Απλα μαθηματα γερμανικων!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ich bin wieder da! (ιχ μπιν βιντερ ντα) = Να΄μαι παλι!!
Αντε και λιγη γραμματικη:
Κανονας 1: Ολα τα ουσιαστικα στα γερμανικα γραφονται με κεφαλαιο!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κανονας 2: Δεν παραλειπουμε ποτε το υποκειμενο! Αρα λεμε Ich bin (ιχ μπιν=εγω ειμαι) και οχι σκετο bin (μπιν=ειμαι).
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κανονας 3 : Εχουμε 3 αρθρα, αρσενικο der (ντερ), θηλυκο die (ντι) και ουδετερο das (ντας), τα οποια δεν συμπιπτουν με τα ελληνικα (πχ der Tisch (ντερ τις) = το τραπεζι) και κλινονται αναλογα με την πτωση. Για απλες συνεννοησεις στη Γερμανια φυσικα δεν χρειαζεται να τα μαθετε, θα σας καταλαβουν ετσι και αλλιως!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Κανονας 3 : Εχουμε 3 αρθρα, αρσενικο der (ντερ), θηλυκο die (ντι) και ουδετερο das (ντας), τα οποια δεν συμπιπτουν με τα ελληνικα (πχ der Tisch (ντερ τις) = το τραπεζι) και κλινονται αναλογα με την πτωση. Για απλες συνεννοησεις στη Γερμανια φυσικα δεν χρειαζεται να τα μαθετε, θα σας καταλαβουν ετσι και αλλιως!

Κανόνας 4ος??? Έχω ανοίξει το μπλοκάκι μου και περιμένω! Μέχρι στιγμής έχω μάθει τη φράση 'Ich bin der Tisch', αλλά θα ήθελα κάτι πιο καθημερινό...
(τι ζήλος! τι επιμέλεια!)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν ξερω αν ειπώθηκε, αλλά κατι πολύ χρήσιμο:
"Hilfe!!!" (χιλφε!-βοήθεια)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ας μαθουμε λοιπον μερικα χρησιμα καθημερινα ρηματα
ich lese (ιχ λεζε)= διαβαζω
schlafe (σλαφε)= κοιμαμαι
trinke (τρινκε)= πινω
esse (εσε) = τρωω
will (βιλ) = θεώ
brauche (μπραουχε) = χρειαζομαι
weiss (βαις)= ξερω
kann (καν) = μπορω
denke (ντενκε) = σκεφτομαι
habe (χαμπε) = εχω
mochte (μεχτε)= θα ηθελα
verstehe (φερστεε)= καταλαβαινω

Εννοειται, οπως ηδη ειπαμε, οτι μπροστα απο καθε ρημα βαζουμε το ιχ (Ich = εγω). Η αρνηση ειναι με το nicht (νιχτ=δεν), που ομως μπαινει μετα το ρημα. Ετσι ich weiss= ξερω και ich weiss nicht=δεν ξερω.
Τωρα Ροζα μπορεις να πας σε ενα εστιατοριο και να πεις Ich mochte einen Tisch!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αχινέ...εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει, για δώσε κάτι χρήσιμο για το κομμωτήριο. Θέλω να πάω να κουρευτώ και δεν ξέρω πώς να τους πω "τα θέλω φιλαριστά". Ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά πώς να τους δώσω να καταλάβουν ότι τα θέλω κάπως έτσι και ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΨΟΥΝ ΠΟΛΥ(ο αιώνιος φόβος των γυναικών);
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Abgestuft λεγονται τα φυλλαριστα μαλλια, Pony (δεν ξερω βεβαια αν γραφεται ετσι) ειναι η φραντζα, Straehne ειναι οι ανταυγειες. Θα προτεινα να βρεις μια εικονα στα περιοδικα που εχουν εκει, να τους δειξεις τι ακριβως θελεις και μετα τους λες "Also ich mochte meine Haara abgestuft, aber bitte schneiden Sie sie nur ein bisschen. Ich mag sie namlich lang. Alles klar? Bitte nur ein bisschen schneiden!". Νομιζω ειναι βασικο να τους το πεις 2 φορες για να το εμπεδωσουν! Και εγω που εχω μακρια μαλλια και μου αρεσουν ετσι, το τονιζω συνεχεια και στις δικες μας κομμωτριες, γιατι αν πιασουν ψαλιδι στο χερι τους, δεν λενε να το αφησουν!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τωρα που τελειωσαν οι διακοπες και επειδη ξερω οτι στεναχωριεστε που ξαναρχιζετε δουλεια, ενα εχω να σας πω:

Arbeit macht frei (αρμπαιτ μαχτ φραι)= Η δουλεια απελευθερωνει :)

Το πιασατε το υπονοουμενο, ε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom