Απεγνωσμένος με τον προορισμό

solero

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Thailand-Singapore
Ταξίδι-Όνειρο
Aitutaki Cook Islands
Καλησπερα φιλοι με χαρα βρηκα το forum σας και θα ήθελα την βοήθεια σας. τον νοέμβριο
(περίπου στα μέσα ) μπαίνω φαντάρος και θέλω σαν τρελός να φύγω με τον κολλητό μου να κάνω ένα ταξίδι εκτος ευρώπης κατά κύριο λόγο αναψυχής. θέλω αν γίνετε να φύγω και αύριο που λέει ο λόγος και να γυρίσω τέλη οκτώβρη με αρχές νοέμβρη.

Μου αρέσουνε πολύ οι παραλιες με γαλάζια νερά οι υψηλές θερμοκρασίες και γενικά θέλω να πάω κάπου όπου και αν είναι αυτό να βρω το καλοκαίρι . Δεν γνωρίζω ποίες χώρες / προορισμοί αυτό το διάστημα έχουνε full καλοκαίρι και είναι στα πάνω τους από τουρισμό.

Διαφορες συζητήσεις με φίλους μου ο καθένας λέει τα δικά του, οποτε προτιμώ να εμπιστευτώ κάποιους φίλους που γνωρίζουνε μέσα από αυτό το forum.

Tο μέγεθος του ταξιδιού θέλω να έχει διάρκεια 1 μηνα το λιγότερο και οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει.

Πρώτη σκέψη μου ήτανε καραϊβική - hawaii - νησιά fiji - maldives και δεν ξέρω και γω τι άλλο υπάρχει. Το ξερω οτι ειναι αρκετα εμπορικοι προορισμοι αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως. Απλα το μονο πραγμα που θελω ειναι να φυγω απο Αθηνα να παω σε εξωτικο μερος με φοβερες θαλασσες και θερμοκρασιες.

p.s: επειδή το ταξίδι είναι μεγάλο ξέρω ότι δεν θα βρω πακέτο από ταξιδιωτικά γραφεία , θα ήτανε προτιμότερο να κλείσω αεροπορικά και μόλις φτάσω εκεί να κάνω το παιχνίδι μου με ξενοδοχεία κτλ μονος μου ?

Μπορει καποιος να με βοηθήσει? :shock:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γεια σου και σενα.και γω νεο μελος ειμαι!λοιπον επειδη και γω ειχα ψαξει για μαλδιβες(δεν εχω παει ομως το τονιζω)ξερω οτι τωρα εχει μουσωνες.η καλυτερη περιοδος για να πας εκει ειναι απο δεκεμβριο εως απριλιο,τοτε γινεται ο μεγαλος χαμος.αν κανω λαθος ας με διαψευσει καποιος.καλη επιλογη πρεπει να ειναι και ο μαυρικιος,αλλα ειναι περιπου στην ιδια περιοχη.με χαβαη δεν ξερω κλιματολογικα τι παιζει.αλλα εκει δεν εχει τις θαλλασσες που ζητας.ειναι ηφαιστειογενες νησι.πρεεπι να εχεις μεγαλο κουραγιο για να πας καραιβικη ,μετα απο 4 απανωτους τυφωνες!!!εκει που εχω παει και μου αρεσε πολυ ειναι τα καναρια νησια.πηγα μια εβδομαδα τενεριφη και μια γκραν καναρια.εκει το κλιμα ειναι πραγματικα υπεροχο.εχει περιπου σταθερη θερμοκρασια ολο το χρονο.με 25 βαθμους καιγεσαι και δεν υπαρχει υγρασια.και βροχη να υπαρξει ειναι κατι παροδικο.η τενεριφη αν και ηφαιστεογενες νησι (που σημαινει οτι δεν εχει γαλαζοπρασινα νερα) εχει πολλα πραγματα να σου προσφερει.πολυ τουρισμο και πολυ καλη υποδομη.τα γκραν καναρια ειναι πιο ησυχα.γενικα τα καναρια νησια ανηκουν στην ισπανια ειναι απεναντι απο το μαροκο και ειναι 7 στον αριθμο,διαλεγεις και περνεις.εγω ειχα παει μονη μου,οχι με ταξιδιωτικο.για να μην σε κουραζω αν αποφασισεις να πας πες μου να σου πω λεπτομερειες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.581
Ταϋλάνδη φίλε μου, δεν υπάρχει καλύτερο για σένα και τον κολλητό σου
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ταϋλάνδη φίλε μου, δεν υπάρχει καλύτερο για σένα και τον κολλητό σου
Φίλε μου και'γω Ταϊλάνδη θα σου πρότεινα αλλά διαβάζοντας (και βλέποντας) αυτά, αλλάζω γνώμη και λέω Ταϊλάνδη-Μαλαισία!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.581
Φίλε μου και'γω Ταϊλάνδη θα σου πρότεινα αλλά διαβάζοντας (και βλέποντας) αυτά, αλλάζω γνώμη και λέω Ταϊλάνδη-Μαλαισία!!
Μαλαισία πάει και αργότερα με αμόρε, έχει περισσότερη ηρεμία..στη Ταϋλάνδη θα έχει και έντονη ζωή, που φαντάζομαι αυτό θέλει πριν πάει να κλειστεί σε ένα στρατόπεδο για 12 μήνες
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μαλαισία πάει και αργότερα με αμόρε, έχει περισσότερη ηρεμία..στη Ταϋλάνδη θα έχει και έντονη ζωή, που φαντάζομαι αυτό θέλει πριν πάει να κλειστεί σε ένα στρατόπεδο για 12 μήνες
GTS προτείνω Μαλαισία για ένα λόγο, τα νερά! Η Ταϊλάνδη έχει υπέροχες παραλίες αλλά στις περισσότερες (τουλάχιστον την περίοδο που ήμουν εγώ εκεί) ήταν τα νερά θολά από την ανακατεμένη άμμο. Από τις φωτογραφίες σου στη Μαλαισία βλέπω πως είναι καλύτερα. Δεν ξέρω για άλλους αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό να είμαι μέσα στο νερό και να βλέπω γύρω μου κάτω από το νερό!

Εντάξει, Μαλαισία μπορεί να πάει και πιο μετά αλλά και Ταϊλάνδη αν πάει, δεν θα ξαναπάει;; Εσύ κάτι θα ξέρεις πάνω σε αυτό! :bleh:
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Έτσι όπως περιγράφεις τις ανάγκες και τον σκοπό του ταξιδιού, θα πρότεινα πρώτα Ταϋλάνδη - Μαλαισία και μετά Κούβα ή Άγιο Δομίνικο.

Οι Μαλδίβες σίγουρα είναι παράδεισος, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνεις.

Ο Μαυρίκιος το ίδιο... (και σίγουρα υποδεέστερος από Μαλδίβες)

Την Χαβάι την προτείνω ανεπιφύλακτα (4-5 ημέρες Oahu και 7-10 Maui για την ηλικία σου), αλλά αφού πρώτα κάνεις στάση 3 ημέρες Las Vegas και 4 ημέρες Los Angeles!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να εμπιστευτεις την πρωτη σου σκεψη...καραιβικη! Αγιο Δομηνικο ψηφιζω κι εγω για τις καλυτερες παραλιες. Καποιος ανεφερε τους τυφωνες αλλα η καραιβικη ειναι τεραστια και τα σημεια που περασαν οι τυφωνες συγκεκριμενα. Ο Αγιος Δομηνικος ειναι μια χαρα , πιο ομορφος απο ποτε και θα χρειαστεις πολυ κουραγιο για να μπεις στο αεροπλανο της επιστροφης.
Συνδυασε τον με καμια Κουβα ή Τζαμαικα!

Φυσικα και να βγαλεις μονο εισιτηρια και απο ξενοδοχεια θα βρεις επιτοπου.
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Το μόνο πράγμα που θα σε χάλαγε στο ταξίδι σε Ταϋλάνδη και Μαλαισία, είναι ο καιρός. Σεπτέμβρης Οκτώβρης είναι οι χειρότεροι μήνες, με καθημερινές βροχές και συνεχή συννεφιά. Όσο πιο νότια πας τόσο καλύτερα για τον καιρό βέβαια, αλλά όχι ότι θα γλυτώσεις τις βροχές. Θα μπορούσες να το συνδυάσεις με μια Ινδονησία. Μπαλί, Λομπόκ, νησιά Γκίλι.
Από την άλλη οι εναλλακτικές άπαξ και προσγειωθείς σε εκείνα τα μέρη είναι άπειρες, με αεροπορικά εισιτήρια φθηνά (και όχι ταξιδεύοντας σε ιπτάμενα φέρετρα), και καλά ξενοδοχεία σε μηδενικές τιμές.
Στην Καραϊβική δε γνωρίζω τί καιρό θα βρεις. Θα βρεις σίγουρα ακριβότερες τιμές, και ακριβότερες μεταφορές.
Συμφωνώ πως Μαλδίβες και Μαυρίκιος δεν είναι για τώρα. Ακόμα και με την κοπέλα σου να πήγαινες, αν είναι να κάτσεις 1 μήνα θα σου στρίψει, και δεν θα έχεις και εναλλακτικές κοντά (Σρι Λάνκα και Μαδαγασκάρη τα κοντινότερα αντίστοιχα).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το μόνο πράγμα που θα σε χάλαγε στο ταξίδι σε Ταϋλάνδη
Συμφωνώ πως Μαλδίβες και Μαυρίκιος δεν είναι για τώρα. Ακόμα και με την κοπέλα σου να πήγαινες, αν είναι να κάτσεις 1 μήνα θα σου στρίψει, και δεν θα έχεις και εναλλακτικές κοντά (Σρι Λάνκα και Μαδαγασκάρη τα κοντινότερα αντίστοιχα).
μη σε ακούσει η go 2 γιατί θα σε καρατομήσει !!!!:D
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Γιατί καλέ; κι εγώ θέλω να πάω στα μέρη αυτά (ειδικά Μαλδίβες), αλλά για μια βδομάδα όχι ένα ολόκληρο μήνα. Φοβάμαι πως θα βαρεθώ αν για 30 μέρες είμαι μόνο μεταξύ μπάνιου, φαγητού και σεξ.

Αναμένω την καρατόμηση :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και ψηφίζω κάτι μεταξύ νησιών Καραϊβικής, Κούβας, Μεξικό, και Ινδονησίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.054
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom