Απορία για Σταυρό-Ολυμπιάδα

Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επειδή έχω κάτι ..χρόνια να πάω προς τα κεί:roll:μπορεί κάποιος βορειολλαδίτης να μ ενημερώσει για το δρόμο(και δεν αναφέρομαι για τώρα που υπάρχει πρόβλημα με τα μπλόκα αλλά για νορμάλ συνθήκες)από Θεσνίκη πώς πάς;
Εγώ έχω μείνει στον ....παλιό δρόμο Θεσνίκης-Καβάλας,
αυτός ισχύει ακόμα η παίρνω τον καινούργιο για Καβάλα και υπάρχει έξοδος πρός Σταυρό;
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Εχει μια εξοδο πριν απο την Ασπροβαλτα για να βγεις απο την Εγνατία, ή αν προτιμάς για βόλτα μπορεις να βγεις και απο την Ρεντίνα
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Επομένως θα πάρω την Εγνατία(όχι τον παλιό δηλ)και έξοδο Ρεντίνα;
ναι ακριβώς,
η αν την χάσεις αυτή την έξοδο, μπορείς να βγεις και στην επόμενη έξοδο που είναι της Ασπροβάλτας, και απο εκει βγαίνεις στην παλια εθνική Καβάλας-Θεσ/νικης και ακολουθεις κατεύθυνση για Θεσ/νίκη και στρίβεις για Σταυρό στην ομώνυμη διασταύρωση!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Ο συντομότερος δρόμος είναι να πάρεις την εγνατία και να βγεις από την διασταύρωση της ρεντίνας. θα εισέλθεις στην παλιά εθνική οδό Καβάλας- Θεσσαλονίκης. Θα διανύσεις ελάχιστα χιλιόμετρα, όχι πάνω από 5 και θα βρεθείς στην διασταύρωση Σταυρού. Στρίβεις αριστερά και πηγαίνεις κατευθείαν Σταυρό. Για ολυμπιάδα θα πας υποχρεωτικά παραλιακά, θα συνεχίσεις τον δρόμο μέχρι να βγεις από τον Σταυρό, θα ανάβεις το βουνό και όλο παραλία σε κανένα μισάωρο (έχει στροφές) είσαι Ολυμπιάδα. Έχει και άλλους δρόμους αλλά μηντους πάρεις, πίστεψε με θα μαρτυρήσεις.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ο συντομότερος δρόμος είναι να πάρεις την εγνατία και να βγεις από την διασταύρωση της ρεντίνας. θα εισέλθεις στην παλιά εθνική οδό Καβάλας- Θεσσαλονίκης. Θα διανύσεις ελάχιστα χιλιόμετρα, όχι πάνω από 5 και θα βρεθείς στην διασταύρωση Σταυρού. Στρίβεις αριστερά και πηγαίνεις κατευθείαν Σταυρό. Για ολυμπιάδα θα πας υποχρεωτικά παραλιακά, θα συνεχίσεις τον δρόμο μέχρι να βγεις από τον Σταυρό, θα ανάβεις το βουνό και όλο παραλία σε κανένα μισάωρο (έχει στροφές) είσαι Ολυμπιάδα. Έχει και άλλους δρόμους αλλά μηντους πάρεις, πίστεψε με θα μαρτυρήσεις.
Σωστός!!Μόλις εισέλθεις στην παλαιά εθνική οδό μετά από 1-2 χλμ. κάνε μία στάση ν΄ανάψεις και ένα κεράκι στην εκκλησία της Αγίας Ειρήνης.;)
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Υπάρχει Αγ.Ειρήνη εκεί;έχω πολλά χρόνια πάρα πολλά...να πάω,και θέλω να τα ξαναθυμηθώ,άσε που διάβασα για το κάστρο της Ρεντίνας το οποίο έχει σβήσει τελείως από τη μνήμη μου,από το σκληρό μου δίσκο:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η αγια Ειρηνη ειναι εκεινη η υπεροχη βυζαντινη εκκλησια; Αν ειναι αυτο που θυμαμαι αξιζει τον κοπο να την επισκεφθει κανεις!
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Η εκκλησια διπλα στη Ρεντινα με κατευθυνση τη θεσ/νικη ειναι η Αγια Μαρινα με μεγαλο πολυβουο πανηγυρι το καλοκαιρι.Η αποσταση Σταυρος-Ολυμπιαδα ειναι περιπου 12 λεπτα κι η διαδρομη μετα την Ολυμπιαδα πανεμορφη..
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την Αγ.Μαρίνα την ξέρω!είναι στο Μόδι,αλλά εδώ μας λέει για Αγ.Ειρήνη:roll:,άλλη δηλαδή,
όσο για την διαδρομή μετά το Σταυρό την ξέρω σ ευχαριστώ!Ναι θυμάμαι ότι είναι πανέμορφη,γενικά όοοολη η περιοχή προσφέρεται για εξερεύνηση!και φρεσκάρισμα:)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
"Τυχεροί" στην ταλαιπώρια τους οι τοπικοί λοκατζήδες που έχουν φάει κάθε σπιθαμή της περιοχής με το κουτάλι:bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.553
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom