιας βίζας (συν ένα τρένο από Ελσίνκι αν προτιμάς);
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.941
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτημα πρώτο: Επαρκούν 2 μέρες και κάτι για να δεις την Αγ. Πετρούπολη; Σαφώς και όχι.
Ερώτημα δεύτερο: Η κρουαζιέρα έχει ένα Χ κόστος. Πως συγκρίνεται αυτό με το κόστος μιας βίζας (συν ένα τρένο από Ελσίνκι αν προτιμάς);
Καλά μπορεί να μην το είπε μόνο για το κόστος, είναι και η φασαρία της ρώσικης βίζας, εγώ θα είχα ξαναπάει αν δεν ήταν όλη αυτή η χαζή διαδικασία. Στο πρώτο σου ερώτημα, για μένα η απάντηση είναι ναι. Μια μέρα για το Ερμιτάζ, μια για την πόλη και μισή για τα λίγο πιο έξω για μένα ήταν αρκετά. Έμεινα 4 μέρες και την τέταρτη δε βρήκα και πολλά να κάνω (εν αντιθέσει με τη Μόσχα ας πούμε). Τρεις μέρες για μένα ήταν αρκετές, ε αν είναι και δυόμιση δεν πέθανα κιόλας.

Τώρα για τις κρουαζιέρες στη συγκεκριμένη περιοχή δεν ξέρω και πολλά, αλλά γενικά δεν τις συμπαθώ καθόλου.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Συμφωνω με Γιωργο. Ειχα 4 μερες Αγ.Πετρουπολη κ 5 στη Μοσχα. Αν ξαναπηγαινα θα εδινα αλλη μια μερα στη Μοσχα κ θα την εκοβα απο Αγ.Πετρουπολη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ερώτημα πρώτο: Επαρκούν 2 μέρες και κάτι για να δεις την Αγ. Πετρούπολη; Σαφώς και όχι.
Ερώτημα δεύτερο: Η κρουαζιέρα έχει ένα Χ κόστος. Πως συγκρίνεται αυτό με το κόστος μιας βίζας (συν ένα τρένο από Ελσίνκι αν προτιμάς);
Δεν υπολογιζονται ολα στη ζωη με κοστη, μερη να δεις, πινεζες να βαλεις σε χαρτη. Αξιζει κ παρααξιζει οποιοδηποτε πλοιο απο Ταλιν. Ειναι εμπειρια απο μόνο του. Διαβαστε κ λιγο Καβαφη περα απο λογιστικα βιβλια και λονλι πλανετ.
ship-cruise-to-st-petersburg-top-deck.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.508
Likes
29.184
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά μπορεί να μην το είπε μόνο για το κόστος, είναι και η φασαρία της ρώσικης βίζας, εγώ θα είχα ξαναπάει αν δεν ήταν όλη αυτή η χαζή διαδικασία. Στο πρώτο σου ερώτημα, για μένα η απάντηση είναι ναι. Μια μέρα για το Ερμιτάζ, μια για την πόλη και μισή για τα λίγο πιο έξω για μένα ήταν αρκετά. Έμεινα 4 μέρες και την τέταρτη δε βρήκα και πολλά να κάνω (εν αντιθέσει με τη Μόσχα ας πούμε). Τρεις μέρες για μένα ήταν αρκετές, ε αν είναι και δυόμιση δεν πέθανα κιόλας.
Καλά, εξαρτάται πάντα και το τι θες να δεις. Άλλα θελω να δω εγώ, άλλα εσύ, άλλα η @paefstra που ρωτάει και που τελικά θα αποφασίσει αν και πως θα πάει. Κι εγώ τη μόνη φορά που πήγα (ως ενήλικας) στην Αγ. Πετρούπολη διόμιση μέρες είχα διαθέσιμες πάνω κάτω, αλλά δε θεωρώ κιόλας ότι την έχω δει όσο θα ήθελα - ίσα ίσα, παρότι οι ρυθμοί μου είναι γενικά πολύ ταχείς. Πρέπει να ξαναπάω... Από την άλλη, υπάρχει κι ένας γνωστός συμφορουμίτης εκ Λονδίνου που τον αμολήσαμε ( :) ) πρόσφατα για ένα δίωρο στο Όσλο, και θεωρεί πως πρόλαβε και το είδε όλο... Εγώ έφαγα μιάμιση μέρα, και θα ήθελα μια ακόμα τουλάχιστον.

Τώρα για τις κρουαζιέρες στη συγκεκριμένη περιοχή δεν ξέρω και πολλά, αλλά γενικά δεν τις συμπαθώ καθόλου.
Περι ορέξεως, προφανώς κολοκυθόπιτα. Άλλωστε, υπάρχει και ο @Samion.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.941
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπολογιζονται ολα στη ζωη με κοστη, μερη να δεις, πινεζες να βαλεις σε χαρτη. Αξιζει κ παρααξιζει οποιοδηποτε πλοιο απο Ταλιν. Ειναι εμπειρια απο μόνο του. Διαβαστε κ λιγο Καβαφη περα απο λογιστικα βιβλια και λονλι πλανετ.
View attachment 208002
Ήταν κρουαζιεράκιας ο Καβάφης, άραζε στην πισίνα με γιαγιάδες και γούσταρε animation "όλοι τα χεράκια πάνω, πείτε i love cruises" και πάμε για κουλοχέρηδες; Δεν του το χα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.314
Μηνύματα
887.635
Μέλη
38.979
Νεότερο μέλος
Giannisk1995

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom