Ανεξάρτητα ή οργανωμένα;

Ταξιδεύετε ανεξάρτητα ή οργανωμένα;

  • Ανεξάρτητα ακόμη και για δύσκολους προορισμούς

    Votes: 29 34,9%
  • Ανεξάρτητα για εύκολους προορισμούς, αλλά οργανωμένα για δύσκολους

    Votes: 51 61,4%
  • Οργανωμένα ακόμη και για εύκολους προορισμούς

    Votes: 3 3,6%

  • Total voters
    83

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Εμπλοκή πρακτορείου, αλλά για μια εκδρομή περιπέτειας. Αν ήταν να πάω Βραζιλία μόνο σε 4-5 πόλεις, δε θα το χρειαζόμουν. Αν ήταν να πάω trekking στον Αμαζόνιο θα το χρειαζόμουν. Όπως και στην Ελλάδα αν πάω για rafting δε θα πάω μόνος μου!
Όταν όμως πάω στη Γκάνα πχ και κανονίσω μόνος μου αεροπορικά, κλείσω ξενοδοχεία σε 2-3 πόλεις, βρω κάποιο τοπικό μέσο μεταφοράς, βγάλω μόνος μου τη βίζα και απλώς χρησιμοποιήσω ένα πρακτορείο για να κάνω μια εκδρομή 1-2 μέρες, δε μπορείς να πεις ότι ταξίδεψα οργανωμένα, σωστά? :)
Πάντως αν σε ενδιαφέρει έχω ένα μικρό φουσκωτό και ίσος μπορέσουμε να κατέβουμε τον ποταμό χωρίς γκρουπ :shock::)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδιά η ψηφοφορία πάει καλά ....το κόκκινο ανεβαίνει και μου αρέσει!!!!!!!!!
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Πιστευω οτι εαν δεν εχεις βγει ποτε απο το σπιτι σου(ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ) οπως εγω π.χ.καλο θα ηταν το πρωτο σου ταξιδι να ειναι οργανωμενο, δεν μιλαω απαραιτητα με γκρουπ, αλλα τουλαχιστον μια ουσιαστικη βοηθεια απο καποιο πρακτορειο θα βοηθουσε.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
driver, απ' ότι φαίνεται όσοι ταξιδεύουμε ανεξάρτητα δεν το κάναμε μετά από απόκτηση εμπειρίας αλλά ήταν επιλογή μας από τη πρώτη στιγμή. Είναι στο χαρακτήρα του καθενός το πόσο θα κάτσει να ψάξει κάτι μόνος του. Δεκτά και τα δύο, απλώς μου φαίνεται κάπως σα δικαιολογία η απειρία και δεν ισχύει :)
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
φανατικά ανεξάρτητα,οχι οτι εχω τίποτα με τα οργανωμένα γκρουπ προς θεού,απλα ειναι θέμα επιλογης.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Δεν έχω πάει ποτέ οργανωμένο ταξίδι με γκρουπ, και αυτό διότι αφενός οι χώρες που έχω επισκεφθεί σε καμία περίπτωση δε θεωρούνται δύσκολες, αφετέρου γιατί δε μου αρέσει να δεσμεύομαι γενικώς. Στις 10 Νοεμβρίου φεύγουμε για Κούβα, και πάλι επιλέξαμε να πάμε ανεξάρτητα τελικά, μιας και τα προγράμματα των πρακτορείων έχουν μόνο δυτικό-τουριστικό χαρακτήρα (π.χ. τουλ. 2 μέρες στο Βαραδέρο) και δε θα είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε πραγματικά την Κούβα. Επίσης, μου έκανε έκπληξη ότι όταν αποφασίσαμε να κλείσουμε ανεξάρτητα, οι τιμές ήταν χαμηλότερες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σίγουρα προτιμώ τα ανεξάρτητα ταξίδια, αλλά υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις όπου το να διαλέξεις ένα οργανωμένο ταξίδι και να το μετατρέψεις σε ανεξάρτητο, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.

Αυτό που εννοώ είναι ότι μπορεί να αποφασίσεις τελευταία στιγμή να κάνεις ταξίδι σε κάποιο προορισμό όπου δεν υπάρχουν πολλές επιλογές πτήσεων ή πτήσεων low cost , οπότε τα εισιτήρια είναι ήδη ακριβά και ενδεχομένως να μην μπορείς να βρεις και διαθεσιμότητα σε φθηνότερα ξενοδοχεία. Οπότε, αγοράζεις ένα οργανωμένο πακέτο όπου θα περιλαμβάνει τα αεροπορικά, τη διαμονή και τις μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο, ενημερώνεις τον υπεύθυνο του γκρουπ ότι δε θα ακολουθήσεις το πρόγραμμα άρα να μην ανησυχούν ούτε να καθυστερούν ψάχνοντάς σε και μετά λειτουργείς ως ανεξάρτητος ταξιδιώτης.
Μπορείς επίσης, αν θες να ακολουθήσεις επιλεκτικά κάποιες ξεναγήσεις, για τις οποίες τα εισιτήρια περιλαμβάνονται στο ήδη αγορασμένο πακέτο σου και για τα οποία δε θα χρειαστεί να περιμένεις στην ουρά.

Τον τρόπο αυτό ακολούθησα στην Κωνσταντινούπολη και δε μετάνοιωσα καθόλου. Το πακέτο ήταν πολύ φθηνότερο από τις μεμονωμένες κρατήσεις εισιτηρίων και ξενοδοχείου, αλλά ταυτόχρονα δεν ένιωσα καθόλου ότι περιορίζομαι από το γκρουπ, γιατί απλά δεν το ακολούθησα.
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δεν έχω πάει ποτέ οργανωμένο ταξίδι με γκρουπ, και αυτό διότι αφενός οι χώρες που έχω επισκεφθεί σε καμία περίπτωση δε θεωρούνται δύσκολες, αφετέρου γιατί δε μου αρέσει να δεσμεύομαι γενικώς. Στις 10 Νοεμβρίου φεύγουμε για Κούβα, και πάλι επιλέξαμε να πάμε ανεξάρτητα τελικά, μιας και τα προγράμματα των πρακτορείων έχουν μόνο δυτικό-τουριστικό χαρακτήρα (π.χ. τουλ. 2 μέρες στο Βαραδέρο) και δε θα είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε πραγματικά την Κούβα. Επίσης, μου έκανε έκπληξη ότι όταν αποφασίσαμε να κλείσουμε ανεξάρτητα, οι τιμές ήταν χαμηλότερες...
Η Κούβα είναι μια ασφαλής χώρα που μπορείς να ταξιδέψεις άνετα, όμως αν θέλεις να μετακινηθείς από πόλη σε πόλη, τότε είναι λιγάκι δύσκολο. Τα μοναδικά νέας τεχνολογιας αυτοκίνητα που κυκλοφορούν (τα υπόλοιπα είναι αντίκες) ανήκουν στο κράτος και είναι αποκλειστικά για τους τουρίστες. Θα βρείς εύκολα ταχι στην κεντρική πλατεία στην αβανα όχι όμως και στις υπολοιπες πόλεις. Το ίδιο ισχύει για τα πουλμαν με aircondition. Οσο για να νοικιάσεις αυτοκίνητο πρέπει να κινητοποιηθείς λίγους μηνες πρίν. ΚΑι φυσικά δεν υπάρχουν ταμπέλες στους δρόμους...
Αν κατά την γνώμη μου έχεις πολλές μέρες, τότε είναι μια ωραία περιπέτεια, αν όμως όχι, τότε το group, έιναι μια λύση για να δείς διάφορες πόλεις και να μετακινηθείς εύκολα.
Οσο για το group που λες, συμφωνω, μόνος σου θα γνωρίσεις πραγματικά την Κουβα και το Βαραδέρο είναι καθαρά τουριστικό, αξίζει μόνο για να περάσεις απέναντι και να δεις κάποια νησάκια της Καραιβικής.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Οσο για να νοικιάσεις αυτοκίνητο πρέπει να κινητοποιηθείς λίγους μηνες πρίν.
Δεν ισχύει αυτό που λες... Πανεύκολα και άμεσα νοικιάζεις αυτοκίνητο, χωρίς κανένα γραφειοκρατικό πρόβλημα. Μόνο διαβατήριο και διεθνές δίπλωμα σου ζητάνε. Το έχω κάνει 3 φορές...

Με τα λεωφορεία της Viazul , που απευθύνονται σε τουρίστες και είναι μια χαρά, εύκολα και φτηνά μπορείς να μετακινηθείς από την μια πόλη στην άλλη...

Δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκες εσύ τα προβλήματα...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Tα περισσότερα ταξίδια τα έχω κάνει με γκρουπ καθως πήγαινα με τους γονείς μου σε μικρή ηλικία. Από τότε που άρχισα να ταξιδεύω μόνη μου πάω ανεξάρτητα. Για την ακρίβεια οποιοδήποτε προορισμό διάλεγα μέσα στην Ευρώπη θα πήγαινα ανεξάρτητα. Αλλά για εκτός ευρώπης τουλάχιστον για την πρώτη φορά θα πήγαινα με πρακτορείο. Μετά βλέποντας και κάνοντας.
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Τελευταια φορά ήταν το Πάσχα που μας πέρασε και δυσκολευτικα να βρω αυτοκίνητο, ήταν όλα νοικιασμένα όπως μου είπαν, γιατί ήταν υψηλή περίοδος. Ισως δεν απευθυνθηκα στο σωστό μέρος. Αν έχεις κάποια πληροφορία σχετικά ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom