Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μήπως εννοείς διπλό όνομα και όχι επίθετο;Δεν μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση πάντως για να σου πω κάτι για σίγουρα.
Αν μπορείς πάρε τηλέφωνο στην Ryanair.Τα τηλέφωνα υπάρχουν στην 2η στήλη του link

Contacting Customer Service
 

TasosT

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Cluj Napoca, Romania
Ταξίδι-Όνειρο
Ιμπιζα, Μαγιόρκα
Στην ταυτότητά/διαβατήριο του έχει 2 επίθετα; Γιατι δεν τα έδωσες και τα 2 όταν έκλεινες τα εισητήρια; Όπως και να έχει όμως, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα για Ισπανία (Gerona αν κατάλαβα καλά, διότι ryanair και Ισπανία έχει μόνο απο Θεσσαλονίκη για εκεί). Καλύτερα να τηλεφωνήσεις όμως είτε στην ryanair είτε εκεί όπου αγόρασες τα εισητήρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.056
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι θα πει δυο επίθετα? Το επίθετο του καθενός μας είναι μια σειρά από γράμματα, και μερικές φορές ανάμεσα στα γράμματα παρεμβάλλεται και παύλα. Για μας που μιλάμε Ελληνικά τα γράμματα μπορεί και να έχουν και κάποια σημασία, να τα αντιλαμβανόμαστε ως δυο επώνυμα κ.ο.κ., αλλά για τον υπόλοιπο κόσμο είναι απλώς μια σειρά από χαρακτήρες του αλφαβήτου, και εσύ απλώς έγραψες τους μισούς από τους χαρακτήρες.
Αν πέσεις σε Έλληνα υπάλληλο στο checkin/boarding πιθανότατα θα καταλάβει το λάθος και θα περάσεις, αλλά μη θεωρείς καθόλου δεδομένο ότι θα συμβεί το ίδιο και στο εξωτερικό. Μίλα με την αεροπορική σου εταιρία.
 

TasosT

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Cluj Napoca, Romania
Ταξίδι-Όνειρο
Ιμπιζα, Μαγιόρκα
ναι σωστά αναφέρει ο taver είναι θέμα check in ουσιαστικά.απο Θεσσαλονίκη πετάς ή όχι,στείλε μου ένα μύνημα σε παρακαλώ εάν πετάς απο SKG.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.443
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με αφορμή το ζήτημα που συζητάτε να αναφέρω ότι όσον αφορά την ύπαρξη δύο ονομάτων, δεν χρειάζεται να δίνει κανείς και τα δύο όταν κλείνει εισιτήρια, πάρα μόνο το πρώτο (το δεύτερο θεωρείται middle name). Εγώ πάντα έτσι ταξιδεύω. Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για ονόματα, όχι επώνυμα.

Κάτι μπερδευτικό που έχω παρατηρήσει στα συστήματα κρατήσεων κάποιων εταιρειών/πρακτορείων πάντως είναι το ότι δεν σε αφήνουν να βάλεις κενό μεταξύ των δύο λέξεων/ονομάτων, κάτι που σε "αναγκάζει" να βάλεις ούτως ή άλλως μόνο το ένα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Κάτι μπερδευτικό που έχω παρατηρήσει στα συστήματα κρατήσεων κάποιων εταιρειών/πρακτορείων πάντως είναι το ότι δεν σε αφήνουν να βάλεις κενό μεταξύ των δύο λέξεων/ονομάτων, κάτι που σε "αναγκάζει" να βάλεις ούτως ή άλλως μόνο το ένα.
Με την Ryanair αυτό δεν ισχύει πάντως γιατί έχω κάνω πολλές κρατήσεις για άλλους με 2 ονόματα.
 

fanbaros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα και πάλι. Πετάω από Αεροδρόμιο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ για Gerona. Ο κολλητός έχει διπλό επίθετο (όχι όνομα) και με αυτόν τον τρόπο ξέροντας μόνο το πρώτου του επίθετο έβαλα αυτό στο εισητήριο. Δεν παίζει πιο σημαντικό ρόλο ο κωδικός ταυτότητας; Kαι άλλη μία ερώτηση: υπάρχει τηλέφωνο ώστε να συνεννοηθώ στα ελληνικά με την ryanair;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Τηλέφωνο στα Ελληνικά δεν υπάρχει δυστυχώς.
Ενημερωτικά όταν κλείνεις άλλη φορά εισιτήρια για άλλον είτε να έχεις μπροστά σου την ταυτότητα του άλλου είτε να σου στέλνει ένα μήνυμα με τα πλήρη στοιχεία όπως ακριβώς είναι στην ταυτότητα.Δεν κλείνουμε ποτέ εισιτήρια απλώς γνωρίζοντας το όνομα του άλλου γιατί και για ένα γράμμα λάθος που δεν φανταζόμαστε ότι μπορεί να είναι έτσι (λόγω λατινικών χαρακτήρων) μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.
 

fanbaros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό αλλά λόγο απόστασης προσπάθησα να κάνω κάτι παρόμοιο. Του έλεγα να μου διαβάσει συλλαβιστά την ταυτότητα... Τι να πω;;!! Αυτή η κάψα μας έχει τρελάνει !
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καλά στην διάβαζε συλλαβιστά και δεν σου είπε το 2ο επίθετο;
Βάλτον τώρα αυτόν να πάρει τηλέφωνο για να διορθώσει το λάθος :)
Εγώ αυτό είχα κάνει τουλάχιστον μια φορά που μου είχε στείλει κάποιος λάθος το όνομα του και με μήνυμα μάλιστα:)

Πιστεύω πάντως ότι θα διορθωθεί το λάθος τηλεφωνικά. Εδώ έχω διαβάσει ότι διορθώθηκε ένα όνομα που ήταν εντελώς λάθος.Απλά μην το αφήσεις έτσι.Αν δεν ξέρεις εσύ Αγγλικά η ο φίλος σου βρες κάποιον που ξέρει Αγγλικά να πάρει τηλέφωνο.Στο τηλέφωνο θα σου ζητηθεί ο αριθμός κράτησης το νούμερο του τηλεφώνου που έδωσες για την κράτηση και ίσως και στοιχεία της κάρτας.Οπως πχ. σε ποια ταχυδρομική διεύθυνση είναι δηλωμένη.
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
μου έχει έρθει επιβεβαίωση (confirmation) με χρεωσεις ώρες πτήσεων και ονοματεπώνυμα επιβατών! Άλλα ακόμη αφαιρεθούν τα χρήματα απο την κάρτα!
Η πτήση είναι για Οκτώβρη άρα δεν μπορώ να κάνω check in! Τώρα θα ησυχάσω μόνο οταν πάρουν τα χρήματα..!
 

fanbaros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Με ένα τηλεφώνημα λύθηκε το θέμα και πρόσθεσαν το δεύτερο επίθετο...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.312
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom