Ανεξάρτητα ή οργανωμένα;

Ταξιδεύετε ανεξάρτητα ή οργανωμένα;

  • Ανεξάρτητα ακόμη και για δύσκολους προορισμούς

    Votes: 29 34,9%
  • Ανεξάρτητα για εύκολους προορισμούς, αλλά οργανωμένα για δύσκολους

    Votes: 51 61,4%
  • Οργανωμένα ακόμη και για εύκολους προορισμούς

    Votes: 3 3,6%

  • Total voters
    83

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ανεξαρτητα σιγουρα εκτος απο χωρες που απαγορευουν να πας ανεξαρτητος οπως το Μπουταν
λάθος πέρισι πήγε η φίλη μου με μια΄ακόμα κοπέλλα .μια΄χαρά .γιατί το λές ??

Θα ελεγα ανεξαρτητος (και καλησπερα στην παρεα).
..

είσαι στον απόλυτα σωστότερο δρομο!!!!!!!!!!!:clap:
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Κι εγώ πάντα ανεξάρτητα ταξιδεύω. Βέβαια δυστυχώς δεν έχω κάνει μακρινά ταξίδια( για τη Μέση Ανατολή δεν παίζει ως ταξίδι γιατί ζούσαμε εκεί πέντε χρόνια οπότε τη γυρίσαμε όλη μόνοι μας).
Το γκρούπ δεν μου πάει καθόλου . Συμφωνώ όμως ότι ίσως σε κάποιους προορισμούς να πρέπει να πάς οργανωμένα
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ανεξάρτητα. Δεν έχω πάει ποτέ κάπου με group ή να έχω αφήσει πρακτορείο να οργανώσει το ταξίδι μου και δεν έχω λόγο να το κάνω. Δεν έχω πάει σε πολλές χώρες, ίσως κάποιες να θεωρούνται δύσκολες (πχ Καμπότζη, Βιρμανία) αλλά πραγματικά δεν είναι και μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε, ακόμη και με μηδενική οργάνωση από πριν.
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μεχρι στιγμής δεν έχω επισκευτεί καποιο προορισμό που τον θεωρώ δύσκολο. Αν το έκανα όμως θα το έκανα με οργανωμένο. Στην Ευρώπη κανονίζω μόνος και νομίζω πως γλιτώνω και χρήμα αλλά διαμορφώνω και το προγραμμά όπως μου αρέσει.
 

fidi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΩΝΙΑ
Έχω πάει πολλές φορές με group και αρκετές μόνο με την παρέα μου.
Το καλό που έχει το group είναι ότι δεν χάνεις χρόνο ψάχνοντας μέσα συγκοινωνίας, αξιοθέατα κλπ και βλέπεις περισότερα πράγματα σε μικρό χρονικό διάστημα αλλά παράλληλα και τα πιο τουριστικά. Μόνος όταν είσαι βιώνεις την πραγματική ζωή της χώρας που επισκέπτεσαι καλι βλέπεις πράγματα που δεν βλέπουν οι πολλοί.
Ένας καλός συνδιασμός (γι αυτούς που φοβούνται το ατομικό ταξίδι) είναι να κλείσει με group και μετά να μείνει λίγες ακόμα μέρες μόνος του (προέκταση) για να νιώθει σιγουριά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πρίν γνωρίσω το forum δέν σκεφτόμουν ουτε για αστείο εκδρομή στο εξωτερικό ατομικά (τρείς φορές ώς τώρα με group ),διαβάζοντας όμως ολους εσάς πού στήν πλειοψηφία ταξιδέυετε ατομικά σε όλα τα μέρη τού κόσμου , ε δέν ήθελα καί πολύ για να πιστώ
έτσι φέτος το τόλμησα καί έκλεισα ( special thanks traveller )αεροπορικά καί ξενοδοχείο για λονδίνο ατομικά 6 μέρες .
εννοείται ότι θα χρειαστώ τήν πολύτιμη βοήθεια σας :shock: γιά όλα τα υπόλοιπα
πάντως για να μήν ξεφέυγουμε
υπο προυποθέσεις καί οι δύο περιπτώσεις είναι καλές αλλά εξαρτάται από τόν προορισμό.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όταν είναι να πάω ταξίδι στην Ευρώπη οργανώνω μόνη μου τα πάντα γιατί μου έρχεται σαφώς πιο φθηνά.
Μ' αρέσουν όμως πάρα πολύ τα ταξίδια με γκρουπ και τα προτιμώ στα ταξίδια μου εκτός Ευρώπης γιατί περνάω υπέροχα κάθε φορά!
Πραγματικά τόσο εγώ όσο και οι φίλοι μου δεν διαννοούμαστε αυγουστιάτικο ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς ελληνικό γκρούπ!
Από τη στιγμή που κλείνω το ταξίδι ξέρω πως έχω εξασφαλισμένη διασκέδαση!
Βέβαια ομολογώ ότι πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη υπομονή και να είσαι έτοιμος να δεχτείς πολλούς συμβιβασμούς κατά τη διάρκεια του ταξιδιού αλλά όταν αυτά τα κοιτάς από απόσταση βλέπεις ότι είναι απλά λεπτομέρειες!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Όταν είναι να πάω ταξίδι στην Ευρώπη οργανώνω μόνη μου τα πάντα γιατί μου έρχεται σαφώς πιο φθηνά.
Μ' αρέσουν όμως πάρα πολύ τα ταξίδια με γκρουπ και τα προτιμώ στα ταξίδια μου εκτός ς!
maryd, άν ήταν όλοι σαν και σένα ,μπορεί και μένα να μου αρεσε το γκρουπάκι !!! αλλά γενικώς ....:roll:
μια χαρά ειναι όπως το βλέπεις :p
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ποτε με group.επειδη παντα ταξιδευω με την οικογενεια μου(4 ατομα) μου ερχεται πολυ φτηνοτερα και με λιγη προετοιμασια για τις χωρες που ταξιδευεις πρωτη φορα,δεν υπαρχει προβλημα.
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
λάθος πέρισι πήγε η φίλη μου με μια΄ακόμα κοπέλλα .μια΄χαρά .γιατί το λές ??

Δεν μπορεις να το οργανωσεις μονος σου πρεπει να στο οργανωσει το επισημο πρακτορειο του κρατους, τουλαχιστον ετσι γραφει το σαιτ το κρατικο και εχει ταριφα 250$ την ημερα αν εισαι με γκρουπ και 30-40$ επιπλεον αν ειναι 1 η 2 ατομα.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Επειδή βλέπω ότι πολλοί έχετε επιλέξει ότι ακόμα και σε ένα αρκετά δύσκολο προορισμό θα το οργανώνατε και θα πηγαίνατε μόνοι σας , θα ήθελα λίγο να το ξεκαθαρίσουμε .
Προορισμός τα απομακρυσμένα χωριά του Αμαζόνιου .
Όλοι εσείς θα παίρνατε τα παιδιά σας και αφού φτάνατε στη Βραζιλία , με ένα αυτοκίνητο ή σκάφος , μόνοι σας θα ξεκινήσετε να εξερευνήσετε της τουριστικές μεν αλλά απομακρυσμένες περιοχές του Αμαζόνιου ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom